Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

(Acil)Kaza sigortası için serviste duran motosiklet parçasına zam hakkında.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Anfibi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 ABS
    Aralık ayının sonlarında motosikletim ile bir kaza geçirmiştim ve motor o günden beri serviste.Yaklaşık 2 ay sonra eksperin geldigini ve tamir için yaklaşık 2400 YTL istediklerini söylediler.Parayı önce elden vermem gerekiyormuş,tamirden sonra hesabıma yatırılacakmış para.Bende parayı anca 2aylık maaşım da toparlayabildim.
    Şimdi sorunum burda başlıyor bugün parayı vermek için servisi aradığımda parçalara %15 zam geldigi söylendi ve bana ona göre tekrar fiyat vereceklerini söylediler.Yaklaşık 400 liralık zam farkını ben cebimdenmi vermek zorundayım yoksa sigortamı bunu karşılar??

(İmla yazım kurallarına çok takılamadımn acele yazmaktan kusura bakmayın).

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Oncelikle gecmis olsun..

O zam tatavasi nedir?motosiklet şu an toplandimi?eger toplandiysa eski kur uzerinden yedek parcalar takilmis var sayiyorum,hee yok degilse bu zam farki seni bağlamaz.peki bu exper gecikmesinden kaynakli is kaybin ve zararini kim odeyecek?

Bu işte bir dalga dumen var..

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    anladığım kadarıyla masrafları sigorta karşılayacak. bu durumda sizin cebinizden hiçbir şey vermeniz gerekmiyor, böyle bir uygulama yok. eğer sigortanın anlaşmalı servisi ise servis parayı sigortadan alacak, yoksa yine alacak ama daha uzun sürecek. her halükarda servisin sigortadan para alma süresini etkileyecek bir olay.

servis önden parayı bana ver, sana daha sonra yatırılacak dediyse yalan söylemiş. istiyor ki siz parayı peşin ödeyin ona, o servisten parayı alınca size versin. kendi ticari riskini sizin üzerinize atıyor. bu servis iyi niyetli değil, sigorta şirketine şikayet edin ve aracınızı hemen başka bir servise çektirin.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı _chaotic_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    anladığım kadarıyla masrafları sigorta karşılayacak. bu durumda sizin cebinizden hiçbir şey vermeniz gerekmiyor, böyle bir uygulama yok. eğer sigortanın anlaşmalı servisi ise servis parayı sigortadan alacak, yoksa yine alacak ama daha uzun sürecek. her halükarda servisin sigortadan para alma süresini etkileyecek bir olay.

servis önden parayı bana ver, sana daha sonra yatırılacak dediyse yalan söylemiş. istiyor ki siz parayı peşin ödeyin ona, o servisten parayı alınca size versin. kendi ticari riskini sizin üzerinize atıyor. bu servis iyi niyetli değil, sigorta şirketine şikayet edin ve aracınızı hemen başka bir servise çektirin.
    Hacı şikayet etse ne olacak,yeri geliyor servis ve experler ayni çanaktan yalaniyorlar..(isini durust yapanlar istisna)

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hacı şikayet etse ne olacak,yeri geliyor servis ve experler ayni çanaktan yalaniyorlar..(isini durust yapanlar istisna)
    doğru söylüyorsun...
    nereye dönersen dön popon arkanda kalir..

Motosikleti
    MT-07 ABS
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Oncelikle gecmis olsun..

O zam tatavasi nedir?motosiklet şu an toplandimi?eger toplandiysa eski kur uzerinden yedek parcalar takilmis var sayiyorum,hee yok degilse bu zam farki seni bağlamaz.peki bu exper gecikmesinden kaynakli is kaybin ve zararini kim odeyecek?

Bu işte bir dalga dumen var..
    Motor daha toplanmadi bildigim üzere.Ben servisede bildirdim durumum olmadigini siz yapin tamir edin motor sizde kalsin ben para yatinca getirir elden verir motorumu alirim dedim ama yok .(3 senedir gittigimiz bir servis)

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:39 ----------

Alıntı _chaotic_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Aynen oyle istiyor para pesin.

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Bu işte bir terslik var. Eksper günde 8 saat yürüse 2 ayda Edirne'den Hakkari'ye ulaşır. Ben kaza yapıp dosya açtırdım, ertesi gün eksper gitmişti. Önce bu durumu sorgulamalıyız.

İkincisi, masraf ister 2400 çıksın ister 24 bin çıksın, önce siz ödeyeceksiniz, eksper raporuna göre sigorta şirketi size ödeme yapacak. Ancak sizde şöyle bir durum var, eksper diyelim ki şubat ayında 2400 TL'ye onay verdi. Sizin 2400 lira ödeyip motosikleti yaptırmanız lazım. Çünkü sigorta şirketi size o kadar ödeme yapacaktır. Ama maddi durumunuz malesef elvermemiş ve onarımı gerçekleştirememişsiniz. Sigorta şirketi bu durumda size aradaki 400 lira farkı ödemez. Sigorta şirketinin sorumluluğu şubat ayı itibariyle 2400 liradır. Bu ödeme de dosyanız eksper tarafından kapatıldığı zaman yapılır. Eksper ise dosyayı kapatmak için motosikletin onarımının bittiğine dair ispat niteliğinde fotoğraf ister.

Kısaca, eksper raporu doğrultusunda işçilik ve parça tutarları bellidir. Parçaları internetten daha ucuza bulmaya çalışın ve alın. İşçilik ücretini de servise verin. Motorunuz onarılılsın. Dosyanız kapansın ve sigorta şirketi 2400 TL ödemenizi yapsın.

Motosikleti
    MT-07 ABS
    Alıntı Deadly Sto(R)m adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu işte bir terslik var. Eksper günde 8 saat yürüse 2 ayda Edirne'den Hakkari'ye ulaşır. Ben kaza yapıp dosya açtırdım, ertesi gün eksper gitmişti. Önce bu durumu sorgulamalıyız.

İkincisi, masraf ister 2400 çıksın ister 24 bin çıksın, önce siz ödeyeceksiniz, eksper raporuna göre sigorta şirketi size ödeme yapacak. Ancak sizde şöyle bir durum var, eksper diyelim ki şubat ayında 2400 TL'ye onay verdi. Sizin 2400 lira ödeyip motosikleti yaptırmanız lazım. Çünkü sigorta şirketi size o kadar ödeme yapacaktır. Ama maddi durumunuz malesef elvermemiş ve onarımı gerçekleştirememişsiniz. Sigorta şirketi bu durumda size aradaki 400 lira farkı ödemez. Sigorta şirketinin sorumluluğu şubat ayı itibariyle 2400 liradır. Bu ödeme de dosyanız eksper tarafından kapatıldığı zaman yapılır. Eksper ise dosyayı kapatmak için motosikletin onarımının bittiğine dair ispat niteliğinde fotoğraf ister.

Kısaca, eksper raporu doğrultusunda işçilik ve parça tutarları bellidir. Parçaları internetten daha ucuza bulmaya çalışın ve alın. İşçilik ücretini de servise verin. Motorunuz onarılılsın. Dosyanız kapansın ve sigorta şirketi 2400 TL ödemenizi yapsın.
    Yetkili servisten daha düsüge bulamam herhalde.Olan yine garibana oldu o zaman.

onurordek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150>GW 250>RX3İ>XMAX400+RKS RT 250+SHERCO 250
    Kusur durumundan bahsetmemişsin.

Ben kusurum oranında ödeme yapmıştım. Önden ödeme uygulamasına gidilmemişti.

Parçaları üçüncü bir yerden (başka bir yetkili servisten de fiyat al mesela) temin etmen mümkünse o yolu kesinlikle değerlendir.

Motosikleti
    MT-07 ABS
    Alıntı onurordek adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kusur durumundan bahsetmemişsin.

Ben kusurum oranında ödeme yapmıştım. Önden ödeme uygulamasına gidilmemişti.

Parçaları üçüncü bir yerden (başka bir yetkili servisten de fiyat al mesela) temin etmen mümkünse o yolu kesinlikle değerlendir.
    8/8 Karşı taraf kusurlu.Başka bir servisede soracağım.

Motosikleti
    Honda CBF150
    Yaklaşık 1,5 sene evvel duran arabama bi araç çarpmıştı aracımı servise değilde normal bir esnaf kaportacıya bırakmıştım 8/8 karşı taraf suçluydu. Kaportacıya sorduk işlem nasıl olcak die. Exper raporları incelicek kusur oranına bakıcak dedi hasar tutarı belirlicek aracını yapıcaz dedi. Zaten karşı taraf raporda da hatasını kabullenmişti. Exper kusur u hesapladıktan sonra benim aracı yapmaya başladı kopartacı. Arabam ı teslim aldıktan bikaçgün sonra hasar bedeli benim hesabıma sigorta tarafından yatırıldı bende kaportacıya parasını verdim. Sanırım olay tamamen iyi niyetle alakalı. Belkide araç yapılır eğer paran yoksa sigorta hasar bedelini hesaba yatırıp eline para geçene kadar aracı teslim etmeyebilirlerde. Güzel ülkemde herşeye alıştım artık ben. Kanunlar tamamen haksızdan yana

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Benim bildiğim servis aracı tamir eder ve parayı sigortadan tahsil eder. Ama bu sigorta ve bankalarla ilgili mevzuat onların yararına sürekli değiştiriliyor, bir değişiklik varsa bilemem. Fakat mantıken de zaten mesela size 40 bin lira masraf çıksa cebinizden ödemek için kredi çekip sonra geri alacak haliniz yok. Bu konuda bir sorun var diye düşünüyorum..

80gün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Nexus 500
    Arkadaşım 5 sene önce senin başına gelen benimde başıma geldi. 2 ay geçti bunlar parayı ödemedi serviste ben parayı almadan yapmam dedi bende expere adamın parasını verin sizin keyfinizi mi bekleyeceğim vari mail attım sallamadılar siz yaptırın sonra faturayı getirin paranızı alın diyip tepemi iyice attırdılar. Avukatla konuşup bunlara ihtar manalı mail atıp 1 hafta içinde ödemeyi yapmadığınız taktirde muhatabınız avukatım felancadır yazdım 2 gün sonra para hesabıma yattı. Bu yolu izleyebilirsin. Geçmiş olsun.

Motosikleti
    MT-07 ABS
    Güncelleme:Sigorta sirketi ve servis arasindadaki uzun konusmalar sonucu,servisten gelen ZAM fiyatina yanlis bakılmış ve normal ucretinden tamir edilicegi bilgisi tarafima iletilmiştir.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Yanlış bir kanı var, sigortalı araçların tamiri şu 3 yoldan biriyle olur.

1. Sigorta şirketiyle anlaşmalı olan servise aracınızı bırakır ve gerisine karışmazsınız.

2. Sigorta şirketiyle anlaşması olmadığı halde bu işleri sizden alacağı vekalet ile yapan bir tamirhaneye aracınızı bırakır ve noterden vekalet verirsiniz. Vekaletin içeriği sigortanın size ödeyeceği ücreti almaya yetkili olduklarıyla ilgilidir.

3. Herhangi bir servis ya da tamirhanede aracınızı yaptırır ve ödemeyi cebinizden yaparsınız, araç tamir olduktan sonra da dosyanızı kapattırır ödemenizi sigortadan alırsınız.

Yani 1. ve 2. şıkta yazdığım gibi bir yere aracınızı bırakmadıysanız yetkili ya da yetkisiz servisler/tamirhaneler aracınızı tamir ettiğinde sigorta ile muhatap olmak zorunda değil. Muhatap sizsiniz ve ödemeyi sizden istemeleri çok normal.

Yani servisin sigorta ödemesi ile uğraşması mecburiyeti değil, hem müşteri memnuniyeti hem de experin belirlediği tutardan ucuza tamir edip aradaki farkı kendine kar yazmak içindir.
    Green Arrow bunu beğendi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Geçmiş olsun diyelim o zaman

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)