Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Trafiğe çıkmayan motora yazılan ceza...

Motovento
    REKLAM ALANI
    Murat Ceylan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BAJAJ PULSAR 200 NS
    Arkadaşlar herkese öncelikle hayırlı ramazanlar dilerim.20 mayıs günü başıma gelen bir olayı sizinle paylaşmak istedim.Belki bana aranızda nasıl bir yol izleyeceğim konusunda yardımcı olabilecek arkadaşlarda vardır.Bildiğiniz üzere geçtiğimiz 19 mayıs ve 20 mayıs resmi tatildi.Ben bu iki gün zarfında motosikletimi hiç dışarı çıkarmadım.Geçtiğimiz pazar günü evde otururken edevlet üzerinden telefonuma mesaj geldi.Saat 23:20 civarıydı.Mesajda plakama ceza yazıldığı belirtiliyordu.Hemen mesajı açtım ve plakama saat 23:15'te 343 tl ceza kesilmişti.Ceza 2 maddeden oluşuyordu.Bunun 1.Trafiği düzenleme ve denetimle görevli trafik zabıtası veya özel kıyafetli ve işaret taşıyan diğer yetkili kişilerin uyarı ve işaretlerine uymamak,2.Motosikletlerde sürücülerin koruma başlığı ve gözlüğü, yolcuların ise koruma başlığı bulundurmaması ve kullanmaması idi. Tabi ki ben o gün ve bir gün öncede dahil olmak üzere trafiğe hiç çıkmadım.Ceza kesilen nokta ise rutin olarak devamlı aktif olan bir kontrol noktası.Oturduğum noktaya yaklaşık 7 km uzaklıkta.Hemen bölge trafik müdürlüğüne gittim ve durumu açıkladım.Bir şey yapamayacaklarını ve ceza geldikten sonra mahkeme yolu ile itiraz hakkımın olduğunu söylediler.Bir arkadaş cezayı kesen şahısla irtibat kurdu ve ona söylenen söz plakayı 3 kişinin gördüğünü ve plakadan kesin olarak emin olduklarıydı.Ayrıca motorun renginin benim motorun rengi ile aynı olması ilginç bir olay.Bir polis arkadaşın söylediğine göre ikiz plakada olabilir dedi.155 arayıp durumu izah ettim.Plakayı not aldıklarını ve plaka üzerinde duyarlı olacakları hususunda bilgi verdiler.Sizce nasıl bir yol izlemeliyim.Herkese hayırlı akşamlar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    Hiç birşey olmaz yanlış yaptık demezler yapsalar bile inkar ederler sonuçta başlatı ağrır senin gazını itiraz edebilirsin lafı ile alıp gönderirler itiraz edip yaklaşık 9 ay kadar beklersin ve itirazın reddine dayalı mahkeme kararını postacıdan alırsın sonra paşa paşa faizi ile ödersin yargı benim polisim işini bilir der geçer araştırma vs hiç birşey yapılmaz erken ödede sonrasında daha fazla kaçmasın ceza

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Asliye mahkemesine gidip bir dilekçe ile cezaya itiraz et , trafiğe hiç çıkmadığına dair deliller sunmalısın , ceza saatinde nerede olduğunu ikna edici bir şekilde açıklamalısın , gerisi hakimin takdirine kalmış..

Motosikleti
    BAJAJ PULSAR 200 NS
    Ben zaten cezayı makbuz gelir gelmez ödeyeceğim fakat yinede mahkemeden itiraz edeceğim.En kötü yanı mahkeme masraflarınıda öderim.Ama hakkımı arayacağım.Araştırma içindeyim.Çevirme noktasında mobesa kameraları var.Herhalde itiraz edersem onlara bakabilirler diye düşünüyorum.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Senden habersiz motosikletini çıkaracak biri var mı ?

Yoksa plakaya vida vs atarak numara benzetmiş olabilirler. İtiraz edip hakkını ara. Ben itiraz etmiştim mahkeme masrafı çıkmamıştı. Kaybetmeme rağmen.

Ama işte ispat etmen lazım. Güvenlik kamerası vs var mı ?

cbr1907 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motoran XF-250
    Bir arkadaşım şehir içi 56 km/h ile yediği hız cezasını mahkeme yoluyla iptal ettirdi,iadenin kopyası bende var.%10 tolerans ile zaten 55 km/sa hız limiti olan bir yerde 56 ile girdiği cezayı iptal ettirebildiğine çok şaşırdım ama taktir ettim.Danışabileceğiniz bir avukatınız var ise mahkeme yolunu izlemenizi öneririm.

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    Alıntı Murat Ceylan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben zaten cezayı makbuz gelir gelmez ödeyeceğim fakat yinede mahkemeden itiraz edeceğim.En kötü yanı mahkeme masraflarınıda öderim.Ama hakkımı arayacağım.Araştırma içindeyim.Çevirme noktasında mobesa kameraları var.Herhalde itiraz edersem onlara bakabilirler diye düşünüyorum.
    tanıdık yoksa bişey olmuyor hocam ben kaza yaptım savcının talimatı olmasına rağmen kamera görüntüsüne ulaşamıyoruz neymiş yeni takılmışmış aktif değilmiş ben 1 senedir görüyorum hep orda o kamera diyorum dinlemiyolar biz resmi yazı göndeririz çalışmıyo diye dediler kapattılar konuyu
    Sevmek için yaşlanmayı,frene basmak için yolun bitmesini bekleme..

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Avukata filan gerek yok. Evrakları alıp dilekçe yazıp başvuruluyor. Çok kolay bi işlem.

Motosikleti
    BAJAJ PULSAR 200 NS
    Alıntı cbr1907 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir arkadaşım şehir içi 56 km/h ile yediği hız cezasını mahkeme yoluyla iptal ettirdi,iadenin kopyası bende var.%10 tolerans ile zaten 55 km/sa hız limiti olan bir yerde 56 ile girdiği cezayı iptal ettirebildiğine çok şaşırdım ama taktir ettim.Danışabileceğiniz bir avukatınız var ise mahkeme yolunu izlemenizi öneririm.
    Merhaba ben olaya kabaca baktığımda sonuçta arkadaşınız trafiğe çıkmış.İnanın ben o gün trafiğe çıksam yine kabulleneceğim.Dediğiniz gibi bir avukat bulmam gerekecek gibi.

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Kamera görüntüsü varsa o yolu o sokağı gören esnaflardan görüntüyü almaya çalış. Ceza yazılan saat aralığının 1 saat öncesi ve sonrasında senin motosiklet geçmediğini ispat edebilirsen cezadan yırtarsın. O yeri gören kamera kayıtlarını 1 hafta geçmeden almaya bak. Bazı işyeri kayıtları 1 haftalık olabilir.
    Motosikleti kardeşin baban veya başka biri senden habersiz çıkarmış olabilir mi?
    Onlardan biri çıkarmadıysa ya ikiz plaka var yada vida vs ile senin plakaya benzettiler.

aokuyumcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBF280 mod
    sen motor ile çıkmadı isen muhakkak plakan aynı renk motora klonlanmış dır. ispat edemezsin zor iş. cezayı öde, trafiğe plakamı kaybettim diye baş vur yeni plaka, ruhsat çıkart sigortaya dilekçe ver ücretsiz yeni plakaya göre düzenler ler, en temizi bu .
    bu gün forumda bir arkadaşımızda plaka kaybından dolayı ruhsat değişiminin maliyetinin 160 tl gibi olduğunu forumda yazmıştı.
    cezayı erken ödemekten indirim olur en fazla 400 - 500 tl ye işi temizlersin . uğraşıp mahkemelere baş vursan da eninde sonunda yapacağın bu.

Motosikleti
    BAJAJ PULSAR 200 NS
    Arkadaşlar akşam avukat ile görüştüm.Savcılığa ikiz plaka ile alakalı suç duyurısunda bulunacağım ve ayrıca dediğiniz gibi plakayı değiştireceğim.Ama ben yinede itiraz edeceğim. Güvenlik kamerası olayına gelirsek direk kapımın önünü gören bir güvenlik kamerası yok ama bugün yinede bir gözatayım.
    valeros46 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    benim arabada oldu bu durum.araba ankara plaka antalyada duruyor ankara da sıhhıyede u çekerken ceza yemişim.yetmemiş karşı yöne dalmışım ordanda 2. cezayı yemişim.350 tl gibi bir rakam önce ödedik sonra itiraz çift plaka araştırılması yapıldı ki benim arabam hiç ankaraya giriş yapmadı ama cezadaki renk model tamamen aynı.3 aya yakın sürdü geçen hafta paramızı aldık.

Öncelikle geçmiş olsun, malum sitede motosiklet ilanınız oldu mu? veya yeni mi aldınız? ilanlardan motosikletin plakaları alıp aynı renk aynı tip motora ikiz yapabiliyorlar.

Motosikleti
    BAJAJ PULSAR 200 NS
    Alıntı FututuRey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle geçmiş olsun, malum sitede motosiklet ilanınız oldu mu? veya yeni mi aldınız? ilanlardan motosikletin plakaları alıp aynı renk aynı tip motora ikiz yapabiliyorlar.
    Teşekkürler. Motoru 2016 yılında sıfır aldım. Malum siteye hiç ilan vermedim. Yarın savcılığa gidip suç duyurusunda bulunacağım. Ayrıca plakayı değiştirmeyi düşünüyorum.

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    Benzer bir durum başıma gelmişti. Köprüden kaçak geçiş yapmışım ödememişim 10 a katlamış falan filan. Gittim köprüdeki şubeye durumu anlattım mümkün değil kamera görüntüsü var dediler. Bakabilirmiyiz dedim, memur kendinden emin kasıla kasıla açtı görüntüyü. Aman allahım o da ne, Bir harfiyat kamyonu ve plakanın son numarası yırtık ya da çamur dolu. Kısacası memur cezayı son rakamı göremediği için rasgele bir numaraya kesmiş ve allahtan benim aracım motosiklet. Hemen iptal ettiler.

Senin durumda aklıma gelen başka bir şey var, daha önce benzer suç işlemişsindir de memur kesmeyi unutmuştur kenara not edip daha sonra kesmiştir. Böyle bir şey mümkün mü ? Daha önce bahsedilen iki kanunu ihlal ettin mi ? Eğer öyleyse hiç uğraşma öde ve ihlal ettiklerine say.

kalidor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oh ne ala...önce cezayı öde sonra itiraz et. Belki bu adamın cebinde o cezayı ödeyecek para yok...Bu cezayı yazan kim ise bu yanlışı düzeltmek zorunda olan da o'dur. Devlet maalesef ağır bir bürokratik yapıya sahip, itirazlar hemen işleme konulmuyor ve adliyelerde dosyalar ve dilekçeler yığınla birikiyor. Çok geçmiş olsun, umarım lehine sonuçlanır.

Motosikleti
    BAJAJ PULSAR 200 NS
    Alıntı Sinan Er adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benzer bir durum başıma gelmişti. Köprüden kaçak geçiş yapmışım ödememişim 10 a katlamış falan filan. Gittim köprüdeki şubeye durumu anlattım mümkün değil kamera görüntüsü var dediler. Bakabilirmiyiz dedim, memur kendinden emin kasıla kasıla açtı görüntüyü. Aman allahım o da ne, Bir harfiyat kamyonu ve plakanın son numarası yırtık ya da çamur dolu. Kısacası memur cezayı son rakamı göremediği için rasgele bir numaraya kesmiş ve allahtan benim aracım motosiklet. Hemen iptal ettiler.

Senin durumda aklıma gelen başka bir şey var, daha önce benzer suç işlemişsindir de memur kesmeyi unutmuştur kenara not edip daha sonra kesmiştir. Böyle bir şey mümkün mü ? Daha önce bahsedilen iki kanunu ihlal ettin mi ? Eğer öyleyse hiç uğraşma öde ve ihlal ettiklerine say.
    Merhaba bugüne kadar hiç bir kuralı ihlal etmedim. Zaten tüm koruyucu ekipmanlarımı k can güvenliğim için takıyorum.Hiç bir eksiğim yok. (Vize, sigorta, ehliyet). Zaten sizin dediğiniz gibi bir şey yapsam inanın sizin gibi düşünür cezayı öderim. Aklımda bir çok soru var. Bu karaktersiz başka suçlarada karışırsa ne olacak.

onurordek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150>GW 250>RX3İ>XMAX400+RKS RT 250+SHERCO 250
    Ceza gelmeden önce mobese görüntülerini dilekçe ile istemek lazım. Vermeyebilirler çünkü ortada dava felan yok ve mahkeme değil sen istiyorsun diye.

Cezanın gelmesi uzun sürecektir ve o süreçte mobese görüntüleri silinecektir.

Bu nedenle hem kolay hem zor yol o gün trafiğe çıkmadığını ispat edecek delillerle ceza geldikten sonra iptalini sağlayabilmek.

Şu an delil yok ama muhtemel deliller kaybolmasın dersen (mobeseden eminsen mesela )HMK kapsamında delil tespiti isteyebilirsin. İlgili hükmü buraya ekliyorum. Bir avukattan yardım alabilirsiniz.

Delil tespitinin istenebileceği hâller
    MADDE 400- (1) Taraflardan her biri, görülmekte olan bir davada henüz inceleme sırası
    gelmemiş yahut ileride açacağı davada ileri süreceği bir vakıanın tespiti amacıyla keşif yapılması,
    bilirkişi incelemesi yaptırılması ya da tanık ifadelerinin alınması gibi işlemlerin yapılmasını talep
    edebilir.

(2) Delil tespiti istenebilmesi için hukuki yararın varlığı gerekir. Kanunda açıkça
    öngörülen hâller dışında, delilin hemen tespit edilmemesi hâlinde kaybolacağı yahut ileri
    sürülmesinin önemli ölçüde zorlaşacağı ihtimal dâhilinde bulunuyorsa hukuki yarar var sayılır.

Motosikleti
    BAJAJ PULSAR 200 NS
    Alıntı onurordek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ceza gelmeden önce mobese görüntülerini dilekçe ile istemek lazım. Vermeyebilirler çünkü ortada dava felan yok ve mahkeme değil sen istiyorsun diye.

Cezanın gelmesi uzun sürecektir ve o süreçte mobese görüntüleri silinecektir.

Bu nedenle hem kolay hem zor yol o gün trafiğe çıkmadığını ispat edecek delillerle ceza geldikten sonra iptalini sağlayabilmek.

Şu an delil yok ama muhtemel deliller kaybolmasın dersen (mobeseden eminsen mesela )HMK kapsamında delil tespiti isteyebilirsin. İlgili hükmü buraya ekliyorum. Bir avukattan yardım alabilirsiniz.

Delil tespitinin istenebileceği hâller
    MADDE 400- (1) Taraflardan her biri, görülmekte olan bir davada henüz inceleme sırası
    gelmemiş yahut ileride açacağı davada ileri süreceği bir vakıanın tespiti amacıyla keşif yapılması,
    bilirkişi incelemesi yaptırılması ya da tanık ifadelerinin alınması gibi işlemlerin yapılmasını talep
    edebilir.

(2) Delil tespiti istenebilmesi için hukuki yararın varlığı gerekir. Kanunda açıkça
    öngörülen hâller dışında, delilin hemen tespit edilmemesi hâlinde kaybolacağı yahut ileri
    sürülmesinin önemli ölçüde zorlaşacağı ihtimal dâhilinde bulunuyorsa hukuki yarar var sayılır.
    Kontrol noktasına gelmeden yaklaşık 10 metre önce mobesa kameraları var. Tahminimce o görüntülerde herşey net olarak vardır.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler