Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

2018 Sıfır Motosiklet Plaka-Ruhsat-Çıkartma İşlemleri

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Artık Yok...
    50cc liklerde o işin farklı olması lazım.. zira sigorta kapsamında değil.. sigorta kapsamında olmıyan bir vasıtaya sigorta istenmesi komedi olur..

ben motorsiklet tüvde motorumu muayeneye soktuğumda iki önümde 50c lik motoru olan bir arkadaş vardı konusuda orda sohbet sırasında denk geldi..

Tüvde çalışan arkadaş aynen şunu dedi ben ruhsatta araç cinsi kısmında "motorlu bisiklet" yazarsa trafik sigortası istemem dedi..
    ama istediği kadar L1 olsun sınıfı dedi araç cinsinde "motorsiklet" yazıyorsa ben trafik sigortası isterim dedi..

ben bunu ilk ağızdan duydum ve bunu diyende normal araba tüv değil motorisklet tüv yani sadece motorsikletlere bakıyorlar ve bu konuda çok uzmanlar her tür bilgiye sahipler..

Zaten L1 sınıfı motorlu bisiklet sınıfıdır .. sen oraya 50c.c lik motorunu motorsiklet diye tescillettin mi senin motor l3 sınıfı gibi bir şey oluyor sistemde..

aslında sistemde karmaşa yok devletimiz kendini çok hızlı güncelliyor yeniliyor dünya ile birebir gidiyoruz ama sanırım bu hıza yetişemeyen ayak uyduramayanlar oluyor..

devletin dediği belli L1 Motorlu Bisiklet sınıfı Azami hızı 45 km/s’i, içten yanmalı motorlu ise silindir kapasitesi 50 cm³’ü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kW’ı geçmeyen iki tekerlekli araçtır diyor..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı ozgens adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu baslik cok yararli olmus acana teşekkürler. Sifir alimlarda siralama
    1- sigorta yapilir (456 tl),
    2- noterden aracin faturası ile ilk tescil yapilir ve ruhsat teslim alinir (138 tl),
    3- noterden alinan evrak ile plaka basilmak uzere soforler odasindan cikarilir (17₺),
    4- sigortaciya noterden cikarilan ruhsat ile gidilerek zeyil islemi yapilir ve sigortaya yeni plaka islettirilir (ücretsiz).
    Ben bu siralamada yaptim. Yeni motosiklet alacak arkadaslara kolaylik saglamasi acisindan madde madde yazdim. Benden once yazan arkadaşlarimada verdigi bilgilerden dolayı çok teşekkürler. Muameleciye para vermektense herkesin rahatlikla yapabileceği İşlemler.

Hocam gunaydın.

Sigorta kısmını anlamıyorum da ben, tam olarak nasıl yapılıyor? Online olarak mı yapılıyor vs. açıklayabilir misiniz 1. el ve 2. el de
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam gunaydın.

Sigorta kısmını anlamıyorum da ben, tam olarak nasıl yapılıyor? Online olarak mı yapılıyor vs. açıklayabilir misiniz 1. el ve 2. el de
    Herhangi bir sigorta acentesinde nakit ya da kartla yaptırabilirsin. Sigortamnet gibi firmalar da var fiyatı alır telefonda kart bilgilerini verip oturduğun yerden de yaptırabilirsin. Sıfır ya da ikinci el fark etmiyor. İkinci el daha kolay. Sıfır araçlar yeni tescil olarak geçer. Daha plaka olmadığı için 34YK 35YK 06YK vs olarak kesilir.

Yeni tescil sigorta için istenen bilgiler:
    TC no
    Araç bilgileri (marka, model vs)
    Motor ve Şasi numarası (Fatura görüntüsü ve TC no yeterli yani)

İkinci el araç alımında sigorta için istenen bilgiler:
    TC no
    Plaka
    Belge no (ruhsatta sağ altta yazan 2harf 6rakamdan oluşan numara) BC042899 gibi. Gerçi artık ruhsat değişiyor bu belge noyu istemiyor da olabilirler.

ayktcnknyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kısmetse
    Alıntı ozgens adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu baslik cok yararli olmus acana teşekkürler. Sifir alimlarda siralama
    1- sigorta yapilir (456 tl),
    2- noterden aracin faturası ile ilk tescil yapilir ve ruhsat teslim alinir (138 tl),
    3- noterden alinan evrak ile plaka basilmak uzere soforler odasindan cikarilir (17₺),
    4- sigortaciya noterden cikarilan ruhsat ile gidilerek zeyil islemi yapilir ve sigortaya yeni plaka islettirilir (ücretsiz).
    Ben bu siralamada yaptim. Yeni motosiklet alacak arkadaslara kolaylik saglamasi acisindan madde madde yazdim. Benden once yazan arkadaşlarimada verdigi bilgilerden dolayı çok teşekkürler. Muameleciye para vermektense herkesin rahatlikla yapabileceği İşlemler.
    Hocam hangi firmada yaptırdınız sigortayı ?
    Asla pes etme !

Motosikleti
    Rmg 50cc,150 MR Vulture
    Bugün gittim 450 ila 500tl arasında rakam verdiler sigortadan. Aldığım motor fiyatının 1/6 sı. Aracım trafiğe çıkmayacak 3-4 ay , ben trafiğe çıkacağım zaman zaten yaptıracağım diyorum kabul etmiyorlar plaka ve ruhsat almak için sigorta şartmış. Zar zor birikmiş paranızla motor alıyorsunuz üstüne devlet kesik atıyor. Ruhsat ve plaka almaktan vazgeçtim. Bu şekilde kullanacağım kırsalda.

50cc kuba dragon veya rx9 almadığıma pişmanım.

Yeni Tescil
    Tarih: 27.08.2018
    Motor: Yamaha nmax 155
    Yer: Tekirdag

362 TL zorunlu trafik sigortasi
    138 TL noter
    25 TL ( 17 TL plaka + 8 TL Tekirdag Soforler Odasina hibe)

Motosikleti
    Honda CB250R
    Ankara sigorta

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:44 ----------

Alıntı ayktcnknyr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam hangi firmada yaptırdınız sigortayı ?
    Ankara sigorta

Merhabalar benim 176cc atv motorum var 2015 yılında almıştım 3 yıl oldu ve plaka çıkartmak istiyorum acaba nasıl yöntemler izleyeceğim acil cevaplarınızı bekliyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:32 ----------

Motorunuz 2015 model ve yenimi plaka çıkarttınız motorunuzun faturası varmıydı bayiden yeni mi aldınız faturanızı ve 3 yıl sonra plaka çıkarttığınız için bi ceza plaka mtv si cezası vs ödedinizmi? Bendede aynı sorun varda 3 yıl önce motoru almıştım ama şimdi plaka çıkartmak istiyorumda bilgi verirmisiniz? Motor dediğim atv motor 176cc bendeki atv motor

Alıntı Oguzhan03 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar benim 176cc atv motorum var 2015 yılında almıştım 3 yıl oldu ve plaka çıkartmak istiyorum acaba nasıl yöntemler izleyeceğim acil cevaplarınızı bekliyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:58 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:32 ----------

Motorunuz 2015 model ve yenimi plaka çıkarttınız motorunuzun faturası varmıydı bayiden yeni mi aldınız faturanızı ve 3 yıl sonra plaka çıkarttığınız için bi ceza plaka mtv si cezası vs ödedinizmi? Bendede aynı sorun varda 3 yıl önce motoru almıştım ama şimdi plaka çıkartmak istiyorumda bilgi verirmisiniz? Motor dediğim atv motor 176cc bendeki atv motor
    Bende 2015 yılında kuba çita 150 r gold aldım faturası 2015 mayıs ayında kesildi plakısını almak istiyorum tamamı ne kadar tutar ne kadar ceza öderim

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:34 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:37 ----------

Alıntı Bnymnugurlu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende 2015 yılında kuba çita 150 r gold aldım faturası 2015 mayıs ayında kesildi plakısını almak istiyorum tamamı ne kadar tutar ne kadar ceza öderim
    Ve ayrıca özel plaka çıkartsam ne kadara maal olur
    ** BEU 333 ?

İkinci el alınca durum nasıl değişiyor usta açıklar mısın evrak işleri vb.
    Mustafa Kemal Atatürk

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    01.09.18
    noter 138
    sigorta 199
    plaka 40 tl özel minik plaka 30 dakika da işlem tmm
    sakın takipçiye para vermeyin

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Eskiden noterde yapılmıyordu. Emniyette de işlemler 1 günde bitmiyordu. Yok randevu al, sıra bekle, bugün git yarın gel vs yapıyorlardı. Bu nedenle bayinin muamelecisine de vekalet ve komisyon veriyorduk. Şimdi noterde kendiniz halledebiliyorsunuz. Muameleci ve takipçilere gerek yok gerçekten.
    F54 bunu beğendi.

Motosikleti
    XMAX 300
    08.08.2018 de kendim yaptırdım işlemleri Xmax 300 için

Noter: 138 TL
    Plaka 17 TL
    Sigorta : ??? (bana 200 TL çıktı)
    MTV : 144 TL

Tescil işlemlerini kendiniz yaptığınızda bunlara ek olarak MTV yi size yüklüyor ben karışmam diyor bayi. Mtv dahil 530 TL gibi bir rakam istemişti. 299 TL ye halletmiş oldum.

1-2 saat vaktiniz varsa kendiniz çok rahatlıkla yapabiliyorsunuz tüm işlemleri. ruhtası alıp plakayı çıkartmış oluyorsunuz.

Bayi size tüm evrakları veriyor, önce notere gidiyorsunuz, 10-15 dk sürüyor araç kayıt işlemleri. sonra size ruhsatınız ile bir plaka basım belgesi veriyor. plakanız noterde belirlenmiş oluyor ve özel plaka alamıyorsunuz. o belge ile de plaka basım merkezinden plakayı bastırıyorsunuz.

chipsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R25 (acemi sürücü)
    Sigorta konusunda farklı görüşler var ama şu sıralama net:
    -noter
    -plaka

Sigortayı sonradan yaptıranlar yazabilir mi? Hem online yapmak kolay oluyor hem zeyil meyil uğraşmayalım diye..

Alıntı chipsy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sigorta konusunda farklı görüşler var ama şu sıralama net:
    -noter
    -plaka

Sigortayı sonradan yaptıranlar yazabilir mi? Hem online yapmak kolay oluyor hem zeyil meyil uğraşmayalım diye..

Önce Sigorta yaptırılır. sonra noterden ruhsatınızı alırsınız plakanızı şoforler cemiyetinden bastırırsınız. Daha sonra sigortaya giderek zeyil ettirirsiniz.
    chipsy bunu beğendi.

Motosikleti
    R25 (acemi sürücü)
    Alıntı FututuRey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Önce Sigorta yaptırılır. sonra noterden ruhsatınızı alırsınız plakanızı şoforler cemiyetinden bastırırsınız. Daha sonra sigortaya giderek zeyil ettirirsiniz.
    Bunun için faturaya ihtiyacım olacak tabi. Teşekkürler.

motorunuzla beraber verilen fatura, vergi, ve motorun teknik özelliklerini belirten belgeleri teslim almadınız mı?

Motosikleti
    R25 (acemi sürücü)
    Alıntı FututuRey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorunuzla beraber verilen fatura, vergi, ve motorun teknik özelliklerini belirten belgeleri teslim almadınız mı?
    İnşallah hafta başı.

Motosikleti
    R25 (acemi sürücü)
    Güncel bilgi olsun diye buraya şunu bırakıyorum:
    0 motosiklet alımında işlemler ve ücretler sırasıyla
    1- Sigorta (R25 için en düşük 422 tl)
    2- Noter (171 tl)
    3- Şoförler odasında plaka (21 tl)
    Sanırım noterde rastgele plaka çıkıyor, seçme şansı yok. Bilen varsa düzeltsin.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)