Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Motorun yağını 1200-1300 Km'de bir değiştir

Motovento
    REKLAM ALANI
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı Stock Sever adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben castrol kullanıyodum. Motul 5100 koydum. Bidahakine shell 15-50 koycam. Ancak bebim motor 70000 km de.
    Madem böyle bir durum var,koyabildigin en kalin yaği koy 20w50-20w40 yari sentetik.Mobil al memnun kalirsin.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Madem böyle bir durum var,koyabildigin en kalin yaği koy 20w50-20w40 yari sentetik.Mobil al memnun kalirsin.
    Deneyeceğim bunu. Yazdım listeye.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:35 ----------

Alıntı MSMorkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Shell pahalı bildiğim kadarıyla, ama aradaki farka değiyorsa söyle ben de deneyeyim
    Benim 12000 oldu dün. yakında başlar yakmaya .
    Castole 35 veriyorum. Shell de 35-40 arası. Yakmasın da. 3-5 çok önemli değil. Kullanıp sizi bilgilendiririm.
    HONDA

#BZ3082

Motosikleti
    Yamaha YBR125 ESD, Bajaj Dominar D250
    Servis kitabında;

-YBR125 için 6.000 km de bir değiştirin der. Tam sentetik 15-50 kullanıyorum, genelde 4.500 - 5.000 civarı vitesler mızmızlanmaya başlıyor. 6.000 i geçmiyorum.

-660 Tenere için 10.000 km yazıyor. En son tam sentetik 10-40 koydum, 7.500 km oldu yaklaşık, ses veya vites sorunu yaşatmıyor, sanırım 10.000 km yi görecek.

Elbette kullanım şekli de önemli, tozlu ortamda veya çok sıcak havada yağın kalitesi daha çabuk bozulmakta.

Sentetik yağ uzun ömürlüdür, sık sık değişimi gerekmez. Arada kontrol edip kayganlığına bakmak iyi olur. Araçların servis kitaplarında ne yazıyorsa onu uygulamak gerek, konuyu "ustalalara" bırakmak pek doğru değil sanki. Netice de bu yağlar çevreyi kirlettiğinden ne kadar az tüketirsek o kadar iyi. Ayrıca servis kitaplarını okuyan "usta" az bulunur. Kullandığımız otomobiller artık marka ve modele göre 15.000-30.000 km arası yağ değişimleri istiyor. Yağ teknolojisi çok ilerledi.

CBF150 kullanmadım ancak boxer motor BMW motosikletler gibi (R1100-R1150-R1200) yağ kullanan-tüketen bir araç, yarı sentetik daha faydalı olabilir. BMW da bu daha tercih edilen bir tür.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Engine oil change interval varies greatly according to the type of engine oil you use (mineral,semi-synthetic or synthetic) and on the type of riding you put on the bike (city or highway). If you have been using mineral oil (including the one from the authorized service station) the oil change interval drops to 2500 km-3000 km for predominantly city riding and around 1500 km if the bike’s been doing mainly high speed highway jaunts (or even if you like to stay in upper third of the tach in the city) because mineral oil degrades rapidly as the engine heats up. If you use semi-synthetic oil like Motul’s 5100 then the oil can do well inside the engine for as long as 3000 km of mainly high revved riding on the highway or the city. The best I find for our mid level Indian bikes is Synthetic oils like Motul’s 7100 which easily lasts 5000 km -6000 km in the city and about the same on the highway. If you do want to go all out then Motul’s 300v lasts almost 10000 km of high stress riding with relative ease but also costs a bomb to replace and needs twice the time to warm up( which still comes to about 5 minutes of idling).

........

yani diyor ki, fatih; mineral yağ koyduysan 1500 km de değiştir. motul 5100 gibi yarı sentetik ise 2500 civarı ve motul 7100 gibi tam sentetik ise 4500 kilomtereye daya diyor.

....kullanım şartlarına göre de daha erken veya geç değiştirmelisin falan diyor.

benim motorun vites geçişleri şu anda çatır çutur durumda ve kilometre 2 bin olmadı daha. motul 5000 koymuştum en son ama üretim tarihine bakmadım. adam elinde kalmış yağlarıda satmış olabilir 4 tane 1 litre almıştım 140 liraya fakat yağdan hiç memnun kalmadım. bir daha motul 5000 almam. artık motul 5100 alırım sadece.

motul 5100 siparişim "salı" günü gelir diye düşündüm ama bugün çarşamba oldu yine gelmedi. yarın gelsin de şu motoru bir rahatlatalım artık.

motorun içinde yağ değil su var sanki, motorun iç parçalarının sesi daha gür şekilde çıkar oldu.

...edit: şimdi baktım. aldığım 4 tane 1 litre yağda tarih şu= 22.03.2016 (eski mi?)

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    250ccden düşük motorunuz varsa 5 binden aşağı değiştirmeyin.
    boşuna para israfı,zaten ömürlük binmeyeceksiniz

Motosikleti
    Honda PCX 150
    Bence 10km de bir degismeli. 1000 km cok degil mi? Yag cok onemli cok.
    bursalıali bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha YBR125 ESD, Bajaj Dominar D250
    Ambalaj açık değilse kullanilir, eski değil.

Yan Yan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-25
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Engine oil change interval varies greatly according to the type of engine oil you use (mineral,semi-synthetic or synthetic) and on the type of riding you put on the bike (city or highway). If you have been using mineral oil (including the one from the authorized service station) the oil change interval drops to 2500 km-3000 km for predominantly city riding and around 1500 km if the bike’s been doing mainly high speed highway jaunts (or even if you like to stay in upper third of the tach in the city) because mineral oil degrades rapidly as the engine heats up. If you use semi-synthetic oil like Motul’s 5100 then the oil can do well inside the engine for as long as 3000 km of mainly high revved riding on the highway or the city. The best I find for our mid level Indian bikes is Synthetic oils like Motul’s 7100 which easily lasts 5000 km -6000 km in the city and about the same on the highway. If you do want to go all out then Motul’s 300v lasts almost 10000 km of high stress riding with relative ease but also costs a bomb to replace and needs twice the time to warm up( which still comes to about 5 minutes of idling).

........

yani diyor ki, fatih; mineral yağ koyduysan 1500 km de değiştir. motul 5100 gibi yarı sentetik ise 2500 civarı ve motul 7100 gibi tam sentetik ise 4500 kilomtereye daya diyor.

....kullanım şartlarına göre de daha erken veya geç değiştirmelisin falan diyor.

benim motorun vites geçişleri şu anda çatır çutur durumda ve kilometre 2 bin olmadı daha. motul 5000 koymuştum en son ama üretim tarihine bakmadım. adam elinde kalmış yağlarıda satmış olabilir 4 tane 1 litre almıştım 140 liraya fakat yağdan hiç memnun kalmadım. bir daha motul 5000 almam. artık motul 5100 alırım sadece.

motul 5100 siparişim "salı" günü gelir diye düşündüm ama bugün çarşamba oldu yine gelmedi. yarın gelsin de şu motoru bir rahatlatalım artık.

motorun içinde yağ değil su var sanki, motorun iç parçalarının sesi daha gür şekilde çıkar oldu.

...edit: şimdi baktım. aldığım 4 tane 1 litre yağda tarih şu= 22.03.2016 (eski mi?)
    Acaba sizin aldığınız 5000'lerde mi sorun vardı ? Çünkü 5000 ve 5100'ü denedim fark göremedim.İkiside gayet şanzımanı şıkır şıkır çalıştırıyordu.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    Tamamen şaçmalık

kerem999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ne istersen var
    parlama denilen bir olay var onu gerçekleştirirsiniz cok erken yag değişimi yüzünden birde devir onemli aama en aşagı 3000 km diyelim 1980 cg kitapcigi der bunu parlama olayıda bildigin metali tencere parlatıcıları gibi parlatır çekişten düşer yaglama iyi olmaz tam performans vermez fakat üst düzey yaglar tabiki erken ölür yarış yagları her yarış değişir erken ölür cok sert koşullarda calısır sen yapma onu emi
    MOTOSTONE SİNİRLİ TAMİRCİ
    ( ----SCOOTER DÜŞMANI----- )

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Bu motosiklete göre tamamen değişir bence. Kesin bir terim yok.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Crypton için,Elf Moto4 Road 15W-50 kullanıyorum gayet memnunum,castrol,mobil,shell'in yağlarına göre vites geçişleri yumuşak ve titreşimi azaltıyor.

Cub ve touring kullanıcıları için tavsiye ederim.

izmir3535 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tdm900
    Bu yağ konusu biraz göreceli. Ben tdm900 yamaha motosiklet kullanirim. 12 yili gecti.

Yağini 3500 ila 4000 arasinda değistiririm. Bir veya 2 kere 5000 km degistirdim.

inanin akan yağ su kivamindaydi. 3500 de degistirdigimde yağ muhallebi kivaminda akiyor.
    Ben gözüme inanirim. istedigi kadar 10.000 km bir desinler bana inandirici gelmiyor.
    150tl icin motora zarar verme riskine deyer mi. hic gerek yok.

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    4T motorlu motosikletlerin optimum yağ değişim periyodu (rodaj hariç) 5.000km. Buna kullanış biçimine göre (yük/artçı/zor koşullar) -1000 +1500 ekleme yapılabilir. Deneyimli kullanıcı zaten motoru dinleyerek ve motorun tepkilerini ölçerek yağ değişim zamanını aşağı yukarı anlayabiliyor..

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)