Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Tecrübesiz Sürücü İçin Ekipman Tavsiyesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese merhaba. Temmuz ayında motosiklet almayı planlıyorum. Yeni başlayacağım için 250'lik tercih edeceğim. CFMOTO'nun 250 NK'sı gözüme çarpıyor. Doğal olarak da uygun ekipman-kıyafet almak için araştırma yapıyorum. Sizden alacağım ürünler için öneri ve tavsiyeye ihtiyacım var. Şimdilik yaptığım liste şu şekilde:

LS2 FF396 CR1 Diablo Carbon Kask (Kırmızı) 875 TL

Ipone Zincir Temizleme Spreyi + Zincir Yağlama Spreyi + Zincir Temizleme Fırçası (3\'lü Set) 115 TL

WD-40 Çok Amaçlı Yağlayıcı - Pas Sökücü (400 ml) 25 TL

Scoyco MC60 Carbon Kevlar Deri Eldiven 285 TL

Dainese Air Frame D1 Tex Yazlık Mont (Siyah-Kırmızı) 1100 TL

Çevremde motosiklet ile ilgili danışabileceğim kimse yok. Fiyat-Performans önemli benim için. Hepsini tek bir yerden bakmadım çeşitli yerlerde fiyat olarak daha uygun olabiliyor. Kask olarak en fazla bin lira bütçe ayırabiliyorum. Onun dışında genel olarak ekipman fiyatlarını bu şekilde belirledim. Beğenmediniz ekipman varsa ne tavsiye edersiniz? Yorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Kaskın fiyatını biraz daha yüksek tutup montunkini azaltın derim. Eldivene bir yorumda bulamam fakat zamanında shoei qwest 1200 lira civarlarında bulunabiliyordu. Ayrıyetten dizlik ve ayakkabı göremedim. Onlarıda tamamlayın derim

gogozh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Oooo wd40 reyis , zincir temizleme fırçası falan sen hazirsin baya baya .

Korumalı kot , çizme , sirtlik ?? Eldiven bunun yerine venom uzun eldivenini alman daha iyi gibi . Allah hayaline kavuştursun .

ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    ben 2 kere düştüm 2 sindede bacaklarım morardı başka bi yerime bişey olmadı korumalı pantalon alamıyosanda sağlam bi dizlik al

Hocam dizliği eklemeyi unutmuşum. Shoei Qwest on numara duruyor ama şuan piyasada 1500 TL'den başlamakta bu kaskı kullandın mı? Artıları eksileri nelerdir?

Zandona Dizlik 155 TL

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:52 ----------

Alıntı gogozh adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Oooo wd40 reyis , zincir temizleme fırçası falan sen hazirsin baya baya .

Korumalı kot , çizme , sirtlik ?? Eldiven bunun yerine venom uzun eldivenini alman daha iyi gibi . Allah hayaline kavuştursun .
    Uzun süredir motosiklet alma hevesim vardı zaten. Yavaştan bir yerden başlamak gerek diye düşündüm Doğru olmadığını bilsem de korumalı kot, çizme, sırtlık ve belliği başlar başlamaz alamayacağım. Onlar için ekstra bir ay daha bekleyeceğim. Yaz ayı olması nedeni ile kısa eldiven baktım gözüme bu çarptı.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:58 ----------

Alıntı ozan1991 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben 2 kere düştüm 2 sindede bacaklarım morardı başka bi yerime bişey olmadı korumalı pantalon alamıyosanda sağlam bi dizlik al
    Zendona dizliğe ne dersin?

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    250 NK'nın Türkiye'ye geleceği kesin mi?

Başka kask bakın. Agv, Bell, HJC, Premier olabilir. O kaskın karbon olmayan modelini almıştım, rüzgar alıyor ve çok gürültü yapıyordu.
    Zincir temizleme spreyi, Wd40 gibi sarf malzemelerini saymaya gerek yok ama gazyağının litresi 5-10TL.
    Scoyco'ya 300TL vermem. Ucuz yollu olarak Venom'ın eldivenleri güzeldir.
    Yazlık monta 1000 küsür TL vermeyin. Hepsi aşağı yukarı aynı. Bende Dainese Hydra Flux D-Dry var, 3 mevsim en azından.

Mont ve zincir temizleme spreyinden kısıp ayakkabı ve pantolon alın.
    Ayakkabı YDS(400TL) ya da Rockwell(300TL) olabilir.
    Pantolon olarak Tech90(300TL) iyidir.
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    250 NK'nın Türkiye'ye geleceği kesin mi?

Başka kask bakın. Agv, Bell, HJC, Premier olabilir. O kaskın karbon olmayan modelini almıştım, rüzgar alıyor ve çok gürültü yapıyordu.
    Zincir temizleme spreyi, Wd40 gibi sarf malzemelerini saymaya gerek yok ama gazyağının litresi 5-10TL.
    Scoyco'ya 300TL vermem. Ucuz yollu olarak Venom'ın eldivenleri güzeldir.
    Yazlık monta 1000 küsür TL vermeyin. Hepsi aşağı yukarı aynı. Bende Dainese Hydra Flux D-Dry var, 3 mevsim en azından.

Mont ve zincir temizleme spreyinden kısıp ayakkabı ve pantolon alın.
    Ayakkabı YDS(400TL) ya da Rockwell(300TL) olabilir.
    Pantolon olarak Tech90(300TL) iyidir.
    Kesin. Motobike fuarında bu yıl sergilediler. Hem üzerine binme fırsatım oldu malzeme kalitesi fena değildi, hemde yetkili kişiyle görüştüm. Haziran ayında geliyor. Geliş zamanı kesin olmakla birlikte fiyat net değil. 15-17 arasında söylediler. Aslında motor fiyatından kısıp ikinci el bakmakta mantıklı duruyor ama o işe cesaret edemem.
    Lazer, LS2 gibi markaları kimisi överken kimiside hiç beğenmeyip tavsiye etmiyor. Forumlarda okuduğun kadarıyla çoğu kişi beğenmiyor. Bu modelini beğenmiştim.

Venomda da bu model iyiye benziyor. Fiyatı da 250 TL bandında.Buna ne dersin?

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    İlk motosiklet olarak sağlam, parçası ucuz, servisleri düzgün motor öneririm ben açıkçası. Ybr/Cbr gibi. Ya da çevredeki Uğur/CF servislerini gezip bir tartacaksın.
    Acemiyken hem kafada çok soru işareti oluyor hem de motor bolca yere düşüyor. Bilen biri de olmayınca mecburen servise sık gidiliyor. O servis de güvenilir değilse ya da parçalar pahalıysa, ilk tecrübe çok tatsız oluyor.

Kask konusunda da araştırmanı, denemeni iyi yap. Gerekirse 10 mağaza gez derim. Ekipmanlar yazlık-kışlık-eskime derken sürekli değişebiliyor ama kask en az 2-3 sene sürekli kullanılıyor. 1000TL verip memnun kalmamaktansa, 1500TL verip daha iyisini almak lazım. (Ya da daha ucuzu da olabilir, denemek araştırmak lazım)

O eldiven üretilmiyor büyük olasılıkla. Şu üretiliyor sanırım:
    https://www.motosikletaksesuarlari.com/Venom-D-02-Siyah-Korumali-Deri-Eldiven-Kisa_21727.html
    Ama bu da baharlık olması lazım, yazın pişirebilir.

Aynı dizlik bendede var. Deneyerek almanda fayda var. Dizine tam oturmuyorsa başka model bakmaya bak. Ucuza korumalı pantolonlarda mevcut.

Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk motosiklet olarak sağlam, parçası ucuz, servisleri düzgün motor öneririm ben açıkçası. Ybr/Cbr gibi. Ya da çevredeki Uğur/CF servislerini gezip bir tartacaksın.
    Acemiyken hem kafada çok soru işareti oluyor hem de motor bolca yere düşüyor. Bilen biri de olmayınca mecburen servise sık gidiliyor. O servis de güvenilir değilse ya da parçalar pahalıysa, ilk tecrübe çok tatsız oluyor.

Kask konusunda da araştırmanı, denemeni iyi yap. Gerekirse 10 mağaza gez derim. Ekipmanlar yazlık-kışlık-eskime derken sürekli değişebiliyor ama kask en az 2-3 sene sürekli kullanılıyor. 1000TL verip memnun kalmamaktansa, 1500TL verip daha iyisini almak lazım. (Ya da daha ucuzu da olabilir, denemek araştırmak lazım)

O eldiven üretilmiyor büyük olasılıkla. Şu üretiliyor sanırım:
    https://www.motosikletaksesuarlari.com/Venom-D-02-Siyah-Korumali-Deri-Eldiven-Kisa_21727.html
    Ama bu da baharlık olması lazım, yazın pişirebilir.
    İstanbul'da yaşıyorum ve günlük olarak işe git gel için otoban kullanmak zorunda kalacağım. Bu yüzden 125'likten ziyade 250 tercih edeceğim. Yamaha'nın web sitesinde 125'lik YBR var. Honda'nın da malum fiyat politikası yüzünden CB250R 20 bin liraya yakın olacaktır. CFMOTO'yu tercih etmemin nedenlerinden biri hem fiyat hemde son zamanlarda bu firma ve motosiklerine güvenin artması. Tabi öncesinde test sürüsü vs. yapacağım. Servis konusunu ise birkaç kişiyle görüştüm ve araştırmaya devam ediyorum. Kışa girmeden kışlık eldiven alacağım zaten.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:06 ----------

Alıntı SlimeDont adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı dizlik bendede var. Deneyerek almanda fayda var. Dizine tam oturmuyorsa başka model bakmaya bak. Ucuza korumalı pantolonlarda mevcut.
    Dizlikten memnun musun? Kayma yapıyor mu?

Motosikleti
    MT-07
    Ben Bell'in vortex kaskını yada Parayı toplayıp Shoei almanı öneririm. AGV K3-SV kullanıyorum. İçeride fırtınalar kopuyor kaskın. LS2 FF352 kaskım da var. O da heryerinden hava alıyor. Yağmur içeriye akıyor resmen. Pinlock Ready olmayan kaskı hiç alma. Pinlock'suz kask farsız arabaya benziyor

mithrelios - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mts 950
    kaval kemigi korumalu uzun bot oneririm.

YDS'nin botu gayet guzel.

Her turlu motosiklet kazasinda en cok yara alan yerler ayaklar+eller.

Ayrica dizlikten ziyade korumali pantolon eklerseniz iyi olur.

Ayrica, alacaginiz kaski kafaniza takip mumkunse 1 saate yakin bekleyin. her kask her kafaya olmuyor, ilk 15-20 dk da hissedilmeyen ancak uzun sure takinca dayanilmaz bas agrilarina yol acabilen kasklar olabiliyor. bu da kafa yapisiyla alakali kisisel bir durum oldugundan gidip denemeden bilinemiyor maalesef. Para varsa ve kafaniza uygunsa Shoei NXR oneririm, cok memnun oldugum bir kask oldu kendisi.

Motosikleti
    xmax 250 abs
    hocam merhaba,

LS2 FF352 kullanıyorum, senin gibi FF396 carbon almaya niyetlendim, ancak genelde eski üretim tarihli kasklar buldum,yen, üretim tarihli diablo pek yok gibi piyasada.. bende vazgeçtim almaktan, dainese aynı monta sahibim, 3 mevsim için kullanıyorum ve oldukça memnunum.Kask bütçeni biraz arttırmanı tavsiye ederim.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Marka tercihi sana kalmış. Fiyat arttıkça genelde kalite de artıyor. Ürünler güzel. Ancak ekipmanda eksiklik var.

Dizlerin ne olacak? Dizlik de al.

Hayret verici şekilde en pahalı 2-3 markanın montlarının sırt koruması yok!!! Evet. Kimse tercih etmemeli ama peynir ekmek gibi satılıyor. Üstelik sırt korumasız!!! Neymiş sonradan sen alacaksın. Biraz daha ekonomik ama benzer kalitede üstelik sırt koruması olan montları tercih etmeni öneririm. Daha akıllıca.

Bellik de al. Böbreklik değildir onun adı. Bellik. Bel ve kuyruk sokumunu korur. Plastik-mika sert koruması var. Belini taşa kaldırıma vurursan sakat kalabilirsin. Al ve kullan mutlaka.

Çizme ne olacak? Ayaklar feda mı bu yollara? Motosiklet botu eksik bir ürün. Motosiklet çizmesi almalısın. Yazlık olanları var. Dizinin kemen altını ellersen sert bir kemik fark edersin. İşte o kaval kemiğidir. Bir darbe anında çok çabuk kırılır. Onun için çizme almalısın.
    pea bunu beğendi.
    “Bir delil ile 40 alimi yendim; ama 40 delil ile bir cahili yenemedim.” Mevlana

Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben Bell'in vortex kaskını yada Parayı toplayıp Shoei almanı öneririm. AGV K3-SV kullanıyorum. İçeride fırtınalar kopuyor kaskın. LS2 FF352 kaskım da var. O da heryerinden hava alıyor. Yağmur içeriye akıyor resmen. Pinlock Ready olmayan kaskı hiç alma. Pinlock'suz kask farsız arabaya benziyor
    SlimeDont'un shoei qwest önerisi oldukça hoşuma gitti. Bu kaskı düşünebilirim. Pinlock da var.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:02 ----------

Alıntı mithrelios adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kaval kemigi korumalu uzun bot oneririm.

YDS'nin botu gayet guzel.

Her turlu motosiklet kazasinda en cok yara alan yerler ayaklar+eller.

Ayrica dizlikten ziyade korumali pantolon eklerseniz iyi olur.

Ayrica, alacaginiz kaski kafaniza takip mumkunse 1 saate yakin bekleyin. her kask her kafaya olmuyor, ilk 15-20 dk da hissedilmeyen ancak uzun sure takinca dayanilmaz bas agrilarina yol acabilen kasklar olabiliyor. bu da kafa yapisiyla alakali kisisel bir durum oldugundan gidip denemeden bilinemiyor maalesef. Para varsa ve kafaniza uygunsa Shoei NXR oneririm, cok memnun oldugum bir kask oldu kendisi.
    ayaklar ve eller konusunda çok haklısınız. Karaköy'de YDS'nin mağazası var gitmeyi düşünüyorum. Fiyat ve kalite konusunda bilgi alacağım. Mağaza içerisinde 1 saat kaskı takıp deneyeceğimi pek zannetmiyorum o kadar anlayışlı olmayabilirler. Shoei NXR şuanda bütçem için oldukca yüksek. Öneriniz için teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:05 ----------

Alıntı otchill adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam merhaba,

LS2 FF352 kullanıyorum, senin gibi FF396 carbon almaya niyetlendim, ancak genelde eski üretim tarihli kasklar buldum,yen, üretim tarihli diablo pek yok gibi piyasada.. bende vazgeçtim almaktan, dainese aynı monta sahibim, 3 mevsim için kullanıyorum ve oldukça memnunum.Kask bütçeni biraz arttırmanı tavsiye ederim.
    FF396 için mağazalarda var mı, var ise üretim tarihleri nedir diye daha bakmadım. Kullandığınız dainese mont benim listemdeki Dainese Air Frame D1 tex yazlık mont mu yoksa peanın kastettiği Dainese Hydra Flux D-Dry mı anlayamadım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:09 ----------

Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Marka tercihi sana kalmış. Fiyat arttıkça genelde kalite de artıyor. Ürünler güzel. Ancak ekipmanda eksiklik var.

Dizlerin ne olacak? Dizlik de al.

Hayret verici şekilde en pahalı 2-3 markanın montlarının sırt koruması yok!!! Evet. Kimse tercih etmemeli ama peynir ekmek gibi satılıyor. Üstelik sırt korumasız!!! Neymiş sonradan sen alacaksın. Biraz daha ekonomik ama benzer kalitede üstelik sırt koruması olan montları tercih etmeni öneririm. Daha akıllıca.

Bellik de al. Böbreklik değildir onun adı. Bellik. Bel ve kuyruk sokumunu korur. Plastik-mika sert koruması var. Belini taşa kaldırıma vurursan sakat kalabilirsin. Al ve kullan mutlaka.

Çizme ne olacak? Ayaklar feda mı bu yollara? Motosiklet botu eksik bir ürün. Motosiklet çizmesi almalısın. Yazlık olanları var. Dizinin kemen altını ellersen sert bir kemik fark edersin. İşte o kaval kemiğidir. Bir darbe anında çok çabuk kırılır. Onun için çizme almalısın.
    Hocam sizin daha çok motosiklet endüstrisine sitem gibi olmuş Dizliği ekledim daha önceki mesajlarda mevcut. Hem bot hem çizmelere bakmayı ihmal etmeyeceğim, sağolun.

eldiveni kısa değilde uzunlardan tercih ederdim ben olsam.

mont için file alırsan ekim falan gibi içliği yetmez bir de kışkık mont alman gerekir haberin olsun. Ben de dainese super speed tex modelini kullanıyorum yazın ama havalar serinlemeye başlatınca üşütüyor. bu mevsimde giyip gezemezsin yani. Yazlık-Kışlık iki mont için bütçe ayırmayacaksan file değil de 3-4 mevsim diye geçen modellere bakabilirsin.

ayakkabı göremedim ama en azından bileği koruyan bi bot alabilirsin çizme giyemem dersen. kavak kemiği içinde futbolcu tekmeliği işe yarıyor. uzun çizme almayacaksan düşünebilirsin spor mağazalarında 40-50 lira falan. topuktan geçenleri var nike'ın alt kısmı çorap gibi. çok konforlu değil ama hiç yoktan iyidir.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Fiyat performans ürünleri olması, farklı ürünler içerisinde bu fiyata en memnun kaldıklarım olması, bazılarını yıpranma nedeniyle değiştirmek zorunda kaldığımdan yine aynısını tercih etmem nedeniyle aşağıdaki ürünleri de incelemenizi öneririm.

Kask - Bel/Böbrek koruma - Pantolon - Ayakkabı - Mont - Dizlik - Eldiven

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:52 ----------

Motun bayan versiyonunun linkini atmışım, aynı montun erkek versiyonunu kullanıyorum. Farklı renk seçenekleri de mevcuttur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:33 ----------

Kabon kaskın tek gerçek artısı, farklı malzeme kullanılmış aynı modele göre biraz daha hafifi olmasıdır. Dayanımı yüksek diye tercih edecekseniz hayal kırıklığı yaratabilir bilginiz olsun. İntercom ve actioncam gibi kask üzeri ekipmanı eksik etmeyecekseniz karbon kask gerekebilir, onların haricinde karbon kaska vereceğiniz fiyat farkı yerine o paraya daha kaliteli kasklara bakmak daha mantıklı olur.

Yani demek istiyorum ki, karbon kaskın hafifliğinden yararlanmayacaksanız o fiyata daha iyisini alın
    pea bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)