Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kumanda Panelini Temizlemek (WD40 vs Balata Spreyi)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Se-ZeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow Vt 750 C4
    Merhaba,
    Sorum başlıkta da olduğu üzere, sinyal, 4'lü, uzun kısa gibi düğmelerin zarar görmelerini nasıl önleyebiliriz?
    Ben WD-40 kullanıyordum ancak birkaç yerde yağlı yapısı nedeniyle zarar verebileceği söylenmiş.
    Kontak Spreyi almak istemiyorum çünkü bir çanta dolusu sprey oldu, almaktan yıldım açıkcası.
    Aklıma balata spreyi geldi, acaba bu parçalara balata spreyi sıksam aynı işlevi sağlar mı? yoksa wd-40'ta uygun mudur?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    serconline - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt25 ABS
    wd40'ın üstüne tanımam
    Se-ZeR bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-07
    Şakın balata spreyini sıkma. Wd40 suyu da iter. Wd40 sıkmayacaksan hiç sıkma.
    Se-ZeR bunu beğendi.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçen gün bir konu daha açılmıştı.Orada da aynı şeyi söylemiştim.WD-40 kumanda panelinde kullanmak pek mantıklı değil.WD-40 yağ içeriyor sıkıldığı yerde tutunup kalıyor o yüzden temassızlık yapabilir.Bir çok yağ çeşidi de yalıtkandır,elektriği iletmez.Yağsız kontak spreyi uçucu,temizleme görevini yerine getirdikten sonra uçup gidiyor.
    Se-ZeR bunu beğendi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    WD-40: Plastik aksamda uzun vadede sorun yaşatması muhtemeldir. Genel kanının aksine kalıcı yağlamada başarısızdır, genel maksatlı yağlayıcıdır. Elektrik direnci düşüktür, özellikle elektrik kontaklarının oksit temizliğinde ve pratik tedbir alınmasında kullanılabilir.

Balata spreyi: Plastik aksamlarda yüzeyde bozulmaya neden olabilir, şeffaf akrilik yüzeylerin hızlıca bozulmasına ve geçirgenliğini kaybetmesine neden olabilir. Pas ve oksit sökmede kontak sprey kadar başarılı değildir ancak gerekli durumda benzer işlevi yerine getirebilir (elektrik devreleri için)

Kontak spreyi: Elektrik kontaklarındaki küf ve oksidasyonu, gerekli durumlarda yağ ve yabancı maddeleri temizlemekte kullanılır. Yağ ve tüm herşeyi yüzeyden temizleyeceği için kontaklar kısa zamanda oksitlenmeye açık ve korumasız kalacaktır. Temassızlık yapan kontak , kontak spreyi ile temizlendikten sonra bir miktar genel maksatlı yağlayıcı ile (örn.WD-40) yağlanması önerilir.

Kumanda panelinin kendi temizliği için en uygunu "silikon yağı" veya "silikon sprey" dir. Mağazalarda satılan torpido parlatıcılarını ise önermiyorum. Elektrik kontakları içine bir miktar genel maksatlı yağlayıcı uygularsanız okside karşı direnç kazandırırsınız fakat bunu yılda bir iki kereden fazla yapmanıza gerek yok. Silikon yağı/spreyi plastik aksamı korur, besler, kırılganlaşmayı ve sertleşmeyi önler. Fiyatı uygundur, çok az miktarı ile geniş yüzeyleri silip parlayabilirsiniz. Aynı zamanda silikon dökümünde kalıp ayırıcı olarak da kullanılır, litre bazında alıp küçük bir fısfıs şişesine koyarsanız işinizi birkaç sene bedavaya yakın halletmiş olursunuz.
    Se-ZeR ve pea bunu beğendiler.

freewill - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Burgman 400 Youtube: Sucuk Ekmek MotoVlog
    valla ben wd40 kullanıyorum. 3 kullanımda 1 paneli söküp kontak temizleyici ile temizledikten sonra yağlayıp tekrar kapatıyorum. 2 sene oldu en ufak korezyon küf gibi şeylerle karşılaşmadım.
    Se-ZeR bunu beğendi.

abeciMotoru - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cb125E-SymWolf-Inazuma-XJ6 F
    Barkın abiyi dinleyin wd40 şifalıdır bolbol abanın.
    Se-ZeR bunu beğendi.
    Motosikletimin üstü açık..
    https://www.youtube.com/channel/UCp4K0dvqaCd6YAr_beEsudA/featured?view_as=subscriber

Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    Wd40 kapalı elektrik geçen yerlerde kullanmayın.Bizzat tecrübe ettim.Hem marş düğmem de hem kontakta temassızlik oldu.Halbuki ikisini de Wd40 ile temizliyordum.Sokup baktığımda toplanan tozdan temassızlik yaptıgini gördüm.Elektrik aksamında balata spreyi tiner gibi uçucu şeyler kullanın.
    Se-ZeR bunu beğendi.

Motosikleti
    KTM 990 SMT 2010, Triumph Tiger 800 2014
    Wd40 yağlı bir yüzey bırakıyor, örneğin kontak anahtarı zor dönmeye başladığında kullanırım.

Devre temizliği için artık bırakmayan bir kontak spreyi çok iyi sonuç verir, WD40'ın kontak spreyini bulmak çok zor bu arada.

Svitol'un kontak spreyi Bauhaus'ta var ancak geride biraz yağ bırakıyor.
    Se-ZeR bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)