Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Hafta sonu satış - devir işlemi yapılırmı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Gassal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PS 150İ
    Merhaba arkadaşlar. Malum çoğumuz hafta içi sabah 8 akşam 6 vs çalışıyoruz ve işlerinde izin almak da deveye hendek atlatmak gibi. Müsait günleri benim gibi haftasonları olan birinin araç satın alma işlemi nasıl olur? Malum noterler kapalı. Peki alternatif satış devir işlemi nasıl yapılır yada neler yapılabilir? Saygılar.
    Herşeyin hayırlısı...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ALTERNATİF SATIŞ DEVİR işlemi diye bir şey yok maalesef.

Motosikleti
    Duke 200
    Hafta içi notere gidebilecek güvenilir birine araç alım satım için vekalet verilir

BLUERAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnazuma, Hajoue125 bide cross aldıkmı tamamdır
    Vekaleti Sayın Noter in kendisine mi vereceksiniz, herhangi birisi olabilirmi?
    VATAN TOPRAĞI KUTSALDIR, KADERİNE TERK EDİLEMEZ

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı Lukocan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hafta içi notere gidebilecek güvenilir birine araç alım satım için vekalet verilir
    Noter harici nasıl vekalet veriliyor ?

Motosikleti
    Ya tamam bakınız sayın gassal, konudan tamamen uzak olduğunuzu daha önce hiç bu tip bir işle meşgul olmadığınızı ve int ortamından araştırmaya zamanının olmadığını hayal ederek yazıyorum. Ne tesadüf ki boş vaktime denk geldiniz.

1 Ocak 2018 den bu yana yönetmelikte yapılan değişiklik neticesinde her türlü kara taşıtının alım-satım işlemleri Noterliklerce yapılmakta ve ruhsat denilen Trafik Tescil Belgesi de satış anında hemen ilgiliye verilmektedir. Şu gün için motosikletlerde alım satım noterlik ücreti 181.-TL dir. Başka hiçbir masraf alınmamaktadır. Plaka değişikliği talebiniz halinde dahi eksta bir ödeme sözkonusu değildir.

Ülkemiz sınırlarında araç alım-satımı yani yeni bir kişi yada kuruluşa bedeli karşılığı tescil edilmesi yetkisi sadece Noterliklere verilmiştir. Bunun haricinde hiçbir kurum, kuruluş, şahıs bu işlemi gerçekleştiremez.

Noterliklerin çalışma saatleri hafta içi olmak üzere düzenlenmiştir. Hafta sonu hizmet vermezler. Noterin kendisi dahi hafta sonu gidip dükkanı açıp bu işlemi yapamaz çünkü kullandıkları sistem merkezi otomasyondur belirli saattlerde ve günlerde açıktır. Aynı bankalar gibi. MEsai başlamadan işlem yapamazlar. Bu sebepten dolayı cumartesi ve pazar günleri, resmi ve dini tatiller içerisinde araç alım satımı yapılması daha doğrusu tescil işlemi yapılması mümkün değildir. Alternatif herhangi bir yolu da yoktur.

Başka bir yolu daha olduğunu söyleyebilecek kişilere kesinlikle itibar etmeyiniz. Yoktur öyle bir mevzuu, dolandırılmak üzeresinizdir o kadar.

Umarım açıklayıcı olabilmişimdir.

Esen kalınız.
    SRDR KTM 390 bunu beğendi.

Gassal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA PS 150İ
    Çok sağolun. Gerekli mesaj alınmıştır.

mustick - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR250R
    Vekalet vermek için yine notere gitmesi gerekmez mi

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Alıntı mustick adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍

Yahu çocuk musunuz, çocuk gibi mi davranıyorsunuz anlamadım gitti.

Motosikleti
    Duke 200
    Yol ödeneği
    Madde 11 - Noterler ve imzaya yetkili vekilleri, noterlik dairesi dışında iş yapmak veya Noterlik Kanunu’nun 55 inci maddesi hükmü uyarınca evrak ve defterleri götürmek için daireden ayrıldıklarında gerekli yol giderlerinden başka her işten, her gün için 21,66 TL yol ödeneği alırlar.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:39 ----------

Alıntı mustick adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gerekmez....

..YaNKee.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    satış sadece mesai saatleri içinde yapılabilir.. noter haricinde vekalet verecek yerde yok.. yol harcırahı vermeniz için daha önceden bilgisini vermiş olmanız lazım ve gerekli izini almış olması lazım vekaleti onaylayacak kişinin.. yani öyle 'gel kardeş paranı vereyimde seninle şurdan karşıya geçip bir satış yapalım' deme imkanınız yok. adamı hafta sonu nereden bulacaksınız en azından bunu düşünün.. yani sen herkesin dediğine bakma işini sağlama al, hafta için satış işlemine git en iyisi..

en azından şuradan yola çıkın resmi kurum hafta sonu kapalıdır...

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    Bir gün gitme işe izin veya rapor al hallet işini

Motosikleti
    Az önce denildiği gibi Noterlik Hizmeti önceden bildirilmek sureti ile ve gerekli masrafların karşılanması yolu ile tatil günlerinde yapılabilir, ancak bu konuya araç devir işlemi dahil değildir. Söz konusu işlem genellikle MPİ nezdindeki talih oyunlarında, şirket devirlerinde, yarışma programlarında vb konularda yapılabilir. Yani noter dairesinde sisteme anında girilmesi gerekmeyen, işlemin yapılmasında sakınca olup olmadığı önceden araştırılabilen işlemler bu konuya dahildir. Ancak araç bir ticari unsurdur ve her an üzerinde devrine ilişkin men unsuru olabilecek haldedir. Mükmün olan bir hal var, ama çok istisnai bir durumdur. Adam arabasını satacaktır, uçuk bir değerdedir. Alıcı ile arasında satış sözleşmesi imzalamak istemektedir. Noterden randevu alınarak aracın başına davet edilir. bu bir uçak yada deniz taşıtı da olabilir. Satış sözleşmesi noter huzurunda imza altına alınır. Eğer ki aracın tescil edilmesi anına kadar sözleşmeye aykırı bir husus meydana gelmiş ise satış gerçekleşmezi bu durum da sözleşmede açıkça yazılı olmalıdır. Hatta tazminata dahi bağlanabilir. Örneğin satış için sözleşmeye bağlı kalınmak şartı ile kaporo verilmiştir. Ön ödeme yapılmıştır yada emre muharrer senet imzalanmıştır. alıcı haftanın ilk günü noterden satışı alacağını aksi halde verdiği ödemeyi geri talep etmeyeceğini sözleşmede belirtmiştir. Tüm bu işlemlerim kişinin kendi iradesi ile baskı altında olmadan yaptığını noterin sözleşmeyi onaylaması ile ispat olunur. Sözleşme,anlaşmazlık vukuunda noter tesciline bağlı değildir ancak aracın satış fiyatı dolayısı ile risklerin sıfırlanması için talep edilebilir.

Daha fazla kafa karıştırmak istemem ama bir kanunu okuduğunuz zaman, o kanunun uygulanmasına dair hazırlanmış olan yönetmeliği de okumak esastır, hatta kesin bir kanıya varmadan önce o konu hakkındaki emsalleri, içtihatleri, emsal kararları okumadan, hukuk dilinin yoruma açık ve yoruma kapalı hallerini anlamadan buraya birşey yazmak doğru olmaz. Derseniz ki, benim şahsi fikrim budur onu anlarım ama okuyan kişiler burada yazılanların tamamı ile şahsi fikir ve inceleme sonucu olduğunu bilmeli bunun idrakinde olmalıdır. Hukuk sosyolojik anlamda bir ana bilim dalıdır, kendi içerisinde diğer bilim dallarına ayrılır. Acaba...? sı olmaz. Amatör hukukçu olmaz, ben bu işlerden anlarım sa hiç olmaz.

Umarım izzah edebilmişimdir.

Sevgiler, saygılar.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Alıntı BLUERAY adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Az önce denildiği gibi Noterlik Hizmeti önceden bildirilmek sureti ile ve gerekli masrafların karşılanması yolu ile tatil günlerinde yapılabilir, ancak bu konuya araç devir işlemi dahil değildir. Söz konusu işlem genellikle MPİ nezdindeki talih oyunlarında, şirket devirlerinde, yarışma programlarında vb konularda yapılabilir. Yani noter dairesinde sisteme anında girilmesi gerekmeyen, işlemin yapılmasında sakınca olup olmadığı önceden araştırılabilen işlemler bu konuya dahildir. Ancak araç bir ticari unsurdur ve her an üzerinde devrine ilişkin men unsuru olabilecek haldedir. Mükmün olan bir hal var, ama çok istisnai bir durumdur. Adam arabasını satacaktır, uçuk bir değerdedir. Alıcı ile arasında satış sözleşmesi imzalamak istemektedir. Noterden randevu alınarak aracın başına davet edilir. bu bir uçak yada deniz taşıtı da olabilir. Satış sözleşmesi noter huzurunda imza altına alınır. Eğer ki aracın tescil edilmesi anına kadar sözleşmeye aykırı bir husus meydana gelmiş ise satış gerçekleşmezi bu durum da sözleşmede açıkça yazılı olmalıdır. Hatta tazminata dahi bağlanabilir. Örneğin satış için sözleşmeye bağlı kalınmak şartı ile kaporo verilmiştir. Ön ödeme yapılmıştır yada emre muharrer senet imzalanmıştır. alıcı haftanın ilk günü noterden satışı alacağını aksi halde verdiği ödemeyi geri talep etmeyeceğini sözleşmede belirtmiştir. Tüm bu işlemlerim kişinin kendi iradesi ile baskı altında olmadan yaptığını noterin sözleşmeyi onaylaması ile ispat olunur. Sözleşme,anlaşmazlık vukuunda noter tesciline bağlı değildir ancak aracın satış fiyatı dolayısı ile risklerin sıfırlanması için talep edilebilir.

Daha fazla kafa karıştırmak istemem ama bir kanunu okuduğunuz zaman, o kanunun uygulanmasına dair hazırlanmış olan yönetmeliği de okumak esastır, hatta kesin bir kanıya varmadan önce o konu hakkındaki emsalleri, içtihatleri, emsal kararları okumadan, hukuk dilinin yoruma açık ve yoruma kapalı hallerini anlamadan buraya birşey yazmak doğru olmaz. Derseniz ki, benim şahsi fikrim budur onu anlarım ama okuyan kişiler burada yazılanların tamamı ile şahsi fikir ve inceleme sonucu olduğunu bilmeli bunun idrakinde olmalıdır. Hukuk sosyolojik anlamda bir ana bilim dalıdır, kendi içerisinde diğer bilim dallarına ayrılır. Acaba...? sı olmaz. Amatör hukukçu olmaz, ben bu işlerden anlarım sa hiç olmaz.

Umarım izzah edebilmişimdir.

Sevgiler, saygılar.
    Eline sağlık ama, keşke o kadar yormasaydın kendini. 😊
    Kanunsuz, tüzüksüz " al birader, ben sana 20 lira vereyim bi kaybol " diyecektir. 😉 Adam önündeki kuyruğu bırakıp senle mi uğraşacak.🤔

Motosikleti
    Tabi bu da farklı bir yaklaşım. Konu malın değerine ve işgören kısmına bağlı olarak değişebiliyor. Geçen ay 160.000 euro bedelinde New Holand marka ilave istasyonu olan bir biçerdöverin satışına aracılık ettim, sahibi yakın dostumdu. Kar amacım yoktu. Aynen anlattığım şekilde noter hanımefendi aracın olduğu lokasyona davet üzerine geldi, evrakları inceledi ve sözleşmeyi onayladı. Kaça patladı bilmiyorum, dekontları görmedim. Üç gün sonra da satış resmi olarak gerçekleştirildi.

Maksadım, sadece konu başlığı değildir. Genel anlamda yada uç noktalardaki fikrimi, bilgimi, tecrübemi paylaşmak ve bir yanlışım var ise daha iyi bilen birisinden öğrenerek hatamın farkındalığı ile kendimi geliştirmektir.

Uzun zamandır bu kadar uzun cümle kurmamıştım. İyi geldi
    VATAN TOPRAĞI KUTSALDIR, KADERİNE TERK EDİLEMEZ

Motosikleti
    Duke 200
    Bizzat şahit olduğum olayı anlatayım da bahsettiğiniz şey hukuk mu guguk mu anlarsınız. Danıştay daire başkanlarından birisi ile görüşmek nasip oldu. Ziyaretin işle alakası yoktu. Konu dönüp dolaşıp adalete gelince, ben size ülkedeki hukuku anlatayım dedi. Katibini yanına çağırdı, şu konuda verdiğimiz bir karar vardı bulup getirir misin deri, katibin dediği söz: “ Leyhte olanı mi aleyhte olanı mi getireyim” oldu. Yüzümüzde tuhaf bi gülümseme kaldı. Cumhurbaşkanı araç satışı için 8-5 arası notere mi gidiyor dersiniz? Üstte noter devlet kurumudur diyen arkadaşa da kamu kurumu ile kamu hizmeti veren kurumu arasındaki farkları öğrenmeye davet ediyorum.
    Hukuktan anlamakla acabalar çözülmez diyorum yani, yoksa guguktan mi demeliydim?

Motosikleti
    E ne var bunda... yerel mahkemeden danıştaya giden dava hakkında leyhte de aleyhte de karar olur. Danıştaydan aleyhte çıkar, itiraz olur dosya yargıtaya intikal eder danıştayın kararı haklı gerekçe ile leyhe döner. Yada kararın kısmi unsurlarında leyhte yahut aleyte olarak yeniden gerekçeli olarak düzeltilir. İtiraz merciinde Yargıtayın kararı kesin olur. Yargıtaya itiraz var ise ve gerekli şartlar mevcut ise AİHM ye konu taşınır.

O hukuk guguk dediğin küçümsediğin sisteme bir gün ihtiyacın olursa böyle konuşmayacaksın. Tanıdık avukat varmı diye soracaksın sağa sola ;)

..YaNKee.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    Bizzat şahit olduğum olayı anlatayım da bahsettiğiniz şey hukuk mu guguk mu anlarsınız. Danıştay daire başkanlarından birisi ile görüşmek nasip oldu. Ziyaretin işle alakası yoktu. Konu dönüp dolaşıp adalete gelince, ben size ülkedeki hukuku anlatayım dedi. Katibini yanına çağırdı, şu konuda verdiğimiz bir karar vardı bulup getirir misin deri, katibin dediği söz: “ Leyhte olanı mi aleyhte olanı mi getireyim” oldu. Yüzümüzde tuhaf bi gülümseme kaldı. Cumhurbaşkanı araç satışı için 8-5 arası notere mi gidiyor dersiniz? Üstte noter devlet kurumudur diyen arkadaşa da kamu kurumu ile kamu hizmeti veren kurumu arasındaki farkları öğrenmeye davet ediyorum.
    Hukuktan anlamakla acabalar çözülmez diyorum yani, yoksa guguktan mi demeliydim?
    devlet kurumu diyen arkadaşı bulamadım ama ben 'resmi kurum çalışma saatlerini' hatırlatmak istedim.. kamu hizmeti veren bir yer kendi keyifine göre 'yaw bu hafta iş düşüktü bari hafta sonu açayımda biraz para kazanalım' gibi bir düşünceyle yönetilemeyeceğine göre...... anlayana sivri sinek saz misali.. neyin peşindesin daha anlamadım gitti.. uzattıkça eline birşey mi geçecek? internetten çalışma saatlerine bakmak çokmu zor be kardeşim?

yıllarca şehir dışından alım satım yaptım.. illa gidip hukukçu olmaya yada bunun düzenini araştırmama yada araştırmana gerek yok. bak sana deneyimle kazandığımız bilgiyi verdik.. eğer o noter 3-5 harcırahla benim satışımı yapacak olsa en az 15 defa işim yarım kaldı diye otel parası vermezdim.. adam harcırah için seni ciddiye bile almıyor.. ama harcırah harici gönlünden kopacaksa o zaman gece 12 de noteri kapıya getiren mütahit gördüm, o kadarını diyim sana daha da uzatma hadi...

Motosikleti
    falcon flash 100
    Madem oralarda dolaşıyorsun bir zahmet benim işide anlat. iş aşağıda

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:32 ----------

Alıntı BLUERAY adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    E ne var bunda... yerel mahkemeden danıştaya giden dava hakkında leyhte de aleyhte de karar olur. Danıştaydan aleyhte çıkar, itiraz olur dosya yargıtaya intikal eder danıştayın kararı haklı gerekçe ile leyhe döner. Yada kararın kısmi unsurlarında leyhte yahut aleyte olarak yeniden gerekçeli olarak düzeltilir. İtiraz merciinde Yargıtayın kararı kesin olur. Yargıtaya itiraz var ise ve gerekli şartlar mevcut ise AİHM ye konu taşınır.

O hukuk guguk dediğin küçümsediğin sisteme bir gün ihtiyacın olursa böyle konuşmayacaksın. Tanıdık avukat varmı diye soracaksın sağa sola ;)
    Başıma bir iş geldi neyse mahkemeye çağırdılar sanığım. Bir şeyler sordular anlattım duruşma bitti hakimin yanına gittim hakim hanım savcı ne için böyle yazmış dedim polis tutanağı ve resimler ile idanamenin hiç alakası yok içimden neredeyse idam şart dedim savcı yazmışta yazmış. Halbuki polisin tuttuğu ifade var resimlerde var. Hakim dedi ki polisin tutanağını bile okumamış savcı kes kopyala yapmış. neyse aldık bir ceza yargıtaya itiraz ettik bir kaç ay sonra avukatım aradı sen dedi avusturyaya gideceğim diye ifademi verdi yoo dedim ağzım bir karış açık buda nereden çıktı? dediki yargıtay savcısı böyle yazıyor sanık avusturya ya gideceğini beyanla neyse savcı benden öncekinin ifadesini silerken bu kısmı unutmuş şimdi gel de böyle mahkemeye güven böyle adalete inan hakkımda ne karar çıkarsa çıksın inanmam güvenmem çünkü kimsenin bir şey okuduğu yazdığı yok kes kopyala yapıştır alsana adalet.

Adalet tombala işi olmuş nereden mi biliyorum kendimden. Yani beyler pardon flimi gerçek şahidi benim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)