Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İstanbul - Ankara uzun yol tavsiyeleriniz nedir ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Öncelikle herkese merhabalar aranıza yeni katıldım.

Pulsar 200 ns 2017 model ABS'li motosikletim var. 11 Mayıs'ta Anneler günü için İstanbuldan Ankara-Haymana'ya yola çıkacağım ancak bu ilk uzun yol tecrübem olacak. Motosikletim 6500KM de Mitas MC32 lastiklerim var. Şimdi sorularım şu;

1- Kıyafet vs haricinde yanıma almam gerekenler neler?
    2- Yolda dikkat etmem gerekenler neler ?
    3- Lastikler sorun çıkartır mı ?
    4- https://goo.gl/maps/LKigWiihgK32 rotam bu farklı bir rota tavsiyeniz var mı ?

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-07
    MC32'leri kışlık lastik die biliyorum. Umduğunu göstermezler kanımca. 100km/sa hızı geçecek şekilde otobandan gidersen kanımca radar cezası yiyeceksin çünkü motorun hız limiti 100km/sa. Rotaya bakmadım erindim açıkçası Yanına 1,5lt pet şişe su al. Belki acıkırsın die ıvır zıvır. Lastiklerinin havasını, motorun yağını, suyunu kontrol et. Korkmadan bas git. Gündüz gözüyle git ki sorun çıkmasın pek. Bide reflektörlü yelek giy. Çok şey katacak sana gündüz,gece...

sailor33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800 (INTERCEPTOR)
    Genel itibari ile güzel bir yol.
    Ben gece ve yağmur , yer yer kar yağışında gittim.
    Ankara çok soğuk. Ona göre önlemini alırsın.
    Yanına lastik tamir kiti ve köpüğü al.
    Son olarak, ankaraya sanırım 70km kala filan yolu nasıl taraklamışlarsa çok kötü denge kaybettiriyor.

Motosikleti
    MT-07
    Sanki hızlı treni kullansan daha iyi. Ege yollarına motorla gitmek normal gelior bana fakat otobandan ankara çok mantıklı gelmiyor. Araba ile giderken bile bitmek bilmiyor benim için. Bilemedim. Güzel bir şarkı listesi de yap bence.

Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    MC32'leri kışlık lastik die biliyorum. Umduğunu göstermezler kanımca. 100km/sa hızı geçecek şekilde otobandan gidersen kanımca radar cezası yiyeceksin çünkü motorun hız limiti 100km/sa. Rotaya bakmadım erindim açıkçası Yanına 1,5lt pet şişe su al. Belki acıkırsın die ıvır zıvır. Lastiklerinin havasını, motorun yağını, suyunu kontrol et. Korkmadan bas git. Gündüz gözüyle git ki sorun çıkmasın pek. Bide reflektörlü yelek giy. Çok şey katacak sana gündüz,gece...
    Rotam aslında standart istanbul-ankara güzergahı. Sapanca bolu ankara yolundan gideceğim. Cuma sabahtan çıkmayı düşünüyorum.

Alıntı sailor33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Son olarak, ankaraya sanırım 70km kala filan yolu nasıl taraklamışlarsa çok kötü denge kaybettiriyor.
    Tamir kiti ve köpüğü dışında zincir yağı ve 1lt ye yakın yağ da almamı tavsiye etmişlerdi.

Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sanki hızlı treni kullansan daha iyi. Ege yollarına motorla gitmek normal gelior bana fakat otobandan ankara çok mantıklı gelmiyor. Araba ile giderken bile bitmek bilmiyor benim için. Bilemedim. Güzel bir şarkı listesi de yap bence.
    Uzun yol yapmayı severim. Transporter T5 araç var bizde onunla bile uzun yola hayran olurum aslında.

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    ihtiyaçlarını benzikliklerdede giderebilirsin.Yağmur yok zaten havalarda güzel uzun yol için ideal çıkmadan önce bir bakım yap zinciri yağla lastik hava basıncını kontrol et.Yağ filan lazım olursa çoğu benzinlikte var zaten merkezi yerlerden gidiyorsun bolca mola ver acele etme tadını çıkar iyi yolculuklar

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Yola çıkmadan şehadet getirin. Otobanda nispeten rahat edersiniz, unutmayın ki uzun yol tırcılarının kurallara uyma oranı otomobil sürücülerinden fazladır. Onun için, daha çok otomobillere dikkat edin.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Tercihen uzun yola tek çıkılmaz ama çaren yoksa önlemini almalısın.

Telefonun için şarj kablosu - power bank vs.
    Kulak içi kulaklık ya da kulak tıkacı
    Güneş gözlüğü
    İlk yardım kiti - kutusu
    Peçete, ıslak mendil
    Varsa kullandığın ilaçlar
    Yola çıkmadan tanıdığın birileri ile Whatsapp'tan Mevcut konumu paylaş
    Benzin almak için iyice boşalmasını bekleme, durdukça doldur.

İyi yolculuklar, iyi eğlenceler.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı sakarcellat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle herkese merhabalar aranıza yeni katıldım.

Pulsar 200 ns 2017 model ABS'li motosikletim var. 11 Mayıs'ta Anneler günü için İstanbuldan Ankara-Haymana'ya yola çıkacağım ancak bu ilk uzun yol tecrübem olacak. Motosikletim 6500KM de Mitas MC32 lastiklerim var. Şimdi sorularım şu;

1- Kıyafet vs haricinde yanıma almam gerekenler neler?
    2- Yolda dikkat etmem gerekenler neler ?
    3- Lastikler sorun çıkartır mı ?
    4- https://goo.gl/maps/LKigWiihgK32 rotam bu farklı bir rota tavsiyeniz var mı ?

Şimdiden herkese teşekkür ederim.
    Ekipmanlarınızı giyip yola çıkın. İstanbul ankara yolu çok yüksek süratli yaşanan kazalar dışında tehlikeli bir yol değil dümdüz 110 120 gidersiniz.

CrazyBullet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda RCV213, Yamaha YZR500
    Uzun yolda her zaman yanımda fitil yama kiti ve hava basmak için karbondiyoksit hava tüpü taşırım.

karaca3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar 200 ns
    Yanına güneş gözlüğü de almayı unutma . sabah doğuya doğru giderken güneş ışıkları gözünüzü almasın.
    Kızılpars arkadaşımızda yazmış yeni gördüm.

inshroud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir sorun olmayacaktır, yolunuz kimsenin geçmediği, ıssız bir yol değil. Böyle olsaydı detaylı önlem almak gerekebilirdi. Ama en kötü durumda bile yardım alacak birilerini bulabilirsiniz. Lastik tamir kiti haricinde bir önlem almanıza gerek olacağını düşünmüyorum. Bunun haricinde rotayla ilgili tavsiyede bulunayım, Yolun tamamını otoyoldan gelmek sıkıcı olabilir. Zamanınız varsa ve tecrübenize de güveniyorsanız alternatif e-5 güzergahını deneyebilirsiniz. Ben olsam öyle yapardım. Örneğin Bolu geçişinde eski yola çıkmak, Mudurnu'ya uğramak, makarna fabrikasında yemek yemek, Bolu Dağı'nın virajlarını dönmek (ki bu kısım yoğun kamyon trafiğinden dolayı tehlikeli olabilir) Bolu Dağı'nda kebap yemek gibi seçenekler var. İstanbul'dan çıktığınızda, yolun ilk %30'luk bölümü keyifli olabilir ama özellikle Ankara'ya yaklaşırken Cankurtaran'dan sonra yol iyice sıkıcı olacaktır. Kızılcahamam çıkışından kaçıp eski yoldan gelmek de bir alternatif olabilir.

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı sailor33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende giderken bi ülkenin baş kentinin bu kadar kötü yollara sahip olmasını komik buldum. Ön arka ayrı dolanıyordu

Tavsiyeleriniz için teşekkürler. Bugün Wurth hhs 2000 zincir yağı , 404 balata spreyi(yağ temizlemek için) ve lastik tamir köpüğü sipariş ettim. Peki motor konusunda yanıma almam gereken başka birşey veya yapmam gereken birşey varmı 6500 km de 7500 ara bakımına 1000 km var gidip gelincemi yoksa gitmeden erkendenmi yaptırayım ?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)