Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İzmir - Eskişehir - İzmir

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    HD Sportster 883R
    Herkese Selam!

22.04.2018 Pazar sabahı İzmir/Karşıyaka'dan hareket edip Eskişehir/Odunpazarı'na, 23.04.2018 Pazartesi sabahı ise Eskişehir/Odunpazarın'dan hareket edip İzmir/Karşıyaka'ya sürmeyi planlıyorum.

Birlikte sürmek isteyen arkadaşlar varsa komple ya da bir kısmını birlikte sürebiliriz.

Motosikletim Honda CBF150 (14.000km'de servis bakımlı, ilk sahibiyim, debriyajından biraz çekiniyorum ama yine de yola çıkacağım).

Yol ile ilgili olarak ortalama 60km/h hız ile 7 saat sürüş ve 20'şer dakikadan 6 adet olmak üzere toplam 2 saat mola yapacak bir plan ile 9 saatte Eskişehir/Odunpazarı'na varmak.

Hedeflediğim hareket saati 06:00, hedeflediğim varış saati 15:00.

Katılmak isteyen arkadaşlar olursa (ayak uydurmak adına) ortalama hızımı bir miktar arttırabilir, molalarımı azaltabilirim.

Rotayı ve molaları aşağıdaki gibi planladım, çok detaylı bilgim yok ortalama mesafelere göre seçtim. (Eşlik edecek arkadaşlar olursa değişiklik yapabiliriz.)

Gidiş:

Mola 1:

Mola 2:

Mola 3:

Mola 4:

Mola 5:

Mola 6:

Alet çantam:
    Pompa, lastik tamir spreyi, anahtar takımı, tornavida takımı, yan keski, pense, elektrikçi bantı, kablo bağı, zincir yağı, motor yağı

Ek malzemeler:
    Zincir kilit, lastik ahtapot, kamp çadırı, şişme mat

Motosiklet aksesuarları:
    Uzun cam + deflektör, sis farı, usb, çakmak, voltmetre, alarm, ısıtmalı elcik, 45L topcase

Konaklama:
    Konaklama konusuna karar vermedim, bir arkadaşımın düğününe gidiyorum. Otel düşünüyorum ancak outdoor aktiviteleri seven birisi olduğum için önerebileceğiniz camping alanlarına açığım.

Ek olarak Odunpazarı ve Eskişehir merkez için güvenli otopark bilenler paylaşırsa mutlu olurum.

Daha önce 300km civarı turlarım olmuştu. Zorluk yaşayacağımı düşünmüyorum. Yine de fikir ve önerilerinize açığım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    vader - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750D Integra
    Güzel ve ayrıntıli bir seyahat planı yapmışsınız. Keyifli yolculuklar. Karşıyakadan selamlar 😎
    cenkyenmez bunu beğendi.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Şehirlerarası yolda 60 km hız ile sıkıntı yaşayabilirsiniz. Hızınız en az kamyon-otobüs kadar olsun ki sıkıştırılmalarla uğraşmayın. İyi yolculuklar şimdiden

Motosikleti
    KTM Duke 390
    İyi yolculuklar, keyifli sürüşler dilerim
    cenkyenmez bunu beğendi.

Motosikleti
    pulsar ns200
    İyi yolculuklar arkadaşa katılıyorum 60 ile emniyeti şeridinde seyredersiniz, 90 100 lerde sağ şeritten seyir almanız daha sağlıklı , tekeriniz düz basın.

Motosikleti
    2011 c8 Crypton & 2013 xmax250
    Düğüne gidiyorsunuz..otel yada düğün evinde konaklama en iyisi olur...Kamp sizi yorar,epey uğraştırır..

Motosikleti
    falcon flash 100
    Kendinizi plana uyacağım diye şartlandırmayın olayların akışına bırakın. Önemli olan kazasız belasız güle oynaya gitmek. Kazasız belasız sürüşler.

Not: Madem düğüne gidiyorsunuz konaklamak için kamp veya düğün evinin uygun olmayacağını düşünüyorum ben olsan temiz pansiyon türü bir yer seçerdim.
    cenkyenmez bunu beğendi.

Apices - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym Wolf 250/Tvs Apache
    Sanırım burada bir konu yanlış anlaşılmış. Arkadaş 60 km ile seyahat edeceğim dememiş, ortalama hızım 60km/h olacak demiş. Bu da demektir ki normal seyir hızı 80-100 km civarlarında olacak.

Konaklamayı otel vb. yerlerde yaparsanız daha fazla dinlenmiş olursunuz. Ayrıca bu mevsimde Eskişehir geceleri oldukça soğuk olur. Bu sebeple kamp ekipmanlarınızın soğuğa karşı uygun olması gerekir.

Şehir içerisinde birçok kapalı garaj var. İçinize sinene bırakabilirsiniz.

Şimdiden hayırlı yolculuklar dilerim.
    cenkyenmez bunu beğendi.

Motosikleti
    HD Sportster 883R
    Değerli yorumlar için teşekkürler.

Ortalama hız 60-70 derken, o hızlarda gideceğim gibi anlaşılmış.

@Apices'in de söylemiş olduğu gibi zaten 95-105 arasında gitmeyi planlıyorum. Ancak virajlar olsun, yerleşim yerlerindeki trafik ışıkları olsun, yokuş tırmanacağım bölümler olsun... bunlar gibi ortalama hızımı düşürecek durumların ortalaması olarak yaklaşık 60km/h hız düşündüm.

Ek olarak:
    İnternetten araştırdığımda da ücretli bir camping alanı bulamadığım için çadır ve şişme mat almayacağım. Otel ya da pansiyon düşünüyorum. Motosikleti güvenli şekilde park edebileceğim ve hesaplı otel önerilerine açığım.

Motosikleti
    HYOSUNG GT250 EFİ
    Ben haftasonu İzmir Çanakkale Edirne yapmayı düşünüyorum tek hazırlık düşüncem topcase takmak :D siz maşallah :D

Macit250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar
    Hocam dugune gelen adamin camping ile ne isi var.Zaten oyle bir yerde yok.En uygun pansiyon tarzi 40 50/liralik bir yer ayarlayin gitsin.

Motosikleti
    HD Sportster 883R
    Selamlar,
    Sabah 05:30'da hareket edip 150km civarı sürüp, Kula'yı biraz geçtikten sonra ilk molamı verdim. Hava sıcaklığının 6-7 derecelere kadar düştüğü noktalar oldu. Ekipmanım tamdı ancak yine de üşüdüğümü söyleyebilirim. Bir tesiste çay çorba ile 30dk geçirdim. Eldivenlerim kışlık olduğu halde elcik ısıtma olmasa gidemezdim dediğim çok an oldu.

110km civarı daha sürdükten sonra Kütahya/Gediz'de ikinci molamı verdim. Burada bir benzin istasyonunda çok üşüdüğüm ve benzin almak için durdum. Tesis kapalıydı, soğuk kahve ile idare ettim. Bu molamda 30dk civarı sürdü.

120km civarı daha sürdüm. Kütahya'dan (Eskişehire doğru) çıktıktan sonra sağda Porsuk Barajı'nın başladığı kısımlarda çeşitli balık ekmek yapan işletmeler var. Onlardan birinde durdum. Tabelasında "7/24 Çay" yazan bir konteynerdi. 2004-2005 model ybr125'i olan bir kişi işletiyordu. Sohbet muhabbet çok iyiydi. (Kırmızı otobüs şeklindeki işletmeden bir önceki konteyner) Ayrıca soba da yanıyordu. Burada da 30dk civarı ısındım.

50km civarı daha sürererek, akşam katılacağım düğün yerini buldum. Devamında 1 saat kadar Eskişehir içinde otel aradım. 23 Nisan nedeniyle otellerde ciddi bir yoğunluk vardı. "Atışkan" adında 3 yıldızlı bir otel bulup buraya yerleştim. Otoparkı vardı. Zincirimi yağlayıp doğruca odaya çıktım. Duş ve 2,5 saat uyumak ile devam ettim.

Otele vardığımda 450km civarı km yapmıştım. Gidiş rotam aşağıdaki gibiydi. 13:30'da Eskişehir'deydim ancak otele girmem 14:30'u buldu.

30 dk'lık 3 mola ile toplam 90dk mola yapmıştım. 8,5 saatlik sürüşten 90 dk'yı çıkarırsak 7 saatte 415km sürmüşüm. Bu durumda gidiş ortalama hızım da 59km/h yapıyor. (zaten yaklaşık bu ortalamayı planlanlamıştım)

Dönüş:
    Bu konuda tecrübeli arkadaşlar beni eleştireceklerdir diye düşünüyorum. Çok da haklılar. Dönüş yolunda hiç mola vermedim. Bir kez benzin aldım o kadar. Kendi maximum kapasitemi görmek istedim. 6 saatte 425km sürdüm. (haritada yaklaşık yer işaretledim.) Bu durumda ortalama hızım 70km/h oluyor.

Ertesi sabah (Pazartesi günü) 11:30 gibi yola çıkarak 17:30 gibi İzmir Karşıyaka'da evime vardım

Çok bir yorgunluk yaşamadım. Dikkatim dağılmadı. Kalçalar biraz ağrır gibi olduğunda oturuş pozisyonumu değiştirerek idare ettim. 2 saat daha sürsem sürerdim.

Ancak yola çıkacak arkadaşlara kesinlikle önermiyorum. Bunun ideali sık mola vererek gitmek. Benim yaptığım risk içeren bir hareket oldu.

Dönüş rotam da aşağıdaki gibiydi.

Motosiklet hiç bir sorun çıkarmadı. Alet edavatı mümkün olduğunca geniş kapsamlı almıştım yanıma ancak zincir yağı dışında hiç bir şeye ihtiyacım olmadı.
    Hatta dönüşten sonra artık bu cbf kesin yağ eksiltmiştir diye yağını kontrol ettiğimde (bu sabah) hiç bir eksiltme yoktu. 105-110'u hiç geçmedim. Genellikle de tam 99km/h hızla sürmeye çalıştım. Bayıldığı yokuşlarda 60km/h hızlara kadar düştüm, zorlamadım.

Sarı reflektif yelek ve sis farlarının çok faydasını gördüm. (fark edilmek adına)

Yukarıda yazdığım gibi uzun ön cam rüzgar deflektörü ve elcik ısıtmanın çok faydasını gördüm.

Gidon yükseltme aparatının oturuş pozisyonuma çok faydası olduğunu düşünüyorum.

İki adet telefon tutucum ve iki adet telefonum vardı, birini intercomda müzik olarak kullandım. Diğerinde ise sürekli navigasyon açıktı. USB'den şarja bağlı oldukları için hiç şarj sıkıntısı çekmedim.

Forumdan bana ulaşan Berkay adlı arkadaş daha önce superlight 200 ile aynı rotayı yapmış, yola çıkmadan ve yolda kendisi ile bolca yazıştık ve güzel diyaloglarımız oldu, kendisine teşekkür ediyorum.

Gerekli azim, motivasyon ve sabır olduktan sonra küçük cc ile de yol yapmak gayet mümkün oluyor.

Durumlar bu şekilde. Deneyimlemek isteyen herkese tavsiye ederim. Yol ya da motor ile ilgili merak edilen her soruya elimden geldiğince cevap vermeye çalışırım.

İyi günler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:14 ----------

Alıntı ENİGMA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben haftasonu İzmir Çanakkale Edirne yapmayı düşünüyorum tek hazırlık düşüncem topcase takmak :D siz maşallah :D
    Hocam, Salı günü yani bugün İzmir'de iş başı yapmam gerekiyordu. Olası bir sıkıntının iş hayatıma yansımasını istemediğim için tedbiri elden bırakmak istemedim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:24 ----------

Alıntı Macit250 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam dugune gelen adamin camping ile ne isi var.Zaten oyle bir yerde yok.En uygun pansiyon tarzi 40 50/liralik bir yer ayarlayin gitsin.
    Tabi ki düğün ve camping bir arada biraz tuhaf izlenim yaratmış olabilir ama düğün sahipleri tanıdım en çok outdoor aktivite yapan insanlar. Zaten kot & t-shirt ile katıldığım için çok bir sorun olmazdı.

Ama otelde kaldım zaten.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)