Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sigorta değer kaybı ödemesini reddediyor ne yapmam lazım

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    MT 25
    Sigorta değer kaybı başvurusu yapmıştım motorda 1500tl hasar tuttu bunun için fren pedalı sağ basamak debriyaj maneti arka plakalık demiri egzoz kaplaması değişti ek olarak 1497tl hasar kaydı işlendi işcilik dahil sigorta mini onarım ve saç diye talebimi reddetmiş nereye basşvurmam lazım 200-300tl de olsa sonuçta bir değer kaybi mevcut

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500
    Kmsi ne durumda motorun ona bakıyorlar..

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Kazada kusurlu taraf sizseniz sigorta değer kaybı ödemesi yapmaz. Karşı taraf suçluysa da bir detay bulup ödeme yapmamak için çabalayacaklardır. Telefon ile müşteri hizmetlerine ulaşıp neden reddedildiğini sorup öğrenebilirsiniz.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Kozmetik hasarda değer kaybı ödenmemesi makul. Motosiklet durduğu yerde devrilse olabilecek hasarlar bunlar.

YZFR25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Burgman 200 Abs
    Yazdıklarınıza göre değer kaybı ödemesi alacak bir hasarınız zaten yok.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Sigorta değer kaybından mesul oluyor mu ki? Normalde hasarı karşılar, çalınma / pert durumunda da rayiç bedele (ve varsa ek klozlardaki başka teminatlara) göre tazminat öder.

Değer kaybı sizinle sigorta arasında değil ama sizinle kazaya karışan diğer tarafların arasında bir konudur; onun için karşı tarafa dava açmanız gerekmez mi?

Motosikleti
    MT 25
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sigorta değer kaybından mesul oluyor mu ki? Normalde hasarı karşılar, çalınma / pert durumunda da rayiç bedele (ve varsa ek klozlardaki başka teminatlara) göre tazminat öder.

Değer kaybı sizinle sigorta arasında değil ama sizinle kazaya karışan diğer tarafların arasında bir konudur; onun için karşı tarafa dava açmanız gerekmez mi?
    3 sene öncesi evet öyleydi. Fakat Trafik sigortası zorunlu hale geldiği için ve Taşıtlarımız bizim için maddi bir değer taşıdığı için Zorunlu trafik sigortaları da bu konuda ödeme yapmakta. Yönetmeliklerle bunlar sorumlu tutulmuş 1 adet dilekçe ile ve gerekli istenen evrakları verdiniz mi 15 gün içerisinde yanıt vermek zorundalar. Vermezlerse sigorta şirketini dava etme hakkına sahipsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:58 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kozmetik hasarda değer kaybı ödenmemesi makul. Motosiklet durduğu yerde devrilse olabilecek hasarlar bunlar.
    Doğru fakat kazaya bağlı olduğu için ben motoru 2 gün sattığımda kardeşim bu kazalı diyip adam pazarlığa oturmak isteyecektir hoş pazarda çokta yeri olan bir motor olmaması beni daha çok endişelendiriyor.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kazalı fotoğrafı cektin mi? az da olsa satış sırasında karsı tarafı ikna olarak kullanılabılır.

rn180 kucuk bır motor oldugu için satışı zaten zor haklısın daha da zorlaşacak bu durumda.

Hocam belki yanlış sitelere baktım ama 2018 tarihli bircok sitede değer kaybını sigorta karşılamaz olarak gördüm.

Motosikleti
    MT 25
    Kusurlu taraf karşı taraf bir görüşecegüm

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:14 ----------

Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kazada kusurlu taraf sizseniz sigorta değer kaybı ödemesi yapmaz. Karşı taraf suçluysa da bir detay bulup ödeme yapmamak için çabalayacaklardır. Telefon ile müşteri hizmetlerine ulaşıp neden reddedildiğini sorup öğrenebilirsiniz.

Alıntı liquem adlı üyeden alıntı Mesajı göster

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:14 ----------

Görüşmene gerek yok sigorta şirketini ara veya googıldan arat bu işi yapan avukatlar var. Geçen sene 150 tl ve vekaleti verdim adamlar 4 ay sonra paramı hesabıma yatırttı.

Bu olayda onarım ücretine bakılmaz. Malın değer kaybedip kaybetmediğine bakılır. 4 günlük sıfır otomobilime kırmızı ışıkta gözlüğünü aradığı için ışığı farketmeyip öküzün biri çarpmıştı. Sadece tampon tırnakları kırıldı. 2080 tl masraf çıktı kaskodan yaptırdım. Daha sonra değer kaybı için kaskonun avukatına vekalet verdim sağolsun 4 ay sonrasında 6 bin tl hesabıma gönderdi.

Demem o ki hasar kaydından çok ikinci el değerini düşüren bir kayıp / onarım var mı ona bakılır. Sigorta veya kasko şirketleri ( karşı tarafın ) ödemeye yanaşmazlar çünkü onlarda devamında mahkeme yoluyla suçlu taraftan ( kendi müşterisinden ) parayı almakla uğraşıyorlar. Dediğim gibi hiç uğraşma bu işi yapan avukatlara ver. Belki öküz sürücülerimiz kasko sigortaya para verip birde bunları ödeyince motorlu taşıt kullanmayı öğrenir.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Turkiye icin farkli olabilir. Amerika'da suc kimde olursa olsun, deger kaybi karsi tarafin sigortasi veya sizin kaskonuz tarafindan odenir.

Deger kaybi ne zaman soz konusu olur:

- Yeni arabanin ilk kazasi.
    - Aracin panellerinin degisecegi ciddilikte kazalar, eger aracin ederi yuksekse.
    - Yeni olmayan ederi dusuk aracin kaza sonucu deger kaybi minimal olacagi icin deger kaybi odemesi de olmaz.

iki ay kadar once 13 senelik arabamla birine arkadan carptim, suclu benim. Kasko $500 odedi ekstradan bana. Ben de, tamirci de sasirdik... Ancak arac hala degerli.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:38 ----------

Alıntı liquem adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğru fakat kazaya bağlı olduğu için ben motoru 2 gün sattığımda kardeşim bu kazalı diyip adam pazarlığa oturmak isteyecektir hoş pazarda çokta yeri olan bir motor olmaması beni daha çok endişelendiriyor.
    Haklisiniz, ancak orada size dusen kazanin icerigini paylasmak, motosikletin degerine etkisi olmadigini belirtmek adina. Almayi ciddi dusunen biri de bunu anlar zaten.

Sahsen "kazali olma" olayinin ciddi suistimal edildigini dusunuyorum. Makul oldugu durum aracin ciddi yapisal tamir gordugu durumlar olabilir ancak. Manet, pedal, cizilen plastik, plaka tutucu degisse n'olacak? Asil soru sase veya gidon basi yamulmus mu? Bakin o ciddi deger kaybi demek.

..YaNKee.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 650F
    arabama ışıkta arkadan çarptılar.. avukat yoluyla paramı aldım.. karşı taraftaki şahısı ve sigorta şirketine dava açmıştı avukat.. kanun değiştiği için 1,5 yıl sonunda alabildim parayı mahkeme uzadı vs... kısa yoldan halletmiyorlarsa dava açmalısın yani..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)