Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Gürcistan Polisi Motosikletlilere Yolunacak Kaz Gözüyle Bakıyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    serdar23_Bilgem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1200 GS Adventure
    Moto23 Kulübünden yedi motosikletli arkadaş 31.03.2018 Cumartesi günü Azerbaycan niyetiyle Elazığ'dan çıkş yaptık.Sonra bazı aksilikler çıkınca Batum-Tifli yapıp altı gün sonra geri döndük.

Batum'dan Tiflis'e giderken bir yerde bariyeri açık hemzemin geçitten yavaşlayarak geçiş yaptık. Yol L şeklinde kıvrıldığı için çok yavaşlayıp geçtik. Yolun hemen solunda aracın önü bize dönük bekleyen polis aracı önümüzü kesip evrağımızı istedi. Motosiklet başına 50 Lari ceza yazacağını söyledi.

Kontrollü demiryolu geçidi, üstelik bariyer açık olduğu için yavaş da geçtik dememize rağmen, durup sonra tekrar hareket etmeliydiniz. Bariyer arızalı da olabilirdi dedi ve cezaları yazdı.

Otoyolda ilerlerken bir polis aracı arkamıza takıldı, bir kusur bulamamış olacak ki bir süre sonra takibi bıraktı.

Tiflis dönüşü yine bir yerde polis aracı kanun kaçağı kovalarmış gibi ani hareketlerle bizi durdurdu. Yine noldu acaba derken motosikletlere sigorta yapıp yapmadığımızı sorup evrak kontrolü yaptı. Gürcistan araçlarına sigorta diye bir olay yokken, biz girişte 15 günlük sigotayı 36 liraya yaptırmıştık.

Polisle kanunla bugüne dek bir sorunu olmamış biri olarak her gördüğüm polis aracından tedirginlik duymaya başadım yolculuk boyunca.

Gürcistan gezisi planlayan arkadaşlar devamlı çizgi ihlali yapmasınlar, hemzemin geçitlerde ayaklarını yere vurup sonra devam etsinler.
    taglis, velizrsln, Sj's ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BLUERAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnazuma, Hajoue125 bide cross aldıkmı tamamdır
    Gürcistan da ki polislerin denetimler esnasında olan titizliği genelde bu halde ise ve çifte standart uygulanmıyor ise takdir edilmeye değer. Amma ve lakin, durumda kasıt var ise hakkatten yani bu yapılanın başka bir adı var da burda söylemiyim. Mesele intikam almak olursa buyursunlar efendim Ülkemize gelsinler. 41 Plakalı Osmanlı Tuğralı iki tane doblo seyrettirip, üstüne bir tane de Adanalı Cg sever ergen ile cila atalım. Şuurlarını kaybetmezlerse bende kayıkçı olayim.
    serdar23_Bilgem bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    2017 eylulde 3 kisi xmax´larimizla karadeniz şeridinden,batum seyehati yaptik,herhangi bir dalga dümen olmadi.hee 2 gun kaldik tekrar donusde guneyden geldik..butun kurtlarimizi doktuk..

Motosikleti
    Şu an yok..
    2 sene önce batum dan tiflise minübüsle gittim
    Gidene kadar bir kaç defa çevrmeye takıldık
    Yabancı ve motorculara has bir durum değil
    Trafik konusunda çok katı kuralları var
    Tiflisin merkezinde durum daha sıkı kendi vatandaşlarına da aynı şekilde davranıyor polisler
    serdar23_Bilgem bunu beğendi.

Motosikleti
    Kymco People S 50/ Lx50/PiaggioZip 2-/Bajaj Chetak
    Gürcistan ermenistan turu yaptik esim ile 2016temmuzda , gurcu polislerden tek bir olumsuzluk denk gelip gormedim ama ermenistanda polis resmen acik acik dedi ceza yazacagim para ver yazmayayim diye 45 dk bildiginiz alikoydu , gece idi ve esim vardi yanimda yoksa vermeyecektim rest cekip gece konaklamayi bedavaya getirecektim de sonra lanet olsun dedim 8 dolar verdim 2 kisi paylastilar ve piskin piski n gule gule dediler ugurladilar sanki arkadasmisiz gibi ( kapodada girerken 15,$ , cikarken 15$ aliyorlar motora kendi dillerinde gecici ruhsat cikardiklarini soyleyip ...

Sinan Er - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 GS
    O bölgelerdeki kanunlara göre hemzemin geçitlerde geçmeden önce aracın tamamen durması gerekiyor. Sigorta sorulması da normal. Anormal bir durum yok.
    Kuş olup uçmak isterken uzaklara, Ağaç olup kök salıyorum buralarda.........

gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    polisini bilmem ama ceteleri cok fazla . 2 sene once fırma makına kurmaya gonderdı daha da gıtmem . bır mekana gırıyoruz bırkac kadeh atalım dıye hemen bırılerı yanımıza yanasıyor falan tuhaf bıryer . heee bır de etlerı pahalı yavsakların

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Tiflis'te 1 yıla yakın yaşadım. Yediğiniz ceza kurallar dahilinde.

Orada bizdeki gibi çevirme anlayışı yok. Polis haraket halinde gezer ve kontrol etmek istediği aracın peşinde takılır ve sağa çektirir uygulama yapar.

Ülkede motorsiklet kullanan da çok fazla yok. Genelde sizin gibi turistler ve numunelik bi kaç tane büyük motor ( küçük motora rastlamadım desem yeridir ) vardır başkentte.

Gürcü halkı da polisi de candır.
    serdar23_Bilgem ve Erkan344 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Şu an yok..
    Alıntı matrax33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tiflis'te 1 yıla yakın yaşadım. Yediğiniz ceza kurallar dahilinde.

Orada bizdeki gibi çevirme anlayışı yok. Polis haraket halinde gezer ve kontrol etmek istediği aracın peşinde takılır ve sağa çektirir uygulama yapar.

Ülkede motorsiklet kullanan da çok fazla yok. Genelde sizin gibi turistler ve numunelik bi kaç tane büyük motor ( küçük motora rastlamadım desem yeridir ) vardır başkentte.

Gürcü halkı da polisi de candır.
    Kesinlikle…
    En az 10 defa gittim batum ve tiflise
    Her yaz gidip bir hafta tiflis te kalıyorum
    Aynen söylediğiniz gibi gürcüler çok çok iyiler

peki cezayı anlık mı ödüyorsunuz ödemezseniz nolcak

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Polislerin; istisnasiz tüm şöförlere yolunacak kaz muamelesi yaptığı, en az bir ülke daha biliyorum. 😉
    Green Arrow bunu beğendi.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Biz genellikle trafikte kafamıza göre takıldığımız için bazı şeyler bize normal geliyor. Fakat yurt dışına çıktığımız zaman hele ilk defa çıkıyor ise alışık olmadığımız şeylerle karşılaşıyoruz tabelalara uymak, yaya yol vermek, kavşak içindekinin geçiş üstünlüğü gibi şeyler halbuki canım memleketinde kimin gücü kime yeter ise o geçer. Bu sistem yurt dışında işlemediği için sanki bize farklı muamele yapılıyormuş zannediyoruz. Yurt dışındaki polislerde bizim trafikte geniş takıldığımızı bildikleri için bize daha hassas oluyorlar bizde bunu sanki bize yabancı olduğumuz için art niyetli davranış olarak algılıyoruz olay bundan ibaret.

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gurcistan ve Bulgaristan. Buralar Avrupa degil, yurtdisi rotalariniza cok koymayin derim bu ikisini. Turkiye'den cok farkli degil ikisi de, medeniyetten cok yozlasmislik tadini alirsiniz ayni bizdeki gibi.

Pasa pasa Yunandan gecin gidin, bizi pek sevmezler komsi momsi deyip yine de cingenelesebilirler ama cok medenidirler.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Alıntı serdar23_Bilgem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Moto23 Kulübünden yedi motosikletli arkadaş 31.03.2018 Cumartesi günü Azerbaycan niyetiyle Elazığ'dan çıkş yaptık.Sonra bazı aksilikler çıkınca Batum-Tifli yapıp altı gün sonra geri döndük.

Batum'dan Tiflis'e giderken bir yerde bariyeri açık hemzemin geçitten yavaşlayarak geçiş yaptık. Yol L şeklinde kıvrıldığı için çok yavaşlayıp geçtik. Yolun hemen solunda aracın önü bize dönük bekleyen polis aracı önümüzü kesip evrağımızı istedi. Motosiklet başına 50 Lari ceza yazacağını söyledi.

Kontrollü demiryolu geçidi, üstelik bariyer açık olduğu için yavaş da geçtik dememize rağmen, durup sonra tekrar hareket etmeliydiniz. Bariyer arızalı da olabilirdi dedi ve cezaları yazdı.

Otoyolda ilerlerken bir polis aracı arkamıza takıldı, bir kusur bulamamış olacak ki bir süre sonra takibi bıraktı.

Tiflis dönüşü yine bir yerde polis aracı kanun kaçağı kovalarmış gibi ani hareketlerle bizi durdurdu. Yine noldu acaba derken motosikletlere sigorta yapıp yapmadığımızı sorup evrak kontrolü yaptı. Gürcistan araçlarına sigorta diye bir olay yokken, biz girişte 15 günlük sigotayı 36 liraya yaptırmıştık.

Polisle kanunla bugüne dek bir sorunu olmamış biri olarak her gördüğüm polis aracından tedirginlik duymaya başadım yolculuk boyunca.

Gürcistan gezisi planlayan arkadaşlar devamlı çizgi ihlali yapmasınlar, hemzemin geçitlerde ayaklarını yere vurup sonra devam etsinler.
    gürcistan trafiği lanet biryer.. Hepsi 1990 model tank gibi mercedes bbmw tarzı eski arabalar zaten dikkat ettiğinizde pek çok arabanın ön arka tamponu olmuyor. Polisten öte gürcistanda kendi aracını kullanacak herkese büyük tavsiye mümkün olduğu kadar tüm araçlardan uzak durun. Polisi beni hiç durdurmadı. Heleki rusya gürcistandan rusyaya çıktığımda birdaha motosikletle asla sürmek istemeyeceğim bir trafik düzeni gördüm İstanbulun gözünü seveyim.

izmir3535 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tdm900
    Polis her yerde ayni. Değişmiyor. Ego tavan itibar ğörüp saygi duyulmasini istiyorlar. Hastalik aslinda bu olay.
    -Black- bunu beğendi.

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Dürüst olmak gerekirse, benim naçizane görüşüm, tabii ki benim bakış açısından farklı düşünen kimseyi rencide etmeden, ama aynı zamanda bu konuyu farklı bir bakış açısı ile değinmeye çalışarak ve benim gibi her birinizin geçerli fikrini göz önüne alarak gerçekten ne söylemek istediğimi unuttuğumu düşünüyorum
    zekeriyaimam bunu beğendi.
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre

Motosikleti
    BMW R 1200 GS Adventure
    Alıntı Sinan Er adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O bölgelerdeki kanunlara göre hemzemin geçitlerde geçmeden önce aracın tamamen durması gerekiyor. Sigorta sorulması da normal. Anormal bir durum yok.
    O bölgelerdeki kanunların bizdeki standartların dışında olmasından yanıldık zaten.

Birincisi, hemzemin geçitlerden 30 veya 150 m önce üçgen levhayla uyarılması gerekiyor sürücülerin. Bu levha lokomotif şeklinde olursa kontrolsüz demiryolu geçidi demek,bu levha demiryolu rayları olursa kontrollü demiryolu geçidi demek.Tam rayların önünde ise çarpı şeklinde başka bir levha olur. Bu levhalar yoktu.

İkincisi, L şeklinde kıvrılan bir yol olduğu için durmaya yakın yavaşlamıştık biz. Sadece ayağımızı koymadık yere.

Üçüncüsü, (Trafik kitabına tekrar baktım) kontrolsüz demiryolu geçidinde makul mesafede DUR sonra tekrar hareket et diyor. Kontrollü demiryolu geçidinde ise "Demiryolu hatının her iki taraftan bariyer veya benzeri bir sistemle kontrol edilen bir hemzemin geçit bulunduğunu bildirir. Işıklı ve sesli talimatın vereceği DUR emrine uyulur" Diyor trafik kitabı. Açık bariyerden dikkatli geçiyoruz ve durmadık diye ceza yiyiyoruz.

Sigortanın sorulması elbette normal bir durum Türkiye'de de sorulmuyor mu. Genel uygulama sırasında sormaz da sadece motosikletlileri kovalayıp, önlerini kanun kaçağı gibi kesip sorarsan, işte bu anormal bir durum.

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Alıntı serdar23_Bilgem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Genel uygulama sırasında sormaz da sadece motosikletlileri kovalayıp, önlerini kanun kaçağı gibi kesip sorarsan, işte bu anormal bir durum.
    Yazılan cevapları okumaman çok üzücü. Tekrar yazayım. Gürcistan'da "genel uygulama" senin deyiminle araçları kovalayıp, önlerini kanun kaçağı gibi kesmek.

Sana özel muamele yok yani.

Motosikleti
    BMW R 1200 GS Adventure
    Alıntı matrax33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazılan cevapları okumaman çok üzücü. Tekrar yazayım. Gürcistan'da "genel uygulama" senin deyiminle araçları kovalayıp, önlerini kanun kaçağı gibi kesmek.

Sana özel muamele yok yani.
    Senin de benim yazdıklarımı okumaman çok üzücü. Konu başlığını açmamdaki sebep demiryolu geçidindeki uygulama ile ilgili.

Gürcü halkı da polisi de candır diyerek duyduğun muhabbeti dile getirmişsin güzel de benim Gürcü halkıyla ilgili olumsuz bir yorumum olmadı ki.

Demiryolu geçidinde alışık olmadığımız ve haksız olduğuna inandığım bir cezai işlemi dile getirerek, oraya gidecek motosikletlilerin buna dikkat etmelerini amaçladım.

Yazdıklarımı dikkatli oku lütfen.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler