Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Zincir temizleme spreyi gereklimi?

Motovento
    REKLAM ALANI
    ozan1991 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs apache/Bajaj dominar 400/yamaha mt07
    Ben zinciri temizlemeden direk yağlıyorum arkadaşlar temizleme spreyini almaya düşündüm ama 40-50tl fiyatı var sanırım üstelik yorumlara 1-2 kullanımlık yazmışlar gereklimi sizce ayda yılda bir alabilirim fakat beni baya masrafa sokucak bişey bu sizler kullanıyomusunuz?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Pangaea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125
    temizlemessen toz toprak akıp gitmez, zincirin gene kirli kalır o yüzden kesinlikle temizle. Ben wd-40 sıkıyorum bol bol sonra fırcalayıp temizliyorum sonra yağlıyorum ama konuştuğum birkaç kisi bana direkt zincir temizleme spreyi al sık, yağı direkt döker sonra tekrar yağlarsın dediler. Bi de bu iş icin balata temizleme spreyi öneren de oldu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:57 ----------

Yağı temizlemiyorsan niye tekrar yağlıyorsun ki?

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Motosikletinin zinciri ne kadar? 150-200 TL' lik bir zincir ise o masrafa gerek yok, zaten normal kullanım sonunda edeceğin masraf, o sarf malzemesi ile edeceğinden az. Ancak 600TL ve üzeri bir zincir ise kullanmakta yarar var.
    07DFB18 bunu beğendi.

mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gaz yağı ile fırça çok güzel temizler.Hem ucuz hemde zahmetsiz.Her 500 km bir zincir sağlığı için yapılması elzemdir.Yapılmaz ise zincir erken ölür.

Motosikleti
    Takım olarak 65 tl diyor internette hadi 100 olsun zincir eskiyince 0 takarım daha iyi daha masrafsız olur teşekkürler

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    En iyi temizlik ürünü gazyağı. Gazyağı bulamıyorsan mazot da oluyor. WD40 ve balata spreyi zincir temizlemek için pek uygun değil.
    07DFB18 bunu beğendi.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aksine gereksiz. Şekline şukluna kanarak bi kutu almıştım, pet şişedeki gaz yağını mumla aradım
    07DFB18 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Şimdiki motorumun zincirini hep mazotla temizledim. 27000 km de daha bir kere gerdirme yaptım.

İlgisi var mı bilmiyorum ama diğer motorlarımda bu spreyleri kullanmıştım ve zincirlerim çok cabuk bitmişti.

bence bu mazot super birşey,tavsiye ederim

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    valla geçen balataspreyi ile zincir temizleme konusu açmıştım.denedim illallah ettim bidaha töbe.kutunun %70i bitti zincir pis olmamasına rağmen.neyse parası vericem bidahakine motul temizleme alıcam.gaz yağı mazot vs var ama en sağlıklısı hocam motul al kullan hem daha etkili ve hızlı bir şekilde etki eder.

Motosikleti
    Alıntı burak burk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    valla geçen balataspreyi ile zincir temizleme konusu açmıştım.denedim illallah ettim bidaha töbe.kutunun %70i bitti zincir pis olmamasına rağmen.neyse parası vericem bidahakine motul temizleme alıcam.gaz yağı mazot vs var ama en sağlıklısı hocam motul al kullan hem daha etkili ve hızlı bir şekilde etki eder.
    Motul dediğin sprey 50tl ben ayda 3-4 tane bitiririm ondan bu şekide yapsam

Zippo's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2011 600F ABS
    Alıntı burak burk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam ben ayni fikirde degilim.Mazot, balata spreyi bunlarin icinde barindirdiklari yabanci forumlar da o ring-x ring zincirlere zarar verdigi yazildi kanitlandi.Ben gidip zincir temizleme spreyine o kadar para vermem.Nihayetinde bu zincirler bir sekilde temizlenmeli ve markalar da tabii ki buna uygun urun cikarmak zorunda.300 km de bir temizler yaglarim, 1 lt gazyagi ile yaklasik 1500 Km temizleme yapabiliyorum.Litresi 18 ₺.Bana mantikli gelmiyor zincir temizleme spreyine para vermek
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Ah ulen şu gazyaği her derde deva,içilmeye uygun olsa ilaç niyetine geçer..

Parça yikar
    Pas ve oksiti önler
    Temizlik yapar
    Boyaya zarar vermez
    Zor çalişan dişli ve zinciri rahatlatir
    Jant temizliyi yapar
    Gicirti ve aşinmayi önler
    Oring ve keçeleri bozmaz.
    Elektrik tesisatina zarar vermez

Not:Bilmeyenler için,uçak bakim hangarlarinda,temizlik ve bakim zamanlarinda,motor teknisyenleri gaz yagi kullaniyor.
    Angrypower, bursalıali ve cakyol bunu beğendiler.

Birkan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf R-125 / Honda Today 50 / Ninja 250r / Xmax 250
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosikletinin zinciri ne kadar? 150-200 TL' lik bir zincir ise o masrafa gerek yok, zaten normal kullanım sonunda edeceğin masraf, o sarf malzemesi ile edeceğinden az. Ancak 600TL ve üzeri bir zincir ise kullanmakta yarar var.
    Benim zincirin ömrü bitti yinede sürekli temizleyip yağlıyorum. Şöyle söylüyeyim motora pazardan pazara biniyorum 10km bile kullansam dönüşte motul c1-c4 muhakkak

Ucuzda olsa ilgilenmek hoşuma gidiyo

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ah ulen şu gazyaği her derde deva,içilmeye uygun olsa ilaç niyetine geçer..

Parça yikar
    Pas ve oksiti önler
    Temizlik yapar
    Boyaya zarar vermez
    Zor çalişan dişli ve zinciri rahatlatir
    Jant temizliyi yapar
    Gicirti ve aşinmayi önler
    Oring ve keçeleri bozmaz.
    Elektrik tesisatina zarar vermez

Not:Bilmeyenler için,uçak bakim hangarlarinda,temizlik ve bakim zamanlarinda,motor teknisyenleri gaz yagi kullaniyor.
    ekmeüi banıp yiyesim geldi :D
    Se-ZeR ve bursalıali bunu beğendiler.
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı Zippo's adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ........Mazot.......yabancı forumlar da o ring zincirlere zarar verdiği yazıldı kanıtlandı......

Yerli bir forumdan yazıyorum bilmem ciddiye alacakmısın

Zinciri sadece motorin ile temizleyerek vede motor yağı ile yağlayarak 50.000 km de değiştirdim , ön arka dişlileride ikinci zincirde yani 100.000 km de değiştireceğim..

bu 2013 de sıfır aldığım motordur ,bir önceki motorumda 2004 idi hep aynı şekilde temizledim ve değiştirdim..

BLUERAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnazuma, Hajoue125 bide cross aldıkmı tamamdır
    Gaz yağı candır, WD40 tan sonra her bi halta iyi gelir. Basura bilem iyi geldiğini söyleyeni duydum.. Ama gaza gelmeyip doktora sormakta fayda var. Antini kunti konu şu, bu ürün rafineride illaki yan ürün olarak oluşuyor. Hani gaz yağını yapmaualım baba drek motorine girelim diye bir konu yok ki, bunu rafineride zike zike ayrıştıracaklar. Neden bu kadar kıymetli oldu peki.. ihtiyaç azaldı önce, gazyağlı lambalar, banyodaki termisifonlar vardı, sobalar vardı pompalı hemide. İhtiyaç bitti ama ürün mecbur çıkacak. Yurt dışına fakir fukara ülkelere sevk edildi, motorin içine ilave edildi, kimya sanayiinde yeni kullanım alanları buldu... Şimdi ise kıt kaynak oldu... Tezeğin geleceğine ise gaz yağından pay biçelim desem başım ağrımaz.

Zencir temüzlüne gelince, eski bir diş fırçası, Bim deki küçük yoğurdun kasesi ve gazyağı... candır canandır.... ellerinide yuöuşacık yapar hem... Bandır bandır temüzle. Dök geri şişeye bidaha temüzle...

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yerli bir forumdan yazıyorum bilmem ciddiye alacakmısın

Zinciri sadece motorin ile temizleyerek vede motor yağı ile yağlayarak 50.000 km de değiştirdim , ön arka dişlileride ikinci zincirde yani 100.000 km de değiştireceğim..

bu 2013 de sıfır aldığım motordur ,bir önceki motorumda 2004 idi hep aynı şekilde temizledim ve değiştirdim..
    bende seninle aynı işi yapıyordum nc 700 de daha 30000 km olmadan zincir nasıl oldu anlatamam eğrilip bükülmelerin hattı hesabı yok
    bence gazyağı dene farkı gör
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende seninle aynı işi yapıyordum nc 700 de daha 30000 km olmadan zincir nasıl oldu anlatamam eğrilip bükülmelerin hattı hesabı yok
    bence gazyağı dene farkı gör
    50.000 km diyorum hocam daha ne farkını göreceğim

yalnız temizliği ve yağlamayı hiç aksatmam , her sabah işe giderken arka dişlinin üzerine 5-6 damla yağ ve haftada bir motorin,kaşık fırça ikilisiyle 10 dk lık temizlik hepsi bu..

1 litre motorin bir yıl yeter bana , kışın hemen her ıslak sürüşden sonra zincire motorin sürer öyle bırakırım..

Motorin esasen en ince yağdır , zinciri temizlerken mükemmel şekilde de yağlar..

Quad87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-07 Umuyor..
    Gaz yağı kullanıyorum ve işe yarıyor meret. Kapkara zinciri eski rengine döndürüyor. Bu hafta sonu temizledim ve motul ile yağlayıp zinciri gerdirmek için sanayi ye gittim "abi zincirin yeniymiş" dediler Ben memnunum, sadece bulması zor oldu ama onuda satan yeri bulunca hallettik

aonal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125 esd idi
    Gaz yağı tüm pislikleri yağ tabakasını sıyırıp atıyor sonrasında güzelce yağla olsun bitsin

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)