Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Honda'dan Nisan Zammı

Motovento
    REKLAM ALANI
    The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    Alıntı toreador adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuya bakışındaki iyi niyetin ve kibar tavrın sebebiyle yazacaklarımı katiyen şahsına yönelik algılamamanı rica ederim öncelikle.

Evrensel markalar, fiyatları belirlerken ülke halkına olan sevgisini değil, ülkedeki sektörel vergilendirme, talep ve gelir düzeyine bağlı olarak yapıyor. Ülke bazlı bu gibi değerlendirmelere lokalizasyon adı veriliyor ve bu iyi bir anlama çıkmaz.

1- Geçen yılki Euro kuru ile hesaplama yaptığında yine memnuniyet bir sonuç veriyor mu?
    2- Bir önceki liste fiyatı ile şu anki liste fiyatının yüzdesel değişimlerini dikkate aldın mı diğer ülkeler için de?
    3- Uganda, Malezya ya da sömürge halindeki ülkelerin birinde fiyatın TL karşılığı 15300 TL'den düşük olduğunu gördükten sonra mı yuhalamak gerek markaları?

Bu formüllerde ana değişken asgari gelirdir. Tüm bölme/çarpma işlemlerini buradan yola çıkarak sağlarsan daha objektif bir netice ile karşılaşırız.

Tabii burada çıkan olumsuz tablonun sorumlusu kesinlikle markalar değil. Bir motosikletin markanın vergisiz liste fiyatının 3 misline satın aldığımızda 2 tanesini devlete karşılığını herhangi bir hizmet ya da ürün biçiminde almamak üzere armağan ediyoruz. Vergi düzeyi insansal boyuta, yani bir kaç yıl öncesi durumuna erişse, işte biz de Avrupa örneklerindeki gibi bir kaç maaşı biriktirip motosiklet alır hale geliyoruz. İşte bu hesaplamalar doğrultusunda hangi marka pahalı, hangi marka çok para kazanıyor fikir atışması başlayabilir.

Şu an gördüğüm kadarıyla çoğunluk, markaların ne kadar pahalıya motor sattığına, devamlı ve yüksek farklı fiyat güncellemeleri geldiğine yakınarak markaları suçluyor; fakat satın aldığınız fiyatlara 2 tane ortaokul düzeyi hesap müdahalesi ile markanın hesabına düşen tutarı dikkate alarak ne kadar dürüst bir yargıda bulunduğumuza bakalım.

Şirket, kar sağlama maksadıyla kurulmuş ticari unsurlardır. Öncelikli amacı, azami düzeyde kazanç elde etmektir.

Devlet, hizmet sağlaması maksadıyla insanlarca kurulmuş bir unsurdur.

Fakat bir motosiklet alışverişinde bir devlet 1/3 oranında , üretimini/satışını/satış sonrası hizmetini sağlayan şirketten fazla para kazanıyor ve herhangi bir noktada ne şirkete, ne alıcıya satın alınan bu ürün kapsamında bir katkısı olmuyorsa; bu yorumlarla düşene bir tekme de biz vuruyoruz fikrine kapılıyorum.
    kibar tavrın ve iyi niyeti,ne istinaden ben de bağzı eklemeler yapayım;

itibar bedava olmuyor,
    sarayın gideriydi,
    ihalelerin bedelleriydi derken verdiğiniz vergi de cücük gibi kalıyor.

bu sebepten gelir idaresi ve maliye bakanlığına 2000'er kişi için kadro açıldı.
    yani köprünün ortasına ikibiner kişi daha dikeceğiz,
    dikilmişin hesabını tutmayalım artık.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Tracer700
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zam değil güncelleme.Türk parasının değeri düşüyor firmalarda o oranda fiyatları güncelleniyorlar.Asıl soru Türk parasının değeri neden düşüyor.

Ayrıca zevkli olan her şeye vergi koymak mı lazım?O zaman sevişme,çocuk yapma vb.. vergileri de konsun.Bir de ben 250 cc motosikletten de deli gibi zevk alıyorum ne olacak şimdi?Özetle senin düşüncene göre Türkiye'de insanlar ot gibi hayatta kalmalı,insanca biraz hayattan zevk almak isteyenler bedelini ağır şekilde ödemeli.
    Arkadas cok guzel bir konuya deginmis(Türk parasinin degeri neden dusuyor)iste bunu ne zaman sorgularsak ve neden bu sekilde oldugunu arastirirsak o zaman ulkemiz duzelir ve halkimizda ekonomik yönden rahata varir.Benim yasadigim ulkede neden motosikletlere zam gelmiyorda aksine fiyatlari ucuzluyor Cünkü adamlarin parasi deger kaybetmiyor Euro ve Dolardan etkilenmiyor,bununda sebebi ekonomilerinin güclü olmasi..
    Ergün Er. bunu beğendi.

toreador - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 700
    Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kibar tavrın ve iyi niyeti,ne istinaden ben de bağzı eklemeler yapayım;

itibar bedava olmuyor,
    sarayın gideriydi,
    ihalelerin bedelleriydi derken verdiğiniz vergi de cücük gibi kalıyor.

bu sebepten gelir idaresi ve maliye bakanlığına 2000'er kişi için kadro açıldı.
    yani köprünün ortasına ikibiner kişi daha dikeceğiz,
    dikilmişin hesabını tutmayalım artık.
    Toplanan vergilerin takibi için 2000'er kişi daha alınacak olması beni hiç şaşırtmadı. Ucu bucağı belirsiz cezalar, vergiler, zorunlu sağlık sigortası ve benzeri işlemlerden sağlanan gelirleri, şu an sadece emekli maaşlarına dahi başarıyla endekslemeleri benim için büyük beklenti. Sürekli hakir gördükleri ülkelerde tahsili yapmış matematik konusunda deha olan danışmanları olmasa, kendi bireysel becerileri beş para etmez. Önünde konuşma metni olmadan nasıl konuşmaktan aciz olduğunu dahi biliyoruz aslında malum kişinin, ama el mahkum işte; böyle acizlerin otladığı dev bostanda yaşamak zorunda kaldık gittikçe değersizleşen paramız yüzünden.

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Adamlar kibar kibar ....
    Olaya pozitif bakalım rekabet gücümüz artıyor.

Olsun, Honda hayat onda. ;) Yersen.

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    Lokalizasyon denmiyor, yerelleşme deniyor.

zeronero - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 250l
    bedavadan ekonomi bozuk vergiler yüksek muhabbeti yapanlar , motor satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 22 arttığını biliyormu. bırakın bu ayakları,kimse yemiyor artık.
    Motor_Derili bunu beğendi.

chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    Goldwing'e zam gelmemiş süper

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı zeronero adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bedavadan ekonomi bozuk vergiler yüksek muhabbeti yapanlar , motor satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 22 arttığını biliyormu. bırakın bu ayakları,kimse yemiyor artık.
    yürrü be! işte aradığım cesur yürekli cengaver.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ya hasmet amariga'da ne güzel takiliyon; gelip bir de burada bizimlen beraber kederleniyon. boşver sen bizi. biz alıştık.
    Öyle deme. Burda da Trump denen bi mayyak var... Bereket sistem sağlam.

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öyle deme. Burda da Trump denen bi mayyak var... Bereket sistem sağlam.
    turump manyaksa millet neden seçti?

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    turump manyaksa millet neden seçti?
    Aslında insanların çoğu Trump'ı seçmedi. Eyalet sistemi olduğu için California ile Wyoming eşit ağırlıkta.... Kişi sayısına bakılsa Hillary seçilmişti. Ruslarin seçime etkisi ise halen aydınlatılmış değil. Ama Trump'ın yine de bu kadar oy alması problem.

koskoca forumda açılan başlık hatalı. kesme işareti yerine virgül konulmuş. bir tane yetkili abi de müdahale etmiyor ve bu beni deli ediyor ulen!!!

X-Slim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    23' Tvs Jupiter 110 CC
    Alıntı osiosborn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Honda PCX:

İngiltere'de 2900£ yani 16200TL,
    ABD'de 3600$ yani 14400TL,
    Alamanya'da 3300€ yani 16500TL.

ABD'de vergi %6-7 olması lazım o yüzden ucuz. Almanya ve İngiltere'de %19.

Türkiye'de %18 KDV + %8 ÖTV'ye rağmen 15300TL'ye satan Honda'yı yuhalamak değil, alkışlamak gerek.
    Umuyorum şakasındır

emrb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XJ6
    normalde new balanceden başka spor ayakkabısı giyinmem ama bugün ayakkabı almaya gittim adidas, nike, new balance 350 tlden aşağı ayakkabısı yok. Fiyatı yüksek ama ayakkabılarda beş para etmez duruyo. İyi kötü anlarım ayakkabıdan 25 yıldır giyiyorum sonuçta. Bende gittim 220 liraya hummer aldım gayet güzel. kıssadan hisseyi bilmem anlatabildim mi...

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı X-Slim adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Umuyorum şakasındır
    osiosborn arkadaşın yazdıkları doğru hocam fiyatlar dışarıya göre çok normal...
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

Ergün Er. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Araştırıyor..
    Alıntı RoofRoof adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence 250cc de zevk onun yerine bisiklet alsınlar.2-3/100 km'de yakan motor mu olur.Bisiklet mis.Sıfır bakım.Fakir olan adamın bacakları güçlü olmalı zaten.
    Niye birader o zaman hep beraber oturup H2R çok pahalı , motosiklete binmeyelim mi diye ağlayalım şurada.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:54 ----------

Zam değil güncelleme.Türk parasının değeri düşüyor firmalarda o oranda fiyatları güncelleniyorlar.Asıl soru Türk parasının değeri neden düşüyor.
    Ayrıca zevkli olan her şeye vergi koymak mı lazım?O zaman sevişme,çocuk yapma vb.. vergileri de konsun.Bir de ben 250 cc motosikletten de deli gibi zevk alıyorum ne olacak şimdi?Özetle senin düşüncene göre Türkiye'de insanlar ot gibi hayatta kalmalı,insanca biraz hayattan zevk almak isteyenler bedelini ağır şekilde ödemeli.
    Fiyatta “Artış” varsa adı zam olur hocam , döviz güncellemesi falan anlamam. O halde vergilerde ona göre düzenleniyor ama onu hükümet zam yapıyor diye kötülüyorsunuz zammı Honda yapınca savunuyorsunuz ,kendinizle çelişmeyin. Zevk konusuna gelince , aynen öyle , zevk almak isteyen bedelini ödesin, 2018 model 600cc - 1000cc motora binmek isteyen adam bedelini ödesin pahalı diye de ağlamasın.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı zeronero adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hey yaşa akyoldaş çok doğru söyledin.(sinirden ne diyeceğimi bilemedim)

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Ergün Er. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Niye birader o zaman hep beraber oturup H2R çok pahalı , motosiklete binmeyelim mi diye ağlayalım şurada.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:54 ----------

Fiyatta “Artış” varsa adı zam olur hocam , döviz güncellemesi falan anlamam. O halde vergilerde ona göre düzenleniyor ama onu hükümet zam yapıyor diye kötülüyorsunuz zammı Honda yapınca savunuyorsunuz ,kendinizle çelişmeyin. Zevk konusuna gelince , aynen öyle , zevk almak isteyen bedelini ödesin, 2018 model 600cc - 1000cc motora binmek isteyen adam bedelini ödesin pahalı diye de ağlamasın.
    Honda motosiklet satıyor.Geçen ay atıyorum 5000 dolar olan motosiklet bu ayda 5000 dolar.Dolara endeksli olarak fiyatları güncelliyor.Gerçi en güzelini Kawasaki yapıyor direk fiyatlarını Euro olarak bırakıyor.Yani özetle fiyatta artış yok paramızın değerinde düşüş var.Hadi bu adamlar motosiklet satıyor peki hükumet ne satıyor sorması ayıptır?Bir de yanlış bilmiyorsam ülkeyi Honda yönetmiyor millet ekonomi kötüye gidiyor diye Honda'ya öfkelensin.Yurtdışında ve dünyanın her yerinde orta sınıf motosiklet olarak bilinen 600 cc motosikletlerin lüks olduğunu düşünüyorsanız yanlış forumdasınız.

Ergün Er. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Araştırıyor..
    Honda motosiklet satıyor.Geçen ay atıyorum 5000 dolar olan motosiklet bu ayda 5000 dolar.Dolara endeksli olarak fiyatları güncelliyor.Gerçi en güzelini Kawasaki yapıyor direk fiyatlarını Euro olarak bırakıyor.Yani özetle fiyatta artış yok paramızın değerinde düşüş var.Hadi bu adamlar motosiklet satıyor peki hükumet ne satıyor sorması ayıptır?Bir de yanlış bilmiyorsam ülkeyi Honda yönetmiyor millet ekonomi kötüye gidiyor diye Honda'ya öfkelensin.Yurtdışında ve dünyanın her yerinde orta sınıf motosiklet olarak bilinen 600 cc motosikletlerin lüks olduğunu düşünüyorsanız yanlış forumdasınız.
    insanoğlunun gözü asla doymaz.Bakın bu gün takip ettiğim bir çok motosiklet sahibi insan her yıl motosiklet değiştirme hevesinde. Otomobil sevenlerde de durum aynı, sürekli bir tüketim çılgınlığı içindeyiz. Madem ekonomiyi bu kadar çok düşünüyoruz, her yerde cari açıktan bahsediyoruz peki neden paramızın yurtdışına çıktığını bile bile , her yıl sıfır motosiklet almak veya hep bir üst modelini almak hevesindeyiz? Bu konu da , sizce eleştirilmesi gereken bir konu değil mi? Birazda öz eleştiri yapalım.. Hala savunuyorum , 2018 model 600cc-1000cc motosiklet almak lükstür zevktir. Otomobilde de aynı şekilde 2018 model 2000cc ve üstü lükstür, zevktir. Ama 2. el alınır ona bir sözüm yok tabi ki , vurgulamak istediğim asıl konu buydu.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)