Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Dünya'nın En Pahalı Benzinini Kullanıyoruz Yalanı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı 127 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1.4 milyarlık halkı fakir diye gördüğümüz çinde min. maaş ile alınan yakıt 80 milyonluk Avrupayı kıskandıran Türkiye'deki ile eşit denecek seviyede.
    O fakir zannettiğiniz Çin, şu anda ülke ekonomisini canlı tutmak için merkez bankasına sürekli olarak dolar ve altın yığıyor ve bunu piyasaya sürmüyor ki kendi para birimi değer yükselterek dışa yönelik satışları düşmesin, artmaya devam etsin diye. O beğenmediğiniz Çin; kırsal kesimden şehirlere göçün bir miktar arttığını tespit ederek on yıl sonrasında pirinç üretiminin dışa bağımlılık ihtimalini ön görerek nedenini araştırmış, maddi nedenlerle evlerine yeni lcd televizyon alamadıklarını belirten kırsal kesim halkına ücretsiz lcd televizyon sağlamak maksadı ile bir dönem yurt dışı satışlarını kapatarak bu vatandaşlarının tamamına hiçbir ayrıcalık gözetmeksizin ücretsiz televizyon dağıtmış, bu dönemde dünya genelinde lcd tv fiyatları birkaç aylığına fırlayıp sonrasında normale dönmüştü. Böylelikle şehire göçün önüne geçilmişti. O beğenmediğiniz Çin şu anda dünya devidir. Hem ekonomik hem teknolojik hem siyasi hem de askeri güç olarak ülkelerçe korkulan kesimdedir.

Avrupa' yı kıskandıran derken? Avrupa ülke mi? Avrupanın neresinden bahsediyoruz da ülkemizin nesini kıskanıyorlarmış? Toprağımızda gözleri var deseniz zaten bütün dünyanın gözü orada. Kıskanıyor derken kim neden kıskanıyormuş? Ekonomimizi mi? Sözde balon büyüme oranlarımızı mı? Sindirilmiş ve siyasete bağlanmış askeri gücümüzü mü? Dış borçlarımızı mı? Ortalama gelirimizle gerçek kişi başına düşen gelir oranının içler acısı halini mi? daha nelerimizi nelerimizi mi?

Çinle kıyaslayacak olursanız önce haftanın gününe göre trafiğe çıkma izni olan plakalardan bahsedin. Onlara gelirken de neden o uygulamaya geçtiklerinden ve toplu taşımanın ucuzluğu ile kişisel kullanım için satılan motosikletin o bahsettiğiniz yakıt fiyatına rağmen ne kadar ucuz (bedava derecesinde) olduğundan da bahsedersiniz. Ezbere bayılıyoruz, birinin dediğine inanıp hiç araştırmadan onu savunuyoruz. Nasıl bir zihniyettir anlamıyorum!
    jimi_hendrix bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sanırım benzini gerçekten kullanıyor.

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Alıntı Deadly Sto(R)m adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu durumda diğer ülkelerdeki asgari ücreti indirirsek sorun ortadan kalkmış olur. Hatta zengin bile sayılabiliriz o zaman
    evet bence de çok iyi fikir. ayrıca zorla ötv de ödettirelim herşeye. kdv nin de ötv sini ödesinler hatta
    nereye dönersen dön popon arkanda kalir..

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Alıntı _chaotic_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet bence de çok iyi fikir. ayrıca zorla ötv de ödettirelim herşeye. kdv nin de ötv sini ödesinler hatta
    Zaten herşeyde ÖTV olmaması yanlış. Sonuçta temel gıdamız su ve ekmek. Su ve ekmek dışında herşeyden mutlaka ÖTV alınmalı. Hatta su bile şişeli olursa -ki özel tüketime girer- ÖTV ödemeliyiz. Sadece musluktan ve/veya yalaktan içilen suda ÖTV olmamalı.

Ekmekte ise fırından çıkan "hafifletilmiş" ekmeğin ÖTV'si olmaz, ama kepekmiş, tam buğdaymış, bunlar da özel tüketimdir. Onların da ÖTV'si olmalı. Şahsi görüşüm budur.
    _chaotic_ bunu beğendi.
    2006 Honda Activa (2006-2009) > 1996 BMW F650 (2007-2008) > 2016 Mondial RX3i Evo (2016-2017) > 2006 Yamaha XT660R (2017 - 2020) > 2017 Honda CRF 250L ABS (2020 - 2021) > 2022 Mondial X-Treme Maxx 200i (2022-...)

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Çok basit bir düz mantık kuralım kim en pahalıya alıyor anlayalım.

Almış olduğunuz asgeri ücret ile kaç litre benzin alabiliyorsunuz ?
    Avrupadaki adam aldığı asgeri ücret ile kaç litre alıyor ?

Bunun için link çok akıllı olmanıza hiç gerek yok. Ama siz diyorsanız ki ben burdan maaş alıp gidip almanyadan benzin alıyorum o iş ayrı...

mavellen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Devletmi hükümetmi,siyasi politikamı yada en kolay gelir kapısımı? bizi idare edenler önceki ve gelecektekiler dahil.Bildiğiniz kösüyorlar.Her zaman aynı değişmez.Vurun abalıya.Bizdeki vergi tahsilatını belki almanya bile yapmıyordur.Abartmıyorum.Kullandığımız benzin eşşek yükü ile para.Araçlarında çoğu dizel oldu,dizel olmayanlarda ya lpg li yada elektrikli.Benzini ençok motorlar kullanıyor.En azından dizel ile aynı para olsun.

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Zaten herşeyde ÖTV olmaması yanlış. Sonuçta temel gıdamız su ve ekmek. Su ve ekmek dışında herşeyden mutlaka ÖTV alınmalı. Hatta su bile şişeli olursa -ki özel tüketime girer- ÖTV ödemeliyiz. Sadece musluktan ve/veya yalaktan içilen suda ÖTV olmamalı.

Ekmekte ise fırından çıkan "hafifletilmiş" ekmeğin ÖTV'si olmaz, ama kepekmiş, tam buğdaymış, bunlar da özel tüketimdir. Onların da ÖTV'si olmalı. Şahsi görüşüm budur.
    Evet katılıyorum. Japon bilim adamlarıyla ortak proje yapalım, herkese oksijen sayacı takılsın. zengin oksijen karışımı soluyandan ek vergi alınsın. çünkü belli ki gitmiş özel olarak temiz hava solumuş..

aslında yediklerinin kalitesini ölçüp ek vergi üreten bir sayaç daha var aklımda ama, artık onun takıldığı yer itibariyle tepki çeker şimdi, daha vakti var onun. 2023 de lozan bitince inşallah.
    Deadly Sto(R)m bunu beğendi.

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Alıntı _chaotic_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet katılıyorum. Japon bilim adamlarıyla ortak proje yapalım, herkese oksijen sayacı takılsın. zengin oksijen karışımı soluyandan ek vergi alınsın. çünkü belli ki gitmiş özel olarak temiz hava solumuş..

aslında yediklerinin kalitesini ölçüp ek vergi üreten bir sayaç daha var aklımda ama, artık onun takıldığı yer itibariyle tepki çeker şimdi, daha vakti var onun. 2023 de lozan bitince inşallah.
    Süreli sözleşme, çabuk biter...
    _chaotic_ bunu beğendi.
    2006 Honda Activa (2006-2009) > 1996 BMW F650 (2007-2008) > 2016 Mondial RX3i Evo (2016-2017) > 2006 Yamaha XT660R (2017 - 2020) > 2017 Honda CRF 250L ABS (2020 - 2021) > 2022 Mondial X-Treme Maxx 200i (2022-...)

SavageGarden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC750S
    seviyorum sizi ya

hala üşenmiyorsunuz satırlarca bilgiler, istatistikler vs yazıyorsunuz,
    anlayacaklar sanıyorsunuz,
    fikirlerini değiştirecekler sanıyorsunuz,
    araştıracaklar, öğrenecekler, sorgulayacaklar sanıyorsunuz..

bu umudunuza imreniyorum.
    _chaotic_ bunu beğendi.

banro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CGL125-CBX250-XL700-CBF150-GW250
    Trol is everytime trol. New age or old version....

sen en son nezaman pirzola yedin? ailene yedirdin? lahmacun olmuş ortalaması 7tl istanbulda, canın sıkılmıyomur mu?
    Asgari ücret alan bir adamın arabasınını nezaman fullediğini gördün? sen fulleyebiliyor musun? Bundan rahatsız olmuyor musun? Maaşlı biri olarak ben fulletemiyorum o depoyu. Kötü alt yapısı olan internetin ücreti de çok fazla her sene zam geliyor bunlara ama maaşlara gelen giden birşey yok, bundan da rahatsız olmuyor musun? Git ozaman hep 50 liralık benzin al, al canım kardeşim al 3 sene sonra 50 liraya bakkala gidersin araba burda dursun, benzin alip gelicem dersin. he yaa heee evet, çok ucuz ya benzin yalan atıyoruz biz. Yıllardır şu forumu takip ediyorum, keyif aldığım tek yer burasıydı şöyle anlamsız savunmaları görünce çıldırıyorum ya gelip de hic birşey okuyasım kalmıyor. tabi güzel kardeşim tabi, işallah 1 litreye 200 lira verecgin günler de gelir, ozaman da acarsın başlık,'' en pahalı benzini alıyoruz yalanı'' diye

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    bilgisayara geçtim ve bir kaç noktaya çok kısa değinip gidicem;

türkiye nüfusu düz hesap 80 milyon.

almanya nüfusu düz hesap 80 milyon.

alman vatandaşları türk vatandaşlarına oran ile daha çok ürün ve aynı zamanda daha yüksek kalitede ürün ve hizmet alabiliyorlar çünkü;

temsili sallamasyon örnek;

türkiye 1 yıl boyunca ürün üretiyor ve bunu çeşitli ülkelere satıyor ve eline 100 dolar geçiyor. bu kazanılan 100 dolar ile yurt dışından ne isterse ithal edebilir ve bunu iyi ayarlaması gerek. 20 dolarını elektriğe ayırıyor, 30 doları petrole ayırıyor, 20 dolarını gıda ithaline ayırıyor, 20 doları da ithal edilen araba-motosiklet-gemi-uçak v.s. 10 doları ise merkez bankasında tutuyor ve bu 10 dolar ile sen ve ben gibi vatandaşlar aliexpress-ebay ve benzeri yerlerden bir şeyler satın aldığımızda kullanıyoruz tabi çok küçük bir kısmını.

yani 20 dolar ile 20 motosiklet ithal ediyor ve bunu 80 milyona pay etmek için pahalı yapıyor ve dolayısıyla herkes alamıyor çünkü herkese yetmez.

almanya 1 yıl boyunca ürün üretiyor ve bunu çeşitli ülkelere satıyor ve eline 500 dolar geçiyor. aynı türkiye gibi bu ülkede eline geçen parayı çeşitli hizmetlere bölüyor fakat elinde çok para olduğu için bol bol ürünlere sahip oluyorlar.

yani bu adamlar türkiye gibi 20 motosikleti pay etmek yerine herkese yetecek ve artacak kadar motosiklete sahip oldukları için fazla stoğu satıp yine para kazanıyorlar.

......................

özet bu, türkiyenin daha verimli çalışıp dünya genelinde ülkelere daha fazla ürün satabilecek hale gelmesi lazım ve bunun içinde eğitim şart çünkü eğitim olmadan bu düzeni sağlayamayız çünkü türkiye de insanlar zeka olarak zayıf durumda ve verimli çalışma adına oturup düşünen ve uygulayan aşırı az ve bu ülke geneline zayıf ekonomi olarak yansıoyr.

......................

en basit örnek, inşaatta çalışan adam her gün harç yapıyor ve zamanla küreği çimento kalıntılarından dolayı ağırlaşıp kuma dahi saplanmaz hale geliyor ve harç yapmak çok zorlaşıyor.

bu durumda bir işçi temiz bir kürek ile 1 seferde yorulmadan 4 torba harç yapabilecek iken bu durum resmen 2 ye düşüyor ve buda verimliliğin yarıya düşmesi demek.

adam harç yaparken zaten çoğu gücünü harcamış oluyor ve iş yapmaya fazla gücü kalmıyor, halbuki her gün çalışma bitiminde 5 dakika küreğe ayırsa her gün aynı verimlilik ve aynı temiz kürek ile iş yapabilecek.

....................

yani verimliliği geliştirme yoksa ekonomide artma da olmaz.

Yayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Jl 150 , cbf 150 er -5 ve aprilia pegaso.
    Polyannanin annesine beş kişi tecavüz etmiş ve anne si hamile kalmış , bunu duyan pollyanna " çok çok mutluyum kardeşim veya kardeşlerim olacak" diye sevinmiş

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    @solmyr
    Yazından hiç bir şey anlamadım. Fakat ifade edildiği gibi sana aitse yolculuk muhabbetini ve rota seçimini çok beğendim. Kazasız belasız sürüşler...
    https://youtu.be/DMaOOo-kleo
    fatih.met bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Bu durumda diğer ülkelerdeki asgari ücreti indirirsek sorun ortadan kalkmış olur. Hatta zengin bile sayılabiliriz o zaman
    Aman ellemeyin. Bırakın aynı kalsın. Ne gerek var? Zaten hepsi bizi kıskanıyo. Bi de asgari ücret inerse hepsi akın eder bize. Suriyeliler yetmiyo, bi de elin Almanıyla Fransızıyla Hollandalısıyla mı uğraşacaz? Gelip paşa paşa tatillerini yapıp gitsinler işte...

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @solmyr
    Yazından hiç bir şey anlamadım. Fakat ifade edildiği gibi sana aitse yolculuk muhabbetini ve rota seçimini çok beğendim. Kazasız belasız sürüşler...
    https://youtu.be/DMaOOo-kleo
    bu kanala ben abome olmuşum zaten ve zilide çalmışım. hesaplayan mühendisler videosunu izlemiştim ben en son.

kepçeye grayder diyor orası komiğime gitti :D

noqturno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha xt660za Tenere
    Adamın yazdıklarını okumadan eleştirmiş çoğu arkadaş.
    Benzin fiyatı ve alınabilirlik hesapları bir yana
    Üretim, cari açık, Tarım, İmamhatip, Fen lisesi konularında yazdıkları kesinlikle doğru.
    fatih.met bunu beğendi.

Motosikleti
    sym fiddle 3
    Benzin 4 lira olsa aylık bütçedeki avantajı ne olur.Ben arabaya tüp takıldıktan sonra harcadığım yakıt tutarı değişmemişti.km arttı

mitmuallim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial RX3i EVO
    Alıntı solmyr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    https://tr.globalpetrolprices.com/ga...prices/Europe/

, döviz kurları da değil. cari açık bütün kötülüklerin anasıdır. üretim şart. imam hatip değil, "kaliteli" meslek lisesi, "kaliteli" fen lisesi açmalı. tarım enstitüleri kurulmalı.
    Kaliteli imam hatip de açsak olmaz mı?
    "Yolculuk bir fersahda olsa cehennemden bir parçadır" ..... seyyah pirimiz Evliya Çelebi

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)