Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

balata spreyi ile zincir temizliği ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    sağdan soldan duyduğum balata spreyi ile zincir temizleyebilirsin lafına inandım ve baya önce würth balata spreyi aldım.ama orta ayaklık olmadığı için hiç kutusuna bile dokunmadım motorcularda zincirimi temizletiyordum.ama artık arka stand edindim ve zincir bakımını kendim yapabilirim.evet mazotla sil git motul zincir temizlemesi al vs en çok zaten söylenenler bunlar.ama merak ettiğim balata spreyi ile temizleyen varmı?anladığım kadarıyla zor ve uzun sürüyor kutununda yarısı bitiyor çünkü çok uçuçu bir şey.ayrıca motul ve mazot kadar iyi temizlemesi sanırım daha zor.sizce hiç uğraşmayıp motul mazot gaz yağı vs mi ediniyim yoksa kardeş yaparsın balata spreyide gayet iyi zincir temizliyormu diyorsunuz.kendi planım normal temizleme fırçam yok diş fırçasıyla balata spreyi ile ufak ufak temizlemeyi düşünüyordum.1 saat bekler üstünede normal zincir yağımı sıkarım diye düşündüm.bu arada zincir öyle çok pis durumda değil.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bisiklet zincirlerinde balata spreyi güzel bir çözüm.
    Motosiklet zincirlerinde kullanılan zincir yağları daha kalın ve daha yapışkan. Eğer zincir az yağlanıp-sık temizleniyorsa balata spreyi çözüm olabilir. En iyisi hangisi diye sorarsan; gazyağını bol bol zincire püskürtmek gibisi yok
    burak burk bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    agility 125
    bende wd40 ı geçen gün ön diske sıktım vıyak vıyak ötüyor diye. şimdi ses gelmiyor çünkü tutmuyor :D
    SRDR KTM 390 bunu beğendi.

1 Wurth almaniza gerek yoktu , en ucuz balata spreyleri bile nerede ise ayni kuvvete sahip.

2 Oringli ise zinciriniz buna uygun temizleyici edinin derim , oringsiz olsa idi , gecmiste uyguladigim ve memnun olmadigim yontemdir , dediginiz gibi nerede ise tamami ancak temizlemeye yetiyor idi.

3 Oringsiz zincirimi bakladan ayirip , yarim litre kadar benzin ile banyo edip kurutup yaglayip geri takar idim , suan oringli kullaniyorum bariz yag tutma suresi ile faydali bir zincir tipi , kross enduro degil ise oringli ise buna uygun temizleyiciler edinin balata spreyi zarar verebilir.
    burak burk bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Balata spreyini 1-2 kere zincir temizliği için kullandım.
    Çok güzel temizliyor, pırıl pırıl yapıyor. Basınçlı olduğu için fırçaya gerek bile kalmıyor.

Gelelim eksilerine:
    1 kutuyla zinciri 2 kere anca temizlersiniz. 1 kutu balata spreyi fiyatına 1-2 litre gazyağı alırsanız 5-10 kere götürür.
    Balata spreyi, oring'ler için çok sağlıklı değil.
    burak burk bunu beğendi.

EthanHunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Balata spreyi pratik ve ucuz bir bir çözüm (kutusu 5tl), bi kutu rahatlıkla biter ve yağı yere indirip kendide uçtuğu için fırça vs kullanmadan rahatlıkla temizleyebilirsin fakat öncelik gaz yağı ile temizlemek olmalı. Gazyağı batırıyor insanı, eldiven eriyor, kokusu üzerine siniyor ama oringli zinciri alternatiflerine göre daha az yıprattığını okumuştum. Bu soğuk zamanlarda üşendiğim için balata spreyi, yazın ise gazyağı tercihim..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    dedik bari adı şanı olsun würth aldık 15 tl zaten sıkıntı değilde 15 tl vs 40 motul temizleme idi.tabi 1 kutu ile 3 kez zar zor temizlendiğnii öğrenince zaten motul daha hızlı güvenli ve sağlıklı olduğunu anlamış oldum.motor r25 üzerinde zaten did marka zincir ile geliyor.o yüzden zincir kaliteli ve pahalı zarar görsünde istemem.dediğim gibi öyle çok kirli üzerinde taş toprak toplanmış vs değil.amaç zamandan kolaylıktan çok zincirede zarar vermemek.yarın gündüz gözüne tekrardan bakıcam eğer ciddi kirli değilse 1 kereliğinede olsa denemeyi düşünüyorum.ama temizleme spreyi şartmış onu anladım mazotuydu gaz yağı idi bulmakta zor saklamakta kullanmakta.motorcular antalyada 15 tl ücretle zincir temizliği yapıyorlar motul ürünler ile vs.ayrıca kimsede uğraşmak istemiyor açıkcası motor temizleyen yerlere götürüp yaptırıyorum artık.motoru a dan z ye sökerler takarlar ama zincir temizliğine başka yerlere yolluyor çoğu servis.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Adı üstünde Balata spreyi,yüzeylerin tortusunu ve yağ,çamur,zivt,toz vb.frenlemeyi olumsuz etkileyecek unsurlari temizlemek.

Ama zincir temizliginde bu olay istenmez,en azindan zincir baklasinin arasinda eskimis kararmis,çamurlaşip ozelligini yitirmis yag tabakasini temizlerken ayni zamanda yağlama yaparak zincirin yuzey formunu ve pimlere zarar vermemesi istenir.

Sıralama;

-Gaz yaği
    -Mazot
    -Çok amaçli temizleyiciler ve yağlayici spreyler.

enxdesign - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 1198SP - "biradam binRR"
    Balata spreyini zincire sıkmadan önce motorunuzdaki herhangi bir siyah renkli plastik aksama sıkınız. Anında kuruyup kötü bir iz bırakacaktır.

Balata spreyi zincirinizdeki oringleri çok kısa sürede sertleştirip, kopartacaktır.

Balata spreyi ile wd40'ı (pas sökücüyü) birbirine karıştırmayın.

sanayiden litresini 10 liraya almak çok daha mantıklı. Birde zincir fırçası aldınız mı ucuza bir daha uğraşmazsınız.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Kesinlikle ama KESİNLİNLE balata spreyini "O" Ring' li zincirlerde kullanmayın. "O" Ringler balata spreyine tepki verir ve şişer, zincirde direnç arttırır, genellikle şişme ile doğru orantılı olduğu için durum farkedilmez ancak şişme sonrasında "O" Ring malzemesi bozulur ve sertleşir veya tersine aşırı yumuşar, boşluk yaratır. Zinciriniz eğer pahalı ve contalı (200TL ve üzeri "O"Ring ve bazı modellerinde "T"Ring zincir) bir zincir ise balata spreyini zincirde kullanarak 5 kuruş kar ederken 50 kuruş zarar edersiniz.

En güzeli gaz yağı ve motorindir (bu ikisi de contaya zarar verir ancak çok daha uzun vadede, ki genellikle zincirin ömrünün bitimine denk geleceğinden sorun olmuyor), bulamazsanız alternatif olarak çok ucuza kaçıp uğraşmaktan hoşlanıyorsanız zinciri bol bulaşık deterjanlı su ve sert kıllı bir fırça ile yıkayıp ardından çok iyi yağlamak da olası.

Ben şahsen 300-500 km' de bir kaliteli zincir yağı ile yağlıyorum. Temizlik ürünlerinin her yağlama öncesi kullanımı esasen gereksizdir. Zevk meselesidir dersiniz birşey diyemem ama teknik olarak bakarsak durum bu.

not: silica graphite, seramic, sabun esaslı ve plastik greslerine yeri geldiğinde 1kg/480€ gibi rakkamlara alan, herşeyi gerektiği yerde gerektiği kadar kullanmayı seven biri olarak yazıyorum. Konu gereksiz masraftan kaçmak ise iyi hesap yapmak lazım.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Balata temizleme spreyi o-ringli zincirlere zarar verebilir.O yüzden WD-40 yada gaz yağı en ideali.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    İngilizce sorunu yoksa bunu izlemenizi tavsiye ederim.
    https://www.youtube.com/watch?v=Fzyk4nq3ug0

Özetle:
    WD40 içindeki ana malzeme zinciri temizleme için önerilen kimyasallardan biri.
    Orada gaz yağını da denemiş, WD40 temizleme için gaz yağından daha iyi diyor.
    Önemli olan, temizlemek için kullan ama yağlamak için değil diyor.

Kesin olan şu ki; balata spreyi O-Ringlere zarar veriyor.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

Birkan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf R-125 / Honda Today 50 / Ninja 250r / Xmax 250
    Motul c1-c4 kullanıyorum. Şıkır şıkır

wd40 amacı gereği yüzeyde ince bir tabaka bırakır. Bunun üzerine uygulayacağınız yağ da yüzeye çok iyi tutunmayacaktır.

Motosikleti
    MT-07
    Walla kendi adıma söyleyeyim. Hergün toplam 85km yapıyorum ve toz çamur zincirden eksik olmuyor. 1-2 haftada bir balata spreyini zincire boşaltıyorum ve akabinde hemen üstüpü ile siliyorum. Sonra 5dk falan bekleyip yağlıyorum zincirimi. Yoksa çamur kum ıvır zıvır inmiyor zincirimden

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)