Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

2.elde Km-yıl ilişkisi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Arkadaşlar kafaya koydunuz Honda Crossrunner veya Yamaha Tracer 900 alacaksınız diyelim.

Aşağıdaki hesaplar marka, modele ve fiyata göre(20 bin tl lik bir motor için daha farklı hesaplar yapılır sanırım) değişir diye düşündüğümden bu iki modeli referans aldım.

Şimdi bu iki modelin 2018 Model sıfır km fiyatları 60 bin TL olsun(2014-2018 arası neredeyse hiçbir güncelleme yapılmadığını varsayalım)

1. 2014 Model 70000 km de
    2. 2016 Model 30000 km de
    3. 2017 Model 10000 km de

Arkadaşlar malum siteye giriyoruz ve bu iki model için karşımıza yukarıdaki 3 ilan çıkıyor.Bu motorların tümü kazasız,değişensiz,boyasız,ilk sahibinden ve yetkili servis bakımlı.

Fakat ne şekilde kullanıldıklarını bilmiyoruz,bu nedenle hepsinin benzer koşullarda ve ortalama bir sürücü tarafından kullanıldığını düşünüyoruz mecburen.

60 bin TL verip sıfır alabilecek gücünüz var, fakat parayı da kolay kazanan biri değilsiniz(paranız çoksa sıfır alırsınız herhalde)

Uzatmıyım fazla,

Sıfır yerine 3. motoru tercih etmeniz için fiyat ne olmalı ?

3.motor yerine 2.motoru tercih etmeniz için fiyat ne olmalı ? (+20 bin km ve +1 yıla rağmen tercih edeceğiz fiyat)

2.motor yerine 1.motoru tercih etmeniz için fiyat ne olmalı ? (+40 bin km ve +2 yıla rağmen tercih edeceğiz fiyat)

Bu kadar tantanaya gerek yok,her 1 yıl için %x ,her 10000 km için de ayrica %x düşerim gibi hesaplarınız varsa o da olumlu benim için.

Teşekkürler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    3. motorun fiyatı toto masrafı dahil 70 bin tl dir

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Motor ömrünü 300 bin km ve 20 yıl kabul edip, tamamladığı ömrüyle 0 fiyatını oranlarım. Değişmesi gereken parçaları da düşerim ya da onları da oranlarım.

Örneğin 3. seçenek için 1 yaş(%5 değer kaybı) ve 10000km(10/300 %3 değer kaybı) ile %8 düşerim fiyatı. 55 bin TL - değişmesi gereken parçalar.
    1. seçenek için 4 yaş(%20 değer kaybı) ve 70000km(%23) ile %40 düşerim fiyatı. 36 bin TL - değişmesi gereken parçalar.

Bana böyle bir hesap mantıklı geliyor.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor ömrünü 300 bin km ve 20 yıl kabul edip, tamamladığı ömrüyle 0 fiyatını oranlarım. Değişmesi gereken parçaları da düşerim ya da onları da oranlarım.

Örneğin 3. seçenek için 1 yaş(%5 değer kaybı) ve 10000km(10/300 %3 değer kaybı) ile %8 düşerim fiyatı. 55 bin TL - değişmesi gereken parçalar.
    1. seçenek için 4 yaş(%20 değer kaybı) ve 70000km(%23) ile %40 düşerim fiyatı. 36 bin TL - değişmesi gereken parçalar.

Bana böyle bir hesap mantıklı geliyor.
    guzel hesap,

senden aldığım cesaretle artık yorum yapabilirim

Sıfır yerine 3. motoru tercih etmeniz için fiyat ne olmalı ? ya benim yorumum

55000 TL verebiliyosam 5000 daha veririm ilk sahibi olurum rodajını falan da ben yaparım,hem neden 10000 de satıyo ki bişey mi yaptı acep ?

ama 52000 e bırakıyosa da alırım dayanamam.

3.motor yerine 2.motoru tercih etmeniz için fiyat ne olmalı ?

daha 10000km de 1 yıllık motor sıfır gibi ve 52000 TL ,hmm olm 10 bin tl fazla ver buraya kadar çıkmışım zaten derimm.

Ama 40000 TL derse işler değişir.. 40 bin e bunu alır,üstüne de CRF 250 parası kalıyo falan diyerek kendimi ikna ederim.

2.motor yerine 1.motoru tercih etmeniz için fiyat ne olmalı ?

Valla fiyatları öldurdum sanki,ben bu motora yorum yaparsam taşlayabilirsiniz beni :( işin kotusu motorum 2 sene içinde bu kilometre ve yıla ulaşacak gibi.

Lütfen beni eleştirmeyin... ben boyleyim :(

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    bende çok kuruntulu biriyim ben dayanamadım ve sıfır aldım motorumu hep heves ederdim sıfır motorum olsun diye kymco agility aldım

en çok abs li olması ve tıırrr tırrr diye yavaşlatması beni etkiledi

siz anlayamazsınız.......

şaka bir yana 5000-10000 bin lira için ben bütçem varken 2. el almam ucuz etin yahnisi olur 2. el aldığım her motorda HER MOTORDA kusur çıktı az çok miğdemi bulandırmaya yetecek kadar nitetim bende sıfır aldım pek yakışıklı değil biliyorum ama sıfır 950 km de henüz yeni başlıyorum

sizede tavsiye ederim o kadar para verdikten sonra mal kusurlu çıkar iade edemezsin mağduriyetini gideremezsin signeye çek çek nereye kadar 50 lira az değil hiç az değil, malın değerinin %30 u altına düşmüyorsa 2. el almam sizin 70 lira dediğiniz motor 40-45 e gelmiyorsa 50 en kötü asla alınmaz ne gerek var

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Bence ikinci el bir araç (motor ya da otomobil) alırken, sıfır fiyatına kıyasla minimum 1/3, akranlarına oranla maksimum %10 oranında daha ucuz olmalı ki riske girmeye değsin. Elbette sıfır bir araç dahi alınsa, insan kendine göre düzenlemeler yapmak için birtakım harcamalar yapacaktır ve bunlar göze görünmez; ama ikinci el motor alıp fren disk/balatası değiştirmemek ciddi bir hayati riske girmek demek. Bunlar da epey bir yekün tutabilir ve fiyat belirlemesi yaparken göz önüne alınmalı.
    Yıl ve KM ise gerçekten çok muallakta olan bir kriter. Motorun geçmişini bilmek ve kullanıcı profilini, hassasiyetini, tarzını çıkarmak önem arz ediyor ve çoğu zaman doğru tahlil mümkün değil. Bence bu biraz şans işi..

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Sen de hoş geldin Turgetson kardeş

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı zekeriyaimam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sen de hoş geldin Turgetson kardeş
    Arkadaşın rumuzu ve yazım stili bile orjinal..ayrıca vizyonu geniş bir arkadaş..

Esasında yapacağı işlem çok basit;

Admin ve mod'lardan güzel bir dille rica edecek,temiz bir rumuz ve profille ortama karışacak,burada herkese yer var,ne gerek var bu şekilde kaçamak takılmaya..

Macit250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar
    Genel olarak eski kasa olan,60 70 k daki motosikletlere guvenip alabiliyoruz.Ama 2015 model enjeksiyonlu daha yeni teknolojik bir aleti 30k da diye almiyoruz.Garip milletiniz.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)