Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Arkadan çarpma sonrası ne yapmalıydım ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kbr_ilhn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR250 >MT25>CBR650F
    Merhaba

e-5 te ilerlerken yan yoldan dahil olan araçları kontrol ederek tekrar yolunda sağ tarafına geçmeyi amaçlıyordum
    ama önümdeki aracı hesap edemedim ve arkadan çarptım. Yani sağı kontrol edeyim derken solu hesaplamadım.

Resim tamamen temsilidir. Turuncu ile işaretlediğim kapak yerinden çıktı ama el yordamıyla takıldı.
    Yeşil ile işaretlerim yerin 20 cm falan boyası kazındı siyah lekeler oluştu.(tahmini masraf için fikri olan paylaşırsa sevinirim)

Ben ne yapacağımı bilmiyordum ilk kez yaşadım ve beyefendiye iletişim bilgilerimi vermeyi teklif ettim siz bana ulaşırsınız masrafınızı karşılarım dedim.

Ama başka bir motosikletli arkadaş geldi gayet soğukkanlı davrandı BMW sürücüsüyle konuşarak ikna etti ve yolumuza devam ettik.

Sorum şu böyle bir durumda nasıl davranmam gerekiyordu ne yapılmalıydım her iki sürücü içinde izlenmesi gereken yollar nelerdi öğrenmek istiyorum. her zaman böyle şanslı olmayabilirim.
    ellaksakir bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Boyası kazındığına eminmisin?ön lastik iz yapmış olmasın?

Eğer boya kazınmadıysa pasta polish atılıp sorunsuz halledilir 20-30tl

Diğer kapak ise,çeki kancası kapağı yerine takılır,önemli olan tamponda kırık,çatlak olmasın.

Eski arabamında arka tampona bu şekilde motorlu arkadaş sürtmüştü,iz yaptı abi 50tl vereyim kusura bakma dedi,bende o parayla motoruna benzin al dedim,mahçup bir şekilde gitti...önemli olan cana birşey olmasın...bunlar ufak mevzular..

Motosikleti
    CBR250 >MT25>CBR650F
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Boyası kazındığına eminmisin?ön lastik iz yapmış olmasın?

Eğer boya kazınmadıysa pasta polish atılıp sorunsuz halledilir 20-30tl

Diğer kapak ise,çeki kancası kapağı yerine takılır,önemli olan tamponda kırık,çatlak olmasın.

Eski arabamında arka tampona bu şekilde motorlu arkadaş sürtmüştü,iz yaptı abi 50tl vereyim kusura bakma dedi,bende o parayla motoruna benzin al dedim,mahçup bir şekilde gitti...önemli olan cana birşey olmasın...
    kazınan yerde vardı lekelenmelerde vardı . lekelenmeler dediğin gibi lastik izi olabilir ciffle cıkarırsınız falan dendi
    kazınan yer nasıl oldu anlayamadım MT 25 in amortisörleri mi kazıdı diye düşündüm ama benim motorda beyazlık yoktu.
    Teşekkür ederim. böyle anlarda soğukkanlı olmayı ve izlenecek yolları öğrenmeyi istiyorum.

Motosikleti
    ......
    Alıntı Kbr_ilhn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kazınan yerde vardı lekelenmelerde vardı . lekelenmeler dediğin gibi lastik izi olabilir ciffle cıkarırsınız falan dendi
    kazınan yer nasıl oldu anlayamadım MT 25 in amortisörleri mi kazıdı diye düşündüm ama benim motorda beyazlık yoktu.
    Teşekkür ederim. böyle anlarda soğukkanlı olmayı ve izlenecek yolları öğrenmeyi istiyorum.
    Araba beyaz renk mi?

Motosikleti
    CBR250 >MT25>CBR650F
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Araba beyaz renk mi?
    evet araç görseldeki gibi beyaz renk

Motosikleti
    ......
    Alıntı Kbr_ilhn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet araç görseldeki gibi beyaz renk
    Araç premium ise,cifle olmaz,sırıtır çizer bereli yapar,dediğim gibi oto boyacılar 5dk'da halleder.

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Yanında kaza tutanağı bulundur. Tutanak doldurulur böyle durumlarda. Bazen masraf küçükse bireyler önemsemez helalleşir araçlarına binerler.

Eğer detaylı prosedür istersen:
    - Araçtan inilir,
    - Geçmiş olsun deyip diğer tarafın elini sıkarkene suçlu olan taraftan bir özür beklenir, (ben beklerim, suçluysam özür de dilerim)
    - Göz kararı masraflara bakılır. 100-200'ü aşmayan masraflar genelde önemsenmez.
    - Aşan durumlar için fotoğraflar çekilir,
    - Tutanak doldurulur,
    - Araçlar yürüyorsa araçlarla, yürümüyorsa çekici ile olay mahallinden ayrılınır.

Çoğu zaman motosiklet kazalarında yerde iki seksen uzanıyor oluruz bu durumlarda bu işlemleri polisler hallediyor. Asla güvenilmez. Ben yaşadım, gördüm. Hastaneye "yürürken düşme" diye giriş yaptı şerefsizler.

Yine çoğu zaman eğer iki tarafta sağlıklıysa kavga çıkar. Bu durumda trafik polisini çağırabilirsin.

Özetle:
    - Çağdaş olun,
    - Sakin olun,
    - Çıkacak hiç bir masraf candan değerli değil unutmayın.

Geçmiş olsun
    Deadly Sto(R)m ve ellaksakir bunu beğendiler.

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Sakin olun, sakin kalın yeter. Kazada olay iki tarafın mizacinda bitiyor. Siz sakin kalıp iyi niyetle yaklasirsaniz olay büyük ihtimalle tatlilikla çözülür. Karşı tarafın çok agresif olduğu bazı durumlar bile en fazla tutanakla çözülür ki bu durumda bile trafik sigortanız olayı karşılayacaktır.

papanax - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM390 , Ducati Monster 797, Xmax 400
    adam borusana götürürse işte sıçtığın andır...kaldı ki bir çok BMW mercedes audi servisi tamponları AUTO king e boyattırır...auto kingte 200 300 tl olan işlem borusanda 5-6 kat daha pahalıya mal olur.. bence bir konuş nereye götürcekmiş ne yapıcakmış ...auto king i tavsiye et

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Anlatmana göre kırık yok boyacı halleder çok ta birşey tutmaz..Ama adam servise götürüp tamponu değiştireceğim diye tutturursa çok kötü..Modeli ne arabanın..
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

Motosikleti
    CBR250 >MT25>CBR650F
    Alıntı MSMorkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yanında kaza tutanağı bulundur. Tutanak doldurulur böyle durumlarda. Bazen masraf küçükse bireyler önemsemez helalleşir araçlarına binerler.

Eğer detaylı prosedür istersen:
    - Araçtan inilir,
    - Geçmiş olsun deyip diğer tarafın elini sıkarkene suçlu olan taraftan bir özür beklenir, (ben beklerim, suçluysam özür de dilerim)
    - Göz kararı masraflara bakılır. 100-200'ü aşmayan masraflar genelde önemsenmez.
    - Aşan durumlar için fotoğraflar çekilir,
    - Tutanak doldurulur,
    - Araçlar yürüyorsa araçlarla, yürümüyorsa çekici ile olay mahallinden ayrılınır.

Çoğu zaman motosiklet kazalarında yerde iki seksen uzanıyor oluruz bu durumlarda bu işlemleri polisler hallediyor. Asla güvenilmez. Ben yaşadım, gördüm. Hastaneye "yürürken düşme" diye giriş yaptı şerefsizler.

Yine çoğu zaman eğer iki tarafta sağlıklıysa kavga çıkar. Bu durumda trafik polisini çağırabilirsin.

Özetle:
    - Çağdaş olun,
    - Sakin olun,
    - Çıkacak hiç bir masraf candan değerli değil unutmayın.

Geçmiş olsun
    Çok teşekkür ederim bunlar faydalı bilgiler allah hepimizi büyük belalardan sakınsın

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:19 ----------

Alıntı _chaotic_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sakin olun, sakin kalın yeter. Kazada olay iki tarafın mizacinda bitiyor. Siz sakin kalıp iyi niyetle yaklasirsaniz olay büyük ihtimalle tatlilikla çözülür. Karşı tarafın çok agresif olduğu bazı durumlar bile en fazla tutanakla çözülür ki bu durumda bile trafik sigortanız olayı karşılayacaktır.
    evet haklısınız .ben agresif bi yapıda değilim bu yapımında kullanıma acık olmasını istemiyorum böyle durumlarda bu yüzden prosedürü öğrenmek istemiştim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:22 ----------

Alıntı papanax adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    adam borusana götürürse işte sıçtığın andır...kaldı ki bir çok BMW mercedes audi servisi tamponları AUTO king e boyattırır...auto kingte 200 300 tl olan işlem borusanda 5-6 kat daha pahalıya mal olur.. bence bir konuş nereye götürcekmiş ne yapıcakmış ...auto king i tavsiye et
    sorun olmadı anlaşıp ayrıldık adamla.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:25 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:23 ----------

Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anlatmana göre kırık yok boyacı halleder çok ta birşey tutmaz..Ama adam servise götürüp tamponu değiştireceğim diye tutturursa çok kötü..Modeli ne arabanın..
    araç BMW , sürücüsüyle anlaştık ayrıldık. aynı anlayışı ben gösterir miydim bilemiyorum.

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    normal durumda eğer şoförü böyle şanslı bir şekilde ikna edemeyecekseniz, tutanak tutulup arkadan çarpmada (eğer araba geri geri gitmiyorsa) tamamen haksız çıkacaksınız ve eğer yetiyorsa sigortanızdan diğer aracın masrafları karşılanacak ( hasar büyükse varsa kaskonuz), sizin hasarınız da ya cebinizden ya da kaskonuz varsa ondan karşılanacak. trafik sigortanız haksız durumlarda aracınızdaki hasarı karşılamaz.

ftkrblt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900
    hiç bişey çıkmaz ondan dert etmeyin siz zaten iletişim numaranızı vermişsiniz,benzer bir olay2015 ramazanında başıma geldi,ramazan,oruç artı mesleğim gereği iyice bunalmıştım motosikletimi garajdan çıkarıp eşimi de alıp 1-2 saat boşluğumu değerlendireyim dedim,şehir içinde gayet düşük bi hızda önümde seyir halinde olan beyaz clio,eşim o an bişey söyledi ama ben anlamadığım için kafamı çevirdim ve görüşümü kaybettim aramızda yaklaşık 30 metre olmasına rağmen kafamı öne çevirdiğimde arabanın durmuş olduğunu ve aramızdaki mesafenin kapanmış olduğunu fark ettim ama herşey için çok geçti adamcağızın arabasına arkadan geçirdim,Allahtan yatırmadım motoru,eşim indi ben motoru geri aldım,adam arabadan indi bişeyiniz varmı diye sordu sağolsun dedim yok bişeyimiz arabaya baktım tampon çatlamış,dedim abi çek sanayiye yaptıralım,adamcağız gerek yok zaten yola gidiyorum önemli değil dedi,dedim olmaz sanayiye gidelim fiyat alalım ben sana parasını ödeyeyim sen hangi şehirde istiyosan yaptır,artık biraz eklersin üstüne veya biraz para artar helalleşelim dedim,adam kesinlikle olmaz ramazan mübarek gün ne gerek var küçük bi çatlak ben bi ara kendim yaptırırım dedi ve arabaya binip gitti.sen iyi niyetli olup hatanı kabullenirsen hiç bir sorun çıkmıyor inanın,ama ben o adama napıyon hemşerim yolun ortasında aniden durulurmu deseydim iş uzardı ki uzatmakta haklıydı,arkadan çarpan her zaman kusurludur,

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:59 ----------

araç sahibinin sizi arayacağını zannetmiyorum,

Motosikleti
    CBR250 >MT25>CBR650F
    Alıntı ftkrblt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hiç bişey çıkmaz ondan dert etmeyin siz zaten iletişim numaranızı vermişsiniz,benzer bir olay2015 ramazanında başıma geldi,ramazan,oruç artı mesleğim gereği iyice bunalmıştım motosikletimi garajdan çıkarıp eşimi de alıp 1-2 saat boşluğumu değerlendireyim dedim,şehir içinde gayet düşük bi hızda önümde seyir halinde olan beyaz clio,eşim o an bişey söyledi ama ben anlamadığım için kafamı çevirdim ve görüşümü kaybettim aramızda yaklaşık 30 metre olmasına rağmen kafamı öne çevirdiğimde arabanın durmuş olduğunu ve aramızdaki mesafenin kapanmış olduğunu fark ettim ama herşey için çok geçti adamcağızın arabasına arkadan geçirdim,Allahtan yatırmadım motoru,eşim indi ben motoru geri aldım,adam arabadan indi bişeyiniz varmı diye sordu sağolsun dedim yok bişeyimiz arabaya baktım tampon çatlamış,dedim abi çek sanayiye yaptıralım,adamcağız gerek yok zaten yola gidiyorum önemli değil dedi,dedim olmaz sanayiye gidelim fiyat alalım ben sana parasını ödeyeyim sen hangi şehirde istiyosan yaptır,artık biraz eklersin üstüne veya biraz para artar helalleşelim dedim,adam kesinlikle olmaz ramazan mübarek gün ne gerek var küçük bi çatlak ben bi ara kendim yaptırırım dedi ve arabaya binip gitti.sen iyi niyetli olup hatanı kabullenirsen hiç bir sorun çıkmıyor inanın,ama ben o adama napıyon hemşerim yolun ortasında aniden durulurmu deseydim iş uzardı ki uzatmakta haklıydı,arkadan çarpan her zaman kusurludur,

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:59 ----------

araç sahibinin sizi arayacağını zannetmiyorum,

yok iletişim bilgilerimi ilk önce teklif etmiştim. Ama sonraki durum tespit konuşmalarından sonra iletişim bilgilerimi de almadı tamam dedi el salladı bindi gitti.

az gerideki polis çevirme noktasındaki poliste geldi hatta hallettiniz mi dedi tamam sorun yok diyerek yoluna devam etti

sürüş esnasında gözümü ayırmamaya daha çok dikkat edeceğim artık

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Kübra geçmiş olsun , sen ne zaman mt 25 aldın cbr ın sarısı sana yakışıyordu , en büyük kazan bu olsun ;)

Motosikleti
    CBR250 >MT25>CBR650F
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kübra geçmiş olsun , sen ne zaman mt 25 aldın cbr ın sarısı sana yakışıyordu , en büyük kazan bu olsun ;)
    15 gün oluyor alalı , evet sarı CBR ile markalaşma derecesine gelmiştik çok teşekkür ederim

Motosikleti
    ZX6-R
    trafik kazalarında her zaman arkadan çarpan suçlu olmuyor eğer araç senin şeridine geçiyor ve senın durma mesafen yoksa araç hatalı olabiliyor trafik kurallarını kazada öncelik verilen hususları öğrenmekte yarar var. motorsiklet ile trafiğe çıktığında sadece öndeki araçı kollamak yetmiyor ne yazık ki trafik akışını bağlantı noktalarını ve trafiğin nasıl ilerleyeceğinide görerek haraket etmekde yarar var. en büyük kazan bu olsun.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)