Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Filtering yapmaktan dolayı gelen ceza ve bir soru

Motovento
    REKLAM ALANI
    inshroud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sevgili arkadaşlar yorumlar için teşekkür ederim. Benim merak ettiğim konu sadece kamera kaydı mı yoksa fahri trafik müfettişi ya da polis marifetiyle mi cezanın yazılmış olduğuydu. Yoksa Türkiye'de duran ya da yavaş akan trafiğin içinde araçların arasından geçmek açık bir şekilde kurallara aykırı. Bu cezaya itiraz edecek ya da bana haksızlık yapıldığını iddia edecek değilim.

Bu konuyla ilgili olarak bir yemekte karşılaştığım ve kendisi de eski motosiklet kullanıcısı olan bir trafik il müdürüyle sohbetim de oldu. Özet olarak; dünyada bunun serbest olduğu ülkeler ve eyaletler var fakat bu ülkelerin kanun veya yönetmeliklerinde ya da eyaletlerin federal yasalarında bu istisna özellikle belirtilmiş durumda. Bizde böyle bir durum söz konusu değil ve bağlayıcı olan kanun maddesi de tam olarak bana kesilen cezadaki kanun maddesi. Yine de genellikle göz yumulan bir kabahat (güvenlik şeridi kullanımı gibi). Yoksa aynı yolda trafik polisleriyle selamlaşa selamlaşa gitmişliğim, motosikletli polislerle birlikte araçların arasında slalom yapmışlığım da var ve bunu yapmaya devam edeceğim. Akşamları tam bu saatte buradan geçerken eve gitmiyor, birinci mesaimi bitirip ikinci mesaime yetişiyorum. Kar, yağmur, çamur dinlemeden araba yerine motosikletle gidiyor olmamın nedeni de bu trafiği beklemeden yetişme ihtiyacımdır.

Kamera görüntülerinin artık motosiklere de mi ceza gönderiyor olduğunu da bu yol üstündeki tüm kameraları bildiğim için en azından onların görüş alanındayken bunu yapmamak için merak ettim. Yoksa gıcık olan bir polisin veya fahri trafik müfettişinin bu cezayı yazması zaten kaçınılmaz. Ne yazık ki bu riski zaten alarak gidiyorum ve 1000'den fazla kez geçtiğim bu yolda ilk defa ceza yedim.

Arabayla kameraların çektiği fotoğraflardan yediğim cezalar veya radar ya da fahri trafil müfettişlerinin cezaları hep ankara olarak geliyordu ama arabalar 06 plaka olduğu için buradan bir şey çıkartamıyorum. Ceza makbuzunun gelmesini bekleyeceğiz artık.

Cevaplar için tekrar teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aradan gitmek de mi ceza sebebi oldu, vay arkadaş!
    Eğer öyleyse zaten olması gereken o.
    Aradan gitme hakkı mı var?
    Şeritte giden bi aracın yanına sokulmak ne kadar doğru? O zaman şerit olmasın için ne anlamı var.

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Alıntı inshroud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili arkadaşlar yorumlar için teşekkür ederim. Benim merak ettiğim konu sadece kamera kaydı mı yoksa fahri trafik müfettişi ya da polis marifetiyle mi cezanın yazılmış olduğuydu. Yoksa Türkiye'de duran ya da yavaş akan trafiğin içinde araçların arasından geçmek açık bir şekilde kurallara aykırı. Bu cezaya itiraz edecek ya da bana haksızlık yapıldığını iddia edecek değilim.

Bu konuyla ilgili olarak bir yemekte karşılaştığım ve kendisi de eski motosiklet kullanıcısı olan bir trafik il müdürüyle sohbetim de oldu. Özet olarak; dünyada bunun serbest olduğu ülkeler ve eyaletler var fakat bu ülkelerin kanun veya yönetmeliklerinde ya da eyaletlerin federal yasalarında bu istisna özellikle belirtilmiş durumda. Bizde böyle bir durum söz konusu değil ve bağlayıcı olan kanun maddesi de tam olarak bana kesilen cezadaki kanun maddesi. Yine de genellikle göz yumulan bir kabahat (güvenlik şeridi kullanımı gibi). Yoksa aynı yolda trafik polisleriyle selamlaşa selamlaşa gitmişliğim, motosikletli polislerle birlikte araçların arasında slalom yapmışlığım da var ve bunu yapmaya devam edeceğim. Akşamları tam bu saatte buradan geçerken eve gitmiyor, birinci mesaimi bitirip ikinci mesaime yetişiyorum. Kar, yağmur, çamur dinlemeden araba yerine motosikletle gidiyor olmamın nedeni de bu trafiği beklemeden yetişme ihtiyacımdır.

Kamera görüntülerinin artık motosiklere de mi ceza gönderiyor olduğunu da bu yol üstündeki tüm kameraları bildiğim için en azından onların görüş alanındayken bunu yapmamak için merak ettim. Yoksa gıcık olan bir polisin veya fahri trafik müfettişinin bu cezayı yazması zaten kaçınılmaz. Ne yazık ki bu riski zaten alarak gidiyorum ve 1000'den fazla kez geçtiğim bu yolda ilk defa ceza yedim.

Arabayla kameraların çektiği fotoğraflardan yediğim cezalar veya radar ya da fahri trafil müfettişlerinin cezaları hep ankara olarak geliyordu ama arabalar 06 plaka olduğu için buradan bir şey çıkartamıyorum. Ceza makbuzunun gelmesini bekleyeceğiz artık.

Cevaplar için tekrar teşekkür ederim.
    Önceki mesajda yazdığım gibi kamera olan ve bağlantı yollarında bu emniyet şeridi gibi üçgen olan taralı alan ihlali yaptınız mı?
    Bu tip bi olaydan dolayı da kamera merkezi İstanbul'a bağlıysa o yüzden de ceza gelmiş olabilir.

inshroud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cezanın makbuzu geldi, tahmin ettiğimiz üzere fahri trafik müfettişi bir arkadaş trafikte 2 saattir beklemekten sıkılmış olacak ki trafikte beklemeyen motosikleti kıskanıp cezayı basmış. Ceza sebebi de "Sürücünün işaret vermeden şerit değiştirmesi". Neyse, bana geçmiş olsun, sizin de aklınızda olsun ne diyeyim...

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    geçmiş olsun dikkat edelim özellikle çakar lambalı komvoy geçerken geçen sahil yolunda dayak yemediğim kaldı orta şeritte ilerliyorum bunlar sol şeritten geliyor camı açtı biri kafayı çıkardı en sağ şeride geç dedi düzgün bir şekilde gidiyorum ben iplemedim arkasında ki araçtakinden biri camdan fırlıycaktı neredeyse dursana lan diye bağırdı atladım bende en sağ şeride sanki arabayı tarıycaz
    birbilent bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Alıntı ozan1991 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun dikkat edelim özellikle çakar lambalı komvoy geçerken geçen sahil yolunda dayak yemediğim kaldı orta şeritte ilerliyorum bunlar sol şeritten geliyor camı açtı biri kafayı çıkardı en sağ şeride geç dedi düzgün bir şekilde gidiyorum ben iplemedim arkasında ki araçtakinden biri camdan fırlıycaktı neredeyse dursana lan diye bağırdı atladım bende en sağ şeride sanki arabayı tarıycaz
    Ben Fazer 8 le yakalandım o konvoya 😁 Ankara Aydınlıkevler'den Havaalanına kadar Ben bastım onlar bastı en öndeki r1200gs ci memur ağabeyle asfaltı ağlattık 😁

Motosikleti
    xmax 400 momo abs 2014 peugeot django 150
    Alıntı moonspell07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İstanbuldaki polis ankarada ceza yazamaz. Görev yeri neresi ise orada yazabilir %99 fahri trafik mufettişi ankaradan istanbula gider iken plakanızı not alıp tutanağı düzenleyip istanbulda x ilçe deki polise teslim ettiği için düzenleyen birim orasıdır makbuz eline geçince ftm yazdıysa belirtilir. Çok geçmiş olsun. Gıcık bir ftm ye gelmişsiniz bence
    Önceden yaZdığım gibi. yavşak bir ftm ceza yazmış polis böyle şeylerle uğraşmaz. Ftm işi çok saçma bir olay. Mahkeme bile bozmuyor.adam istediği kadar ceza yazabilir.

Motosikleti
    MT-07
    Halen diyorum. Öde ve itiraz et. Görev ili dışında ftm bile ceza kesemez. Yok öyle bir dünya. İspat iste gerekirse. Dingonun ahırı değil. O zaman bende ftm olayım emniyet şeridine girenleri akşam eve gidince tek tek zıbartayım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:45 ----------

Edit: Dingonun ahırıymış. Yazabilirlermiş.

c) Yer ve zamanla sınırlı olmayıp, ülkenin her yerinde görevli sayılırlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:51 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:50 ----------

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx...ourceXmlSearch

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    büyük bi mebla değil, o yüzden öde geç uğraştığına değmez. ben yılda 2-3 bin lira civarı ceza ödüyorum araba-motosiklet. kafalarına göre yaslıyolar çoğu zaman. eşeklik bizde plaka takılı geziyoruz.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)