Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Marşı Basmayan Motor Muayeneden Geçer mi?

Motovento
    REKLAM ALANI

İyi günler. İsmim Abdullah. Bajaj Boxer motosiklet kullanıyorum ve nasipse ilk muayenesine girecek. Elektronik marşım uzun zamandır çalışmıyor. Sebebini bilmiyorum kömürü falan bitmiş olabilir. Ayak marşı ile çalıştırıyorum. "Bu durum, muayeneden geçmemde sıkıntı oluşturur mu?" diye sormak istedim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    Geçmesi lazım. Ben BWS yi muayeneye götürdüğümde marşa hiç bakmadılar bile. Gerci eski model diye bakmamış olabilirler. Yeni motorlarda bakabilirler.

Sen lambalarını ve sinyallerini kontrol et yine eksik olmasın frenlerin tam olsun yeter.

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Ben aküsü biten(vizeye girmeden önce akü bitti o gün içinde) araba ile vizeyi geçtim. Akünün ömrü bitmiş marş basmıyordu ışıklar yanıyordu.
    Araba vizedeyken stop etti görevli kaktıra kaktıra far bölümüne getirdi. Kalıcak diye tırstım en son tmmdır hayırlı olsun dedi. Orda bekleyen 2 kişiden yardım istedim kaktırdık çalıştırdık. Başka sorun yoktu. Elektrik aksamında ışık yanıyor ama araba çalışmıyordu. Kaktırarak çalıştırdık. Sonra ertesi gün doğru akü almaya gittim.

Şimdiki sistem de geçermi bilmem.

Motosikleti
    Ramzey Karaca 100
    Peki muayenede km sayaci onemli mi

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Alıntı gibigibi1985 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çalışması önemli yani kaçla gittiğin değilde ne kadar km gittiğini gösteren sayacın çalışması önemli. 111123 km gibi.

sadraf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight200
    önemli, bizzat sayaçtan kalmışlığım var

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Ayak marşı ile çalışıyorsa oradaki teknisyene bağlı,normalde güvenlik açısından butonla çalışması lazım örnek trafikte motor stop etti vs. sıkıntı çıkabilir.

Km'saatinin rakamlarını spec formuna yazıyor çalışıp çalışmadığını anlayamaz,bir önceki muayenedeki km ile şimdiki km arasında fark varsa dahada zor,ancak belli mesafe motora binmesi lazım.. oda mantık dışı..

diablof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1998 Honda CMX 250 Rebel | X max 250
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ayak marşı ile çalışıyorsa oradaki teknisyene bağlı,normalde güvenlik açısından butonla çalışması lazım örnek trafikte motor stop etti vs. sıkıntı çıkabilir.

Km'saatinin rakamlarını spec formuna yazıyor çalışıp çalışmadığını anlayamaz,bir önceki muayenedeki km ile şimdiki km arasında fark varsa dahada zor,ancak belli mesafe motora binmesi lazım.. oda mantık dışı..
    dostum biri kaldiriyor motoru ayaklik ustune, digeri eliyle ceviriyor on tekeri ve km saatine bakiyorlar oynuyor mu diye. km saati sart.

sadece ayak marsi olan motorum sorunsuz gecmisti. sahsi fikrim, ayak marsi da olsa calisiyorsa gecmesi lazim. ama belki bir sikinti olabilir.

gecip gecmedigini buraya yazarsan bizim de bilgimiz olur.

kolay gelsin.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı diablof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dostum biri kaldiriyor motoru ayaklik ustune, digeri eliyle ceviriyor on tekeri ve km saatine bakiyorlar oynuyor mu diye. km saati sart.

sadece ayak marsi olan motorum sorunsuz gecmisti. sahsi fikrim, ayak marsi da olsa calisiyorsa gecmesi lazim. ama belki bir sikinti olabilir.

gecip gecmedigini buraya yazarsan bizim de bilgimiz olur.

kolay gelsin.
    Dostum 2 kere motor muayenesine girdim sadece öntekere pleyt koyup frenlere ve gidon boşluğuna baktılar.

Km'yi ön tekerden alan(redüktörlü)motorlarda tekeri kaldırıp bakıyor orası tamam,peki dişliden alan sistemlerde nasıl bakılıyor?

Kontrol teknisyeni,Normal butonla çalışmaması durumunda kusur verebilir,ama pek önemsemiyor olabilirler,çalıştırma fonksiyonu otomobil olsun motosiklet olsun aynı şöyle düşün motoru ayak marşıyla çalıştırmak ile,kontaktan çalışmayan otomobili vurdurmak aynı hesaba çıkıyor..

Birde şöyle bir durum var(yüksek cc leri geçtim) ayak marşı olmayan scooter veya cbf 150 tarzı motosikletlerde nasıl olacak,hatta avrupadaki tuv muayenesinde bu mevzu vardı videoda izlemiştim..

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    geçebilir de geçmeyebilir de biraz şansına bağlı. yaptırmadan git geçmezse diğer ay yaptırıp birdaha girersin

Ergün Er. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Araştırıyor..
    Alıntı Formation adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi günler. İsmim Abdullah. Bajaj Boxer motosiklet kullanıyorum ve nasipse ilk muayenesine girecek. Elektronik marşım uzun zamandır çalışmıyor. Sebebini bilmiyorum kömürü falan bitmiş olabilir. Ayak marşı ile çalıştırıyorum. "Bu durum, muayeneden geçmemde sıkıntı oluşturur mu?" diye sormak istedim.
    Geçmez , kalır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:39 ----------

Önemli , geçmez, kalır.

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Ben muayeneden geçeceğini düşünüyorum, çünkü ayak marşı ile motor çalışabiliyor..

Fr.Sante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Jet X
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum 2 kere motor muayenesine girdim sadece öntekere pleyt koyup frenlere ve gidon boşluğuna baktılar.

Km'yi ön tekerden alan(redüktörlü)motorlarda tekeri kaldırıp bakıyor orası tamam,peki dişliden alan sistemlerde nasıl bakılıyor?

Kontrol teknisyeni,Normal butonla çalışmaması durumunda kusur verebilir,ama pek önemsemiyor olabilirler,çalıştırma fonksiyonu otomobil olsun motosiklet olsun aynı şöyle düşün motoru ayak marşıyla çalıştırmak ile,kontaktan çalışmayan otomobili vurdurmak aynı hesaba çıkıyor..

Birde şöyle bir durum var(yüksek cc leri geçtim) ayak marşı olmayan scooter veya cbf 150 tarzı motosikletlerde nasıl olacak,hatta avrupadaki tuv muayenesinde bu mevzu vardı videoda izlemiştim..
    İstanbul Kızıltoprak gibi sadece motosikletler için olan muayene istasyonlarında teknisyen motoru alıp fren testinin yapıldığı alete (adını unuttum hani şu arabalarda dyno testinin yapıldığı) çıkıyor çalıştırıyor olduğu yerde kullanıyor motoru. Orda kadranın çalıştığını da kontrol ediyorlar.
    07

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Geçmez, motoru çalıştırıyorlar veya sen çalıştırıyorsun bir süre çalışırken far kontrolü ve fren kontrolü yapılıyor.

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Kilometre sayacını belki fark etmeyebilir ama çalışmadığını anlarsa muayeneden geçirmez. Çünkü odometre yasal bir zorunluluktur ve muayene/alış satış işlemlerinde resmi evraka kaydediliyor. Motor pedalla çalışıyorsa bu konuda sorun olacağını sanmam, çünkü motorun orjinalinde pedalla çalıştırma seçeneği var.. Yani kimse niye marşla çalıştırmıyorsun da pedalla çalıştırıyorsun diyemez normalde. Ben pedalla çalıştırıyorum, marş aküyü hızlı bitiriyor bu yüzden devre dışı bırakıldı filan dersiniz. Esas olan motorun çalıştırılabiliyor ve bu şekilde trafiğe çıkabiliyor olması..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    Ben geçen sene girdim,adam marşa bakmadı bile motor çalışırken istasyona girdim, kimse bişey demedi.Aküsüz de geçer

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı Formation adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İstanbulda yaşıyorsanız mimarsinan muayene istasyonuna gidin. Baktıkları şey farlar sinyaller plaka ve şasi numarası. Zaten motorun üzerinde siz oluyorsunuz. Kapıya çıkarıyor bi ön arka frene bas diyor hafifçe.. Motosiklet muayene istasyonları ızdırap.

Machair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800X 2018
    Marş düğmesi için geçmez diyenlere sorum; Yamaha SR 400'ün o zaman vizeye girmemesi mi gerekiyor? Motora 2 adet marş sistemi konmuş ise ve bunlardan biri çalışıyor ise ki biri diğerinin alternatifi, neden motor vizeden kalsın ki?
    CRF 250L 11000 Km, GW 250 12000 Km, XT 660Z 39000 Km, VFR 800X 6000 km

atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    Hız göstergem arka tekerleğin dönmesi ile çalışıyor. Her motorda hız göstergesi ön tekerleğe bağlı değil.

Ekrem_06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    Ayak marşı ile çalışıyor ve farların sorunsuz çalışıyorsa geçer, benim farlar gaza bağlı gaz verdikçe daha kuvvetli yanıyor. Muayneye hafif kusurlu yazdılar sorduğumda sönük yanıyor dedi. Onuda aküye bağladım şimdi mis, neyse bir fren testi yaptırıyor bana arkayı kaydır dediler, sonra içeri alıyorlar. Amörtisöre ve fara baktı kilometreyi yazdı o kadar. Yalnız orada sinyalleri mavi led olan bir arkadaşı geçirmediler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)