Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Filtering yapmaktan dolayı gelen ceza ve bir soru

Motovento
    REKLAM ALANI
    inshroud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    E-devlet bildirimi olarak e-mailime plakama yazılmış ceza bilgisi geldi, girdim baktım, detayını aşağıda paylaşıyorum. Özet haliyle; duran trafikte arabaların arasından geçtiğim için "şerit ihlali" maddesi gereği ceza kesilmiş. Ankara'yı bilmeyen arkadaşlar için söyleyeyim, hafta içi akşam saat 18.00'de Eskişehir Yolu her iki istikamette de kilit vaziyette olur. Ben de hafta içi her gün bu saatlerde Kızılay civarından Cepa civarına kadar gidiyorum (haliyle duran ya da çok yavaş ilerleyen trafiğin arasında) Ceza da bu sebeple yazılmış. Öncelikle "filtering" dolayısıyla ceza yiyebileceğimiz bilgisini paylaşıp peşinden sorumu soruyorum:

Ceza Detay Bilgileri
    T.C. Kimlik Numarası
    Aracın Plakası
    Tutanak Seri Sıra No
    Ceza Tutarı (TL)
    108,00 (erken ödeme ile 81 liraya düşüyor)
    Cezanın Düzenlendiği İl
    İSTANBUL
    Cezanın Düzenlendiği İlçe
    BEŞİKTAŞ
    Cezanın Düzenlendiği Yer
    ÇANKAYA ESK.YOLU
    Ceza Tarihi
    11.04.2018
    Ceza Saati
    18:00
    Ceza Maddeleri
    56/1-A (Bu madde şerit takip ve şerit değiştirme kurallarına uymamak)

Bilgiyi verdiğimize göre soru: Cezanın düzenlendiği yer olarak İstanbul/Beşiktaş görünüyor olması bunun kamera kaydı olduğunu mu gösteriyor? Motosikletim 34 plaka bu arada.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Anladığım / Meali : Para lazım..

Geçmiş olsun.

Hayırlısı ile benim maturu satıp , elektrikli yahut bisiklete geçeyim eyisimi , uzak mesafeyede eş/dost benzin çekip otomofil..

Motorun hiçbir cazibesi kalmadı artık..

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    aradan gitmek de mi ceza sebebi oldu, vay arkadaş!

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Ankaradasın Beşiktaşta ceza mı yemişsin anlamadım.

Filteringden ceza gelirse satarım motoru bin liraya plakasız hurda bişey alır onunla gezerim vergi de alamazlar ceza da kesemezler.
    54RR, birbilent ve Shrieker bunu beğendiler.
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı gerivites adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ankaradasın Beşiktaşta ceza mı yemişsin anlamadım.

Filteringden ceza gelirse satarım motoru bin liraya plakasız hurda bişey alır onunla gezerim vergi de alamazlar ceza da kesemezler.
    yalnız o şekilde yakalarlarsa öperler
    gerivites bunu beğendi.

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yalnız o şekilde yakalarlarsa öperler
    alır motoru bağlar ne olacak tamam madem öyle elektrikli pisiklet alırım
    Shrieker bunu beğendi.
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

127 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bence sen bir devlet aracının önünden geçmişsin o da seni şikayet etmiş. Plakanın okunup otomatik ceza gelmesi çok düşük bir ihtimal.
    _chaotic_ ve Kızıl pars bunu beğendiler.

freelancer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı gerivites adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence polisten kaçabilecek bir motor aldığınız sürece çok da sorun yok :D Otoban gibi az girişli, az çıkışlı, önünüzü tıkayabilecekleri yerlere girmeyin yeter :D Ha, bir de, motoru kapalı alanda bırakın, hep aynı yere park etmeyin, birden fazla güvenli eviniz olsun, bu evlere hep aynı yollardan gitmeyin... Lan, yoksa yasadışı mı olduk?
    127 ve _chaotic_ bunu beğendiler.

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Alıntı inshroud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    E-devlet bildirimi olarak e-mailime plakama yazılmış ceza bilgisi geldi, girdim baktım, detayını aşağıda paylaşıyorum. Özet haliyle; duran trafikte arabaların arasından geçtiğim için "şerit ihlali" maddesi gereği ceza kesilmiş. Ankara'yı bilmeyen arkadaşlar için söyleyeyim, hafta içi akşam saat 18.00'de Eskişehir Yolu her iki istikamette de kilit vaziyette olur. Ben de hafta içi her gün bu saatlerde Kızılay civarından Cepa civarına kadar gidiyorum (haliyle duran ya da çok yavaş ilerleyen trafiğin arasında) Ceza da bu sebeple yazılmış. Öncelikle "filtering" dolayısıyla ceza yiyebileceğimiz bilgisini paylaşıp peşinden sorumu soruyorum:

Ceza Detay Bilgileri
    T.C. Kimlik Numarası
    Aracın Plakası
    Tutanak Seri Sıra No
    Ceza Tutarı (TL)
    108,00 (erken ödeme ile 81 liraya düşüyor)
    Cezanın Düzenlendiği İl
    İSTANBUL
    Cezanın Düzenlendiği İlçe
    BEŞİKTAŞ
    Cezanın Düzenlendiği Yer
    ÇANKAYA ESK.YOLU
    Ceza Tarihi
    11.04.2018
    Ceza Saati
    18:00
    Ceza Maddeleri
    56/1-A (Bu madde şerit takip ve şerit değiştirme kurallarına uymamak)

Bilgiyi verdiğimize göre soru: Cezanın düzenlendiği yer olarak İstanbul/Beşiktaş görünüyor olması bunun kamera kaydı olduğunu mu gösteriyor? Motosikletim 34 plaka bu arada.
    Geçmiş olsun muhtemelen görevde olan bir sivil polis ekibi yada istanbul emniyette trafik şubede tanıdığı olan kişi yada kişiler sizi şikayet etmiş olabilir. Birde bu taralı alan vs mevzu vardı TV de de çıkmıştı buralardan geçtiniz mi?
    Hani iki yol bağlantısında kesik kesik çizgilerle taranıp sonra şerit çizgileri olan yoldan geçtiniz mi? O yolda Kamera vs varmıydı eds sistemi falan?
    Eğer bu tür bi olay yapmışsanız muhtemelen otomatik olarak İstanbuldan kesilmiş olabilir.

Bence taralı alan ihlali yaptınız da neden ankara emniyet kesmedi de İst kesti onu çözemedim. Plaka ile de alakalı olabilir.
    Bir polis veya avukata danışıp yasal boşluk varsa itiraz edin. Yoksa geçmiş olsun.
    Ha önce parayı ödeyin sonra itiraz edin kabul edilirse vergiden düşersiniz edilmezse erken ödemiş olursunuz.

Fahri müfettiş de denk gelmiş olabilirsiniz

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Bildiğim kadarıyla filtreleme Türkiye'de yasal olarak tanınmıyor ama kurallar çerçevesinde uyguluyoruz.

Polis/müfettiş ceza yazmak istedikten sonra size 34 km/h süratle de filtreleme cezası yazar. Çünkü filtrelemede izin verilen en yüksek sürat 30 km/h olarak geçiyor. %10'dan fazla asşınca da hooopp cezanız eve gelir.
    2006 Honda Activa (2006-2009) > 1996 BMW F650 (2007-2008) > 2016 Mondial RX3i Evo (2016-2017) > 2006 Yamaha XT660R (2017 - 2020) > 2017 Honda CRF 250L ABS (2020 - 2021) > 2022 Mondial X-Treme Maxx 200i (2022-...)

Motosikleti
    MT-07
    Ne olursa olsun. Kendi sınırları dışında kimse sana ceza yazamaz. Öde ve mahkemeye ver. İspat tutanığını da iste. Ondan sonrada görevini kötüye kullanmaktan kamu davası aç ve bırak. Kendi kendine uğraşsın. İstanbul’da çok iş yapıyorlar da Ankara eksik kalmış.
    Deadly Sto(R)m bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Filtering başka bir şey, siz duran araçların arasından geçip şerit ihlali yapmışsınız. İtiraz etsen de haklı bir sebep yok. Erken ödeyip %25 indirimden yararlanın.

Motosikleti
    56/1-A maddeyi okudum da, şerit değiştirme kuralları ihlalinden bahsedilmiş.

Sinyal vermemek bile şerit değiştirme kuralları ihlalidir. Öyle birşey olmuş olabilir mi?

Motosikleti
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    Yolda giderken trafik polisi veya fahri trafik müfettişi kesmiştir. Plakanıza yazıldığından kaydınızın bulunduğu trafik sube müd vasıtası ile cezanız kesilir ve size tebliğ edilir. Burda amac plakanızın oldugu dosyaya cezayı işlemektir. Sizinki de 34 plaka ve muhtemelen beşiktaşa kayıtlı. İstanbul yazmamsının sebebi bu.

Motosikleti
    xmax 400 momo abs 2014 peugeot django 150
    İstanbuldaki polis ankarada ceza yazamaz. Görev yeri neresi ise orada yazabilir %99 fahri trafik mufettişi ankaradan istanbula gider iken plakanızı not alıp tutanağı düzenleyip istanbulda x ilçe deki polise teslim ettiği için düzenleyen birim orasıdır makbuz eline geçince ftm yazdıysa belirtilir. Çok geçmiş olsun. Gıcık bir ftm ye gelmişsiniz bence

forzaBJK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 690 Enduro/SMC R
    kardes "Filtering" duran araclarin arasindan ilerlemek, senin uyguladigin daha cok "lane splitting", yani yavas hareket halinde araclarin arasindan ilerlemek.

ecnebistan'da da "lane splitting" yasaktir, yani hareket halindeki araclarin arasindan ilerlemek, "Filtering" ise bazi otomobil sürücüleri tarafindan kenara cekilip yol acmasindan dolayi desteklenen bir durum..

simurgg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Alıntı Deadly Sto(R)m adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bildiğim kadarıyla filtreleme Türkiye'de yasal olarak tanınmıyor ama kurallar çerçevesinde uyguluyoruz.

Polis/müfettiş ceza yazmak istedikten sonra size 34 km/h süratle de filtreleme cezası yazar. Çünkü filtrelemede izin verilen en yüksek sürat 30 km/h olarak geçiyor. %10'dan fazla asşınca da hooopp cezanız eve gelir.
    Boyle bir sey oldugunu bilmiyordum. Trafik kanunundan mi bu bilgi?

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    kafamın takıldığı bir nokta var, motosikletin trafiğe takılmadan yol alması birilerinin zoruna mı gitti de bu ceza yazıldı acaba?

bence ülkede iç karışıklığın çoktan çıkması gerekiyordu ama ben bizim halka akıl erdiremiyorum. ben şahsen bir kaç defa özellikle polis olduğu için dibinden makas attım. motorum tvs apache, kaçamayacağımı bildiğim halde yapıyorum bunu.

böyle kanun olmaz, böyle hayat olmaz. aşırı kızıyorum böyle şeye ama toplumumuz çok umursamaz olmuş ve ben tek başıma bir şeyleri değiştiremiyorum. anca bir gün başımı yakarım gibi görünüyor.

Motosikleti
    Alıntı simurgg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Boyle bir sey oldugunu bilmiyordum. Trafik kanunundan mi bu bilgi?
    Iste, bildigim kadariyla filtreleme Turkiye'de kanunla tanimlanmis birsey degil. Bu durumda cezs kesilebilir.

Diyelim ki filyrelemeye izin veriliyor, o zaman da 30 km surat siniri olur, arkadas o surati gectiyse yine ceza yiyebilir.

Kaldi ki ceza yedigi maddenin aciklamasinda serit degistirme kural ihlalinden bahsedilmis. Bu pek cok seye baglanabilir: serit degistiriken sinyal vermemek, hizin gerektirdigi seridi takip etmemek, serit cizgileri devamli iken serit degistirmek vb.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)