Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

merhaba arakdaşlar yardım edermisiniz ne yapmam lazım

Motovento
    REKLAM ALANI

benim sorunum kısaca sizleri sıkmadan şöyle eksozu sökmüştüm bu arada scooter motorsikletim sonra eksozu bayadım yerine takmak için başladıgımda takım işlemine eksoz saplamaarından birisi elimde kaldı ama kırılma degil yuvası boşalmış ve yandan kırılmış şimdi vida saplama tutmuyor ne yapmam lazım eksozu tarafına degişyimmi motorcu 200tl istedi yada diş acıyımmı acabilirmiyim nasıl bişi yapıcam yardım edermisiniz

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Motor üzerindeki saplamadan bahsediyorsanız tamirciye değil bir tornacıya uğrayın, "-Egsoz saplaması diş sıyırdı, HeliCoil çekebilirmisiniz" deyin.

Arkadaş orayı klavuzla veya matkapla temizleyip bir boy büyük diş açacak, ardından yeni yuvaya HeliCoil uygulayarak orjinal boyutuna çevirecek. Merak ediyorsanız nette HEli Coil Installation şeklinde aratabilirsiniz.

Eğer blok/kapak üzerinde sıyırmadıysa, sadece boru bağlantısından ise o iş kolay, bir küçük civata karşılığı somun da yapılabilir, yeni diş açılıp da kullanılabilir, sıyıran kaynaklı somunun iç dişleri traşlanıp arkasına somun da kaynatılabilir...

Yeterli teknik bilgi ve ekipmanınız yoksa bilen birine yaptırmanız daha doğrudur.
    ihsanergin bunu beğendi.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    Kural [ Z ] arkadaşın söylediği gibi,tamirci ile işin yok tornacıyla işin var,direk bir tornacıya git senin işini çözer

tamirciyede gitsen çözer ama oda senin motorunu alıp tornacıya götürüp yaptıracak üstüne kendi karını koyup sana verecekki vermişte zaten,,200 tl
    tornacı 50-100 tl arasına halleder senin işini
    ihsanergin bunu beğendi.

hocam diş yeri kırıldı diş yerinin bir tarafı yok motorcu diç acmak lazım dedi olmazsa orayı söküp yenisini takıcakmış piyano takımı filan sökülücek hep yani büyük iş cıktı motor dah kimse ellemedi yeni yani kurcalatmak istemiyorum ayarı tutmaz birde ugraş dur biliyorsunuz şimdiki motorcular eski bisikletciler ben şimdilik sun-fix ile orayı doldurup saplamayı içine soktum tuttu ama tam sıkımadım eksozu yani bazen çok ses geliyor motordan

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı ihsanergin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam diş yeri kırıldı diş yerinin bir tarafı yok motorcu diç acmak lazım dedi olmazsa orayı söküp yenisini takıcakmış piyano takımı filan sökülücek hep yani büyük iş cıktı motor dah kimse ellemedi yeni yani kurcalatmak istemiyorum ayarı tutmaz birde ugraş dur biliyorsunuz şimdiki motorcular eski bisikletciler ben şimdilik sun-fix ile orayı doldurup saplamayı içine soktum tuttu ama tam sıkımadım eksozu yani bazen çok ses geliyor motordan
    Gerek yok. Yukarıdaki mesajdaki gibi tornacıya giderseniz işinizi halledecektir. Matkap ile dişleri temizleyecek, klavuz ile diş açacak, klavuz çekilen yere HeliCoil uygulayacak, orjinal civatayı dahi kullanmaya devam edeceksiniz ve dışarıdan bakıldığında onarım olduğu dahi anlaşılmayacak. Sunfix gibi epoksi macun dolgu ve yapıştırıcıları bir süre sonra sertleşme ve dağılma eğilimindedir. Kalıcı onarım daha makul. Siz en iyisi tornacıya gidin
    ihsanergin bunu beğendi.

hocam orayı kaynak yaptırsam olurmu saplamayı kaynak etsem döküm kaynagı ile

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:49 ----------

hocam teşekkür ederim orayı kaynak yapsam olurmu döküm kaynagı ile saplamayı kaynatsam

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:50 ----------

hocam HeliCoil yapıcak yer yok yan tarafı kırldı boşlukta ancak içine dogru diş cekmesi lazım gibi oda motara zarar verebilir dedi içerde pay varsa olurmuş yoksa yenisi konacaksun-fix bayadır kullanıyorum uzun yolda yaptım hiç atma olmadı saglam duruyor ısıya dayanıklı yani
    muayeneye giricem bir sıkıntı olsun istemiyorum

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor üzerindeki saplamadan bahsediyorsanız tamirciye değil bir tornacıya uğrayın, "-Egsoz saplaması diş sıyırdı, HeliCoil çekebilirmisiniz" deyin.

Arkadaş orayı klavuzla veya matkapla temizleyip bir boy büyük diş açacak, ardından yeni yuvaya HeliCoil uygulayarak orjinal boyutuna çevirecek. Merak ediyorsanız nette HEli Coil Installation şeklinde aratabilirsiniz.

Eğer blok/kapak üzerinde sıyırmadıysa, sadece boru bağlantısından ise o iş kolay, bir küçük civata karşılığı somun da yapılabilir, yeni diş açılıp da kullanılabilir, sıyıran kaynaklı somunun iç dişleri traşlanıp arkasına somun da kaynatılabilir...

Yeterli teknik bilgi ve ekipmanınız yoksa bilen birine yaptırmanız daha doğrudur.
    Heli coil derse büyük ihtimalle tornacı güler. Zaten anlamazda. Yay takılacak yani. Yada bişey tarif etmeye gerek yok tornacı bilir ne yapacağını.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:14 ----------

İçine aliminyum doldurulup yeniden diş açılabilir ama ona iyi bi usta lazım
    ihsanergin bunu beğendi.

saplamayı kaynak ettirsem olurmu

Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Heli coil derse büyük ihtimalle tornacı güler. Zaten anlamazda. Yay takılacak yani. Yada bişey tarif etmeye gerek yok tornacı bilir ne yapacağını.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:14 ----------

Biz burada Helicoil diyoruz anlıyorlar, gülenini görmedim ama para gelecek diye sırıtanı çok oluyor

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Sanayi ağzıyla helkol denir,eğer tornacı veya kılavuzcu helicoil'i bilmiyorsa bıraksın bu mesleği ayakkabı boyacılığı yapsın,

Buralarda bu işi yapanlara kılavuzcu denir ve seyyar çalışırlar,bu tip spesifik noktalardaki sorunlarda işin erbabıdırlar.

Fi tarihinde eski arabamın(98 polo)Egzantrik gergisi bağlantısını sıkan çırak,abandığı için yuvayı sıyırdı aldı,o arada çay sıgara yapıyordum,baktım tipi değişti yavşağın oyalanır gibi yapıyor hemen gittim yanına abi hemen halletcem vs.zırvalıyor. hop dur bakalım ustasını çağırdım sağlam fırça attı çırağa ee bende ustaya bu işleri çırağa neden veriyorsun dedim,abi ben halledeceğim dedi neyse aradı ustayı elinde çantayla geldi başta inceledi blok tarafını ee malum aliminyum(birde çok si..kndirik bir noktada,blok la bu borumu olmazsa yenisi alınacak yama ile olacak iş değil) neyse halledilir dedi 1 saat uğraştı M8 olan bozuk yuvaya dışı M10 içi M8 helicoil salladı ilacınıda sürdü sorunsuz 5yıl bindim.

Parasını benim usta verdi yanlış olmasın ciddi bir rakamdı,bizim usta abi bugun sana çalıştım zarardayım lafı yapmıştı.

Not:İçine aliminyum doldurup üzerine diş çekmek her parçada iş görmez hatta tembel işidir yarım yamalak ustalık derler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)