Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Ybr 125 ön jant yamuldu

Motovento
    REKLAM ALANI
    Pangaea - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125
    Arkadaşlar, motosikleti 4-5 hafta önce yatırmıştım o zamanda beri çok fazla kullanma imkanım olmadı gene de bir iki kez şile istanbul arası gidip geldim motor giderken ellerimi bırakınca gidon hafif sallanıyordu.

Geçen haftasonu motorun ön jantının yamulduğunu fark ettim çok hafif bir yamulma sanırım yatırmamla ilgili 3-4 haftadır motoru böyle sürdüğüm için çok büyük bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum ama gene de vakit bulduğum ilk zamanda motoru yaptırmaya götüreceğim şimdi sorum şu motorun orijinal jant fiyatı nedir bilmiyorum ama 500 lira belki daha fazladır o yuzden yan sanayi almayı düşünüyorum (yaklasık 200 lira civarı) bunda bir sakınca olur mu ya da motoru böyle sürmeye devam etmem sıkıntı olur mu?

Şimdiden teşekkür ederim 😀

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Duzeltilecek bir yamukluk olabilir,veya balans bozuklugu olabilir,yatirmayla jant yamulmamista olabilir,onden sert darbe aldimi motor?

Lastikcide ustaya baktir.

emreyild - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GS500
    Bütün jantlar düzeltilebilir. Kontrol ettirin.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Jantta çatlak dahi olsa onarımı yapılabilir. Janttaki sorunların hepsi düzeltilebilir değildir ama çoğu bir büyük bir küçük çekiçle işi bilen biri tarafından basitçe düzeltilebilir. Yan sanayisindense basit onarım yapılmış orjinal jantı tercih ederim.

Değişimden öte tamir konusunda ısrarcı olun. Motosiklet ayakta ön teker boştayken elle çevirip janttaki eğriliği görebilir, videosunu veya resmini burada paylaşırsanız daha net yorumlar alabilirsiniz

Fr.Sante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Jet X
    Topcase varsa çıkartıp tekrar bi sürün o da yapabilir. Yazın ellerimi bıraktığımda ip gibi giden scooter kışın rüzgarında ellerimi bıraktığımda gidon sağa sola hareketler yapıyordu. Balans sorunu var diye düşündüm. Topcase çıkarıp denediğimde sorun yoktu. Türbülans yapıyormuş galiba internetten araştırdığım kadarıyla öyle bişeyler okumuştum.
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Motosikleti
    Ybr 125
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Jantta çatlak dahi olsa onarımı yapılabilir. Janttaki sorunların hepsi düzeltilebilir değildir ama çoğu bir büyük bir küçük çekiçle işi bilen biri tarafından basitçe düzeltilebilir. Yan sanayisindense basit onarım yapılmış orjinal jantı tercih ederim.

Değişimden öte tamir konusunda ısrarcı olun. Motosiklet ayakta ön teker boştayken elle çevirip janttaki eğriliği görebilir, videosunu veya resmini burada paylaşırsanız daha net yorumlar alabilirsiniz
    Motoru orta sehpaya alıp tekeri çevirdiğimde yalpalamayı görebiliyorum jantın yamulduğu kesin başta lastikle ilgili birşeydir diye düşünup lastikciye götürmüstüm malum lastik bitmeye yakın ama ordaki usta da jant yamulmuş dedi yarın videosunu paylaşmaya çalışırım.

Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Duzeltilecek bir yamukluk olabilir,veya balans bozuklugu olabilir,yatirmayla jant yamulmamista olabilir,onden sert darbe aldimi motor?

Lastikcide ustaya baktir.
    jantı düzelttirmek için gittiğim usta düzelttirmektense yan sanayi jant al yenisini tak dedi ondan önce gittiğim lastikçi de düzeltmek için ısılı işlem görecek aynı yere sert bir darbe alırsa bu sefer de jant kırılabilir dedi hangisi daha doğru olur bilemiyorum yan sanayi mi yaptırmak mı ☹️

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alüminyun jantlarda ısıl işlem malzemede sertleşmeye neden olur, kırılganlığı arttırır doğrudur. Isıl işleme girmeden düzeltilmesi mümkün ise mutlaka deneyin.

Motosikleti
    Ybr 125
    Kusura bakmayın video atamadım ve jantı değiştirmeye karar verdim jantın orijinalini ne kadara alabilirim fikri olan var mıdır ya da 2. el jant bulabilir miyim bulabilirsem nerden bulabilirim.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    bak yanlış olmasın çünkü yamaha diyince masa kenarlarını kemirecek arkadaşlar var

yamaha diyorsun bak ybr hemde hani roket atıyorlarda bozulmuyor arıza vermiyor (nesi arıza vericekse )

eminmisin bak ybr mi
    BLUERAY bunu beğendi.

Motosikleti
    Ybr 125
    Alıntı istanbu_gezg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bak yanlış olmasın çünkü yamaha diyince masa kenarlarını kemirecek arkadaşlar var

yamaha diyorsun bak ybr hemde hani roket atıyorlarda bozulmuyor arıza vermiyor (nesi arıza vericekse )

eminmisin bak ybr mi
    ahahaha haksız sayılmazlar motora kolay kolay birşey olmuyor benim acemiliğim o kadar yatırdım motoru, aslında yamuk jantla da devam ederim de şile yoluna (bol damperli kamyon içeren virajlı az biraz tehlikeli bir yol) gidiyorum sadece şehir içinde sürmüyorum o yolda jant bir terslik yaparsa sakat olur.

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    http://www.kalyoncumotor.com/YAMAHA-YBR-125-ON-JANT-SIYAH,PR-3837.html

Burda 180 tl ye varmış.

BLUERAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnazuma, Hajoue125 bide cross aldıkmı tamamdır
    Kılavuzu karga olanın burnu boktan kurtulmaz hemşerim...

Motorun da kılavuzu ön tekerlektir.

Yalpalayan bir ön lastik, titreşim yapar, sürüş konforunu bozar, lastiğini yer bitirir, zaten bitik demişsin, yağmurda kösele ayakkabı ile gezme hikayesine döner, virajı bırak düz yolda bile kurudan ıslağa geç kendini kaybeder ve artık zayıf noktası vardır. Önemsenmeyecek darbelerde yada yol şartlarında sinsice hiç çaktırmadan daha da yamulmaya devam eder. Düzeltme işini pres ile yapan yerler var ama illaki ısıl işlem uygulanıyor. Bu adamlarda ısıl işlemi kafasına göre yapıyor. Aha tamam kıpkırmızı oldu bas presi hesabı. Ne yapıyor sanıyorsun ya. Üretim tarihini bilip, aleminyum alaşım değerlerini bilip, iklim şartlarına göre bağıl nemi hesaplayarak ve lazer ölçüm cihazları ile ısıyı denetleyerek mi yapıyor.... :D

Yan sanayi 170-200 arası bulursun. Yan sanayi bile yamuk olanından evladır....

Motosikleti
    Ybr 125
    Dün yamaha servisine gittim orijinal jantın 1300 lira civarında olduğunu öğrendim (oha) bana dediler ki orijinal malzeme 1300 lirayken 200 liralik çakma janttan ne bekliyorsun elinde kalır 1 haftaya kalmaz o da yamulur, sen her zaman orijinal parçayı düzeltmeye çalış. Bana sanayide birini önerdiler (sağolsun jantımı söküp elime de verdiler). jantı aldım bindim minibüse gittim sanayiye düzelttirdim (70 tl) sonra geri geldim servisteki abi de sağolsun ben yokken bujiyi değiştirip hava filtresini temizlemiş (ben de zaten yaptırtmayı düşünüyordum) 60 lira da servise verdim, şuan motosiklet cillop gibi oldu.

Herkese verdikleri cevaplar için teşekkür ederim
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    keşke bajaj olsaydı bu konuya 400 tane küfür kıyamet mesaj yazılmıştı

baksana yamaha olduğunda avukatlar sıraya dizilmiş :D

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)