Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sanırım servis fazla yağ koydu

Motovento
    REKLAM ALANI
    peyloride - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Merhaba,

Pulsar 150NS sahibiyim. 24-25 Mart'da Bajaj bayilerinde yapılan ücretsiz bakım etkinliğine katıldım. İlk motorum, alalı da çok olmamıştı (Yaklaşık 3 hafta falan önce almıştım servisten) yağı vs. değişti. O zamandan beri de çok vakit geçmedi diye hiç yağ seviyesine bile bakmadım. 1 hafta önce vs. motorun üstünde sıvı bir şey gördüm ama ne kokuyordu ne de yağ gibiydi, daha çok şeffaf bişeye benziyordu. Ben de çok önemsemedim açıkcası, su falan sıçramıştır diyerek.

Geçen gün yağ koymayan servis konusu vardı, ordan aklıma geldi bakayım dedim. Gösterge full görünüyor, üst seviyenin de üstünde. Orada okuduğum kadarıyla arkadaş tam olarak ölçemediği için içinde yağ yok sanmıştı. Umarım bende de bir benzeri oluyordur. Kimseyi zan altında bırakmamak için servisin adını net olarak bir şey öğrenmeden yazmak istemiyorum.

Fazla yağ konulunca performans kaybı gibi durumlar oluyormuş, egzosun siyah duman atması vs. hiç bir durum gözlemlemedim. Acemiliğimden dolayı farkedememiş de olabilirim.

Yeni başladığım ve çok fazla bilmediğim şey olduğu için elimden geldiğince fotoğraflarını çekmeye çalıştım. Birisi beni aydınlatabilir mi? Pulsar150 başlığına da yazdım fakat orası hiç aktif değil, genel geçer bir bilgi/sorun olduğu için buraya da açıyorum. Yağ seviyesinin tam olarak düzgün ve net bir şekilde ölçülebilmesi için ne yapılması gerekiyor?

Fotoğrafları motor soğuk halde, orta sehpada çok az dikey eğimin olduğu bir yerde çektim.

Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    nc750x
    Bence fazla yağı boşlattırın.

Birde son resimde yağ damlıyor. Sızıntı falan mı var acaba?

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Kullanıcı kitabında ne kadar yağ koyulacağı yazıyordur. İçindeki yağı temiz bir kaba boşaltıp ölçmeniz lazım.
    Ama cama bakarsak yağ seviyesi normal gibi.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yanılıyorsam biri düzeltsin, bence fazla yağ atımı bu şekilde olmaz. Contalara bir baktır bence.
    OğuzÖztürk ve yamtareroglu bunu beğendiler.

Motosikleti
    nc750x
    Alıntı Metehan07-70 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanılıyorsam biri düzeltsin, bence fazla yağ atımı bu şekilde olmaz. Contalara bir baktır bence.
    Motosikletin fazla yağını öyle atması demek büyük tehklike demek.
    "Önemli olan acil durumda ne yapacağını bilerek sürmek değil, acil duruma hiç düşmeyecek şekilde sürebilmektir."

tlgknbs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fz6 Naked
    Hocam motosikletinin yağ göstergesini kontrol ederken önce çalıştır motorun her yerine yağ gelsin ve yağ biraz cıvıklaşsın stop et bekle, yağlar alta süzülsün 5dk sonrasındada motorunu dik bi konuma getir (sehpa üzerinde olmıcak ön ve arka lastik aynı izada olacak) ve kontrolünü yap, Yağ iki çizginin arasında olması gerekiyor.

Bunun haricinde fotoğraflara bakılırsa altta kaçak var gibi görünüyor tapayı doğru şekilde kapatamamış olabilir. Motor alt bölgesini güzelce temizle sonrasında motorunu olduğu yerde biraz çalıştır çalışırken kaçağı tespit etmek zor olacağı için, stop ettikten sonra alttan motorunu kontrol et ve sızdıran yeri gözlemle. Tapadansa halledilir değilse servis yolu görünür.

Geçmiş olsun.
    yamtareroglu bunu beğendi.

APALA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ARMadillo
    bu servis şüphesinden sonra, şayet motoru kullandı iseniz, Motor hava filtre kutusuna bakın.
    Oralarda yağ birikmesi, püskürmesi gibi durumlar var mı?

Ergün Er. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Araştırıyor..
    Alıntı peyloride adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Pulsar 150NS sahibiyim. 24-25 Mart'da Bajaj bayilerinde yapılan ücretsiz bakım etkinliğine katıldım. İlk motorum, alalı da çok olmamıştı (Yaklaşık 3 hafta falan önce almıştım servisten) yağı vs. değişti. O zamandan beri de çok vakit geçmedi diye hiç yağ seviyesine bile bakmadım. 1 hafta önce vs. motorun üstünde sıvı bir şey gördüm ama ne kokuyordu ne de yağ gibiydi, daha çok şeffaf bişeye benziyordu. Ben de çok önemsemedim açıkcası, su falan sıçramıştır diyerek.

Geçen gün yağ koymayan servis konusu vardı, ordan aklıma geldi bakayım dedim. Gösterge full görünüyor, üst seviyenin de üstünde. Orada okuduğum kadarıyla arkadaş tam olarak ölçemediği için içinde yağ yok sanmıştı. Umarım bende de bir benzeri oluyordur. Kimseyi zan altında bırakmamak için servisin adını net olarak bir şey öğrenmeden yazmak istemiyorum.

https://lh3.googleusercontent.com/Xl...=w1073-h805-no

https://lh3.googleusercontent.com/QB...w1342-h1006-no

https://lh3.googleusercontent.com/d3...w1342-h1006-no

Fazla yağ konulunca performans kaybı gibi durumlar oluyormuş, egzosun siyah duman atması vs. hiç bir durum gözlemlemedim. Acemiliğimden dolayı farkedememiş de olabilirim.

Yeni başladığım ve çok fazla bilmediğim şey olduğu için elimden geldiğince fotoğraflarını çekmeye çalıştım. Birisi beni aydınlatabilir mi? Pulsar150 başlığına da yazdım fakat orası hiç aktif değil, genel geçer bir bilgi/sorun olduğu için buraya da açıyorum. Yağ seviyesinin tam olarak düzgün ve net bir şekilde ölçülebilmesi için ne yapılması gerekiyor?

Fotoğrafları motor soğuk halde, orta sehpada çok az dikey eğimin olduğu bir yerde çektim.

Teşekkürler.
    Motoru dik konuma getiirip 10-20 sn bekleyin , yağ seviyesine o şekilde bakın. Motora fazla yağ konulduğunda , yanma odasına sızar , egozttan duman atmaya başlar. Motora zararı var mıdır , evet uzun kullanımda vardır .

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Kardeşim,motor altına kaçırıyor,contalara,keçelere vs.baktır.

Bakımdan sonra motoru fazla sıkıştırdınmı?gazlama vs.

Orta sehpaya al,ustubuyle yağlı yerleri temizle,vitese tak ve motoru bir müddet çalıştır,yere temiz gazete ser,zincirden akan yağda olabilir.dökülen yağ temiz mi?

peyloride - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Herkese teşekkürler, orta sehpa değil de düz biçimde baktığımda yağ seviyesi normal gözüktü. Fazla yağ konması gibi bir durum yokmuş. Akan yağı da dediğiniz gibi test ettim, motorun alt tarafından değil de tapadan doğru geliyor. Bugün yarın servise gözükeceğim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)