Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

SAE 80W90 Dişli Yağı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    nc750x
    SAE 90 tipi yağların çok farklı çeşitleri var.

Kiminde sadece SAE 90 kimdeyse 80W90 veya 89/90 yazıyor.

Bazılarında ise 75W90 yazıyor..

Bunların farkı nedir? Bilen var mı?

Zinciri yağlamak için kullanılan SAE 80 veya 90 yağ diye bahsedilen yağ hangisidir?

Aşağıdaki ürünlerin farkı nedir?

motörcü bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    SAE 90 ile 80W-90 aynı tipin farklı çeşitleri değil, tamamen farklı tipte yağlardır.

Motor yağları kadar derin bir çukura girmeden önce yapmanız gereken kullanıcı klavuzundaki değerler dışına çıkmamak olmalı.

Dişli ve şanzıman yağları da tıpkı diğer yağlar gibi sadece viskozite endekslerine göre ayrılmaz. Bunu özellikle ATF(Automatic Transmission Fluid) dediğimiz hidrolik tip şanzıman yağlarında görüyoruz.

Şanzımana koyacağınız farklı nitelikteki yağ dişlilere ve rulmanlara ciddi zarar verecek, vites geçişlerinde soruna neden olabilecektir.

Belirttiğiniz yağların arka kısmını incelerseniz orada standartlarını ve özelliklerini belirten kodların resmi zorunluluk gereği belirtilmesi gereken kısımlarını görebilirsiniz. Yine de unutmayın ki oradaki standartlar dahi her zaman bir diğerini tutmamaktadır. O nedenle özellikle şanzıman yağlarında üretici talimatlarına (marka tercihine kadar) birebir uymanızı öneririm.

Şanzıman yağı konusunu otomobil ile ilgili açtığınızı varsayıyorum. Aksi halde motorunuz ya iki zamanlı ya da kuru tip kavramalıdır diye tahmin ediyorum.
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

Motosikleti
    nc750x
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şanzıman yağı konusunu otomobil ile ilgili açtığınızı varsayıyorum.
    Zincir yağlamada kullanılan, kullanım kılavuzlarında sözü edilen SAE 90 yağların hangileri olduğunu karıştırdığım için açtım konuyu.

Bu SAE 90 sınıfı yağlarında kaliteleri farklı diye duymuştum.
    motörcü bunu beğendi.
    "Önemli olan acil durumda ne yapacağını bilerek sürmek değil, acil duruma hiç düşmeyecek şekilde sürebilmektir."

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Eski veya daha az eski motorlorların klavuzlarında yazar 90 numara yağ diye, 90 numaradan amaç kalın sıvı yağ sürülmesidir.İnce yağ zincirde tutunamaz.Spey kutuda satılan motosiklet içün üretilmiş yağlar uygun olur çünkü zincirdeki ömrü ve tutunması çok yüksektir ve her yerine işler zincirin.

Örnek; normal ayçiçek yağına 40 numara dersek akışkanlığına kıvamına, bal için de 90 numara diyebiliriz, hatta 120 numara dişli-şanzuman-dişli kutusu yağları bile mevcuttur.

Hangi yağ olursa olsun kendi markanın üretimi ve kalitesiyle alakalıdır yağın kalitesi.Tam sentetik gibi yağ üretimi özel labaratuvar çalışmaları ve geliştirmeleriyle üretildiği için fiyatları normal standart yağdan farklıdır yani biraz daha pahalıdır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 03:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:50 ----------

Eskiden özel zincir yağı, veya oringli zincirler için zincir yağı diye birşey yoktu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 03:56 ----------

Bir görsel örnek;

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)