Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Motosiklet römorku yasak mı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Spada Anton 150
    Yazın motosikletimle gezme amaçlı toplamda 2000 km uzun yola gideceğim. Kamp yapmayı ve çadırda kalmayı seviyorum fakat sürüngenler ve birtakım böcekler beni rahatsız edebiliyor. Bunun yanında eşyalarımı motosiklete kolayca sığdırabileceğimi sanmıyorum. Sığdırsam bile bir yerde mola verdiğim zaman sağa sola bağlı olan şeylerin çalınma riskini minimuma indirmek istiyorum. O yüzden motosikletimin arkasına küçük ve kompakt bir römork yapmayı düşünüyorum. İçine eşyalarımı koyacağım. Römork, genişleyip kocaman bir hale gelebilecek. Çadırımı da üzerine kuracağım. Römorkun çizimlerini yaptım. Tek tekeri olacak ve genişlememiş boyutu gayet ufak olacak. Yolda savrulma ve fren mesafesi mutlaka artacak bunu ben de biliyorum. Fakat yüksek süratli bir motosiklete sahip değilim (şuan 150cc) ve gücü çok yüksek bir motosiklet almayı da düşunmuyorum. Ayrıca aracın üstünde yük taşımak, çekerek taşımaktan daha fazla motoru yorar o yüzden bir avantajı daha olacak.

Tek sorunum şu; polis amcalar yolda sıkıntı yapar mı? Çünkü motosikletin arkasına ufak bir mekanizma yapacağım. Bunu işlettirmem gerekir mi?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Muhtemelen gerekir, yeni ruhsat,muayene bilmem ne. Bir motor parası gider mi acaba En iyisi yakalanırsanız römorku bırakıp kaçmak.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çok kuralcı bir memura rast gelmediğiniz sürece uzun yolda pek sıkıntı çıkartmazlar. Ama yinede risk tabiki. Ülkemizde bu ve benzeri tadilatları işletmek bürokratik işlemlerin zorluğundan dolayı ya imkansız yada astarı yüzünü geçen meblağlarda.
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Motosikleti
    xmax 400 momo abs 2014 peugeot django 150
    Normal de yasak ama ışık donanımı filan bağlarsanız sinyal park stop filan kimseye zarar vermeyecek şekilde olur ise römork, çok kıl bir memura denk gelmez isen sıkıntı olmaz.

Motosikleti
    Suzuki DL 650 Vstorm (2004)
    motosikletlerin hali hazırda sallanmadığı bir ülkede bence gereksiz risk alınır gibime geliyor. arkaya römork takılması demek en az bir motor boyu motosikletin boyunun uzaması demektir. araçları sollayıp geçerken (düşük veya yüksek hız farketmez) sağdan ilerleyip sol şeride geçmek için sabırsızlanan arkadaşın hemen sizin arkanızdan (çok yakınınızdan) sola geçtiğini görürsünüz, bunu hep görürsünüz. arkanızda römork olursa bu sizin için çok tehlikeli. ha ben bunu söyledim diye tabiki yapmaktan vazgeçmeyin, sadece önlem alınması sizin için daha iyi olur. yoksa gayet mantıklı.

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Topcase'e ceza yazan, römorka ne der?
    bursalıali ve YBRMANİA bunu beğendiler.

computeus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF MOTO CL-X 700 Adventure
    Mekanizma harici sıkıntı olmaz. 750KG altındaki römorklar ruhsattan ve muayeneden muaftır. Bağlantı mekanizması ruhsata işli olmayacağından onu bahane edip ceza yazabilirler. Bir de çok irdelerlerse römork üreticisinin tip onay belgesi alması gerekmekte. O konuda da sıkıntı çıkartabilirler.

Motosikleti
    Spada Anton 150
    O zaman en iyisi deneyip görmek. Zaten sinyal, fren lambası vb. bağlayacağım. Tahminimce plaka da net olarak gözükür. Gözükmezse de zaten iki tane civatası var, söküp arkaya takarım. Zaten görüntüsü de kaba bir şey olmayacak. Bunları yaparsam heralde büyük bir sorun olmaz. İnşallah yapmaya koyulduğum zaman foruma da yapılma sürecini eklerim.
    bursalıali bunu beğendi.

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Aklıma bunlar geldi. araba gibi geziyorlar

biseduda bunu beğendi.
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Sabit bir çeki ropsu kullan,hazır romork urunlermi kullancaksin?

Romork tekerlek boyutunu motosikletin tekerleğine oranla 2-3 birim kücük seçmen ziplamayi ve surdugun motorun dengesini bozmadan seyir etmeni sağlayacaktir,rops kolunu uzun birakma max 80cm olsun,arka kaçiş açisi yonunden faydali olacaktir.romork genişliğide motorunun en buyuk genişlik ölçusunu geçmesin dikiz aynalarini diştan dişa ölçusunu ref.alabilirsin.yukseklik ise motor sele yuksekligi ile ayni seviyede olsun.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Yasak olmasından önce oluşacak denge problemlerini düşünmek lazım. Ani gaz açınca motoru tekere kaldırır mı? Fren yapınca arka tekeri itişi dengeyi ne kadar bozar? Virajda nasıl bir etkisi olur? Bunları ayrıntılı bir şekilde hesaplaman lazım.

Benim önerim olabildiğince aşağıdan bağlantı yapıp arka tekeri yere bastıracak şekilde ağırlık dengesini sağlamak. Aşağıdan bağlayınca ani hız değişikliğinde daha dengeli olur. Ağırlığı arka tekere bindirmek ise yol tutuşunu arttıracaktır.

Motosikleti
    Spada Anton 150
    Alıntı gerivites adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aklıma bunlar geldi. araba gibi geziyorlar

http://forum.amadeus-project.com/upl...1297274858.jpg
    Bende goldwing olsa bu olmadan gezmem heralde.

Benim asıl hayalim alttakini yapmak ama viyadükten falan geçerken devrilmekten korkuyorum. Sonra yanına dogru havada takla atan ilk motorlu olmak istemem

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bu kadar kasacan kadar sepetli bi motosiklet al. sepeti römork gibi kullan.
    kaldı ki böcekten haşereden korkan adam hiç kamp yapmasın!
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Spada Anton 150
    Önerileriniz için teşekkürler.

Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sabit bir çeki ropsu kullan,hazır romork urunlermi kullancaksin?

Romork tekerlek boyutunu motosikletin tekerleğine oranla 2-3 birim kücük seçmen ziplamayi ve surdugun motorun dengesini bozmadan seyir etmeni sağlayacaktir,rops kolunu uzun birakma max 80cm olsun,arka kaçiş açisi yonunden faydali olacaktir.romork genişliğide motorunun en buyuk genişlik ölçusunu geçmesin dikiz aynalarini diştan dişa ölçusunu ref.alabilirsin.yukseklik ise motor sele yuksekligi ile ayni seviyede olsun.
    Çok uğraşmak istemiyorum o yüzden olabildiğince hazır parçalar kullanacağım. Şuan düşündüğüm ölçüler aşağı yukarı sizin dediklerinize yakın.

Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yasak olmasından önce oluşacak denge problemlerini düşünmek lazım. Ani gaz açınca motoru tekere kaldırır mı? Fren yapınca arka tekeri itişi dengeyi ne kadar bozar? Virajda nasıl bir etkisi olur? Bunları ayrıntılı bir şekilde hesaplaman lazım.

Benim önerim olabildiğince aşağıdan bağlantı yapıp arka tekeri yere bastıracak şekilde ağırlık dengesini sağlamak. Aşağıdan bağlayınca ani hız değişikliğinde daha dengeli olur. Ağırlığı arka tekere bindirmek ise yol tutuşunu arttıracaktır.
    Römorkun kendisini hafif malzemelerden yapmayı düşünüyorum hatta az yük binecek yerleri su kontraplağı gibi malzemelerden bile yapabilirim. Ağırlık merkezini de olabildiğince römorkun tekerleğine yakın tutmayı düşünüyorum.

Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sürüngenler hariç diğer hayvanlardan korkmam ancak böceklere sarılarak uyumayı da sevmiyorum. Bundan hoşlanan bir kampçıyla da henüz tanışmadım. Kısaca zevkler ve renkler tartışılmaz

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    tek tekerli bis sistem denge açısından daha iyi olabilir mi

instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı berksengun adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Sürüngenler hariç diğer hayvanlardan korkmam ancak böceklere sarılarak uyumayı da sevmiyorum. Bundan hoşlanan bir kampçıyla da henüz tanışmadım. Kısaca zevkler ve renkler tartışılmaz
    çadırın filesi yok mu? yani fileyi çektin mi iöeri bırak böcek sürüngeni sinek bile girmiyor. yani ben sıkıntıyı tam olarak anlmadım?
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

tlgknbs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 Naked
    Biraz mualefet gibi olacak ama adam Motosiklet alıcak olsa buraya arkadaşlar böle bi motora ihtiyacım var ne almalıyım diye sorardı sanırım.
    Ayrıca böcekten haşereden korkuyorum dememiş rahatsız oluyorum demiş. Burnuna kulağına karınca girmeyen adam anlayamaz
    Sorulara cevap verirken istenileni karşılamadığın sürece yaptığın konuşmanın boş konuşmaktan başka bi adı olamaz.

Berk ; Polisler bi dönem topcase konusunda terör eylemleri bomba riski olduğu için böyle şeylere çok dikkat ettiler, Şu an bu durumlar durulduğu için pek irdelemiyorlar. Takacağın römork da ruhsatına işlenilmesi gerekiyor fakat yukarıdada dedikleri gibi astarı yüzünü geçiyo, bence hayalini uygula. ceza şansa kalmış
    İMAM SOLLARSA CEMAAT YANLAR

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Racinglerin römorkları efsane

Motosikleti
    Mondial 100 Kh 2006. Honda CBF 150 2017
    Römork yüzünden ceza yazılır mı bilmem ama, dönüşlerde çok sorun yaşarsınız, daha önce bağa çapa makinesi taşımak için 2 tekerlekli römork takmıştım dönüşlerde hiç hoş olmuyordu, belki tek tekerlekli olanlarda sorun daha az olur.

Motosikleti
    Spada Anton 150
    Alıntı gerivites adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tek tekerli bis sistem denge açısından daha iyi olabilir mi

http://2.bp.blogspot.com/-IKQ0HcNGRj.../s1600/(3).jpg
    Bunun biraz daha derli toplu olanı kafamdaydı. Teker çok dışarda gözüküyor.

çadırın filesi yok mu? yani fileyi çektin mi iöeri bırak böcek sürüngeni sinek bile girmiyor. yani ben sıkıntıyı tam olarak anlmadım?
    Hocam var fakat yerde olunca ve fileyi az bişey açık bırakınca mutlaka sağından solundan giriyor. Çok büyük bir dert değil ama minimuma indirmek isterim. Geçen bir arkadaşa kene battı, baya uğraştılar. Ne kadar korunursak o kadar iyi. En büyük korkum osuruk böceği Üstüne basıp kokudan uykusuz bir gece geçirmek istemem

Alıntı tlgknbs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biraz mualefet gibi olacak ama adam Motosiklet alıcak olsa buraya arkadaşlar böle bi motora ihtiyacım var ne almalıyım diye sorardı sanırım.
    Ayrıca böcekten haşereden korkuyorum dememiş rahatsız oluyorum demiş. Burnuna kulağına karınca girmeyen adam anlayamaz
    Sorulara cevap verirken istenileni karşılamadığın sürece yaptığın konuşmanın boş konuşmaktan başka bi adı olamaz.

Berk ; Polisler bi dönem topcase konusunda terör eylemleri bomba riski olduğu için böyle şeylere çok dikkat ettiler, Şu an bu durumlar durulduğu için pek irdelemiyorlar. Takacağın römork da ruhsatına işlenilmesi gerekiyor fakat yukarıdada dedikleri gibi astarı yüzünü geçiyo, bence hayalini uygula. ceza şansa kalmış
    Doğrudur hocam en güzeli deneyimlemek. Motosikletin sağına soluna kamp malzemesi koyduk mu zaten römork kadar genişliyor. Çok sıkıntı yapacaklarını düşünmüyorum.

Alıntı SlimShady1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Römork yüzünden ceza yazılır mı bilmem ama, dönüşlerde çok sorun yaşarsınız, daha önce bağa çapa makinesi taşımak için 2 tekerlekli römork takmıştım dönüşlerde hiç hoş olmuyordu, belki tek tekerlekli olanlarda sorun daha az olur.
    İki teker römorku daha önce bisiklet için yapmıştım onda bile rahatsız etti. Ancak iki teker motorla birlikte yatacağı için çok sıkıntı oluşturmayacağını düşünüyorum. Belki bazı durumlarda kendini hissettirmez bile.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)