Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Abs yoksa o motoru alma yönlendirmesi hakkında !!

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    D'elight & Tracer 900
    Dezavantajı da var tabi millet başlangıç motoru diyor alıyor absli bir motor bisiklet sürerken fren yapıyor gibi sürekli asılıyor da asılıyor frene nasıl olsa kitlemeyecek ya, sonra abs bir gün arıza yapıyor ya da çalışmıyor ya da bir arkadaşının aynı güçte abssi olmayan motorunu kullanıp frene asılınca asfaltı öper pozisyonda buluyor kendisini.

ABS güvenlik için çok önemlidir fakat doğru yerde doğru freni uygulayabilmek her şeyden daha önemlidir. Çok da dış faktörlere güvenmemek lazım.
    Kural [ Z ] ve Shrieker bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abs zorunlu mu, 125 cclerde 250 lerde durum nedir?
    150 cc ye kadar kombine fren, üstü için abs şart ama bu 150 nin altındaki motorların abs desteğine ihtiyacı yok anlamına gelmiyor , bence ya küçük üreticileri korumak yada bütçesi düşük kullanıcıları iki tekerden uzaklaştırmamak adına alınmış bir karar olabilir , yıllar içinde otomobillerdeki gibi tamamına şart koşulacaktır , enjeksiyonda da buna benzer bir süreç yaşandı , ilerde direkt enj. ve lastik basınç sensörü gibi sistemlerde önce büyük hacimlere sonra ucuz üretimlere adapte edilecektir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:38 ----------

Alıntı Razor999 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dezavantajı da var tabi millet başlangıç motoru diyor alıyor absli bir motor bisiklet sürerken fren yapıyor gibi sürekli asılıyor da asılıyor frene nasıl olsa kitlemeyecek ya, sonra abs bir gün arıza yapıyor ya da çalışmıyor ya da bir arkadaşının aynı güçte abssi olmayan motorunu kullanıp frene asılınca asfaltı öper pozisyonda buluyor kendisini.

ABS güvenlik için çok önemlidir fakat doğru yerde doğru freni uygulayabilmek her şeyden daha önemlidir. Çok da dış faktörlere güvenmemek lazım.
    Abs var diye fizik kanunlarını sonuna kadar zorlarsanız yerçekiminin daha etkili olduğunu keşfedebilirsin

Ayrıca bütün abs li motosikletlerde hareket edene kadar abs ışığı yanar , kullanan adamın bunu farketmemesi imkansız , arıza yaparsa siz freni sıkmadan önce yine ikaz verir korkmayın bu kadar, arızalıda olsa standart bir sistem gibi çalışır frenleriniz..
    BatuhanK bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı atalayalper adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İyi bir eğitim, maksimum dikkat, kaliteli lastikler, bakımlı frenler ve sürüşe odaklanmış bir beyin. Durmak için ayrıca nasıl fren yapmak gerektiğini de bilmek gerekiyor. Abs olmayan motoru alma demek yerine durmayı iyi öğrenin, pratik yapın diyebilirsiniz.
    Diyebilirim, ama ABS'nin amacindan bihaber, yanlis ve cahilce bir yorum olur. Cunku ABS bir guvenlik sistemidir. Tabii ki herkes egitim almali, fren yapmayi bilmeli, dikkatli kullanmali, duzgun lastikli ve bakimli motosiklet kullanmali, ama bunlarin ABS ile ne alakasi var? Bunlar sadece kaza riskini azaltan faktorler. Ancak yine de kaza yapabilirsiniz. Onun icin kask takiyoruz. Kask herkese faydalidir. Aynen kask gibi, istisnasiz herkes, herkes icin ABS'nin faydali olabilecegi kaza sartlari olusabilir. Riski azaltabilirsiniz, ama yok edemezsiniz.

Ben de 15 senedir motosiklet kullaniyorum. 2003'te Amerika'da ilk egitimimi aldim. ilk 3 motosikletim ABS'sizdi. Simdiki ABS'li. 2 kez saglam kaza yaptim. ikisi de, ABS olsaydi olmayacak turden kazalardi. Ikincisinde dizim yara aldi. Ve motosikleti degistirip ABS'li bir modele gectim. Bir kere kurtardi bile. Sakin bir sahil kasabasinda gucsuz bir skuter kullanan icin ABS cok da elzem olmayabilir, ancak trafikte kullanilan her motosiklet icin, ozellikle de SS ve agresif naked alacaksaniz, elektroniksiz motosikleti hic kimseye, ama hic kimseye tavsiye etmem. Cahillik ve aptallik olur. Hele hele 5-10 yasinda elektronik desteksiz 600cc SS alanlar cok ciddi risk aliyorlar.
    mithrelios bunu beğendi.

atalayalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CFMoto NK250
    Herkes otorite olmuş sadece onlar motosiklet kullanıyor tabi ne kadar güzel

Arkadaşlar bakın bizler hobidaşız.. İlk önce karşınızdaki insanı bir anlayın. Forumda çok az tecrübesi olan genç arkadaşlarımız bu işe yeni girecek diğer arkadaşlarımızı, kardeşlerimizi korkutuyorlar ve yanlış bilgi veriyorlar diyeyim.

ABS'Lİ BİR MOTOR ALINABİLİYORSA ZATEN O ALINSIN VE BU BENİM DE TAVSİYEMDİR!! OKUDUĞUNUZU ANLAYIN ÖNCE!!

Demek istediğim konu Abs olmadan da motora binilebilir! Bunu kask takmakla, mağarada yaşamakla bilmem neyle ne alakası var.

Kaza yaptıysanız ben de size bir kaza anlatayım cumhurbaşkanlığı köşkü önünde yeşil ışıkta kalkışımı yaptım ve soldan bir ford focus aldı beni 10 metre havaya fırlattı. Motor kullanılamaz hale geldi ve ben de ucuz atlattım ekipman sayesinde..Şimdi nerede burada ABS faktörü... Toplantıya yetişmek istiyormuş bayan sürücü ve aldı beni de motorumu da biçti. Abs hayat kurtarır diye ben yazdım zaten. Önce okuyun anlayın ne demek istemişim. Abs zor ve olumsuz şartlarda size yardım eder hatta hayatınızı kurtarır fakat Abs her kaza riskini önleyen bir mucize de değildir.

Ayrıca düşmenin kafayı yere çarpmanın hızı olmaz. Scooter için ABS gereksizdir yorumunuz da son derece yanlış! Bisikletle bile giderken belli bir hızda kafanızı yere çarpsanız Allah korusun ölebilirsiniz. O yüzden scooterların da ön tekerleklerinin kilitlenmemesi ve düşmemesi için Abs yine şarttır.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı atalayalper adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Demek istediğim konu Abs olmadan da motora binilebilir! Bunu kask takmakla, mağarada yaşamakla bilmem neyle ne alakası var.
    Magara yaşantisi ile alakasini bilemiyorum, ama kask takmakla şöyle bir alakasi var:

Kask takmadan da motora binilebilir. Sadece daha fazla risk almis olursunuz. Ayni sekilde ABS olmadan da motora binilebilir. Sadece daha fazla risk almis olursunuz.

Trafikte kullaniyorsaniz, motorunuz guclu ise, geometrisi agresif ise, bu risk daha da artar.

Daha acik nasil anlatilir bilemiyorum. Bi noktada anlamak istedigimizi anliyoruz sanirim. Mesela kac sene ve kac km ABS'li motosiklet kullandiniz? Genelde faydasini goren anliyor degerini cunku. Gormeyenler ise cahilce atip tutuyor boyuna, "once fren kullanmayi ogrenin, egitim alin, lastik daha onemli" turu sacmaliklarla. Acikcasi faydasini gormesine de gerek yok, vurumduymaz olmayan egitimli bir insan, okuyarak ve dogru mantik yuruterek te idrak edebilmeli, ogrenemebilmeli. Mesela 15 senedir kask takiyorum, bu 5. kaskim, ama hic biri bir kez bile ise yaramadi. Ama kafam yolda patlayip beynim asfalta dagilmadan da kaskin onemini anlayabiliyor ve onun icin de takiyorum. Belki ABS-magara insani iliskisi bu noktada ortaya cikiyor. Ben yazmadigim icin bilemiyorum tabi.
    mithrelios bunu beğendi.

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Abs nin işe yaramadığı ve ihtiyacın da olmadığı tek husus enduro motorlar ile yapılan arazi sürüşleri. Üreticiler de ona çözüm üretmiş, ya hiç abs koymuyor yada bazı modellerde kullanıcı arka tekerdeki absyi devre dışı bırakılabiliyor. (Örnek crf250 rally veya yeni africa twin)

Yıl olmuş 2018, (2020ye 2 yıl kalmış da diyebiliriz), abs yi tartışmaya gerek yok. Avrupa birliğinde satılacak tüm yeni motorlarda abs bulunma zorunluluğu getirildi.Bende yeni model alacak olduğumda baktığım, olmazsa olmazlarım arasında abs var. Sıfır motor alacak kişilere de kesinlikle abs li almasını tavsiye ediyorum.

İmkanlar doğrultusunda absli motordan şaşmamak gerek. Ancak bütçesi olmayıp, 15 yaşında 100bin km de motor alacak kişiye de "mutlaka absli olsun" denmez, adamın bütçesi belli, o yıllarda motorların çoğunda abs yoktu zaten

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    vallahi bende abs olmaz sa uçarsın ölürüsn patlarsın diyenlerden uzak durun derim
    herşeyi bu kadar teknolojiye bırakmamak lazım
    evet devleti yönetenler kanun koymuş abs esp gibi şeyler zorunlu diyelim
    ama daha 70 sene önce trafik kanunu koymuş siz onlara uyun adam gibi gidin sıkıntı olmaz
    ha işine gelen gidip abs li motor alsın
    abs se siz motora biniyorum bi türlü bi yere uçmayı becemedim acaba bende mi bi yanlışlık var halbuki o kadar teker kaydırıyorum dönerken
    ama yok arkadaş uçamadım gitti

Motosikleti
    SD 1290R
    Eskiden full face kask yokmuş. Emniyet kemeri de yokmuş. Bunları sallamayıp "70 sene önce trafik kanunu koymuş siz onlara uyun adam gibi gidin sıkıntı olmaz" deyip devam etmek ne kadar makul?

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    şimdi youtube açın ve motosiklet kazalarını izleyin %99 u kuralları takmayan apache takımı
    ya gazlar ya viraj yapar

full face kask konusuna gelince oda kişi ye kalmış bi seçim genelde buralarda her 100 motorcudan 80 i kask takmaz

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şimdi youtube açın ve motosiklet kazalarını izleyin %99 u kuralları takmayan apache takımı
    ya gazlar ya viraj yapar

full face kask konusuna gelince oda kişi ye kalmış bi seçim genelde buralarda her 100 motorcudan 80 i kask takmaz
    Muhtemelen videolarını çekip youtube'a koyan apaçi takımı olduğu için öyle bir dağılım söz konusu. Emin olun kazaların büyük çoğunluğunun youtube'a videosu düşmüyor. 15 senedir motosiklete biniyorum, video çektiğim bir elin beş parmağını geçmez.

Ama iki kez ABS olmadığı için düştüm, bir kez de kurtardı. Kaç kişi burada benzeri deneyimlerini paylaştı. Bu olayların "kaza yaptım ekipman korudu" paylaşımlarından farkı yok.

Geçenlerde bir Goldwing videosunda vardı. Teker kaydıktan sonra motosiklet tırın altına girdi. İnsana çok ciddi bir şey olmuyor çoğu zaman ama gereksiz maddi hasar ve zaman kaybı oluşuyor. Tekerlerin kaymama garantisi iyi bir şey.

Motosikleti
    yamaha ybr 125
    Abs li motor alin, Abs yokmus gibi kullanin.Abs devreye girdiginde bilinki abs olmayan motorla coktan yere yapısmıstiniz.

Motosikleti
    1970 Triumph Tr6
    Çoğu kişi aynı şeyi yazmış adı üstünde elektronik yardımcılar.

ABS,
    Viraj ABS,
    Çekiş Kontrol,
    Stabilite Kontrol,
    Gaz kolu güç tepkisi kontrolu,
    Elektronik süspansiyonlar,
    Teker önleme,
    Kalkış kontrol,
    Yukarı+aşağı hızlı vites değiştirici,
    Kaydırmalı debriyaj,
    Motor freni ayarı,
    Kaza algılama acil durum çağrısı,

Fazla yardımcıdan zarar gelmez.

Zaten rekabet sayesinde çoğu standart oluyor ve gelişiyor.

Önümüzdeki yıllarda çoğu motora 6-yönlü kontrol üniteleri standart olacak.

Güvenlik bir yarıştır.Paranızın yettiği uç noktadaki güvenlik unsurlarından vazgeçmeyin.
    Shrieker bunu beğendi.

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu muhabbet sacmalamaya basladi artik. 15 senedir her motorcu bunu konusuyor. ABS sart mi degil mi.

HAYIR! SART DEGIL. Ama motorcularin 95i durmayi bilmedigi icin SART!. Anlayin artik bunu.

Bu nedenle Euro4 geregi her ithal edilen motosiklet ABS ya da kombine fren sahibi olmak zorunda.

splender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF R25
    Bana kalırsa olmalı mı olmamalı mı diye konuşulacak bir konu değil bu. Çok göreceli yani, bence imkan varsa abs tercih edilmeli. Ekstra bir donanım bir güvenlik takviyesi olarak bunu düşünmek gerekir.
    Burada ki bakış açısında, yeni başlayan birinin abs'ye mutlaka ihtiyacı olduğunu söylemekle tecrübeli bir sürücünün abs'ye ihtiyaç duymayacağını dile getirmek aynı oranda anlamsız.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Sj's adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu nedenle Euro4 geregi her ithal edilen motosiklet ABS ya da kombine fren sahibi olmak zorunda.
    Euro4 standardi gercekten de ABS yerine kombine freni kabul ediyor mu?

Bence ABS'yle karsilastirildiginda kombine fren asiri yetersiz bir donanim. Kesinlikle ABS yerini tutabilecek bir ozellik degil.

serconline - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt25 ABS
    Şartmı aslında her motora şart fakat olmayıca olmuyor önceden disk fren bile yoktu kampanayla duruyorduk :D vitesli motorlarda bile zaman geçtikce gelişiyor herşey bazı şeyler daha güvenli oluyor gün geçtikçe ABS'siz motor kesinlikle alma mantığına bende karşıyım olursa iyi olur olmassada biraz fazla dikkat

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Konu sahibi arkadaş kusura bakmasın ama bu abs mevzusu artık kabak tadı vermeye başladı,kişi bütçesi doğrultusunda istediği ürünü alabilir,birşeyleri dikte etmenin mantığı yok.sonuçta motosiklette + ve - ile bazı şartları kabul ediyoruz.bu bakımdan ona göre daha dikkatli ve temkinli limitleri zorlamadan kullanıyoruz.

Yıllardır tartışılıyor ve hep başa dönülüyor,her konunun sonunda Abs'nin su götürmez faydasında hem fikir olunup,diğer karşı tezler çürütülüp psikolojik tatminden sonra konu kapanıyor.

Motosikleti
    CG
    Çoğu motosiklet süren insan maymun iştahlı gibi "cc yükseltmem lazım abi" şeklinde kafası olmaz ise, altında olan motosiklete alışmaya çalışsa, fren çalışmaları yapsa zaten abs ye gerek kalmaz kanaatindeyim. Abs ile ilgili motosikletlerde daha belli bir standart oluşmadı, kimi çok iyiyken kimi hala vasat, ve kötü abs her türlü size kaza yaptırıyor çünkü çalışıyor çalışmıyor salıyor bırakıyor tekrar tutuyor, ıslakta kötü abs daha da kötü, aynı motorun abs olanı ile olmayanı arasında frende ciddi farklar var ıslak zeminde, gittikçe gidiyor, lastikler fabrikasyon kötü ise zaten geçmiş olsun, demem o ki abs li motorda limit fren yapamazsınız, önce fren öğrenin güzel iyi lastik kullanın, sonra abs abs diye hep birlikte bağırırız.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Ben yöneticiye verdiğim sözden ötürü artık hiçbir sebeple münakaşa edecek yazılar yazmıyorum,

Lakin fikrimi belirtmek istiyorum,

Elektronik destek yadsınamaz bir gerçektir , siz abs yokmuş gibi sürün hiç beklemediğiniz anda bu destek vereye giriyor . Benim normal sürüş tarzımda bile ani frenlerde abs devreye giriyor bana gerek yok demeyin
    Shrieker bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı istanbu_gezg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben yöneticiye verdiğim sözden ötürü artık hiçbir sebeple münakaşa edecek yazılar yazmıyorum,

Lakin fikrimi belirtmek istiyorum,

Elektronik destek yadsınamaz bir gerçektir , siz abs yokmuş gibi sürün hiç beklemediğiniz anda bu destek vereye giriyor . Benim normal sürüş tarzımda bile ani frenlerde abs devreye giriyor bana gerek yok demeyin
    Hoş geldin kardeşim,senin adına sevindim.. hepimize yer var burada..

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler