Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Viraj da sağlam patlıyordum! (video)

Motovento
    REKLAM ALANI
    RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    ABS ABS ABS ABS..... ABS olmasaydı muhtemelen canınız çok yanardı sağlık açısından, maddi olarak da 5 liralik falan masraf cikardi muhtemelen. Büyük geçmis olsun.

Ben bu yola araba ile çıkıyor olsam yani arabanin yerinde olsam sağa baktıktan sonra sola dikkatlice bakmadan burnumu çıkarmam ve çıkarsamda yavaş yavaş temkinli bir şekilde çıkartırım çünkü oradan motosiklet yerine bir araba daha hızlı şekilde geliyor olabilirdi...

Bu arada dini inancıma göre sadaka belayı def eder, inanan vatandaşlar akıllarina geldikçe sadaka versinler, para vermenin dışında bir insanın eşyasını taşımak falan da yardımcı olmak falan da sadaka diye biliyorum, insanlara güler yüzlü olmak gülümsemek de sadaka diye biliyorum yanlışsam düzeltin.
    aLoneman ve bursalıali bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    cıks
    Konumlanman çok hatalı bence... olman gereken konuma neredeyse kaza yaşanacak an-da gelmişsin.zaferce ve oocan hocanın paylaşımlarına bakarsan bir sonraki tehlikeden korunursun. Özellikle Konumlanman. Neyse bir daha tehlike yaşamazsın işallah

Motosikleti
    Yamaha MT 07 Matt Grey
    Baştan sol orta çizgiye daha yakın gitseydin arabayı daha önce görüp önlemini alabilirdin. Güvenlik ve yol tutuş müsade ediyorsa görüş almak için sağa virajlarda orta çizgiye yakın, sola virajlarda sağ çizgiye yakın gitmekte fayda var. Ayrıca sert fren yapmak yerine sol şeride geçip kaçış manevrası yapabilirdin. İyi ki 50 km hızlarda gidiyormuşsun daha üstü olsaydı kaza kaçınılmazdı.

Trafik kuralları gereği senin bir hatan yok, hızın uygun ve kendi şeridindesin. Kaza yapsan trafik kurallarına göre haklı olabilirdin ama incinen de sen olurdun.
    aquarist4, zaferce, Kızıl pars ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

CemoKa'nın söylediklerine ek olarak, artık kaçış ya da fren yapmak gerekiyorken kornaya enerji harcamamak lazım. Zaten virajda acil fren çok zor bir manevra, düzde bile tam etkili yapmak hayli zor. Hal böyleyken kornayla uğraşmak manevrayı başarıyla yapmak olasılığımızı hayli azaltıyor. Korna, bir olası tehlike karşısında konumumuzu düzelttikten sonra karşı tarafa bir hamleyi yapmaması için uyarı niteliğinde kullanırsak işimize yarayabilecek bir şey. Bu noktada arabanın oradan kaçabilmesi olasılığı kalmamış ve sürücü artık fren yapmaya karar vermişken bir de kornayla uğraşmaması, tüm dikkatini yapmakta olduğu, hayatını kurtaracak olan manevraya vermesi lazım.

CemoKa'nın söylediklerinin uygulamalı eğitimlerini yol eğitimlerinde verirler. Katılmakta büyük fayda var. Motto, ART, OMM, Rahmi Barutçu güzel adresler olabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:24 ----------

Bir de arabaya (probleme) bakmaya devam etmek yerine çözüme bakmak lazım. Gözler arabaya doğru olsa bile çeneyi kaçmak istediğimiz yere çevirmezsek arabadan uzaklaşamayız

Bir moderatör o da'yı birleştirse ne güzel olur. Böyle çok göz tırmalıyor.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Bence makul hızda ilerlemenin önemini görüyoruz.
    Makul hızda olmasa, az daha hızlı olsa çok daha kötü olacak.
    Pistonlar bunu beğendi.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

ojo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    geçmiş olsun

Kutup ÖKÜZÜ
    iyi bir frenleme yaptığını söyleyebilir miyiz

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    ABS MBS hikaye, bence kaza olmasını engelleyen bir numaralı etken makul bir hızda seyretmeniz. Yani ABS'nin faydası mutlaka olmuştur; aslında demek istediğim bir numaralı etken makul hızdı, hızınız bi 10 km/s fazla olsa ABS de fayda etmeyecekti. Çok geçmiş olsun.

Ayrıca arkasını görmediği ana yola dal....k gibi doğru düzgün bakmadan çıkıp bi de utanmadan üstüne kornaya basan ÖKÜZ OĞLU ÖKÜZE ehliyet verenlerin yedi sülalesine selamlarımı iletmek istiyorum buradan.
    Kızıl pars bunu beğendi.

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Motosiklet eğitimleri bunun için var... Gerçekten şansınıza kurtulmuşsunuz. Virajı 10 cm daha içerden almış olsaydınız çoktan patlamıştınız. Önünüze frenleri olmayan ve başıboş bir hayvanda çıkabilirdi .. Sağ kapalı viraja sağda kalarak girmek büyük toto ister zaten. Sizdede o varmış helal olsun ve Geçmiş olsun.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Shrieker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ABS MBS hikaye, bence kaza olmasını engelleyen bir numaralı etken makul bir hızda seyretmeniz. Yani ABS'nin faydası mutlaka olmuştur; aslında demek istediğim bir numaralı etken makul hızdı, hızınız bi 10 km/s fazla olsa ABS de fayda etmeyecekti. Çok geçmiş olsun.

Ayrıca arkasını görmediği ana yola dal....k gibi doğru düzgün bakmadan çıkıp bi de utanmadan üstüne kornaya basan ÖKÜZ OĞLU ÖKÜZE ehliyet verenlerin yedi sülalesine selamlarımı iletmek istiyorum buradan.
    Aynen öyle. abs nin mucizesi videosu değil bu
    Shrieker bunu beğendi.
    Az silindir, çok iş

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    çıldırıyorum abs olmasa adam kasadan girmişti ford araca hala abs hikaye diyoalr aushduahsduahsud kampana frenli motor kullanan ne anlasın abs ne fren yapmıyorsunuz ağalar bir kez şu abs nin faziletini görün bugune kadar ölmediğinize şükredersiniz

ah gidi az düşünüyorumda bu güne kadar ne yağmurlarda motor sürdüm iyi başıma birşey gelmedi
    Pistonlar bunu beğendi.

jarre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kymco agility 125/ peugeot citystar 200i
    kimse de dememişki yolda 30 km hız sınırı var sen 52 ile gidiyorsun

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı istanbu_gezg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çıldırıyorum abs olmasa adam kasadan girmişti ford araca hala abs hikaye diyoalr aushduahsduahsud kampana frenli motor kullanan ne anlasın abs ne fren yapmıyorsunuz ağalar bir kez şu abs nin faziletini görün bugune kadar ölmediğinize şükredersiniz

ah gidi az düşünüyorumda bu güne kadar ne yağmurlarda motor sürdüm iyi başıma birşey gelmedi
    Alakası yok. Hız düşük - fren için yeterli mesafe var. Aynı koşullarda abs'siz motosikletle kaza yapacak bir kişi fren yapmaktan habersizdir

forzaBJK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 690 Enduro/SMC R
    gecmis olsun, cidden patliyor olabilirdiniz..

videoyu analiz edersek..

arac ile bulusma noktasi öncesinde:

1. Sola tehlikeli devamli virajlar uyari tabelasi var
    2. Azami hiz sinirlama tabelasi var

sola dogru tatli bir virajdan basliyor, ilk kisimlarin görüs acisi kisitli (1)

devaminda görüs aciliyor ve viraj sag tarafa yöneliyor (2)

saga yönelen virajin ilk acisi genis ve görüs acisi biraz kisitli (3)

hiziniz o an itibari ile 43 km/s

devaminda ise acisi daha da daraliyor ve görüs acisi tamamen kapaniyor (4)

hizinizi virajin daralmasina ve görüs acisina göre azaltmaniz gerekirken daha hizlanip 54'e kadar cikariyorsunuz

ve kacinilmaz son (5)

fakat muhtemelen dikkatinizi dagitip üzerinizde baski olusturan ve bu tehlikeli duruma sizi sokan asil sebeb ise..

.. kiciniza kadar yanasmis olan otomobil..

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:14 ----------

- hizinizi, ekledigim görsellerde kirmizi noktalara durabilecek sekilde ayarlamaniz gerekir..
    - uyari levhalari hiz limitlerini özellikle bilmediginiz ve görüsünüz kisitlandigi durumlarda mutlaka dikkate almalisiniz..
    - arkanizdan gelen araclarin sizi tahrik etmesine izin vermeyin, sollama imkani saglayip güvenli sekilde yolunuza devam edin..

eger yine videodaki gibi tehlikeli bir durum yasamak istemiyorsaniz..
    aLoneman, wolrath, potasyum ve 11 diğerleri bunu beğendiler..

wolrath - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pani / 3colore
    Alıntı forzaBJK adlı üyeden alıntı Mesajı göster

videoyu analiz edersek..
    katılıyorum. guzel paylasım-analız

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Alıntı forzaBJK adlı üyeden alıntı Mesajı göster

videoyu analiz edersek..

arac ile bulusma noktasi öncesinde:

1. Sola tehlikeli devamli virajlar uyari tabelasi var
    2. Azami hiz sinirlama tabelasi var

https://i.hizliresim.com/gOrE3O.jpg

sola dogru tatli bir virajdan basliyor, ilk kisimlarin görüs acisi kisitli (1)

https://i.hizliresim.com/76a50N.jpg

devaminda görüs aciliyor ve viraj sag tarafa yöneliyor (2)

https://i.hizliresim.com/Pl1mLO.jpg

saga yönelen virajin ilk acisi genis ve görüs acisi biraz kisitli (3)

https://i.hizliresim.com/9ma0JN.jpg

hiziniz o an itibari ile 43 km/s

devaminda ise acisi daha da daraliyor ve görüs acisi tamamen kapaniyor (4)

https://i.hizliresim.com/qGdVod.jpg

hizinizi virajin daralmasina ve görüs acisina göre azaltmaniz gerekirken daha hizlanip 54'e kadar cikariyorsunuz

ve kacinilmaz son (5)

https://i.hizliresim.com/MdVmn1.jpg

fakat muhtemelen dikkatinizi dagitip üzerinizde baski olusturan ve bu tehlikeli duruma sizi sokan asil sebeb ise..

https://i.hizliresim.com/LblmVZ.jpg

.. kiciniza kadar yanasmis olan otomobil..

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:14 ----------

- hizinizi, ekledigim görsellerde kirmizi noktalara durabilecek sekilde ayarlamaniz gerekir..
    - uyari levhalari hiz limitlerini özellikle bilmediginiz ve görüsünüz kisitlandigi durumlarda mutlaka dikkate almalisiniz..
    - arkanizdan gelen araclarin sizi tahrik etmesine izin vermeyin, sollama imkani saglayip güvenli sekilde yolunuza devam edin..

eger yine videodaki gibi tehlikeli bir durum yasamak istemiyorsaniz..
    Yok artık.
    Bakmak ve görmek dedikleri zımbırtı bu işte.
    Tebrik ediyorum sizi emek var.

Arkadaşa geçmiş olsun.
    potasyum ve Kızıl pars bunu beğendiler.

"forzabjk" güzel analiz olmuş.

Dikkatimi çeken otomobilin çıktığı yer sosyal tesis veya konut çıkışı gibi sık kullanılan bir yere gidiyor galiba. Karşıya konulan dış bükey ayna bunu doğruluyor. Yani devamlı giriş çıkış olan bi yer gibi.

Tabelaların olduğu yere bi uyarı levhası daha veya bi kasis konmalı diye düşünüyorum. Burda bi gün bi motorcu kesin patlar tuzak gibi bir yer.

TIGERSHARK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yolun kör noktası çok ucuz atlatmışsın

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    bir çok kişi solda yer vardı demiş ama arabanın duracağı ne malum? araba belki durmayacaktı ve bu durumda sol tarafın şerit dışına kadar çıkması lazımdı motosikletin ve o mesafeden o pozisyonda bu mümkün değil ve tek çözüm frene abanmak ve kullanıcıda bunu yapmış zaten.

frene basmadan sola kaçması riskli bir seçenek yani kumar olurdu. frene basması en azından çarpmanın şiddetini azaltıp kaza etkisini düşürür ama hız kesmeden sola kaçmak demek arabanın durmaması durumunda sağlam bir çarpışma demek olurdu diyeyim çıkayım işin içinden.

bu arada dostum aynadan arabayı görmedin mi? yada o seni görmüyor muydu yol aynasından? süs için mi koymuşlar o aynayı söylesene be adam

önünü göremeyeceğin virajda niye hızlı gidiyorsun? arkanda arabanın acelesi varsa niye yol vermiyorsun? babam böyle pasta yapmayı nereden öğrendi? kabartma tozu pastayı nasıl kabartır?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Alakası yok. Hız düşük - fren için yeterli mesafe var. Aynı koşullarda abs'siz motosikletle kaza yapacak bir kişi fren yapmaktan habersizdir
    vay vay abs olamsa o adam ön frene bastığı anda asfalta yapışmıştı dikkatli bakın batuhan bey fren yaptığı mesafe 15 metre bile değil abs siz bir motor olsa dan diye girmişti adam iddaya bile girerim,

hele hele abs yi kullandıktan ve rampa aşağı frene basmaya korkardık ne diyorum size iyi bu yaşıma kadar girmemişim bir yere fren neymiş öğrendim yağmurda frene basmaya korkardık şimdi toz da toprakta bile asılıorum zımba gibi duruyor

eğer iddanız burada yurdum vatandaşı düşmezdi diyorsan kaza videolarına bak yüzlerce kişi sırf panik anında ön frene basıp yoldan çıkıyor kontrolu kaybediyor kazaların büyük sebebi sırf frenlemeden oluyor

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Geçmiş olsun. Tam sınır hızda yakalanmışsın. 50km yerine 60km gitseydin 30-40km hızla arabaya çarpardın.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)