Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Soğuk ve donmaya karşı ? !!!

Motovento
    REKLAM ALANI
    HONDAANTALYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150
    Antalyayı bu yüzden seviyorum 😜😜Memleket dümdüz.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    serconline - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt25 ABS
    Alıntı HONDAANTALYA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Antalyayı bu yüzden seviyorum ����Memleket dümdüz.
    Tadını çıkart ANTALYANIN Siz orda sefa sürerken bizde burda yağmurlu çamurlu karlı havalarda dengesizler sürüleriyle uğraşıyoruz güzel istanbulun çukurlu logar kapaklarından sular fışkıran mis kokulu yollarında rahat rahat işimize gidip geliyoruz ne taksicisi yanlış yapıyor ne münübüsçüsü otomobil sürücülerimiz okadar bilinçli ve duyarlı ki anlatamam
    HONDAANTALYA ve Kural [ Z ] bunu beğendiler.
    Gerçek güç sıçrayışta değil , sarsılmaz duruştadır .

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Seviyorum 4 mevsim motosiklet kullananları

Bu sabah baktım havada kar, motosikletin üzeri karla kaplı, mahalle arasında yolda da kar var. Bayılırım karda motosiklet kullanmaya. Sırf kar yağdığı için motosiklet le dolaşmaya çıkan insanım. Geçen sene malum kar yağışında sırf zevk için CBR250 ile akşam saat 21:00' de çıkıp Bursa' ya çorba içmeye gitmiştim. Vizör buğulandı zannedip vizörü açıp elimle siliyordum yine aynı, elimle vizörün önündeki karı siliyordum sonra. Ortalama seyir hızım 110-120km/h idi ki o esnada otomobillerin ortalama hızı 70-90km/h idi, gaz kestiğimde arka teker kayıyordu. Sanırım bende enduro ruhu var da asfalttan çıkamıyorum, neyse. Yolda giderken önüme PAT diye birşey düştü, baktım ki kucağımda kar yığını. Meğer göğsümde biriken kar kucağıma düşmüş Bunları Trol zannetmeyin, gerçekten durum budur.

Bu sabah da etrafı öyle görünce CBF150' me atlayıp gideyim dedim, dedim de acaba marş alacak mı çalışacak mı diye şüphelerim var. Bakımları tam, fazlasıyla herşeyi tamam ama yine de şüpheliyim. Topcase donmuş, anahtar kilidi açtı kapak açılmıyor zorlayıp açtım. Zincir kilidi hiç sorunsuz açıldı, ama kontak yerine bir zor girdi. Anahtarı çevirmek mi? Mümkün değil. Hemen eve çıkıp biraz sıcak su, anında çözüldü tabi. Anahtarı taktım, jikleyi açtım, debriyaja basıp vitesi boşa aldım. Diyorum ki çalışırsa iyidir, biraz zorla da olsa çalıştırıp giderim inat ettim. Hiç beklemediğim şey oldu, o karbüratörlü ve şüpheyle baktığım motosiklet utandırdı beni. Tık demeden daha ilk marşta sanki sıcak motor çalıştırı gibi çalıştı. Motoru iyice ısıtıp yola çıktım. Motosikletimi seviyorum

Bu tip havalarda sorun yaşamayacağınızdan emin olmak için;

* Motosikletinizi bu tip koşullarda kesinlikle yıkamayın

* Mümkün ise branda altında veya garajda muhafaza edin (ikisini de kullanmıyorum, ama siz yapın)

* Mutlaka kar/kış lastiği kullanın

* Akünüzün havalar soğumadan önce tam şarj edildiğinden emin olun

* Motoru boğmadan çalıştırmaya özen gösterin, boğulursa normaldeki boğulmadan çok daha fazla zorlanırsınız

* Motor iyice ısınmadan kesinlikle yola çıkmayın

* Motosikletinizin üzerine biner binmez ilk işiniz fren manetinin, debriyaj manetinin, fren pedalı ile vites selektörünün, sinyal ve diğer elektrik düğmelerinin çalıştığından emin olun.

* Aynalarınızı silin

* Ekipmanınız kış için uygun olsun, içlik mutlaka giyin, hatta uzun yola çıkıyorsanız ekipmana da fazla güvenmeyip yedek pantolon ve çamaşır, çorap bulundurun

* Her ihtimale karşı kamera ve telefonunuzun şarjının dolu olduğundan emin olun

* Uzun yola çıkacaksanız mutlaka birilerine bu bilgiyi verin. Kimseniz yoksa mahalle bakkalı dahi olsa olur. Mutlaka birileri gideceğiniz yeri ve kaba güzergahı bilsin, her ihtimali düşünün.

* Asla ani gaz ve fren kullanmayın, ABS ve diğer sürüş destek sistemlerine fazla güvenmeyin. Lastiklerinizin yere bastığı kadar etkili olabilirler ki eğer kar değil de buz üzerindeyseniz o destek sistemleri çaresiz kalır, elinden hiçbir şey gelmez.

* Vizörünüzün içine (ve kullanıyorsanız gözlüklerinizin dışını da) buğu önleyici ile tedbir alın, bu iş için en randımanlı ve ucuz tedbir traş köpüğüdür denemenizi öneririm. Sıkın ve kuruyana kadar kuru bezle silin. Duruma göre her gün tekrarlamanız gerekebilir.

* Kilitlerin donmaması için WD-40 zayıf kalabilir. Onun yerine Sıvı Gres öneririm. Sprey şeklinde bulabilir ve basitçe tatbik edebilirsiniz ancak lütfen abartmayın, basit bir kilit o, az sıkıcaz. İçini gresle doldurmaya gerek yok.

* Ve en önemlisi; TADINI ÇIKARIN
    1- ben esenyurtluyum. Motora Esenyurt team sticker yapistiracagim. Ne kadar nefret etsemde artik esenyurtta yasiyorum. Nalet bir yer her hafta mutlaka silah patliyor. Hakkari yuksekova buranin yaninda wasington paris tokyo gibi.

2- fren pedalini yolda giderken kontrol ettim

3- motoru yikadim ve bu yuzden her yeri donmus.

4- mermer isi yapiyoruz ve hava 0 dereceye yakin iken cimento harci donmadigi icin buzde calisma olmuyor soguk havada. Zaten bu sabah -4 ile -3 civariydi. Yani ben macera yasamak istedim ve bos yollarin tadini cikardim.

5- canindan bezmis biriyim.

6- olsemde kurtulsam. Kendimi ickiye bile veremiyorum pahali meret. Hergun viski bardagiyla cay iciyorum oda kafa yapmiyor.

7-yine internet gitmis, mobilden idare ediyorum efenim.

8-
    Kural [ Z ] ve RoofRoof bunu beğendiler.

HONDAANTALYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1- ben esenyurtluyum. Motora Esenyurt team sticker yapistiracagim. Ne kadar nefret etsemde artik esenyurtta yasiyorum. Nalet bir yer her hafta mutlaka silah patliyor. Hakkari yuksekova buranin yaninda wasington paris tokyo gibi.

2- fren pedalini yolda giderken kontrol ettim

3- motoru yikadim ve bu yuzden her yeri donmus.

4- mermer isi yapiyoruz ve hava 0 dereceye yakin iken cimento harci donmadigi icin buzde calisma olmuyor soguk havada. Zaten bu sabah -4 ile -3 civariydi. Yani ben macera yasamak istedim ve bos yollarin tadini cikardim.

5- canindan bezmis biriyim.

6- olsemde kurtulsam. Kendimi ickiye bile veremiyorum pahali meret. Hergun viski bardagiyla cay iciyorum oda kafa yapmiyor.

7-yine internet gitmis, mobilden idare ediyorum efenim.

8-
    8- Dur sekizide ben yazayım...Hayat yaşanmaya değer kardeşim😊

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:17 ----------

8- Dur sekizide ben yazayım...Hayat yaşanmaya değer kardeşim😊

Bunundamı hatrı yok??
    fatih.met ve Kızıl pars bunu beğendiler.

Birkan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf R-125 / Honda Today 50 / Ninja 250r / Xmax 250
    Antalyayı bu yüzden seviyorum ����Memleket dümdüz.
    Bende güneş gözlüğümü unutmuşum sabah güneş çok gözümü aldı.
    zekeriyaimam ve Ekarademir bunu beğendiler.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı Birkan07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende güneş gözlüğümü unutmuşum sabah güneş çok gözümü aldı.
    Hayırdır kardeşim,ayarmı veriyorsunuz ortama
    zekeriyaimam bunu beğendi.

serconline - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt25 ABS
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Antalyalı olan havasını basıyo kardeşim :D neyse görürüz bizde güneşi İnşaAllah
    Gerçek güç sıçrayışta değil , sarsılmaz duruştadır .

Motosikleti
    Abi yaz gelene kadar atalım havamızı sonra sabah 90 kilo uyanıp aksam 85 kilo uyumaya başlıcaz
    levend84 bunu beğendi.

Motosikleti
    ......
    Alıntı Birkan07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi yaz gelene kadar atalım havamızı sonra sabah 90 kilo uyanıp aksam 85 kilo uyumaya başlıcaz
    Yazın görcem sizi,abi havalar nefes aldırmıyor,tişört yapıştı sırtıma,kask bunaltıyor vs.vs.

Sıcak rüzgar esermi hiç? ama esiyor o memlekette,geçen yaz gelmiştim antalya'ya ulen burdur'a kadar perişan oldum sıcaktan..

Motosikleti
    Yazın görcem sizi,abi havalar nefes aldırmıyor,tişört yapıştı sırtıma,kask bunaltıyor vs.vs.

Sıcak rüzgar esermi hiç? ama esiyor o memlekette,geçen yaz gelmiştim antalya'ya ulen burdur'a kadar perişan oldum sıcaktan..
    Maalesef klimasız yaşamak çok zor. Ne uyunuyo, ne yemek yenilebiliyo sıcaktan ama alıştık artık.

En güzel dağ bayır takılmak başka çare yok

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Tehlikesini geçtim bir kenara da motor üstünde ne giyersen giy bu havada işe yaramaz, üşümüyor musunuz? Yürürken bile ellerim dondu bu sabah.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R

Bunundamı hatrı yok??
    Olmaz mı? Ama bulan var bulamayan var... İçim gitti resmen.

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tehlikesini geçtim bir kenara da motor üstünde ne giyersen giy bu havada işe yaramaz, üşümüyor musunuz? Yürürken bile ellerim dondu bu sabah.
    Ben kışlık eldivenin içine normal bi eldiven giyiyorum.120 km sonra parmaklarda hafif üşüme oluyor ama kontrolleri etkilemiyor.Onun dışında en az 3-4 kat her yere yoksa tir tir titriyorsun.En güzeli elektrikli montlar filan ama ona da para yetmez.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı serconline adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla bunu neye göre söyledin şimdi bilemedim bizde motosikleti çalıştırıp direkt gazlamıyoruz kaldıki bu motorlar 4 mevsim olarak üretiliyor bakımlarını adam akıllı yaptırdıktan sonra birazda bilinçli bir sürücüysen hiç birşey olmaz merak etme
    Mesela, frenini önemini biliyoruz değil mi? Yağışlı havada, hele hele karlı yolda frenin etkisi ciddi oranda azalıyor. Tehlikeli.

Bilinçli sürücü, mümkünse bu şartlarda trafikte motosiklet kullanmaz. Kullanırsa da aldığı riskin arttığının bilincinde olarak aşırı dikkatli olur.

"bişey olmaz" çok da bilinçli bir yaklaşım değil. Kimse motosiklete "bugün öleceğim" veya "bugün sakat kalacağım" diye binmiyor. Ama oluyor bir şekilde. Sizin benim başıma gelmeyeceğinin hiç bir garantisi yok.

Motosiklet "4 mevsim olarak üretiliyor" ama sabah çalıştırıyorken bir sürü sorun yaşamışsınız. Çok soğuk havada çalıştırılan her motor, kısa bir süre yağsız çalışır, ve aşınır.

Zorundaysanız veya çok istiyorsanız kullanın tabii ki, ama "bişey olmaz" diye değil, aldığınız riskin bilincinde olarak kullanın.
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Sayın Levent 84,kışın binek aracınızı el freni ile sabitlemek gibi bir hata yapmamanızı öneririm.Çünkü donan fren balatalerını açmak için saatlerce uğraşmak veya beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Sabah arabanın kapısı donmuş,uzaktan çalıştırma sistemi taktırmak lazım,Akşamdan vitesi boşa alarak,el freni ile sabitleyip,kaloriferi açık konumda bırakıp 5.kattan basacaksın kumandadan marşa,araç ısınırken,çay sigara keyfi yapıp,bakacaksın işine mis..
    Sabaha el freni donar daha çok uğraşırsın 😁

Motosikleti
    ......
    Alıntı angaralı06 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sayın Levent 84,kışın binek aracınızı el freni ile sabitlemek gibi bir hata yapmamanızı öneririm.Çünkü donan fren balatalerını açmak için saatlerce uğraşmak veya beklemek zorunda kalabilirsiniz.
    Dostlar bilgilendirme için teşekkurler,

Teknik ve deneyimlerimi üst postta belirttim(punto ve accent)

Not:Edirnenin don ve ayazini bilen bilir aracimin el freni ile bir sorun yaşamadim ama punto´da sıkıntı olmuştu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:51 ----------

Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sabaha el freni donar daha çok uğraşırsın ��
    Eyw.babacan notumu aldim..

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mesela, frenini önemini biliyoruz değil mi? Yağışlı havada, hele hele karlı yolda frenin etkisi ciddi oranda azalıyor. Tehlikeli.

Bilinçli sürücü, mümkünse bu şartlarda trafikte motosiklet kullanmaz. Kullanırsa da aldığı riskin arttığının bilincinde olarak aşırı dikkatli olur.

"bişey olmaz" çok da bilinçli bir yaklaşım değil. Kimse motosiklete "bugün öleceğim" veya "bugün sakat kalacağım" diye binmiyor. Ama oluyor bir şekilde. Sizin benim başıma gelmeyeceğinin hiç bir garantisi yok.

Motosiklet "4 mevsim olarak üretiliyor" ama sabah çalıştırıyorken bir sürü sorun yaşamışsınız. Çok soğuk havada çalıştırılan her motor, kısa bir süre yağsız çalışır, ve aşınır.

Zorundaysanız veya çok istiyorsanız kullanın tabii ki, ama "bişey olmaz" diye değil, aldığınız riskin bilincinde olarak kullanın.
    Abi biz ülke olarak komple risk altındayız zaten keşke sadece motor tehlikeli olsa

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200NS
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Olmaz mı? Ama bulan var bulamayan var... İçim gitti resmen.
    Koskoca amerika da yok mu

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Pistonlar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Koskoca amerika da yok mu
    Var aslinda. Turkiye'de cikar cikmaz ucakla getiriyolar. Esim hamile kaldiginda almistik. Citir citirdi. Sasirdim dogrusu.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)