Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Motosiklet Kaplama

Motovento
    REKLAM ALANI

Yeni motosiklet almayı düşünüyorum , alacağım motoru ucuzlarından seçtiğim için rengi sarı olucak muhtemelen bende bunu kaplamak istiyorum , piyasadaki kaplama fiyatları en uczu 1500 tl felan , onun yeirne kendim folyo getirtip kaplasamayı planlıyorum , çok zor bir işlem olur mu kaplayabilen var mı ? deneyimi olan , piyasada pahalı bir iş büyük ihtimal zordur. Sizce kaplamayla uğraşılır mı ?
    Meraklı Genç bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Lengeli Fötr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150 - Suzuki V-Strom DL-650
    Kendin hiç düşünme. Çünkü depo kısmını tek parça ve düzgün kaplaman neredeyse imkansız
    Meraklı Genç bunu beğendi.

Meraklı Genç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-25 / CF 400 NK
    Nerde kaplarlar ki ?

Grenajlar ? şimdi ben 1 paket ucuza aldım kafama göre herşeyi kaplayacam deneyim olsun diye yanımada eleman bulurum yardım edecek 2 kişi kaplayamaz mıyız ben biraz tecrübe kazanınca ? 1500 tl vermek saçma yani sadece işliçiliğe folyosu en kralı 200 tl ye geliyor masraf oda belki yani 150 tl felan

Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Folyoydu ısıtıcı tabancaydı neşteriydi cartuydu curtuydu tahminim 700-800 lira minimum olur. 750 lira işçilik vermemek için işi öğrenene kadar da elindeki malzemeyi hiç edersin. İşi öğrendiğinde de bidaha folyo alırsın. Geldi sana 2000 liraya. Her işin bir erbabı var. Yaptır gitsin. Ona zaman da para da yetmez öğrenmeye kalksan.
    HONDA

#BZ3082

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    Folyoyu bilmiyorum ama seramik kaplamayı 200-250 lira civarında yapıyolar

Alıntı Stock Sever adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Folyoydu ısıtıcı tabancaydı neşteriydi cartuydu curtuydu tahminim 700-800 lira minimum olur. 750 lira işçilik vermemek için işi öğrenene kadar da elindeki malzemeyi hiç edersin. İşi öğrendiğinde de bidaha folyo alırsın. Geldi sana 2000 liraya. Her işin bir erbabı var. Yaptır gitsin. Ona zaman da para da yetmez öğrenmeye kalksan.

Folyo kendisi 150 tl max oda 1 motoru kaplayacak kadar , slikon tabancası zaten var neşterde var en fazla 150 tl yaancak hocam naptın 750 tl :D , 1500 tl ile 150 tl arasında çok fark var kusura bakma onların masrafıda en fazla 300 tl dir farklı folyodan dolayı 600 tl ye kaplaslar anlarım 1800 tl verdiler 1-2 hafta öğrenip kendim kaplamayı tercih ederim
    YERUÇAĞI bunu beğendi.

Ekrem_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    Stock sever'in dediğine harfiyen katılıyorum. Oldukça zorlu bir iş bir kere kıvrımları yapmak çok kastırıyor. Ankara'da bir arkadaşım yapıyor bu işi profesyonel olarak, ustalık önemli gerçekten. Bende denedim bir kaç kere, onun tek hamlede yaptığını ben 50 kere denedim yinede hava kabarcığı kaldı bilmem ne..
    Stock Sever bunu beğendi.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Ustalık gerektirir. Samimi arkadaşın reklamcı. Araç kaplama yapıyor. O kadar yardım ettim hala ben yapabilirim bunu diyemem. Kolay değil öyle. Silikon tabancasıyla filanda olmaz. Saç kurutma makinası iş görür.

Reklamcıdan fiyat al sen. Ben 50 lira vermiştim arkadaşa. Enduro motor için. Dışarıyada 150 200e yapardı.
    Metos bunu beğendi.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Ben bugün kaplama yapmayı denedim sıcak sıcak deneyimlerimi yazayım;

-Öncelikle bu işi yapmak için en az 2 kişi ve bir ısıtıcı makine gerekiyor. Ben tek başıma yapmaya çalıştığım için beceremedim. Hem folyoyu düzgün tutup hemde hava bırakmadan yapıştırmak tek başına mümkün değil.

-Karenajların heryeri eğri büğrü olduğu için folyo yüzeyi takip edemiyor mecburen her kıvrımda bir katlanma izi kalıyor. Isı tabancasıyla iyice ısıtılıp esneterek yüzeyi takip etmek gerekiyor.

-Folyoyu şekilli keserek desen yapmak mümkün değil. Kesinlikle kafada tasarlandığı gibi uygulama yapamazsın.

-Çok ciddi ustalık gerektiren bir iş. Yapılan hatanın geri dönüşü olmuyor. Ben saatlerce uğraşarak sele yanındaki küçük parçaları ancak kaplayabildim. Birde depo ve çamurluk üstüne çizgi şeklinde falyo çekebildim. Yan karenajları çok uğraşmama rağmen düzgün kaplayamadım. Baktım olmuyor direk söktüm olmayan yerleri.
    YERUÇAĞI bunu beğendi.

Aynen youtube dan baktım , benim söyleyeceğim folyo muhtemelen yapışkansız slikion dediler bana aliexpresssden ço kzor iş şimdi biryer buldum 400 tl ye oraya yaptıracağım ama folyoyu pek beğenemedim

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:59 ----------

Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ustalık gerektirir. Samimi arkadaşın reklamcı. Araç kaplama yapıyor. O kadar yardım ettim hala ben yapabilirim bunu diyemem. Kolay değil öyle. Silikon tabancasıyla filanda olmaz. Saç kurutma makinası iş görür.

Reklamcıdan fiyat al sen. Ben 50 lira vermiştim arkadaşa. Enduro motor için. Dışarıyada 150 200e yapardı.
    150-200 ? Folyo yu biz veriyoruz sadece işçilik için mi ? nasıl yapıyor hocam yeri nerde ? telefon numarasını alabilir miyim ? Ben 400 e yaptırmayım o zaman bir konuşayım

Fr.Sante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Jet X
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Folyoyu bilmiyorum ama seramik kaplamayı 200-250 lira civarında yapıyolar
    Seramik kaplama boya korumanın nano şeklidir. Görüyorum ki bu seramik kaplamayı ucuza ve yanlış yapan işletmeler (çakma seramik yapan yerler) çok yanlış tanıtıyorlar seramiği. Seramik kaplama boya üzerinde hidfobik etki yapıp su kaydırır , boyanın geç kirlenmesini ve güneş vb. etkenlerden korunmasını uzun ömürlü olarak sağlar. Çiziklerden koruyamaz. Folyo ve seramik kaplama çok ayrı şeyler.

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Bence folyo kaplama mantıklı geliyor hem sonra motoru satıcak olduğunda folyoyu sök cillop gibi çiziksiz boya böyle motor sıfırmış gibi görünüyor ama işi ehil birisine yaptırın derim

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı karayel90 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence folyo kaplama mantıklı geliyor hem sonra motoru satıcak olduğunda folyoyu sök cillop gibi çiziksiz boya böyle motor sıfırmış gibi görünüyor ama işi ehil birisine yaptırın derim
    o iş öyle olmuyor. Piyasadaki en kral folyoyu bile uygulasanız. Söktüğünüz zaman işkence oluyor. Takmasından çok sökmesine işçilik alıyorlar ve söküldüğünde altının çok pis olmayacağına bir garanti verilmiyor. Daha önce meguiarsde kaput ve tavan kaplama yaptırdım 2 sene önce tavana ve kaputa 700 lira para verdim. 3 ay önce arabayı satarken expere sokmak istedi alıcı bosch car service kaplamalı araca boya testi yapılamayacağını söyledi ve bunun üzerine söktürmeye gittim. Kaputu ve tavanı sökmek için 350 lira para istedi yaptırdığım yer. Bir kaç yer aradıktan sonra en son 200 liraya söktürebileceğim bir yer buldum. 4 kişi 1 saate yakın ısı tabancası ve özel bir sıvıyla uğraştı. Başta en kaliteli malzeme kullanılmış olmasına rağmen yapışkan izleri ve lekeleri kaldı. lekeler için yine 1 saate yakın özel bir sıvı ve sonrasında pasta cilayla uğraştılar çıkardılar çıkarmasına ama siyah aracın boyasında güneşten ötürü yanıklar oluşturmuştu. Pazarlıkla sattım arabayı.

Bu kaplama işleri hakkında tecrübeniz yoksa yorum yapmayın. Yaptırmayanın içinde kalıyor yaptıran pişman oluyor. Bu bana bir ders olmuştu.

Seramik kaplama denilen şey bir uygulama sıvı madde boyaya yedirerek uygulanıyor ve arkadaşın söylediği gibi uzun ömürlü bir cila gibi oluyor. Folyo bambaşka birşey.

Folyo yerine performix marka plastidip bakabilirsiniz. Sprey seklinde plastik boyadir kendileri. Hicbir astar vs gerektirmez. Kuruduktan sonra o boya resmen plastiklesir. Begenmediginiz yerleri 2sn de tirnaginizla sokebilirsiniz.

Ben bu sekilde arabanin spoyler ini parlak siyaha boyamistim. Sorunsuz kullaniyorum.

Bilindik yerlerde plastidip diye aratirsaniz bicok ogretici video bulursunuz. Uygulamasi cok cok kolay
    Metos bunu beğendi.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Alıntı viperking adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Folyo yerine performix marka plastidip bakabilirsiniz. Sprey seklinde plastik boyadir kendileri. Hicbir astar vs gerektirmez. Kuruduktan sonra o boya resmen plastiklesir. Begenmediginiz yerleri 2sn de tirnaginizla sokebilirsiniz.

Ben bu sekilde arabanin spoyler ini parlak siyaha boyamistim. Sorunsuz kullaniyorum.

Bilindik yerlerde plastidip diye aratirsaniz bicok ogretici video bulursunuz. Uygulamasi cok cok kolay
    Tam bende plasti dip yazıyordum valla benden uzun yaşayacaksın hocam ağzımdan almışın lafı

Plasti dipöneririm bende. Normal boyadan farklıdır, kauçuk bir katman oluşturur, normal boya gibi durur ama istediğin zaman çok rahat sökebilirsin.

Ayrıca plastidip ile çok güzel mat renkler elde edebilirsin. Kaç tüp motoru boyamaya yeter bilemedim ama her halükarda 1500tl den çok çok daha ucuza geleceği kesin. Uygulaması da boyama yapmak gibi olduğu için kaplamadan defalarca kolay.

Buda youtubeda bulunan onlarca uygulama örneğinden bir tanesi: Tıkla
    Metos bunu beğendi.

Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tam bende plasti dip yazıyordum valla benden uzun yaşayacaksın hocam ağzımdan almışın lafı

Plasti dipöneririm bende. Normal boyadan farklıdır, kauçuk bir katman oluşturur, normal boya gibi durur ama istediğin zaman çok rahat sökebilirsin.

Ayrıca plastidip ile çok güzel mat renkler elde edebilirsin. Kaç tüp motoru boyamaya yeter bilemedim ama her halükarda 1500tl den çok çok daha ucuza geleceği kesin. Uygulaması da boyama yapmak gibi olduğu için kaplamadan defalarca kolay.

Buda youtubeda bulunan onlarca uygulama örneğinden bir tanesi: Tıkla
    Bende 400 tl ye plasti dip buldum zaten , ortalam 400 - 800 arası değiişiyor , ral 9007 düşünüyorum rs200 için sizce nasıl sırıtır mı ? bu tarz bi renk yok onlarda ral lar var sadece

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:54 ----------

Alıntı Metos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende 400 tl ye plasti dip buldum zaten , ortalam 400 - 800 arası değiişiyor , ral 9007 düşünüyorum rs200 için sizce nasıl sırıtır mı ? bu tarz bi renk yok onlarda ral lar var sadece
    Bu plasti dipin üzerinde sticker durur mu normal boya gibi ? çok sade olcuakmuhtemelen üzerine birde şertit vs çekmek lazım

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:57 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:54 ----------

Bu plasti dipin üzerinde sticker durur mu normal boya gibi ? çok sade olcuakmuhtemelen üzerine birde şertit vs çekmek lazım
    Renk güzelmiş, bence sırıtmaz gayet hoş durur. Gri dikkat çekici canlı bir renk değil zaten sorun olmaz.

Plasti dip üzerine sticker uygulayanlar varmış: Video

Güzel de duruyor, ancak unutmaman gereken bir konu var bu yapacağın renk değişikliğini ruhsata işletmen lazım, aksi takdirde polis çevirmelerinde başın derde girebilir.

Birçok otomobil sürücüsü plasti dip kaplattığı araçlarının ruhsatına bunları işletiyorlar, o kısmı da araştırmanı öneririm. Komple renk değişikliği yapıldığında ruhsata işlenmeli.
    Metos bunu beğendi.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Aynen youtube dan baktım , benim söyleyeceğim folyo muhtemelen yapışkansız slikion dediler bana aliexpresssden ço kzor iş şimdi biryer buldum 400 tl ye oraya yaptıracağım ama folyoyu pek beğenemedim

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:59 ----------

150-200 ? Folyo yu biz veriyoruz sadece işçilik için mi ? nasıl yapıyor hocam yeri nerde ? telefon numarasını alabilir miyim ? Ben 400 e yaptırmayım o zaman bir konuşayım
    Yer Aksaray'da. Motor ne? Bi konuşayım kaça kaplayacağını.

Daha önceden folyo söktüm. Güneşli havada sıcakken tutup ucundan çektim aldım. Altında izde kalmadı. Tabi seneler sonra söksem zor olurdu izde kalırdı.

Bende plastidip tavsiye ederim bu arada.

mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben aracın tavanı kalattım karbondan en az 2 saar sürdü.Arkadaların dedileri gibi düzgün birşey olmasını istiyorsan ehil kişilere yaptırman şart oda pek ucuz değil malesef.Neticede en çok fark eden meblağ el emeği.İşin uzun sürmeside bunu etkiliyor.1500 tl den aşağıda komple kaplamazlar.Genajları ve depoyu yakmadan kaplarım diyorsan kendin yap ama göründüğü gibi kolay bir iş değil.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)