Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Motorun yağını 1200-1300 Km'de bir değiştir

Motovento
    REKLAM ALANI
    Yan Yan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-25
    Usta böyle dedi sizce doğru mu ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    Banada 1000-1500 km dediler öyle yapıyorum bence haklıdır

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    Alıntı Yan Yan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Usta böyle dedi sizce doğru mu ?
    Ustana iyice bak bir müddet incele sonra karar ver bu ustamı diye.
    bursalıali bunu beğendi.
    körlerin arasında tek gözlü adam kendini kral sanır

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Eger cok devir ceviriyor iseerken bozulur

CriminalS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 Mh Drift
    500 kmde deiştiriom

Yan Yan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-25
    Alıntı bektanist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ustana iyice bak bir müddet incele sonra karar ver bu ustamı diye.
    Usta ama nasıl usta bilemiyorum.

Bana sordu sen kaç binde değiştiriyorsun diye,5-6 bin dedim ''ooo sen ne yaptın yeov yapma öyle 1200-1300 felan oldumu değiştir diyor'',kızıyor gibi yüz ifadesi vardı :D.Ben ne bileyim kitapçıkta 6.000 km diyor.

54RR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    --12 R1 Crossplane
    Alıntı Yan Yan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Usta ama nasıl usta bilemiyorum.

Bana sordu sen kaç binde değiştiriyorsun diye,5-6 bin dedim ''ooo sen ne yaptın yeov yapma öyle 1200-1300 felan oldumu değiştir diyor'',kızıyor gibi yüz ifadesi vardı :D.Ben ne bileyim kitapçıkta 6.000 km diyor.
    Litresi 10 liralık yağ koyarsan 1000 km de bir değiştir. Litresi 60 liralık yağ koyarsan 5000 km gideri var. Tavsiyem motorunuzu çok zorlamıyorsanız, castrolün uygun yağını alıp 2500-3000km kullanabilirsiniz.
    İnsanlar sevilmek için yaratıldılar. Eşyalar kullanılmak için. Dünyadaki kaosun nedeni; eşyaların çok sevilip insanların ise kullanılmasıdır.

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Kitapçıkta yazana uy hocam bence.
    birbilent ve osiosborn bunu beğendiler.

Motosikleti
    Lambretta V200 Special, Peugeot Django 150 Sport
    hadi motosiklette yağ bozuluyor diyelim.. hava filtresine ne oluyor da 2500 km de değiştirelim diyorlar.. otomobil çok daha fazla hava emerken nedir bu israf.. uzun uzun binmeyip 1000 km de bir servise sokmak saçmalık gibi.. parçalar da otomobile göre hesaplı sayılmaz..

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 NS 2017
    Adamların milyon dolarlık fabrikası yüzlerce binlerce mühendisi var. Size bir km söylüyorlar (ns200 için 5000km mesela). Neden uymuyorsunuz. Yok daha iyi olurmuş. Tabi daha iyi olur her yola çıkmadan önce değiştirsen de daha iyi olur. Her bindiğinde yeni zincir dişli taksan da daha iyi olur ama ne gerek var. Alet için en ekonomik ve sağlıklı kilometreyi belirleyen farklı alanlardan bir çok mühendisin belirlediği bir rakama itimat etmeyip ustaya itimat etmek akıllı ve mantıklı bir insanın yapacağı bir şey değil. O yüzden bence siz boşverin ustayı felan resmi belge ne diyorsa ona uyun. Yağı en kalitelisinden kullanın kafi(gene kitapçığa uygun olan bir yağ seçin ustanın çok tavsiye edip beğendiği yağı değil) Bazen bizlere rahatlığın battığını ve toplum olarak kullanma kılavuzlarına alışamadığımızı düşünüyorum. Kazasız belasız sürüşler.
    esbabsız, osiosborn, 68charger ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    Zaten mt 125 kıtapcıkya 3 bınde bır dıyor mesela.

Kıtapcıgına uyanı yap.mesela benım ustam fıltre değiştirmeyelim dedi zorla değiştirttim

solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    75000km'dir çin malı motor kullanıyorum. en ucuz yağı koyarım. genelde 10tl litresi. 2000km'den önce hiç yağ değiştirmedim. 2500km'yi hiç geçirmedim. hiç sorun yaşamadım.
    bursalıali bunu beğendi.
    motogünlüğüm: youtube.com/c/Bereñârı

Motosikleti
    kuba kee100
    Ben de gecen gun ilk bakima goturdum 500 km bakimi, sadece yag degisimi yapildi 60 tl aldilar. İlk bakimda bujilere de bakilacak denmisti ama bakmadilar. 2000 km olunca tekrar gel dediler.. kndimde degisirim sirf yag degisimi icin gidilir mi?

Riptalon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XMax 300
    İsraf, kitapçığa uyun. 5000'den aşağı yağ isteyecek motor yoktur.
    bursalıali bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Her bakkala gidişimde,dönüşte mutlaka değiştiririm yağı.hee yanımda yoksa bakkal rüstem'den 1lt olin alır bakarım işime.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    İlk emir nedir?

OKU.

Kitapçığını oku. Yazılanları uygula. Ustana öğret. Evet ustan bilmiyor, sen öğret. Acı ama gerçek.
    bursalıali bunu beğendi.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

..YaNKee.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    ybr için mi dedi 1200km de değiştirmen lazım diye?

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Kitap ne diyor ona bakmak lazim? Litrelik tur motosikletlerinde bakım 5-6000 km aralığında. Kaldı ki, bu aralık Türkiye şartlarında böyle, Dünya 'da 10.000 km 'de bir. Fakat biz etinden suyundan heryerinden insanları dürtmeye meğilli bir yapıda olduğumuzdan maalesef durum bu.

NOT: Bakım aralığı motosikletin cinsine ve kullanılan yağa göre de değişiklik gösterebilir, ama bu 1000 km değildir.

Yabancı bir forumdan alıntı

1000 cc Sport / Touring bir motosiklet için aşağıdaki yorum.

Keep the chain lubed and adjusted, change the oil and filter every 6500 miles, with good oil, clean the airfilter as well and adjust the valves at 16k miles. Other than that do not take it to a dealership for anything.
    bursalıali bunu beğendi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı Riptalon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İsraf, kitapçığa uyun. 5000'den aşağı yağ isteyecek motor yoktur.
    CBF150 değişim periyodu 2000km' dir. Kullanım kitapçığında da belirtilmiştir.

Motosiklet motorunun üretim teknolojisine ve kullanılacak yağa, kullanıldığı iklim ve bölgeye, kullanım koşullarına v.s..... v.s..... periyod değişebilir. Kitapçığa uyun.

Erken yağ değiştirmenin yaratacağı tek sorun genellikle bütçeye ekleyeceği yüktür.

Kullanım klavuzunda 6.000 km diyorsa doğrudur. Ancak ben o motosiklet için 2500-3000 km yağ değişimi yapmayı tercih ederdim. Malum ülkemiz koşulları ve senin sürekli motoru zorlayarak çalıştırman, motosikletin hız sınırında sürekli kullanman nedeniyle erken değişim tercihinde bulunurdum

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamamen motorun özellikleri ile alakalı. Misal 2 zamanlı,kullanırken sürekli 10-12 bin çeviren bir alet evet 1000 km de yağ isteyebilir. Ama zaten normal kullanımda 9 bini zor gören bir commutere her akla gelince yağ koymak cebe zarardır.
    Hatta yağı motor yağını boşverin, kızartma yağı ile kullandığı, 200 bin km ye yakın motoru olan arkadaşlar varmış. İsim vermiyorum, görürse gelsin anlatsın.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)