Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kronik olabilir mi ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    ZamboKage - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SATILDI.
    Merhabalar, Pulsar 200 ns sahibiyim 2015 model ve 25 bin km de , bakımları eksiksiz servisinde yapılır motül 7100 dışında yağ kullanmadım şimdi diceksiniz anlatacağın konuyla ne alaka diye şöyle anlatayım motosikletimi 15 bin km de gerçekten iyi bakmış birinden aldım ve hala öyle motosiklet biraz soğuk iklime alışkın yani kışın Denizli ve Balıkesirde barınıyormuş ben Muğla/Milasta yaşamaktayım yaz kış motosiklet binilir havası çoğu bölgeye göre baya sıcaktır.

Neyse çok uzattım motosikletime ağustos ortasında ufak tefek yağ kaçaklarından servis tavsiyesi ile conta seti yapıldı motoruma fakat 3 bin km geçti ve motorumu şehir içi kullanıyorum tekrar yağ kaçağı var servisin dediğine göre silindirin alt contasından kaçağım var başka yerden yok servise biraz çıkıştım abi fabrika Castrol öneriyor Motül koyunca contası patlıyor bunların kronik dedi ben pek inanmadım conta patlatması kronik olan bir motosiklet olabilir mi ya ? Şimdi diceksiniz bi conta ne kadar olabilir çok takma değiştir diye sürekli patlayınca ve toplama vurunca baya paralar çıkıyor bir conta seti 200 lira işçilik ile 250-300 arası tutuyor yani büyük rakamlar benim için öğrenciyim bu durum aklımı çok kurcalamaya başladı sizce ne yapmalıyım ne tür yol izlemeliyim ?

Teşekkürler iyi forumlar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    hocam o kadar anlamam ama farklı servisede gösterdiniz mi olayın conta olduğundan eminmisiniz can sıkıcı bir durum tabi sürekli aynı olaydan servis ücreti ödemek ama ns200 kullanan çok forumda ben ilk defam duyuyorum

Motosikleti
    SATILDI.
    Alıntı ozan1991 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam o kadar anlamam ama farklı servisede gösterdiniz mi olayın conta olduğundan eminmisiniz can sıkıcı bir durum tabi sürekli aynı olaydan servis ücreti ödemek ama ns200 kullanan çok forumda ben ilk defam duyuyorum
    Hocam conta olduğuna eminim çünkü değiştirdikten sonra kesildi baya süre hiç blok üstünde altında yağ kaçağı yoktu.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Böyle salak saçma adamlara yetkili servislik veriyorlar ya bişey diyemiyorum. Castrolü Motulü mü var bu işin, mühendislerin belirttiği standadtları karşılayan bi yağ alırsın markasıda kimseyi ilgilendirmez.

Motosikleti
    xv250
    yağ markasıyla ne ilgisi var motor garantide değil mi ? . contayı kesme conta yaptırabilirsin snaay,de hem ucuz hem de cok kaliteli oluyor

scorpions_59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    racer 200_discovery150_cbf 150_cbr 250_
    Pulsar mı çöp.
    Yaptır çıkar elinden.
    Sattığın zaman alana da anlat, yanlış olmasın.
    Bajaj pişmanlık gibi bişey olmuş başlık, yazık.

Motosikleti
    SATILDI.
    Alıntı scorpions_59 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pulsar mı çöp.
    Yaptır çıkar elinden.
    Sattığın zaman alana da anlat, yanlış olmasın.
    Bajaj pişmanlık gibi bişey olmuş başlık, yazık.
    Bencede çok haklısınız katılmadan edemicem , zaten alana söylerim 2-3 kuruş için insan hakkına asla girmem.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    @abecimotoru gelmeden konuyu kapatın.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    yüzde 100 kronik diyemiyoruz ama evet bilinen bir şey.ufak yağ kaçakları oluyor ama eğer ustan iyise bu iş gerçekleşmeden bunu hallediyor.rodaj bakımında benim komple sökülüp tekrar yapıştırılıp takılmıştı.anlatmıştı da ilerde sorun olmasın diye bu şekilde yapıyorum demişti.şu an 20bin kmde hiç bir sıkıntısı yok.yağ ile alakası yok ufaktan contadan kaçırma yapar.15binden beri olan bir durumdur bu sana denk gelmemiştir.benden para almamıştı standart rodaj bakımı ücreti ödemiştim bakımda öğrendim bu durumu.bu durum biraz ustanın insiyatifine bakıyor diyebilirim.fiyatını bilmemde 300 350 tl falan diyorsun bu kadar bir miktar olsa bence iyi niyetlide olsa usta alırdı parasını.çok daha uygun bir fiyata hallolur diye düşünüyorum

Motosikleti
    xv250
    benim motorda da var bu sorun malesef vida sıkmayı bilmeyen ustalar yüzünden oluyor

Motosikleti
    MT-07
    Şimdi soğuk-sıcak iklimi yok ve bajajlar senin o sıcak iklim die nitelendirdiğin yerden daha sıcak bir iklim için yapılıyor. Öyle bir kronik sorun da yok. Ben sana şöyle diyeyim. Zincirini ne kadar bir sürede yağlıyorsun? Ben heves etmiştim ve zinciri bol bol yağlıyordum her 300km aralığında. Sonuç ön dişlinin olduğu kapağın orası full yağ. Motorda ısındıkça o yağ sürekli yere akıyor ve contadan kaçırıyor sanıyorduk ki o conta değil 200₺ max 20₺ olan bişey. Ön dişlinin kapağını aç. Bir güzel temizle. Sonra yağlama olayını bir süre bırak 1000km kadar. Zaten zincir dandik değiştirme zamanı yakındır. Baktın gene yağ atıyor, gene aç bir temizle. 2-3 kez yap bunu ve gözlemle. Bu arada motor yağını da camdan kontrol et. Eğer contadan yağ kaçıyor ise motor yağıdır. Motor yağı eksilmiyor ise dediğim olaydır. Bu gözlem ışığında contada problem yok ise direk şikayet et servisi.

Geçmiş olsun ve kolay gelsin şimdiden.
    kdiner bunu beğendi.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    O usta motora haddinden fazla yağ koyup basınçtan contaları patlatıyor olabilir mi?

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Yağ ile alakası yok ama küçük cc motora yarı sentetik motul 5100 yağ yada castrol koy. 7100 tam sentetik yağdır. Yüksek cc hacimli motorlara koyulur. Küçük cc motorlarda debriyaj kaçırmasi yapar. Conta patlamanın nedeni yukarıda yazıldığı gibi blok içerisine fazla yağ koyulmuşsa yapar. Ayrıca motor bloğu çok ısındığı için conta patlatır. Motorun radyatör suyunu ölçtür. İstenilen seviye de değilse motor bloğunu soğutamadığı için conta yakmasına sebep olur

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Sorunu contada arıyorsunuz fakat bahsettiğiniz şekilde ise sorun contada değil gibi.

İki parçanın arasına koyulan conta orjinal de olsa, yan sanayi de... eğer iki parçanın yüzeylerinde üretim hatasından kaynaklı eğrilik veya bozulma var ise sürekli sızıntı, terletme ve kaçırmaya neden olur. Önünü kesemezsiniz.

Yetkili serviste başka bir müşterinin daha yeni alınmış CBF150' nin üst kapağından kaçırma sonucu üst kapağın contası daha önce değiştirilmiş, ardından tekrarlanan sorun ile üst kapak değiştirilmişti. Her ne kadar Bajaj' ı savunan çok kişi olsa da genel olarak kronik sorunları herkesçe biliniyor. Üretim hatası her marka modelde yaşanabilir bir sorun. Problem ise conta değişip değişip göndermeleri, kontrol edilmesi gerekeni etmeyip, parçayı değiştirseler dahi yine aynı hatalı parça ile değiştirmeleri, parça geliştirme yapılmayışı olabilir.

Basit bir uygulama ile sorunu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Yeni conta seti değişiminde (yine hatalı parçayı tespit edemez veya "normal" olarak değerlendirirlerse) conta takılmadan önce ustanız iki parmağının arasına aldığı çok az miktardaki sıvı conta ile takılacak contanın iki yüzeyini de güzelce sıvasın, o şekilde taksın. Hatalı parçalar arası boşluk anormal derecede değil ise sızıntı kalıcı olarak kesilmiş olacaktır. Sızıntı devam eder hatta terletme dahi yaparsa parça değişiminden başka yol kalmayabilir.

Basit bir ek tedbir yeterli olacaktır.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)