Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Park halindeki aracın yola çıkması

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Az önce eve geliyordum cadde üzerinden 50 ile sabit bir şekilde ilerliyorum, arabanın biri birden yola çıktı zar zor frenleyerek durdum aynam biraz sürttü arabaya.
    Şimdi bu adam mı haklı ben mi haklıyım?
    Hayır aynaya baktım diyor ama aynasına bakıpta görmemesi imkansız beni.
    Araba park halindeyken aramızdaki mesafe 20 metreden daha azdı 15 bile ancadır yani. Birden çıkınca çok zor durdum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Sinyal verdi mi?
    thedarkfire bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Geçmiş olsun,aracin kör noktasinda kalmis olabilirsin..

Cadde veya sokak farketmez,genelde seyir olarak ne en sağda nede ortada hareket edin,mumkunse motosikletin seyir hattı bir otomobilin sağ fari konumunda olsun.(kapi açilmasi,insan fırlamasi vb.durumlardan öturu seyir hizimiz kontrollu olacak.

Kisaca aracimizi,trafigin ritmine yolun durumuna gore kullanacagiz.

Kask kamerasi kullaniyormusun?

Aradan çikan araçlar genelde manevra yapiyor sinyal vermesede belli olabiliyor,hele kisa duraklama ve park yasagi olan caddede arac sirkulasyonu cok olur ve her an bir araç çikar.

Bu durumda her daim tedbirli ve paranoyak olmakta yarar var,kisa aralikla korna iş görür.

Motosikleti
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sinyal verdi mi?
    Yok hocam ne sinyali dörtlüsünü bile yakmamış süreli park alanında.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:05 ----------

Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Cadde veya sokak farketmez,genelde seyir olarak ne en sağda nede ortada hareket edin,mumkunse motosikletin seyir hattı bir otomobilin sağ fari konumunda olsun.(kapi açilmasi,insan fırlamasi vb.durumlardan öturu seyir hizimiz kontrollu olacak.

Aradan çikan araçlar genelde manevra yapiyor sinyal vermesede belli olabiliyor,hele kisa duraklama ve park yasagi olan caddede arac sirkulasyonu cok olur ve her an bir araç çikar.

Bu durumda her daim tedbirli ve paranoyak olmakta yarar var,kisa aralikla korna iş görür.
    Haklısınız teşekkür ederim

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:06 ----------

Bu arada yazmayı unutmuşum kask kameram yok almadım ama almayı düşünüyorum.
    levend84 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Bence kasktan sonraki en önemli ekipman kamera

RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Motorunda biraz ses yapcak egzoz var mı? Milleti rahatsız etmeyecek seviyede ama azcık yüksek sesli bir egzoz bu tür durumlarda hayat kurtarır.

Haklı olan sensin, yol durumu uygun değilse sinyal verse dahi yola çıkamaz. Görmedim etmedim diyemez.

Motosikleti
    Alıntı RedCBR125 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorunda biraz ses yapcak egzoz var mı? Milleti rahatsız etmeyecek seviyede ama azcık yüksek sesli bir egzoz bu tür durumlarda hayat kurtarır.

Haklı olan sensin, yol durumu uygun değilse sinyal verse dahi yola çıkamaz. Görmedim etmedim diyemez.
    Hocam aldım bir kaç gün önce daha ne yapayım :D
    Gerçi düşük devirde çok bağırmıyor :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:02 ----------

Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence kasktan sonraki en önemli ekipman kamera
    Alıcam kamera bu ay sonu.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Sinyal vermeden yol uygunsa da çıkamaz.

Metilen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yol kenarındaki araçların soför koltuklarını yaklaşırken kontrol edin. İçinde oturan var mı? Varsa aracın lastiğine bakın. Lastik ileri mi bakıyor yoksa yola çıkmaya hazır şekilde sola mı dönük. Aracın stop lambaları yanıyor mu? Eğer araçta biri varsa ya da lastik dışa dönükse veyahut stop lambaları yanıyorsa(araç çalışır durumdaysa) kornanızı kullanın. Bu kontrolleri alışkanlık haline getirirseniz riski minimize edebilirsiniz.

Geçmiş olsun.

Motosikleti
    Alıntı Metilen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yol kenarındaki araçların soför koltuklarını yaklaşırken kontrol edin. İçinde oturan var mı? Varsa aracın lastiğine bakın. Lastik ileri mi bakıyor yoksa yola çıkmaya hazır şekilde sola mı dönük. Aracın stop lambaları yanıyor mu? Eğer araçta biri varsa ya da lastik dışa dönükse veyahut stop lambaları yanıyorsa(araç çalışır durumdaysa) kornanızı kullanın. Bu kontrolleri alışkanlık haline getirirseniz riski minimize edebilirsiniz.

Geçmiş olsun.
    Tavsiyeler için teşekkür ederim

kakare - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR650FA
    mesleğim gereği söylüyorum ki: Park eden araç yola dahil olurken oluşan kazadan kendi hatalıdır.
    K.Y.T.K.
    Madde 67 – Manevralarda aşağıdaki kurallar uygulanır.
    a) Sürücülerin, park yapmış taşıtlar arasından çıkarken,duraklarken veya park yaparken taşıt yolunun sağına veya
    soluna yanaşırken, sağa veya sola dönerken, karayolunu kullananlar için tehlike doğurabilecek ve bunların hareketlerini
    zorlaştıracak şekilde davranmaları yasaktır.

İlgili madde gereği kendisine kusur verilir. Sizde oluşan hasar ondan tazmin edilir.

Motosikleti
    Alıntı kakare adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mesleğim gereği söylüyorum ki: Park eden araç yola dahil olurken oluşan kazadan kendi hatalıdır.
    K.Y.T.K.
    Madde 67 – Manevralarda aşağıdaki kurallar uygulanır.
    a) Sürücülerin, park yapmış taşıtlar arasından çıkarken,duraklarken veya park yaparken taşıt yolunun sağına veya
    soluna yanaşırken, sağa veya sola dönerken, karayolunu kullananlar için tehlike doğurabilecek ve bunların hareketlerini
    zorlaştıracak şekilde davranmaları yasaktır.

İlgili madde gereği kendisine kusur verilir. Sizde oluşan hasar ondan tazmin edilir.
    Çok şükür kurtardım ama gerçekten çok zor kurtardım bi an heralde girdik dedim.
    Ben panik yapmam böyle durumlarda. Ama içimden heralde çarpıcaz dedim biraz arabaya dokundurdum öyle durdum ama bir şey olmadı. Ya zarar tazmin edilirdi de arkadan düz bi şekilde vuracağım için ön tarafta kalıcı kusur olur mu diye bi düşündüm bi an.

Ama bu dediğiniz maddeye göre günde onlarca kural ihlali denk geliyor. Yani park halinde adam çıkıyor, hızlanmıyor yeterince (hızlanma derken bana göre değil o yolun hız kurallarına göre).
    Bu durumda da benim fren yapmam gerekiyor ve ister istemez o aracın yavaşlığından dolayı trafik tıkanıyor.
    Bu gün mesela böyle 2 tane daha denk geldi ama riskli bi durum oluşmadı sadece yavaş gittik biraz o kadar :D
    levend84 bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı thedarkfire adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam aldım bir kaç gün önce daha ne yapayım :D
    Gerçi düşük devirde çok bağırmıyor :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:02 ----------

Alıcam kamera bu ay sonu.
    Arkadaşlar,hazır mevzu açilmişken Max 500tl´ye kadar önerebileceğiniz Kamera var mi?

kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar,hazır mevzu açilmişken Max 500tl´ye kadar önerebileceğiniz Kamera var mi?
    https://urun.n11.com/outdoor-kameralar/eken-h9r-4k-ultra-hd-wifi-aksiyon-kamerasi-100-orijinal-urun-P192562186

Ya da 650tlye sony as50.
    levend84 bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)