Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Motosiklet Yağını Göremiyorum

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    nc750x
    Cuma günü cb500f in ilk 1000 bakımını yaptırdım. Sonra eve geldim. Otoparkta yağ göstergesi olan cam kısma baktığımda yağ göremedim. Motoru sağa sola eğdim yine yap göremedim.

Bu modellerde yağ çubuğu yok. Küçük yuvarlak bir cam alandan yağı kontrol ediyorsunuz.

Bugün tekrar baktım yine yağ yok. Motoru dikledim yine göremedim.

Acaba motor yağı mı çok şeffaf ve biraz fazla mı yağ konulmuş yoksa sorun mu var anlamadım.

Servisle ev arası 10-12 km.

Olduki yağsız olsa bu kadar gidebilir mi motor yağsız olarak?

Benim bildiğim gitmez ama cidden şüpheye düştüm.

Göstergenin resmi aşağıda, siz ne dersiniz?

Bu arada yağ değişmeden önce yağ seviyesinin görebiliyordum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:43 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:38 ----------

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Kesin soylemek zor, ama bazi yaglar asiri seffaf olabiliyor. Motoru pencerenin aksi yonune yatirinca dahi cizgi gozukmuyorsa fazla yag koymus olabilirler. Fazla yag ciddi zararli olabilecek bir sey. Alttan tipa acilip yag miktari azaltilabilir.
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    motor bir 10-15dk çalıştıktan sonra hemen stop edip yağ göstergesine bakarsanız yanıltıcı olur. yağ pompası yağı çeşitli yerlere taşıdığı için yağ farklı bölmelerde kalabilir. en sağlıklı yöntem sabah çalıştırmadan önce kontrol etmek. motoru iyice sağa sola yatırmanızı tavsiye ederim. motorda çok az bir yağ olsa bile çok uzun kmler yapabilir. vites geçişleri çok sert olur ve sesli çalışabilir
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

Motosikleti
    nc750x
    Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motor bir 10-15dk çalıştıktan sonra hemen stop edip yağ göstergesine bakarsanız yanıltıcı olur. yağ pompası yağı çeşitli yerlere taşıdığı için yağ farklı bölmelerde kalabilir. en sağlıklı yöntem sabah çalıştırmadan önce kontrol etmek. motoru iyice sağa sola yatırmanızı tavsiye ederim. motorda çok az bir yağ olsa bile çok uzun kmler yapabilir. vites geçişleri çok sert olur ve sesli çalışabilir
    Cuma akşamdan bu yana motoru çalıştırmadım. Az evvel kontrol ettiğimde yukarıdaki resimleri çektim.

Motora yağ koymayı unuttular varsayarsak bu durum motprda ciddi hasara neden olmaz mı?
    "Önemli olan acil durumda ne yapacağını bilerek sürmek değil, acil duruma hiç düşmeyecek şekilde sürebilmektir."

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Alıntı OğuzÖztürk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cuma akşamdan bu yana motoru çalıştırmadım. Az evvel kontrol ettiğimde yukarıdaki resimleri çektim.

Motora yağ koymayı unuttular varsayarsak bu durum motprda ciddi hasara neden olmaz mı?
    yağ koymadılarsa evet çok büyük zararlar verir motora ama öyle bir hataya düşmezler bence. yağ daha yeni değiştiği için yani daha kararmadığı için berrak olabilir. camdan içeriye telefonun flaşıyla filan ışık tutmayı denediniz mi birşey gözüküyor mu?
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Benim gördüğüm motorda yağ var , camı iyice silin sağa sola eğip bidaha bakın 😊
    hasmet ve OğuzÖztürk bunu beğendiler.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı OğuzÖztürk adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Kardeşim rodaj yağı diğer yağlara göre özeldir ve daha saydam olur.sıkıntı yok motorda.

Düzeltme;1000k bakımını yaptırmıssın,yeni koyulan yağ hemen koyulaşmaz,150-200 km sonra tekrar kontrol et.

Bu arada üstteki yorumum benzer konularda bilgi amaçlı kullanılabilir..
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    eğer yağ varsa bu kadar şeffaf bir yağ hayatımda görmedim camın en altında ufak sarı bir yağ kalıntısı duruyor motor çalışsa dahi stop ettikten sonra max 10 dk da o yağ aşağı iner yoksa yağ pompası nasıl durmadan yukarı yağ bassın
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

Motosikleti
    nc750x
    Alıntı uzay gemisi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yağ koymadılarsa evet çok büyük zararlar verir motora ama öyle bir hataya düşmezler bence. yağ daha yeni değiştiği için yani daha kararmadığı için berrak olabilir. camdan içeriye telefonun flaşıyla filan ışık tutmayı denediniz mi birşey gözüküyor mu?
    Şimdi tekrar ışıkla baktım motoru yatırarak baktım kesinlikle motor da yağ yok.
    "Önemli olan acil durumda ne yapacağını bilerek sürmek değil, acil duruma hiç düşmeyecek şekilde sürebilmektir."

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Kesin göremiyorsam, hiç bir şeye güvenmem. Yağ tapasını açarım, içinden gerekli miktarda yağ çıkarsa, çıkan yağı geriye koyarım.

Ne kadar zor olabilir? Yağsız bir km. bile yol gitmem.
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

Motosikleti
    nc750x
    Mptprun yağını boşaltmışlar ama yağ koymamışlar. Bu şekilde 12 km sürdüm. Bakım Pendik Honda da yapıldı. Şimdi görüştüm yarın bakacaklar. Dedim motor zarar görmüştür, sanmıyorum ama emin olmak lazım dediler.

İyide motorun zarar görüp görmediği nasıl anlaşılır? Benim ne yapmam lazım?

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Gelsinler baksınlar. Motoru çalıştırma.

Motosikleti
    nc750x
    Alıntı Mertcan39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    eğer yağ varsa bu kadar şeffaf bir yağ hayatımda görmedim camın en altında ufak sarı bir yağ kalıntısı duruyor motor çalışsa dahi stop ettikten sonra max 10 dk da o yağ aşağı iner yoksa yağ pompası nasıl durmadan yukarı yağ bassın
    Kesinlikle doğru. Altta yağ birikintisi sarı şekilde görülüyor. Yağ olsa o görüntü olmaz.
    aquarist4 bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-07
    Çok enteresan koskoca honda firmasının yağ koymaması gibi bir durum olması çok küçük bir ihtimal. Çünkü oraya gelen araçların %90'ı yağ bakıma giderler. Sen motoru verirken dosya açılır ve mekaniker arkadaş dosyayı önüne alıp tek tek işaretler yaptıklarını. Harici bişey yapacaklarsa da sana sorarlar. Benimde Pulsar'da ne kadar bakarsam bakayım göremezdim yağı ama hep yağı vardı içinde

O pencereye alışmak biraz zor kanımca ama genede bir bakmak lazım. Belki normalinden az koymuşlardır. O da 12km de bir de döneceksin toplamda 24km, motora bir zararı olacağını sanmıyorum. Olsa bile %0,09 luk bir zarar vermiştir herhalde.
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok enteresan koskoca honda firmasının yağ koymaması gibi bir durum olması çok küçük bir ihtimal. Çünkü oraya gelen araçların %90'ı yağ bakıma giderler. Sen motoru verirken dosya açılır ve mekaniker arkadaş dosyayı önüne alıp tek tek işaretler yaptıklarını. Harici bişey yapacaklarsa da sana sorarlar. Benimde Pulsar'da ne kadar bakarsam bakayım göremezdim yağı ama hep yağı vardı içinde

O pencereye alışmak biraz zor kanımca ama genede bir bakmak lazım. Belki normalinden az koymuşlardır. O da 12km de bir de döneceksin toplamda 24km, motora bir zararı olacağını sanmıyorum. Olsa bile %0,09 luk bir zarar vermiştir herhalde.
    Ya motorda hiç yağ yoksa?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Ben burdan görüyorum koyu bi renk var o camın içinde , yağ tapasını gevşet tam akmaya başlayınca sık geri .

Motosikleti
    nc750x
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Resimdeki camın altında göstergenin alt kısmında sarı yağ birikintisi var. Yağ olsa o görüntü olmaz ki
    aquarist4 bunu beğendi.

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    10-12 km yağsız gittiyse vay o motorun haline yağ koyulan kapağı açıp içine ışık tutarak baktınız mı?
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

Motosikleti
    nc750x
    Alıntı 54RR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    10-12 km yağsız gittiyse vay o motorun haline yağ koyulan kapağı açıp içine ışık tutarak baktınız mı?
    Baktım yağ görünmüyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:45 ----------

Ben motorun zarar görüp görmediğini nasıl anlayacağım? Adamla bişey olmaz sıkıntı yok derlerse ne yapmak lazım? Daha önce ne araba ne motor da böyle birşey ilk kez başıma geliyor.

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Pencerenin arka kısmındaki altı çıkıntısı olan metal parçayı siz yağı rahat göresiniz diye koymuşlar.
    Yağ ne kadar şeffaf olursa olsun, o metalin önünde görürsünüz.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)