Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Reis Onayladı. Artık en düşük ÖTV %45 değil!

Motovento
    REKLAM ALANI
    osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Mükerrer baskıları gözden kaçmış. Önce bindirip sonra güncellemişler. İlk mesajı değiştiremiyorum, konu kaldırılabilir

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    _chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Yani bakanlar kurulu bi kanun çıkartmış, bu kanunla 250 cc altı için otv 3 katına çıkmış. Sonra aynı gün bir kararname yayınlanmış ve eskiye dondurulmuş. Eğer durum buysa hala endişeliyim çünkü birileri bir yerlerde otvyi arttıran kanunu iptal eden kararnameyi iptal eden başka bir kararname hazırlıyor olabilir. Büyük resim kursu hep ışte..

Motosikleti
    Yamaha MT 07 Matt Grey
    Alıntı BBG adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ötv ve kdv vergi oranlarına ilişkin 27 Mart 2018 tarihinde iki adet mükerrer Resmi Gazate yayınlanmıştır. Yukarıda belirtilen bilgileri paylaşan arkadaşlar kasıtlı veya herhangi bir kasıt olmaksızın yalnızca yayınlanan bir mükerrer Resmi Gazete'de yer alan vergi oranlarını dikkate almaktadır. Yukarıdaki mesajlarda da belirtildiği üzere 27 Mart 2018 tarihinde yayınlanan 27 Mart 2018 Tarihli ve 30373 Sayılı Mükerrer Resmî Gazete'de 7103 sayılı "Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" yayınlanmıştır. Söz konusu kanun doğrultusunda motosikletlere ilişkin vergi oranları aşağıdaki tablo yer almaktadır.

https://imageshack.com/a/img924/7617/pe2Si0.png

Tabloda da belirtildiği üzere 7103 sayılı kanun ile ötv oranı 250 cc ve altı motosikletler için %22, 250 cc ve üstü motosiklet için %37 olarak belirlenmiştir. Bu noktaya kadar arkadaşların da ifade ettiği üzere ötv oranında 250 cc ve altı motosikletler için %14'lük bir vergi artışı gözükmektedir. Ancak 27 Mart 2018 tarihinde yayınlanan 27 Mart 2018 Tarihli ve 30373 Sayılı Mükerrer Resmî Gazete'de "4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa Ekli (I), (II) ve (III) Sayılı Listelerde Yer Alan Mallarda Uygulanan Özel Tüketim Vergisi Tutarları ile Oranlarının Belirlenmesi ve Bazı Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar" yayınlanmıştır. Söz konusu Bakanlar Kurulu Kararında yer alan motosikletlere ilişkin ötv oranları aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

https://imageshack.com/a/img923/196/I6C0xV.png

Söz konusu tabloda görüldüğü üzere 250 cc altı ve üstü motosikletlere ilişkin herhangi bir ötv değişikliği gerçekleşmemiştir. Yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı, yukarıda ifade edilen kanundan daha sonra çıkarılmış olup bu nedenle söz konusu Bakanlar Kurulu Kararı geçerli olacaktır. Lütfen bir konuyu araştırmaksızın peşin hükümle hukuki ve kanuni düzenlemelere yaklaşmayalım. Hakikati öğrendikten sonra eleştiri ve övgülerimizi gerçekleştirelim.

Sağlıcakla
    Peki hiç düşündün mü? Neden zaten olan bir durumu değiştiren bir kanun çıkartıp sonra 1 dakika önce değiştirdiğin kanunu ilk haline döndüren kararname çıkartırsın? Laf olsun diye mi kanun çıkıyor, kararname çıkıyor? Boş duruyor demesinler diye zırt pırt kanun, kararname çıktalım mı demişler?

Belki bugün değil ama kısa zamanda ötvler değişecek göreceksiniz.
    osiosborn ve The Dude bunu beğendiler.

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    https://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k7103.html

bu çıkmış , geri de alınmış olsa bile geçirecekleri anı bekliyorlar, halkın gerizekalı olduğunu biliyorlar, hepimiz gerizekalıyız kabul edin. "değdire değdire" aynen olay bu, şimdi dükkanıma gelip ak bülten ve istanbul bülteni diye aynı fetöcülerin zamanında yaptığı zaman ve sızıntı dergileri gibi yayınları bedavaya dağıtıyorlar, bizlerin parasını böyle sadece kendi propagandaları için kullanıyorlar, buna da demokrasi diyorlar, açıyorum bakıyorum hiç ötv benzin zamları o bu yok, varsa yoksa yol, inşaat projeleri ya da abdülhamid yazıları vs. işte kendi lale devirleri.

hadi motorlar değişmemiş de arabalarda olanlar nedir, sonuçta zamlar tek sektörde olmuyor zincirleme oluyor/olacak.

ha bir de bir arkadaş vardı buralarda, dış güçler mihraklar falan yine yazsa da eğlensek ağlanacak halimizle..
    Shrieker, frustrated, The Dude ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Reiz bizi duymuş. Allah razı olsun reiz ve a.k. partisinden.

Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Arkadaşlar ötv ve kdv vergi oranlarına ilişkin 27 Mart 2018 tarihinde iki adet mükerrer Resmi Gazate yayınlanmıştır. Yukarıda belirtilen bilgileri paylaşan arkadaşlar kasıtlı veya herhangi bir kasıt olmaksızın yalnızca yayınlanan bir mükerrer Resmi Gazete'de yer alan vergi oranlarını dikkate almaktadır. Yukarıdaki mesajlarda da belirtildiği üzere 27 Mart 2018 tarihinde yayınlanan 27 Mart 2018 Tarihli ve 30373 Sayılı Mükerrer Resmî Gazete'de 7103 sayılı "Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" yayınlanmıştır. Söz konusu kanun doğrultusunda motosikletlere ilişkin vergi oranları aşağıdaki tablo yer almaktadır.

https://imageshack.com/a/img924/7617/pe2Si0.png

Tabloda da belirtildiği üzere 7103 sayılı kanun ile ötv oranı 250 cc ve altı motosikletler için %22, 250 cc ve üstü motosiklet için %37 olarak belirlenmiştir. Bu noktaya kadar arkadaşların da ifade ettiği üzere ötv oranında 250 cc ve altı motosikletler için %14'lük bir vergi artışı gözükmektedir. Ancak 27 Mart 2018 tarihinde yayınlanan 27 Mart 2018 Tarihli ve 30373 Sayılı Mükerrer Resmî Gazete'de "4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa Ekli (I), (II) ve (III) Sayılı Listelerde Yer Alan Mallarda Uygulanan Özel Tüketim Vergisi Tutarları ile Oranlarının Belirlenmesi ve Bazı Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar" yayınlanmıştır. Söz konusu Bakanlar Kurulu Kararında yer alan motosikletlere ilişkin ötv oranları aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

https://imageshack.com/a/img923/196/I6C0xV.png

Söz konusu tabloda görüldüğü üzere 250 cc altı ve üstü motosikletlere ilişkin herhangi bir ötv değişikliği gerçekleşmemiştir. Yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı, yukarıda ifade edilen kanundan daha sonra çıkarılmış olup bu nedenle söz konusu Bakanlar Kurulu Kararı geçerli olacaktır. Lütfen bir konuyu araştırmaksızın peşin hükümle hukuki ve kanuni düzenlemelere yaklaşmayalım. Hakikati öğrendikten sonra eleştiri ve övgülerimizi gerçekleştirelim.

Sağlıcakla
    devletin resmi sitesinde bu kanunlar duruyor, sizin değişikliği nereden göreceğiz, bizi aydınlatır mısınız..
    4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa Ekli (I), (II) ve (III) Sayılı Listelere hangi resmi yayınlardan ulaşabiliyoruz! Burada resim değil de ciddi link paylaşın yoksa gerçek mi değil mi anlayamayacağız!

hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Ya hakikaten şu ülkeyi yönetmek için özel bir yetenek bilgi birikim gereği olduğunu düşünmüyorum..Paramı lazım kitle vergiyi bu kadar basit halkın önüne ne atarsan yiyor..

Meeeeeee...
    100 tlye 1300 km yol giden Volta vs5im

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    valla forum bu konularda çok ilginç. Modaratörler buradamı bilmiyorum ama konu sahibi başlığın ve içeriğin yalnış olduğunu söyleyip kitlenmesini rica etti. Daha fazla yalnış anlaşılma yaşanmaması için lütfen konuyu kitlermisiniz. Anlamıyorum ki etkileşim tabiki hoş birşey fakat şu an yalnış bir bilgilendirme yapılıyor dün yayınlanan resmi gazetede böyle bir vergi değişikliğinden bahsedilmiyor. Resmi gazete

Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla forum bu konularda çok ilginç. Modaratörler buradamı bilmiyorum ama konu sahibi başlığın ve içeriğin yalnış olduğunu söyleyip kitlenmesini rica etti. Daha fazla yalnış anlaşılma yaşanmaması için lütfen konuyu kitlermisiniz. Anlamıyorum ki etkileşim tabiki hoş birşey fakat şu an yalnış bir bilgilendirme yapılıyor dün yayınlanan resmi gazetede böyle bir vergi değişikliğinden bahsedilmiyor. Resmi gazete
    ben de bu şekilde resmi bir yayından yazı bekliyorum screenshot paylaşılmış şimdi tamam ancak bu karar bir kez gündeme alınmışsa ilk dediğim gibi tepkilerden çekinilerek geri çekilmiş, demek ki şu an bu vergiler olacak ya da başka yerlerden gerekiyor, yani iyiye giden bir durum yok tabi ki başlık kaldırılsın ama ileri de bu karar bir şekilde alınacaktır. çünkü tbmm resmi sitede bile yayınlanmışsa ekonomi toparlanmazsa kaçınılmazdır

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    Bu nasıl Devlet yönetimi ki ? Kaç tane Devlet var ? Erken kalkan Resmi Gazete mi yayınlıyor ?
    The Dude ve osiosborn bunu beğendiler.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    konunun gidişatı "educated guess" etrafında şekilleniyor,
    misal ;
    bir kaç gün önce "dolar 4 lira oldu algısı yaratılıyor" denildi,
    an itibari ile 4 tl.

Alıntı Metela adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    devletin resmi sitesinde bu kanunlar duruyor, sizin değişikliği nereden göreceğiz, bizi aydınlatır mısınız..
    4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa Ekli (I), (II) ve (III) Sayılı Listelere hangi resmi yayınlardan ulaşabiliyoruz! Burada resim değil de ciddi link paylaşın yoksa gerçek mi değil mi anlayamayacağız!

İlk olarak belirtmiş olduğunuz cevabınızda ki kategorik hatadan dönmeniz için küçük bir hatırlatmada bulunmak isterim. Devlet kamu kurum ve kuruluşlarına ait internet ve diğer farklı mecraalarda yer alan her türlü bilgi ve belge güncel nitelik taşımak zorunda değildir. Bu ifademin yanlış anlaşılmaması için konuya açıklama getirmek gerekirse Resmi Gazete, TBMM ve diğer bir çok resmi kurum ve yapının internet yayınları içerisinde mülga (yürürlükten kaldırılmış) kanun, kararname ve sair mevzuat yer alabilir ve söz konusu durumda geçmiş düzenlemelere ulaşmak açısından oldukça önemlidir.

Sorunuza dönecek olur isek, ilgili değişikliğin yer aldığı Bakanlar Kurulu Kararı'na ilişkin tarih ve ilgili kararın tam ismini bir önceki cevabımda paylaşmıştım. Günümüz teknolojisi ve internet imkanları sayesinde motosiklet.net forum kullanıcıların söz konusu karara kolaylıkla ulaşabilecek kapasitede olduğunu düşünmüştüm. Yanılmışım ve bu yanılgıdan dolayı kusura bakmayın. İlgili mükerrer resmi gazete ilanına aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu noktada da herhangi bir sıkıntı yaşamanız halinde seve seve elimden geldiğince yardıma açığım.

http://www.resmigazete.gov.tr/main.a...r/mukerrer.htm

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Hakikati öğrendikten sonra eleştiri ve övgülerimizi gerçekleştirelim.
    Bakın arkadaş yazmış, yalan yanlış hükümete yükleniyorsunuz. Rica etsem birileri hükümeti övebilir mi lütfen? Ben överdim ama şu an tuvaletteyim ve çok meşgulüm. Bi zahmet.

Bu arada biri yukarıda "Amerika'da araç vergisi yüzde bir" yazmış. Külliyen yalan. Tam yedi kat daha fazla. Evet yanlış duymadınız. Tamı tamına yüzde yedi (motor hacminden bağımsız). Lütfen yanlış yönlendirmeyelim. CIA, İsrail, illuminati oyunlarına şeyettirmeyelim... Lütfen.

Kendime Not: Kayısı ye biraz.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    İlk olarak belirtmiş olduğunuz cevabınızda ki kategorik hatadan dönmeniz için küçük bir hatırlatmada bulunmak isterim. Devlet kamu kurum ve kuruluşlarına ait internet ve diğer farklı mecraalarda yer alan her türlü bilgi ve belge güncel nitelik taşımak zorunda değildir. Bu ifademin yanlış anlaşılmaması için konuya açıklama getirmek gerekirse Resmi Gazete, TBMM ve diğer bir çok resmi kurum ve yapının internet yayınları içerisinde mülga (yürürlükten kaldırılmış) kanun, kararname ve sair mevzuat yer alabilir ve söz konusu durumda geçmiş düzenlemelere ulaşmak açısından oldukça önemlidir.

Sorunuza dönecek olur isek, ilgili değişikliğin yer aldığı Bakanlar Kurulu Kararı'na ilişkin tarih ve ilgili kararın tam ismini bir önceki cevabımda paylaşmıştım. Günümüz teknolojisi ve internet imkanları sayesinde motosiklet.net forum kullanıcıların söz konusu karara kolaylıkla ulaşabilecek kapasitede olduğunu düşünmüştüm. Yanılmışım ve bu yanılgıdan dolayı kusura bakmayın. İlgili mükerrer resmi gazete ilanına aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz. Bu noktada da herhangi bir sıkıntı yaşamanız halinde seve seve elimden geldiğince yardıma açığım.

http://www.resmigazete.gov.tr/main.a...r/mukerrer.htm
    çarşı karıştı ama yine de belirtmekte fayda var,

resmi gazetede yayınlanan kanun tbmm de kabul edilenden farklılık ihtiva ediyor,
    tbmm'nin resmi sitesinde yer alan ve kabul edilen şekli ile motosiklet özel tüketim vergilerinde mevcut olandan artış var.
    kabul edilmiş,
    onaylanması gerekiyor.

konuyu resmi gazeteden ele alır isek bir değişiklik yok,
    tbmmde kabul edilene bakar isek sorun var, sadece zamanı kestirilemiyor.

böyle bir şey yok demek şimdiki zaman için gerçerli,
    geniş zamanda ise tehlikenin farkındayız.

misal elektrikli otomobillerin vergisi daha yüksek idi ve fakat bakanlar kurulu kararı ile düşürüldü.
    yani bakanlar kurulu bir süre sonra artık düşük uygulamayacağız deme hakkını saklı tutuyor.

şahsen şu ana benzindeki büyük düşüşün şokunu atlatamadığım için gerçeklik algımı toparlamaya çalışıyorum,
    bir anlamda "rabbini seven üstüme toprak atsın" moduna geldim.

sen yetkili bir abiye benziyorsun bu konularda kapını çalarım.
    drtayfun bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha X-Max 250
    İsim de güzel ve fekat "Biri Bizi Gözetliyor"

Ergün Er. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Araştırıyor..
    N’aber gençler ? Eğleniyor muyuz? 😀
    odk bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı The Dude adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    resmi gazetede yayınlanan kanun tbmm de kabul edilenden farklılık ihtiva ediyor.
    Yahu Tbbm niye var? Gereksiz kafa karışıklığı... Benim bildiğim ülkemde yasamanın da, yürütmenin de, yargının da kaynağı bir. Ne diye böyle uyuşmazlık olmasına izin veriliyor ki?

Edit. Pardon. Ele güne karşı "hukuk devleti, demokrasi, vs." muhabbeti yapabilmek için göstermelik te olsa meclis ve muhalefet lazımmış. Ben de merak ediyodum bazı ülkelerde niye hâlâ seçim yapılıyo falan diye. Ya işte herşeyin bi sebebi var ama bilemeyebiliyo insan benim gibi tek başına düşününce...

Motosikleti
    Araştırıyor..
    28.03.2018 , 250cc altı için ÖTV oranı %8 sakin olun .
    odk bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Ergün Er. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    28.03.2018 , 250cc altı için ÖTV oranı %8 sakin olun .
    Hoşgeldin yandaş. Pardon, Hoşgeldin yoldaş. Bence de.
    oznkrçm bunu beğendi.

Motosikleti
    Araştırıyor..
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hoşgeldin yandaş. Pardon, Hoşgeldin yoldaş. Bence de.
    Hoşbuldum , hakikat yandaşlıksa evet. Hükümetin yanlış politikalarını , eksiğini söyleyince de yoldaş olacağım sanırım. Sizde insanlara takacak sıfat çok nasıl olsa Neyse hadi bakalım atıp tutmaya devam gençler..
    bursalıali bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)