Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Su Eksiltme? Hararet?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Panashira - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Z800
    Merhaba Arkadaşlar,

Benim Motosikletim Roadwin 250R motorumda su eksiltmesi olduğunu düşünüyorum çünkü günde toplam 25-25= 50 km yol yapıyorum.. hergün 500ml yani ufak pet şişe su doldurmak zorunda kalıyorum.. motor düşük devirde gidince problem yok 5 bin devire kadar normal ancak 5 bin deviri geçtikden sonra direk hararet yapıyor.. ben yaptırmak istiyorum son 1 aydır böyle biniyorum ancak durum hakkında bilgi sahibi olup, öyle ustaya gitmek istiyorum.. ayrıca tahmini masraf ne kadar tutar bilgi verirseniz sevinirim..

Teşekkürler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    Termostatta sıkıntı olabilir, bir yerden su dışarı da akıyor olabilir. Problem suyun yakıta karışarak eksilmesiyse conta değişir sanırım.
    Panashira bunu beğendi.

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Motora suyla beraber antifriz koyman gerekiyor.
    Pet şişeden koyduğun su 100 derecede kaynar. Bir de rakımı yüksek olan yerde kullanıyorsan motorunu, kaynama derecesi iyice düşer.
    Antfrizli su eklersen kaynama noktasını yükseltmiş olursun.

%50 su, %50 antfriz doldurman yeterli olacaktır. Bir de yedek tanka değil, ana tanka doldur sıvıları. Hararet yapmaktan hava yapmıştır.

Motosikleti
    Kawasaki Z800
    normalde su akmıyor düşük devirde giderken ancak 7 8 bin hele 10 bin devire geleyim hemen hararet yapıyor su akıyor arkadaş sanki delik varmış gibi ama düşük devirde olmuyor sanki buharlaşıp yukardan biryerden su çıkıyor gibi düşünüyorum.

bu arada istanbulda kullanıyorum motoru.

antifiriz 1 ay öncesine kadar koymuştum ancak kaldı mı, bilmiyorum... o tarihden sonra üstüne en az 7 8 litre su koymuşumdur..

bu conta değişimi ne kadar patlar.. tahmini olarak

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:59 ----------

Alıntı hakikiteker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Termostatta sıkıntı olabilir, bir yerden su dışarı da akıyor olabilir. Problem suyun yakıta karışarak eksilmesiyse conta değişir sanırım.
    ustaya götürdüm servise götür dedi.
    contaya baktı contada problem yok yağa su gitmiyor. büyük ihtimal termostat dedi..
    -Para karşılığında yapmak istemediğimiz işlerde çalıştığımız bu dünyada
    Hepimiz fahişeyiz ... !

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Radyatör sökülüp kontrol edilip temizlenecek, radyatör boruları kontrol edilecek, su pompası debisi kontrol edilecek, termostat açılıp açılmadığı kontrol edilecek, motorun içine su kaçarsa motoru yakarsın çok masraf açılır böyle binmemenini tavsiye ederim.

Radyatörde ve sonra termostatda sorun var gibi.
    Panashira bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Z800
    arkadaşlar tekrar up ladım.
    sebebi ise usta kapakta bildiğimiz basit su koyduğumuz yerin kapağında sorun olduğunu söyledi... durum hakkında lütfen bilgi verir misiniz? bilen arkadaşların yorumlarına ihtiyacım var

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    Alıntı Panashira adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar tekrar up ladım.
    sebebi ise usta kapakta bildiğimiz basit su koyduğumuz yerin kapağında sorun olduğunu söyledi... durum hakkında lütfen bilgi verir misiniz? bilen arkadaşların yorumlarına ihtiyacım var
    Arabadaki gibi yaylı kapaktır muhtemelen, su aşırı ısınıp basıncı artınca tahliye yapan cinsten. Sizinkinin yayında falan sorun varsa, su ısındığında buhar halinde çıkıyordur. Sorun buysa değiştirin kapağı olsun bitsin

Kapak lastiği hava kaçırırsa içerdeki basınç azalır ve su hemen kaynar ve hava yapar. Hava yapınca devirdaim pompası suyu rahat çeviremez böylece hararet dahada artar. Devirdaimi iyice kontrol ettirin bazen yüksek devirlerde göbekten gevşeyip kendini bırakabiliyor. Birde ısı sensörü var fan ordan gelen veriyle açılır. Yüksek ısıda fan açıyormu ona bakın.
    Panashira bunu beğendi.

weirdo1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    Aynısı arabada başıma geldi sorunu cozemedigimiz icin uzunca bir süre su ekleyerek kullandım.
    Genlesme tankindaki yayli kapak bozulmuş su isininca basınç dışarı çıkamıyor ve sistemi zorluyor, zayıf bir yerden de su kaçırıyormus.

Sizinki de böyle birseydir.

Motosikleti
    Kawasaki Z800
    Alıntı occv adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kapak lastiği hava kaçırırsa içerdeki basınç azalır ve su hemen kaynar ve hava yapar. Hava yapınca devirdaim pompası suyu rahat çeviremez böylece hararet dahada artar. Devirdaimi iyice kontrol ettirin bazen yüksek devirlerde göbekten gevşeyip kendini bırakabiliyor. Birde ısı sensörü var fan ordan gelen veriyle açılır. Yüksek ısıda fan açıyormu ona bakın.
    fan açıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:06 ----------

şimdi kafamda ustanın dediklerini daha iyi oluşturabiliyorum bir kapak bu kadar etkiler mi? diyordum ama etkileyebiliyormuş.. evet yaylı kapak ve büyük geliyor gibi basınç yapıyor hava hortumu minik olan ordan kaynayınca akıtma yapıyor.. çok ama çok teşekkür ederim ilginiz için.. her şeyi öğreniyoruz böyle böyle ben oldu bitti yerine bilmek istiyorum ki nerede ne yapacağım...
    -Para karşılığında yapmak istemediğimiz işlerde çalıştığımız bu dünyada
    Hepimiz fahişeyiz ... !

Alıntı Panashira adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arkadaşlar,

Benim Motosikletim Roadwin 250R motorumda su eksiltmesi olduğunu düşünüyorum çünkü günde toplam 25-25= 50 km yol yapıyorum.. hergün 500ml yani ufak pet şişe su doldurmak zorunda kalıyorum.. motor düşük devirde gidince problem yok 5 bin devire kadar normal ancak 5 bin deviri geçtikden sonra direk hararet yapıyor.. ben yaptırmak istiyorum son 1 aydır böyle biniyorum ancak durum hakkında bilgi sahibi olup, öyle ustaya gitmek istiyorum.. ayrıca tahmini masraf ne kadar tutar bilgi verirseniz sevinirim..

Teşekkürler..
    Ustam bende de cbr250 var bu sogutma suyunu nereden kontrol ediyoruz? Ayak freninin orda yedek depo var, oradan bakiyormusuz sanirim kitapcikta oyle yaziyor,oraya baktim bende bos. Arkadasiminkine baktim onunki de bos, emin olamadim.

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Yeni konu acmadan bu konuyu hortlatayim dedim. Son zamanlarda motosikletim Maslak dur kalk trafiginde kopruye gelmeden hararet isigi yakiyordu. Kopru yolunda hizlaninca 1-2 dakikada sonuyordu. Sik sik sogutma suyunu kontrol ediyordum. Su rezerve deposu max seviyesine kadar dolu gorunuyordu.

Bugun bir vakit bulup grenajlari soktum ve radyatorden su kontrolu yaptim. Baktim eksik gorunuyor. Hemen Opet'ten antifreeze aldim ve ekledim.

1 yil - 9000 km'de 300ml sivi eksiltmis motosiklet.

1- Bu kadar ekiltme normal midir?
    2- Bu eksilmeyi 1 yila yayarsak, motora zarar vermis midir?
    3- 17 Ekim 2017' de 20 TL'ye aldigim antifreeze, bugun -1 yil sonra- tam 40 TL olmus. Yillik enflasyon %25 demislerdi ama... Neyse, sormayayim bu soruyu

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)