Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

10/40 10/50 15/50

Motovento
    REKLAM ALANI
    Capitao_3 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125(Sell)- RTR 150(Sell)- CBF 150- TNT 250
    Arkadaşlar motorun yağı 10 50 fakat ustam 15 50 koyarsam vites geçişlerinin daha rahat olacağını söylüyor kışın bursaı fazla soğuk değil 15 50 koy diyor. ne diyorsunuz bu duruma?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Kitapçıkta 10 50 diyorsa 10 50 koyulmalıdır, ustayı boşver sen.
    levend84 bunu beğendi.

Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    Çok birşey farketmez.

solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Capitao_3 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar motorun yağı 10 50 fakat ustam 15 50 koyarsam vites geçişlerinin daha rahat olacağını söylüyor kışın bursaı fazla soğuk değil 15 50 koy diyor. ne diyorsunuz bu duruma?
    ustanın elinde fazlaca 15 50 var demektir.
    LiseliMotorc bunu beğendi.
    motogünlüğüm: youtube.com/c/Bereñârı

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı solmyr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ustanın elinde fazlaca 15 50 var demektir.
    Bazı ustalar 18lt(dizel motor) teneke yağ alip motosiklete koyduklarini gördüm..vay babam vay..

Motosikleti
    Mondial - Sentor 150
    Biraz hortlatacağım: Başka konuda da sormuştum ancak cevap alamamıştım:
    Hazır yağ konusu açılmışken, 15w-50 ve 10w-40 yağları yarı yarıya koyup kullansak bir şey farkeder mi artısı eksisi olur mu?

Motosikleti
    ......
    Alıntı isomancan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hazır yağ konusu açılmışken, 15w-50 ve 10w-40 yağları yarı yarıya koyup kullansak bir şey farkeder mi artısı eksisi olur mu?
    Bizzat denedim.

Crypton 800ml aldigi için her aldigim yağdan 200ml kaliyordu son zamanlar tum seriyi denedim.

10w40
    15w50
    20w40
    20w50 toplam 800ml olacak şekilde(hepsi yari sentetik)3000km kullandim bir fark göremedim.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Alıntı isomancan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağ firmaları farkli vizkozitede yağların karıştırılmasını önermiyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:30 ----------

Kitapçıkta ne öneriyorsa onu koymalısınız.

Motosikleti
    falcon flash 100
    Ne anlar elin caponu yağdan kerameti kendinden menkul ustanın dediyini yap.

-Black- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 2014
    Güneyde isen mantıklı olabilir. Gözardı etmeden kendi kararını ver.😉👍 Kitapçıklar bazı maddelerinde genel bilgi içerebilir.
    Rusya da koyacağın yağ/antifiriz ile buradaki farklıdır. (Kitapçıkta direkt çeviri ile gözardı edilmiş de olabilir.)

Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bazı ustalar 18lt(dizel motor) teneke yağ alip motosiklete koyduklarini gördüm..vay babam vay..
    Tribolji ne demek ?
    Yağlama bilimi demek az çok bilirim ...

Şimdi levent kardeş,kardeş diyorum yaşın benden çok küçük yanlış anlama ..
    Yagın temeli aynıdır içinde 7 adet ana katkı maddesi vardır,
    O usta dogru yapmış ve bunu bilerek yaptıysa o ustanın elinden öpmek lazım ama o işi para kazanamak için üç kagıt için yapmıştır.

Bu konuda forumda aratırsan syenel isimli kulanıcı detaylı açıklama yapmış ,
    syenel gibi bilgi ağacını ne demişler çingeneye yetki vermişler tutmuş babasını kesmiş hesabı , ban yemiş .

Uzun detaylı yazmayayım ,
    Motorsiklet için olan yağ da MA 2 , MA degerleri var bu depbiryaj için gerekli bunun için teflon konmuyor yaga , normal araba yağlarında teflon oluyor.

Büyük dizel motorları için olan yag da teflon olmuyor , çok detay ayrınltılı yazarım ama form seviyesi için gereksiz , kısaca şöyle söyleyim (büyük araç dizel yagı ile morsiklet yagları bir birinin muadil yaglarıdır içerik açsından )

Üzerinde yazar SH/....Sn/SM/ bu deger tutsun yeter ..

Usta bunu bilerek yaptıysa başka ustaya gitme gerçek ustayı bulmuşsun ,
    Usta bunu para kazanamak için yaptıysa o ustadan koşarak kaç....
    EthanHunt bunu beğendi.
    İtlik mesai ili bir iştir , sabah erken kalkmak gerek.

If you try and fail, congratulations. Most people don't even try.

Motosikleti
    arkdaşlar yağı usta satmıyor ben alıyorum.. orda bir yanlış anlama olmuş..

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Abi neden ya neden? Niye? Ne zaman olacak bu? Neden bir türlü olmadı? Çok mu zor? Kimsede yok mu? Oysa istatistikler ülkemizde okur yazar oranı yüksek diyor. Peki yine soruyorum neden?

Niye okumuyorsunuz arkadaşlar motosikletinizin kitapçığını? Çok mu zor edinmek? Kimsede yok mu kitapçık. Kitapçıklarda konması gereken yağ mutlaka yazar. Neden yıllardır bimedi bu kangren? Okusanıza yahu. Oku, oku.... İlk emir nedir oku. Oku yaratan Rabbinin adıyla oku.

Kafayı yiyecem ya.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Motosikleti
    Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi neden ya neden? Niye? Ne zaman olacak bu? Neden bir türlü olmadı? Çok mu zor? Kimsede yok mu? Oysa istatistikler ülkemizde okur yazar oranı yüksek diyor. Peki yine soruyorum neden?

Niye okumuyorsunuz arkadaşlar motosikletinizin kitapçığını? Çok mu zor edinmek? Kimsede yok mu kitapçık. Kitapçıklarda konması gereken yağ mutlaka yazar. Neden yıllardır bimedi bu kangren? Okusanıza yahu. Oku, oku.... İlk emir nedir oku. Oku yaratan Rabbinin adıyla oku.

Kafayı yiyecem ya.
    motosikletin kitapçığında servis aralığı 6000 serviste asılan çizergede ise 3000 buna ne diyeceksin.. ikisinide marka asmış sorduğunda kitapçık çevirme yapılmış ülke şartları gözöneüne alınmamış diyolar ;)
    Benelli MC Türkiye FACEBOOK GRUBU

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    motosikletin kitapçığında servis aralığı 6000 serviste asılan çizergede ise 3000 buna ne diyeceksin.. ikisinide marka asmış sorduğunda kitapçık çevirme yapılmış ülke şartları gözöneüne alınmamış diyolar ;)
    Doğrusu sana 6000 kmde bir bakım parası gireceğine 3000'de bir girmesidir.Sanırsın nükleer savaş sonrası yeniden inşaat edilmiş ara ara radyasyon yağmurları olan bir ülkede yaşıyoruz.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Doğrudur vites geçişi yumuşar. Vites geçişleriyle ilgili bir problem mi var?

Ybrye 15-50 koymuşlar en son, vitesleri tahta gibi takır tukur geçiyor motul 10w40 aldım bi ara onu koyucam,vites mili keçesinden yağ kaçırıyor o değişimi kendim yapabilir miyim

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dizel motor yağı benzin motor yağı diye bireşy yoktur ;) belki eskiden vardı artık yok viziko değeri tutan bütün yağlar olur

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Kitapçığa göre yağ koymaya gerek yok. Senin yaşadığın yerin iklimine göre yağ alıp koyarsın. Kendi motoruma 10w40 yağ koyuyordum ama vites geçişleri devamlı sertti. Daha sonra denemek için 15w40 veya 15w50 koydum. Vites geçişleri yumuşak oldu. Bundan sonra devamlı yaz kış bu yağdan kullandım. Ama bu durum hava soğutmalı düşük cc motor için. Şuan ki düşük cc motorumda, su soğutmalı olduğu için 10w40 kullanıyorum. Vites geçişleri çok sert olmasa da hafif bir sertlik var. Yumuşaması için bir tık kalın yağ koymak gerekir

Motosikleti
    ......
    Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Kafayı yiyecem ya.
    Sakin ol başkan,

Bazı üreticiler Yağ önerisinde kullanıcıya iklimsel opsiyon sağlamaktadır.

Crypton motorum için Bknz.

Diğer arkadaşlarda bahsetmiş,brezilyadaki kullanıcı ile ingilteredeki veya norveç'teki kullanıcı bir olmaz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:06 ----------

Alıntı istanbu_gezg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dizel motor yağı benzin motor yağı diye bireşy yoktur ;) belki eskiden vardı artık yok viziko değeri tutan bütün yağlar olur
    Sende haklısın başkan

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:10 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:09 ----------

Alıntı serif abi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tribolji ne demek ?
    Yağlama bilimi demek az çok bilirim ...

Şimdi levent kardeş,kardeş diyorum yaşın benden çok küçük yanlış anlama ..
    Yagın temeli aynıdır içinde 7 adet ana katkı maddesi vardır,
    O usta dogru yapmış ve bunu bilerek yaptıysa o ustanın elinden öpmek lazım ama o işi para kazanamak için üç kagıt için yapmıştır.

Bu konuda forumda aratırsan syenel isimli kulanıcı detaylı açıklama yapmış ,
    syenel gibi bilgi ağacını ne demişler çingeneye yetki vermişler tutmuş babasını kesmiş hesabı , ban yemiş .

Uzun detaylı yazmayayım ,
    Motorsiklet için olan yağ da MA 2 , MA degerleri var bu depbiryaj için gerekli bunun için teflon konmuyor yaga , normal araba yağlarında teflon oluyor.

Büyük dizel motorları için olan yag da teflon olmuyor , çok detay ayrınltılı yazarım ama form seviyesi için gereksiz , kısaca şöyle söyleyim (büyük araç dizel yagı ile morsiklet yagları bir birinin muadil yaglarıdır içerik açsından )

Üzerinde yazar SH/....Sn/SM/ bu deger tutsun yeter ..

Usta bunu bilerek yaptıysa başka ustaya gitme gerçek ustayı bulmuşsun ,
    Usta bunu para kazanamak için yaptıysa o ustadan koşarak kaç....
    Üstad sende haklısın..

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)