Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

50cc Hakkında Bir Türlü Kesinleşmeyen Sorular ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    DesAres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tricity
    Arkadaşlar BİMER'e mesaj atmıştım ve cevap gelmiş.
    Ben motorumu çoktan aldım bu bilgiler umarım 50 cc kullanıcıların veya alacak kişilerin işine yarar.

Sorular :

(SORU) Bu araçların otobana çıkabiliyor mu ?
    (CEVAP) Karayolları Trafik Yönetmeliğinin Hız Sınırları başlıklı 100’üncü maddesine göre motorlu bisikletlerin Erişme Kontrollü Karayolunu (Otoyol) kullanmaları yasaklanmıştır.

(SORU) Araba ehliyetiyle sürülmesinde sorun var mı ?
    (CEVAP) Motorlu Bisiklet (Moped) olarak tescil edilmiş ise B sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilmektedir.

(SORU) Herhangi birisi ile kaza yaptık tutanak tutamıyacağız çünkü sigortamız yok. Bu yüzden polis mi bekleyeceğiz ? Biz suçluysak para bizden, karşı taraf suçluysa nasıl oluyor karşı tarafın sigortası karşılıyor mu ve işlemler nasıl yapılıyor ?
    (CEVAP) Trafik kazalarındaki hukuki sorumluluk 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununda düzenlenmiş olup, aynı Kanunun “Özel Durumlar” başlıklı üçüncü bölümünde yer alan “Motorsuz taşıtlar ve motorlu bisiklet” başlıklı 103’üncü maddesinde; “Motorsuz taşıtlar ile motorlu bisiklet sürücülerinin hukuki sorumluluğu genel hükümlere tabidir” hükmü çerçevesinde meydana gelen trafik kazalarına Polis tarafından müdahale edilmesi gerekmektedir.
    Carbondioxid ve korayuzuner1 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    KTM DUKE 200

freelancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu araçların otoyola çıkamadığını da yeni öğrenmiş bulunuyorum sayenizde. Gerçi otoyol hız alt sınırı 40 km/s idi lakin son hızı resmi olarak 45 km/s olan bu araçları almayarak mantıklı davranmışlar diyebilirim. Umarım başkaları için de aydınlatıcı olur başlığınız.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    motorda hgs var otoyola girdim ,polis durdurup cezamı kesicek,yada tutup otoyoldanmı çıkaracak,ayrıca her otoyola giren motorun ruhsatınamı bakacak 50cc mi değilmi diye ayrıca 50cc ile 125 cc nin kasasının birebir aynı olanıda var,polisin bunla uğraşacağını sanmam

Alıntı YERUÇAĞI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorda hgs var otoyola girdim ,polis durdurup cezamı kesicek,yada tutup otoyoldanmı çıkaracak,ayrıca her otoyola giren motorun ruhsatınamı bakacak 50cc mi değilmi diye ayrıca 50cc ile 125 cc nin kasasının birebir aynı olanıda var,polisin bunla uğraşacağını sanmam
    HGS plakaya kayıtlı değil mi? Bu mantıkla 50cc'nin plakasına HGS çıkarmamaları lazım. Eğer çıkarıyorlarsa iş dediğiniz gibi denetlemeye kalıyor. Lakin 50cc aletle otoyola girmeyi can güvenliği açısından tavsiye etmem, alt hız sınırının bir nedeni var.

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Tüm dediklerini dikkate alarak şunu soruyorum. Otoyola girdin ve arkandan yada yanından veya bi şekilde biri sana çarptı suçlu kim olucak? Özellikle arkadan çarpsa bile suçlu olmayacak. Çünkü senin oraya girmen 50cc mopet ile o yolu kullanman yasak.

Kaza durumunu geçtik, otoban içinde değilde tam çıkışta çevirme yapıldı, kontrol sırasında senide durdurdu polis ne olacak ruhsatta moped dediği zaman merkezdeki polis?
    50 cc mopede hgs veren görevli çıkar mı çıkarsa alacağı yasal sorumluluk çok büyük olur bunu kim göze alır?

Daha dün 50 cc mopet aldık kisbee arkadaşa ve 50 km hızı geçmiyor limitör var. Otobanı kullansam ne olurdu acaba? En düşük hızın 40 km ile sınırlandığı yolda en yüksek hızı 50 km olan araçla hangi babayiğit gider?

Ayrıca 50 cc mopet otoban için değil sadece şehir içi kullanım için üretilmiş bir alet.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    Alıntı patpop adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tüm dediklerini dikkate alarak şunu soruyorum. Otoyola girdin ve arkandan yada yanından veya bi şekilde biri sana çarptı suçlu kim olucak? Özellikle arkadan çarpsa bile suçlu olmayacak. Çünkü senin oraya girmen 50cc mopet ile o yolu kullanman yasak.

Kaza durumunu geçtik, otoban içinde değilde tam çıkışta çevirme yapıldı, kontrol sırasında senide durdurdu polis ne olacak ruhsatta moped dediği zaman merkezdeki polis?
    50 cc mopede hgs veren görevli çıkar mı çıkarsa alacağı yasal sorumluluk çok büyük olur bunu kim göze alır?

Daha dün 50 cc mopet aldık kisbee arkadaşa ve 50 km hızı geçmiyor limitör var. Otobanı kullansam ne olurdu acaba? En düşük hızın 40 km ile sınırlandığı yolda en yüksek hızı 50 km olan araçla hangi babayiğit gider?

Ayrıca 50 cc mopet otoban için değil sadece şehir içi kullanım için üretilmiş bir alet.
    hgs veriyolar mrak etme,bende 50cc var hgs side var ama kısbe gibi 50 de tıkanmıyor 110 u görüyorum,haa kağıt üstünde 50cc ama içinde 125cc motor var diyolar o ayrı onu bilemem,benim arkadaştada kısbe var geçende yola çıktık ben 2 kişi o tek başına bana yetişemedi yolda durup durup bekledim

tamam otoyolda kaza yaparsan sana sorarlar niye girdin diye ama bilmiyordum hgs bile aldım ozaman niye verdiler diyerek cevap verirsin

neticede dediğim gibi otoyolda kamyon otobüs tır gibi uğraşılacak milyonlarca araç varken bunlarla uğraşmak yerine tutup motorları durdurup 50cc mi değilmi diye motor ruhsatlarıyla uğraşacaklarını hiç sanmam

büyük balıkların cirit attığı denizde büyük balık yakalamak varken balık yumurtalarıyla kimse ugraşmaz

150cc motosikletim var, yaklaşık 15 beygir. Orijinal dişli kombinasyonuyla çıkması mümkün olan yüksek hız yaklaşık 120 km/s, bu hızda da motorun titreşiminden üstünde duramamak bir yana, alette stabilite namına hiçbir şey kalmıyor. Bunu 50cc'lik scooter'ın yapması çok imkanlı değil gibi geldi bana, GPS'ten gerçek hızınızı kontrol edin. Ya da hazır Integra'nız da varmış, onunla 110'la giderken etraftaki cisimlerin yanınızdan geçme hızıyla scooter üstündekini kıyaslayın. Ben bu aletin 110 yaptığını düşünmüyorum.

Asıl demek istediğim konu bu değil elbette; motosiklet hem kapladığı alan olarak küçük, hem de yalnızca iki tekerlekle yere bastığı için 50cc motorla 70 km/s ile otobanda seyretmenizle otomobille aynı hızı yapmanız arasında fark var. Ben arabamla yavaş giderken çok da endişeli değilim, arkayı rahatım için kontrol ediyorum. Ancak motorumla yavaş giderken çok daha dikkatliyim; arkadakinin bir hatası bana ona patlayacağından çok daha pahalıya patlar. Bu eşitliğin içine yüzlerce kilometredir araç kullanan sürücülerin 130 değil de 140'la gidebilmek için verdikleri çaba eklenirse, kendi motorumla bile otobana rahat kafayla çıkabileceğimi söyleyemem. Bana sorarsanız otoban en rahat 25 ve üzeri beygir ya da yaklaşık 250cc ve üstü için rahat bir alan. Herkes sakin araç kullansaydı böyle olmayabilirdi, ama günümüz şartlarında böyle.

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    hgs veriyolar mrak etme,bende 50cc var hgs side var ama kısbe gibi 50 de tıkanmıyor 110 u görüyorum,haa kağıt üstünde 50cc ama içinde 125cc motor var diyolar o ayrı onu bilemem,benim arkadaştada kısbe var geçende yola çıktık ben 2 kişi o tek başına bana yetişemedi yolda durup durup bekledim

tamam otoyolda kaza yaparsan sana sorarlar niye girdin diye ama bilmiyordum hgs bile aldım ozaman niye verdiler diyerek cevap verirsin

neticede dediğim gibi otoyolda kamyon otobüs tır gibi uğraşılacak milyonlarca araç varken bunlarla uğraşmak yerine tutup motorları durdurup 50cc mi değilmi diye motor ruhsatlarıyla uğraşacaklarını hiç sanmam

büyük balıkların cirit attığı denizde büyük balık yakalamak varken balık yumurtalarıyla kimse ugraşmaz
    Kaza yaparsan bilmiyorum deme lüksün yok dersen ki (o zaman ehliyeti alma yolun bile şüpheye girer). Çünkü otoban girişinde 40km en düşük hız, moped giremez, at arabası giremez ve bide 120 km hız, tabelaları var. Bilmiyorum dediğin anda o tabelaların anlamını bilmediğini Düşünürüm şahsen ben. Yani cezadan veya suçlu olmaktan kurtulamazsınız. 100cc ve 125cc 2 motorum var otoban da onlarla gezecek cesaretim yok. Bu canı yolda bulmadım.

Kağıt üstünde 50 içinde 125 cc olayına da inanmıyorum fakat motor ile daha sonra oynandı ise mümkün. Oynanmış motor ile 110 km hıza çıkmakta bence intihar girişimi çünkü o motosiklet yada mopetin freni 110 için yapılmış değil.
    Balık olayına gelince de her tür araç çevirme zorunluluğu var. Özellikle otoban çıkışı gibi yerlerde (şehir içine kamyon girişi yasak) kamyon, otobüs, taksi , motosiklet gibi bilimum araçları çevirirler.ayrıca Cezalar araçların büyüklüğüne göre değil kanuna göre kesiliyor.nitekim Motosiklet ile hız sınırını aşınca 100 otobüs yada tır ile aşınca 5000 tl değil yani kanunda neyse o.

Cezalar insanların kazancına göre kesilse kimse riske girmez. Türkiye de zengin nasılsa param var deyip hız sınırını aşabiliyor. Avrupa da bazı ülkelerde zenginin varlığına göre ceza kesildiği için adam çok fazla cesaret edemiyor.

50 cc moped ile 50 cc motosiklet ayrımını iyi yapmak da gerek hgs verilen araç motosiklet olarakmı geçiyor ruhsatta yada moped (motorlu bisiklet) mi geçiyor.

DesAres - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tricity

Bu HGS veriyorlar meselesi şunun gibi oldu ;

Yazlıkta polis çevirmez ne gerek var elektirikli araca ehliyet almaya şansa ihbar gelmiş çevirme var (abi bunun için ehliyet mi gerekiyordu ya = ceza).

Ben otoyol çıkma çıkmama konusunu bilmem ama yasada öyleymiş. 50cc 110 yapıyorsa, 100cc 100 nasıl yapıyor 220 yapması lazım (ibrede 110 ama yandan araç seni 60 ile geçer ).

sdt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK502

Söz konusu kanunları bilmemeniz size ceza uygulanmaması için bir neden değildir.
    Vatandaş kanunları bilmiyorum diyerek bu işlerden sıyrılsaydı eğer, bu iş başka yerlere de çekilebilirdi.

DAYYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF Rally 250
    Alıntı sdt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Söz konusu kanunları bilmemeniz size ceza uygulanmaması için bir neden değildir.
    Vatandaş kanunları bilmiyorum diyerek bu işlerden sıyrılsaydı eğer, bu iş başka yerlere de çekilebilirdi.
    https://www.youtube.com/watch?v=MNGY4VXBcvQ

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı DesAres adlı üyeden alıntı Mesajı göster

(SORU) Araba ehliyetiyle sürülmesinde sorun var mı ?
    (CEVAP) Motorlu Bisiklet (Moped) olarak tescil edilmiş ise B sınıfı sürücü belgesi ile kullanılabilmektedir.
    Bu b ile kullana bilme yanlış değil mi? M ile kullanılıyor. Eski ehliyette M olmadığı için polis sen bunu kullanamazsın deyip ceza yazamaz mı?
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Motosikleti
    falcon flash 100

Bilgisi yok ama birde akıl veriyor o hgs yi köprülerden geç diye veriyorlar. Otobanda kendini ezdir milletin başına bela ol birde ukalalık yap diye değil.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı yaşlıveacemi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bilgisi yok ama birde akıl veriyor o hgs yi köprülerden geç diye veriyorlar. Otobanda kendini ezdir milletin başına bela ol birde ukalalık yap diye değil.
    aynen haklısın. belki hgs yi milli parka giriş için aldın. hgs veriler diye otoyola girebilriisna nlamına gelmiyr ki. beyin bedava nsaıl olsa

http://www.dilekyarimadasi.gov.tr/duyuru.asp?id=6
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Motosikleti
    falcon flash 100
    Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu b ile kullana bilme yanlış değil mi? M ile kullanılıyor. Eski ehliyette M olmadığı için polis sen bunu kullanamazsın deyip ceza yazamaz mı?
    M yazsın veya yazmasın B sınıfı M sınıfını kapsar. Ha kıllık olsun diye yazdı gidip mahkemede iptal ettirirsin. Sonuç çıkar mı bilmem ama sonra gider savcılıkta şikayetçi olursun bu seferde sen ona kıllık yaparsın. ( Hemşerim kasabalım benim )

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Kafandaki tüm sorulara toplu cevap veriyorum: 50 cc alma. Pişman olursun. Yokuş çıkmaz 50 km hızı geçmez. Sürekli tapa gaz gideceğin için sürekli arıza yapar. Ehliyetini al 100-150 cc normal bir motora bin

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)