Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

A2 ehliyet hangi motorlara uygun?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    wonder 150
    Motor seçme konusunda hala karasızım mt07 ile cb650f arasında kaldım ehliyetimi ekim ayında alacağım fakat A2 ehliyet açıklamasında 30-50hp diyor ama bu motorların biri 70 diğeri 80 hp acaba A2 bu iki motora uygun mudur değilmidir? kullananlarınız illaki vardır bi bilgilendirirseniz sevinirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-07
    Maksimum cb500f kullanırsın. 35kw gücü geçmeyecek (1kw=1.36hp) motorun gücünün, kilosuna oranı da 0,2'yi geçmeyecek motorlar. yani 35kw/180kg misalen.

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    daha ekimde ehliyet alacaksın, ehliyetin bile yok yani deneyimsizlikle mt-07 veya cb650f diyorsun, burada buna benzer herhalde r6 konusu açıp, motoru da once lafa rağmen alan ve sonrasında da hayatını kaybeden biri vardı, motora yeni başlıyorsan, hem motosiklete alışmak hem de trafiğe alışmak için en az 10-15bin km 250cc türü motorlar kullanmalısın, yıllardır motor üstünde 100k km'dir kullanan biri olarak, ben daha cb650f alayım almayım diye düşünüyorum, inanamıyorum bu rahatlığa, motor işi eğer işi bilmiyorsan çok tehlikelidir ve hata affetmez, bu saydığın motorların gaz tepkisi şakaya gelmeyecek düzeyde, benden söylemesi..

Gietti17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    En fazla bunları kullanabilirsin;
    Mt-03
    XTZ 660Z Tenere
    CBR/CB 500F
    Honda VT 600/750 Shadow
    serifdurdu35 bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı Metela adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    daha ekimde ehliyet alacaksın, ehliyetin bile yok yani deneyimsizlikle mt-07 veya cb650f diyorsun, burada buna benzer herhalde r6 konusu açıp, motoru da once lafa rağmen alan ve sonrasında da hayatını kaybeden biri vardı, motora yeni başlıyorsan, hem motosiklete alışmak hem de trafiğe alışmak için en az 10-15bin km 250cc türü motorlar kullanmalısın, yıllardır motor üstünde 100k km'dir kullanan biri olarak, ben daha cb650f alayım almayım diye düşünüyorum, inanamıyorum bu rahatlığa, motor işi eğer işi bilmiyorsan çok tehlikelidir ve hata affetmez, bu saydığın motorların gaz tepkisi şakaya gelmeyecek düzeyde, benden söylemesi..
    Hocam 250cc bile fazla 125-150 cc arasi ideal ve min.15-20k kullanacak trafiğe ve motora hakimiyet anlaminda.

Hatirladim şimdi bu arkadaş geçenlerde,Mt 07 mt09 onerisi icin konu acmisti..sabah erkenden kasaba gidip 3 kilo yürek alip kavurma yapmam lazim..

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam 250cc bile fazla 125-150 cc arasi ideal ve min.15-20k kullanacak trafiğe ve motora hakimiyet anlaminda.
    kesinlikle dediğine katılıyorum ama yine de büyük ve güçlü motorlara geçecek biri en azından 250cc denemeli, kendi adıma ben 500cc ile motora başlamıştım ve hata yaptığımı 2. haftada kaza yaparak anladım, neyse ki yıllarca bisiklet deneyimi o bu derken makinayla başıma bir başka dert gelmeden 20bin km kullandım, aslında o zamanda dediğin gibi 125-250cc ile başlamalıydım, hatta hondanın 250cc twister'ı vardı halen de keşke onla başlasaydım derim, 500cc başlangıcının hata olduğunu artık çok iyi biliyorum, çok şanslı olduğumu da çok iyi biliyorum, herkes bu kadar şanslı olamaz, yaşamadan insanlar anlamıyor maalesef, biz hatırlatalım, kulak asıp asmamak kişisel seçim. mesela şimdi 125 cc kullanıyorum ne kadar rahatmış diyorum, ağır makineler kullandım, şehir içinde cidden insanı yoruyor, cidden şimdi huzurluyum.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı Metela adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kesinlikle dediğine katılıyorum ama yine de büyük ve güçlü motorlara geçecek biri en azından 250cc denemeli, kendi adıma ben 500cc ile motora başlamıştım ve hata yaptığımı 2. haftada kaza yaparak anladım, neyse ki yıllarca bisiklet deneyimi o bu derken makinayla başıma bir başka dert gelmeden 20bin km kullandım, aslında o zamanda dediğin gibi 125-250cc ile başlamalıydım, hatta hondanın 250cc twister'ı vardı halen de keşke onla başlasaydım derim, 500cc başlangıcının hata olduğunu artık çok iyi biliyorum, çok şanslı olduğumu da çok iyi biliyorum, herkes bu kadar şanslı olamaz, yaşamadan insanlar anlamıyor maalesef, biz hatırlatalım, kulak asıp asmamak kişisel seçim. mesela şimdi 125 cc kullanıyorum ne kadar rahatmış diyorum, ağır makineler kullandım, şehir içinde cidden insanı yoruyor, cidden şimdi huzurluyum.
    Bende sırasiyla,çin mali 125cc,daha sonra halen kullanmakta oldugum crypton ve geçtiğimiz yıl gaza gelip aldigim xmax250 dediğiniz gibi xmax ile şehir içi sıkışık trafik vs.beni bunaltti genelde dukkan için gunde en az 10kere yedek parcaciya vs.git gel yaptim ha egzoz degecek surtecek,yanaştirmasi kaldirima cikarmasi depoya koymasi dert babam dert..birazda hevesimi aldim ve sattim.yadigar crypton hala duruyor resmen elim ayağim çok memnunum.çok mutluyum

nat675 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS 200
    Kanun diyor ki "A2 sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir."

Almak istediğin motosikletin "kw cinsinden gücüne" ve "güç ağırlık oranına" bakacaksın.
    Gücü en fazla 35 kw olacak. Güç ağırlık oranı da en fazla 0,2 olacak.

Bu özelliklere sahip istediğin motosikleti kullanabilirsin.

30-50 HP diye bir kısıtlama yok. Onu nereden okuduysan yada kim söylediyse yanlış bilgi vermiş.

30-50 HP arası diye bir kısıtlama olsaydı eğer benim A2 ehliyetle 25 HP'lik pulsarı kullanamamam gerekirdi değil mi?

Pangaea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125
    Alıntı nat675 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kanun diyor ki "A2 sınıfı sürücü belgesi gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilir."

Almak istediğin motosikletin "kw cinsinden gücüne" ve "güç ağırlık oranına" bakacaksın.
    Gücü en fazla 35 kw olacak. Güç ağırlık oranı da en fazla 0,2 olacak.

Bu özelliklere sahip istediğin motosikleti kullanabilirsin.

30-50 HP diye bir kısıtlama yok. Onu nereden okuduysan yada kim söylediyse yanlış bilgi vermiş.

30-50 HP arası diye bir kısıtlama olsaydı eğer benim A2 ehliyetle 25 HP'lik pulsarı kullanamamam gerekirdi değil mi?
    1 kw güc birimi 1,34 beygir güc birimine eşittir yani 35 kw maksimum güc demek yaklaşık 50 beygire kadar motosiklet demek oluyor.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS 200
    Alıntı Pangaea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1 kw güc birimi 1,34 beygir güc birimine eşittir yani 35 kw maksimum güc demek yaklaşık 50 beygire kadar motosiklet demek oluyor.
    Bu da yanlış bilgi kardeşim.

Kendi yazdığının bari sağlamasını yapsaydın.

50 beygiri 1,34 beygire bölsene bir kaç çıkıyormuş?
    Huzur içinde yat AEA...
    Unutulmayacaksın...

Pangaea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125
    Alıntı nat675 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu da yanlış bilgi kardeşim.

Kendi yazdığının bari sağlamasını yapsaydın.

50 beygiri 1,34 beygire bölsene bir kaç çıkıyormuş?
    37,31 çıkıyor, ki ben küsüratlarla kafa karıştırmak istemediğim için yaklaşık 50 beygir yapar dedim.

Beygir yani hp kafalar karışmasın diye uydurulmuş bir birimdir diyebiliriz, SI birim sisteminde "güç"ün birimi watt olarak geçer bu da joule/saniyeden bulunur. Bizim kullandığımız kilowat ise 1000 watt'a verilen isimdir. 1 beygirin 745 watt olduğunu küçük bir araştırmayla bulabilirsiniz bu da 0.75 kilowatt yapar yani kafadan 3 kilowat 4 beygirdir diyebiliriz. Uzatmanın pek bir anlamı yok he 35 kw he 50 beygir yaklaşık olarak aynı yere geliyor

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Ahhh ah , zamanında buraya konu açtık (8ay önce ) a2 dendi a2 aldım. Şimdi altımda mt07 var , az önce 780 daha bayılıp a ya yazıldım 😀

Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS 200
    Alıntı Pangaea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    37,31 çıkıyor, ki ben küsüratlarla kafa karıştırmak istemediğim için yaklaşık 50 beygir yapar dedim.

Beygir yani hp kafalar karışmasın diye uydurulmuş bir birimdir diyebiliriz, SI birim sisteminde "güç"ün birimi watt olarak geçer bu da joule/saniyeden bulunur. Bizim kullandığımız kilowat ise 1000 watt'a verilen isimdir. 1 beygirin 745 watt olduğunu küçük bir araştırmayla bulabilirsiniz bu da 0.75 kilowatt yapar yani kafadan 3 kilowat 4 beygirdir diyebiliriz. Uzatmanın pek bir anlamı yok he 35 kw he 50 beygir yaklaşık olarak aynı yere geliyor
    Problem yok kardeşim.

Biz de insanlar doğru motoskletler için doğru ehliyeti alsınlar diye yazıyoruz işte.
    Ben bu konuda beygir muhabbetine girenlere direk "Beygiri unut, yok öyle birşey. Bana kw ile gel diyorum."
    Huzur içinde yat AEA...
    Unutulmayacaksın...

Alıntı Gietti17 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    En fazla bunları kullanabilirsin;
    Mt-03
    XTZ 660Z Tenere
    CBR/CB 500F
    Honda VT 600/750 Shadow
    Mt3?......

Gietti17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Aatrox adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mt3?......
    660cc 48hp lik model

Motosikleti
    wonder 150
    Haklısınız doğru söylüyorsunuz ama ben motor kullanmaya erken yaşta başladım ve 7000 km wonder 10000 km r25 kullandım ehliyetsiz olmama rağmen ehliyet sadece polisi ilgilendiren unsur sonuçta motoru ehliyet kullanmıyor tamam belki sıkıntı çekerim ama illahaki alışma süreci olacak ki alıştıktan sonra her motoru sürebileceğimi iddia ediyorum.

Gorkem.IX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    650F 89.8HP 80 değil fark var yazayım dedim

ahmetsafir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yamaha R25 kullanabiliyorsun teknik özellikleri uygun görünüyor.

https://www.motorsikletgaraji.com/ya...ik-ozellikler/

istanbuls34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    NS 200 (218,03 TL yıllık vergisi + ek vergiler.)
    Sizi şu konuya alalım: http://www.motosiklet.net/forum/kaza-raporu/155474-240km-ile-yaptigim-kaza-ilk-motorunu-alacaklar-icin-yaziyorum.html

Motosikleti
    2013 Suzuki Inazuma - 2013 Honda CB125ACE

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)