Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sym HD2 200i - Sağa Sola Yalpalama

Motovento
    REKLAM ALANI
    Tefoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco People S200
    Merhaba,

Buaralar sık konu açtığım için öncelikle tüm forum ahalisinden özür dilerim.

Yeni almış olduğum sym hd2 ile giderken bi süre sonra sanki görünmez bir el sağa sola hafif kontralar yaptırıyormuş gibi oluyor. bu özellikle tünelde giderken oluyor. durup kalktıktan sonra azalıyor ya da olmuyor gibi.

gidon da denge topuzları vardı bunlarla alakalı olabilir diye çıkardım ama bi süre sonra tekrar yapmaya başladı eve dönerken.

ne hikmetse tüneldeyken oluyor bu durum. tünel çıkışı virajda korkutuyor insanı sağa sola sallarken.

böyle bir şey yaşan kimse var mı?

muhtemel sebepleri ne olabilir?

yardımcı olabileceklere şimdiden teşekkürler.
    Aşırı hız ve dikkatsizlik motorcunun en büyük düşmanıdır.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Jantlara bak yamulma varmı. Birde ön fren balataları bitmeye yakın diske sürtme yapar ondan da olabilir.

inshroud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arka çanta var mı?

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Şasi düzgünse, gidon bilyasidır. Buda iyiyse tekerlek rulmanları sıkıntılı olabilir. Bundada sorun yoksa psikolojikdir.

mehmetseza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM / GTS 250, FİDDLE 2, ORBİT 2, JOYMAX, JET 4
    ben de gts 250 vardı.ellerımı bıraktıgımda 40-60 km aalıgında aynı senın dedıgın gıbı olurdu.dıger km aralıklarında hıcbırsey olmazdı.sankı ıkı kısı motoru tutup sallıyor sanırsın o derece.mılımetrık bır jant yamulması buna sebep olmus.jantı alıyorlar yuksek ısıda donen bır alette hamur gıbı olana kadar tutuyorlar o alet jantın mılmetrık egrılıgını donerken yaptıgı baskı ıle duzeltıyor hıcbır sorun kalmıyor

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Tünelde başın dönüyor olabilir. Kesikli ışıklar vs sebep olabilir.

Motosikleti
    Kymco People S200
    Yorumlar için teşekkürler. Motorun kazası yok şasede sıkıntı olduğunu sanmıyorum. İşin kötü yanı ilk kullanıldığında yapmıyor bi süre düz gidince olmaya başlıyor gibi. Bugün ustaya götürcem bakalım nasıl olacak.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:51 ----------

Alıntı mehmetseza adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben de gts 250 vardı.ellerımı bıraktıgımda 40-60 km aalıgında aynı senın dedıgın gıbı olurdu.dıger km aralıklarında hıcbırsey olmazdı.sankı ıkı kısı motoru tutup sallıyor sanırsın o derece.mılımetrık bır jant yamulması buna sebep olmus.jantı alıyorlar yuksek ısıda donen bır alette hamur gıbı olana kadar tutuyorlar o alet jantın mılmetrık egrılıgını donerken yaptıgı baskı ıle duzeltıyor hıcbır sorun kalmıyor
    merhaba jantta yamukluk var mı yok mu nasıl bakmak gerekiyor? elle çevirip baktık falan ama milimetrik bir yamukluk öyle belli olmaz sanırım. Bunun daha ileri bir yolu var mıdır?

Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tünelde başın dönüyor olabilir. Kesikli ışıklar vs sebep olabilir.
    2 senedir her gün tünelden gidip gelmesem, dediğin gibi olabilirdi ancak öyle bir ihtimal yok.

bugün denemek için tem e çıktım, bi süre bastıktan sonra yavaşlayınca tekrar yapmaya başladı. İyice yavaşlayınca kesildi ve mecidiyeköye kadar yapmadı.

Lastikleri değiştirdim bugün kabataşta ve işe geldim. çıkışta tekrar bakıcam bakalım fark edecek mi? lastikler de 610 lira tuttu yav

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Yalpalama nedenlerini yazayım
    1. Lastik basıncı düşüktür
    2. Jant yada lastik yamuktur
    3. Eğer disk sıcakken su tuttuysan yamulmuştur
    4. Motorda ekstra topcase falan varsa yapar
    5. Gidon bilyalarını kontrol et

Fr.Sante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Jet X
    Topcase veya uzun cam varsa rüzgarda yapar. Sürekli yapmadığını söylüyorsunuz psikolojik olabilir.

Motosikleti
    Kymco People S200
    motorda öncam ya da arka çanta yok şuan. eski motorda hem cam hem çanta vardı, rüzgar sert estiğinde bile böyle bir şey olmuyordu ki şuan düşük hızlarda rüzgar hiç yokken bile yapıyor. elleri salıp denedim mesela ve sağa sola doğru gitmeye çalışıyor ama dediğim gibi bunu her zaman yapmıyor.

şimdi eve dönerken nerdeyse yolun yarısında böyleydi. gündüz ise tem e çıktım denemek için. kısa bir süre yaptı sonrasında yapmadım. lastikler de değişti, balans da yapıldı.

agility dümdüzdü mesela nereye yönlendirirsen oraya gidiyordu, hiç öyle dur abi sağa gideyim sola gideyim yoktu.

acaba bu daha iri ve ağır diye kolayca kontrol edilebilmesi için kendince böyle bir dengesi var da ben mi alışamadım?

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Ön mesnet boşluğuna bakılmalı, arka maşayada bakılmalı boşluk vs varmı diye birde cant rulmanlarına.

---------- Mesajlar birleştirildi - 06:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 06:47 ----------

Ayrıca ufak lastik cant ve uzun şasedende size öyle geliyor olabilir, en iyisi varsa birilerinde aynı motordan ya siz o motora binin veya o kişi sizün motora binsin varsa fark ona göre bakılabilir arıza vs. varsa.

Motosikleti
    Kymco People S200
    bugün motoru sym nin servisine bıraktım, henüz bakmamışlar sanırım ki akşam üzeri aradığımda bir şey söylemediler. inşallah basit bir şey çıkar.

Motosikleti
    Kymco People S200
    Yalpalamanın sebebi bulundu. Furş takımı sıkıymış, şuan yalpalama sallama falan yapmıyor. Elleri salınca biraz sağa doğru kayıyor ancak o da kullanırken rahatsız etmiyot. Bunun dışında arka amortisörler patlakmış. Servis öyle söyledi. Kullanırken sıkıntı olmaz dedi ama bel ağrısı yapabilirmiş. Zaten ellerinde de amortisör yok.

Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Taktırdıktan 2 3 hafta sonra tekrar çağırdılarmı boşluk yapma ihtimaline karşı tekrar boşluğu almak için?

Motosikleti
    Kymco People S200
    Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Taktırdıktan 2 3 hafta sonra tekrar çağırdılarmı boşluk yapma ihtimaline karşı tekrar boşluğu almak için?
    neyi taktırdıktan sonra? amortisörler değişmedi. ellerinde yok, furş takımı değişti mi yoksa ayarlandı mı bilmiyorum, sormadımç.

motoru alalı daha 10 gün olmadı bile

Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Pardon ben furş takımı değişti sandım yanlış okumuşum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)