Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

A Sınıfı Ehliyet Hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar merhaba,

İlk önce aranıza yeni katıldığımı belirtmek istiyorum.

Antalya'da yaşıyorum, yaşım 35. Yıllardır gelen motor sevdamı gerçekleştirmek istiyorum.

B sınıfı ehliyetim var ve direkt A sınıfı ehliyet almak istiyorum. Birkaç sürücü kursunu aradım fiyat almak için ama daha önce tecrübem olmadığı için A1 almam gerektiğini söylüyorlar. Tabiki direk 600cc yada üzeri kullanacak değilim. en az 125 ile başlayıp birkaç sene kullanmak istiyorum fakat tekrar tekrar ehliyet işleri ile uğraşmak istemediğim için A düşünüyorum.

Yüksek cc motor ile sınava gireceğimden mi endişelenip bunu söylediler bilmiyorum.

Sizce haklılarmı, ne yapmalıyım.

Herkese teşekkürler, iyi çalışmalar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    army - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1150 RT
    Haklı değiller kardeşim. Sen doğrusunu yapıyorsun A almalısın. O da sana önce 125 likle motor dinamiklerini anlatmalı, 500 cc ile sınava sokmalı.
    dawned20 bunu beğendi.
    "TANRI TÜRK'Ü KORUSUN!!"

peyloride - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CRF1100 L1
    Aynı yoldan yeni geçtim. 24 yaşında bilinçli bir kullanıcıyım, senin gibi ben de çok araştırma yaptım. A sınıfı almaya karar verdim. Önce Scooter ile turladım parkurda, sonra 125CC vitesli ile, sonra 250-500 derken en son 700cc'lik sınava gireceğim araç ile çalıştım.

Yalnız haklı olduğu noktalar var bence keza, 700cc'lik motorda bazı şeyleri oturtamadığın zaman sorun yaşayabiliyorsun. Misal ben kasis üstünden geçerken direksiyonu fazla sıktığım için o sallantıda istemsizce gaz verip, sonra panikle gaz kesiyordum vs. 700cc cidd bir güç, çok yumuşak davranman gerekiyor. Benzer şekilde yarım debriyajda elini sabitleyip 8 çizmen gerekecek. Ayrıca 700cc'lik motor 125'liklere göre daha ağır.

Bence azıcık kendine güven ve bu işi küçümsemeden araştırıp öğrenmeye çalış. Sorun yaşamadan ehliyetini alırsın.
    Kural [ Z ] ve dawned20 bunu beğendiler.

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    A sınıfı alabiliyorken bu şekilde kandırılıp A2 alanlardan bile pişman olmayan görmedim henüz. A sınıfı alın. Sonra yine yavaş yavaş tırmanırsınız basamakları.
    Kursların işine gelmiyor diye genelde öyle yapıyorlar. Ben hiç sürmedim daha önce dediğimde kayıt yapmak istememişti bir kurs. Bir diğerine biraz biliyorum diye yalan söyleyip yazılmıştım. Öyle eğitim vermişlerdi.
    Yaşım yetse kesinlikle A alırdım. En basitinden tekrar birsürü masraf çıkmazdı. Şimdi seneye A için tekrar 1000₺ ye yakın para çıkacak cebimden.
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

ashes35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250 R --> CBR 650F
    Kurslarin elinde gerekli motosikletler yok diye bu yalani soyluyorlar. Ehliyet bildiginiz gibi cc ye degil guc tabanli olarak ayristirilmis durumda. Ben CBF500 ile girdim. Sirasiyla 125 - 200 - 500 luk surdurduler, sonucta 30 dk surup ehliyet aliyorsunuz. Problem yasayacaginizi dusunmuyorum.
    Kural [ Z ] bunu beğendi.

Alıntı army adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Haklı değiller kardeşim. Sen doğrusunu yapıyorsun A almalısın. O da sana önce 125 likle motor dinamiklerini anlatmalı, 500 cc ile sınava sokmalı.
    Alıntı peyloride adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı yoldan yeni geçtim. 24 yaşında bilinçli bir kullanıcıyım, senin gibi ben de çok araştırma yaptım. A sınıfı almaya karar verdim. Önce Scooter ile turladım parkurda, sonra 125CC vitesli ile, sonra 250-500 derken en son 700cc'lik sınava gireceğim araç ile çalıştım.
    Yalnız haklı olduğu noktalar var bence keza, 700cc'lik motorda bazı şeyleri oturtamadığın zaman sorun yaşayabiliyorsun. Misal ben kasis üstünden geçerken direksiyonu fazla sıktığım için o sallantıda istemsizce gaz verip, sonra panikle gaz kesiyordum vs. 700cc cidd bir güç, çok yumuşak davranman gerekiyor. Benzer şekilde yarım debriyajda elini sabitleyip 8 çizmen gerekecek. Ayrıca 700cc'lik motor 125'liklere göre daha ağır.
    Bence azıcık kendine güven ve bu işi küçümsemeden araştırıp öğrenmeye çalış. Sorun yaşamadan ehliyetini alırsın.
    Alıntı mfBulut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    A sınıfı alabiliyorken bu şekilde kandırılıp A2 alanlardan bile pişman olmayan görmedim henüz. A sınıfı alın. Sonra yine yavaş yavaş tırmanırsınız basamakları.
    Kursların işine gelmiyor diye genelde öyle yapıyorlar. Ben hiç sürmedim daha önce dediğimde kayıt yapmak istememişti bir kurs. Bir diğerine biraz biliyorum diye yalan söyleyip yazılmıştım. Öyle eğitim vermişlerdi.
    Yaşım yetse kesinlikle A alırdım. En basitinden tekrar birsürü masraf çıkmazdı. Şimdi seneye A için tekrar 1000₺ ye yakın para çıkacak cebimden.
    Alıntı ashes35 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kurslarin elinde gerekli motosikletler yok diye bu yalani soyluyorlar. Ehliyet bildiginiz gibi cc ye degil guc tabanli olarak ayristirilmis durumda. Ben CBF500 ile girdim. Sirasiyla 125 - 200 - 500 luk surdurduler, sonucta 30 dk surup ehliyet aliyorsunuz. Problem yasayacaginizi dusunmuyorum.
    Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim, Doğru düşünüyormuşum anlaşılan. Kursların hinliği diyelim o zaman biz buna. Yavaş yavaş niyetlenmeye başlayalım o zaman..

Herkese keyifli sürüşler.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Önceden sınava gireceğiniz motorla alıştırma yapın, mümkünse iyi bir harici eğitim alın. yetersiz tecrübe ile sınavdan kalmanız olası olduğundan kurslar size A yı önermez bazılarında A için sınav motoru dahi yok. Kursta öğretirler diye de çok beklemeyin iş sizde bitiyor. Her halükarda A olmasa dahi A2 alabilirsiniz A1 ile A2 arasında sınav motoru farkı yok. A2 ile de 600cc ye kadar kullanırsınız. Büyük motor büyük paralar gerektiriyor hiç yükseltmeyecekseniz A alayım diye kasmaya da gerek yok o kadar.

Merhaba ben de A sınıfı aldım B sınıfı ehliyetim var dı 3 şubatta sınava gireceğim umarım sende bende alırız

Se-ZeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Shadow Vt 750 C4
    Merhaba,
    Üstteki arkadaşlar kursların tilkiliğini baz alarak A al diyerek yorumda bulunmuşlar ancak sınavlar pekte kolay değil. A ehliyet almak için altında mt-25 gibi manyak bir alet veriyorlar. Eğer sınavdan kalmamak için düzgün bir kurstan eğitim alma imkanın var ise A ehliyet ile başlayabilirsin. Yok kurslar son gün eğitim vererek seni o sınava sokacaklarsa hali hazırda kaybettiğin zamanla kalakalırsın. Bu noktada ne yazık ki işe yaramaz sürücü kursları çok önem arzediyor. Hiç motosiklet tecrübeniz yok yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla, bir an önce eğitim alıp kendinizi geliştirmeniz şart. Aksi halde A'dan geçemezsiniz.

Alıntı artemis99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Önceden sınava gireceğiniz motorla alıştırma yapın, mümkünse iyi bir harici eğitim alın. yetersiz tecrübe ile sınavdan kalmanız olası olduğundan kurslar size A yı önermez bazılarında A için sınav motoru dahi yok. Kursta öğretirler diye de çok beklemeyin iş sizde bitiyor. Her halükarda A olmasa dahi A2 alabilirsiniz A1 ile A2 arasında sınav motoru farkı yok. A2 ile de 600cc ye kadar kullanırsınız. Büyük motor büyük paralar gerektiriyor hiç yükseltmeyecekseniz A alayım diye kasmaya da gerek yok o kadar.
    Tabiki ekstra eğitim düşünüyorum. Ülkemizde ehliyet fiyatları gerçekten çok yüksek. Dediğiniz gibi belki sınıf yükseltmeyi düşünmeyeceğim yada hevesim kırılacak bu işleri bırakıcam. Yada çok memnun bir şekilde sınıf yükselteceğim. Bir kaç yıl sonra sınıf yükseltmek için 2.000 TL - 3.000 istemeyeceklerini kim söyleyebilir ki. İmkan varken alıp kafayı rahatlatmak lazım.

Alıntı Ercan Ateş adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba ben de A sınıfı aldım B sınıfı ehliyetim var dı 3 şubatta sınava gireceğim umarım sende bende alırız
    Merhaba,

Umarım sıkıntısız bir şekilde sağ salim alırsın ehliyetini, Allah yardımcın olsun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:48 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:42 ----------

Alıntı Se-ZeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,
    Üstteki arkadaşlar kursların tilkiliğini baz alarak A al diyerek yorumda bulunmuşlar ancak sınavlar pekte kolay değil. A ehliyet almak için altında mt-25 gibi manyak bir alet veriyorlar. Eğer sınavdan kalmamak için düzgün bir kurstan eğitim alma imkanın var ise A ehliyet ile başlayabilirsin. Yok kurslar son gün eğitim vererek seni o sınava sokacaklarsa hali hazırda kaybettiğin zamanla kalakalırsın. Bu noktada ne yazık ki işe yaramaz sürücü kursları çok önem arzediyor. Hiç motosiklet tecrübeniz yok yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla, bir an önce eğitim alıp kendinizi geliştirmeniz şart. Aksi halde A'dan geçemezsiniz.
    Merhaba,

Kesinlikle haklısınız. Benim düşüncem zaten A sınıfı ehliyet alayımda hemen yüksek cc motorla caddelere çıkayım değil. Yoksa motor üstünde 3. günü göreceğimi düşünmüyorum herşeyi kuralına uygun, sakin bir şekilde yükselmek istiyorum. Planlarımda zaten kurstan alacağım eğitim değil, özel eğitim tarafında yoğunlaşmak var. Touring kafası var bende biraz. Allah'ın izni ile de kursu geçeriz. Heyecanlı bir yapım yoktur. Eğitimini aldıktan sonra rahat rahat hallederiz diye düşünüyorum. Yorumun için teşekkür ederim.

waldorf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Africa Twin
    Merhaba,

Aynı görüşte değilim. Ben de direkt olarak A aldım, sınavda Mt-07 kullandım. Eğer sürücü kursu iyise ve eğitim veren kişi bilgisini aktaracak kadar kabiliyetli ise hiçbir problem yaşamazsınız. Ek olarak sınavların zor değil gayet basit ve üstünkörü yapıldığını düşünüyorum. Şahsi fikri direkt A alabilecek yaş var ise A2'ye başvurmak para ve zaman kaybından başka birşey değildir.
    y.selimbatu ve Kural [ Z ] bunu beğendiler.

Motosikleti
    yamaha tracer 700 2016
    ehliyetinizi genelde daha cok motosiklet ehliyeti veren biyerden alin digerlerine nazaran daha bilgililerdir en azindan.

ben eski sisteme gore aldim (a2 aldim en buyuk ehliyet buydu) bi problem yasamadim yasinizda buyuk oldugu icin bi problem olacagini sanmiyorum.ama ehliyet,egitim,ekipman,baslangic motosikleti sonra yavas yavas buyuk motosiklet.sirasina gore yaparsaniz bir problem olmaz.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Merhaba,
    Sürücü kursları eğitim ve sınav yönetmeliğine göre MT-25 ile size A2 sınıfı ehliyet için eğitim verebilir ve sınava sokabilir. A sınıfı için sürücü kursları NC750 veya sele yüksekliği ve kullanım kolaylığı esas alınarak MT-07 tercih etmekteler. sn. waldorf' un da belirttiği gibi eğer eğitimi veren eğitmen biraz olsun yetenekli ve ilgili ise sorunsuz geçebileceğiniz bir sınavdır.

Kursa kayıt yaptırmadan önce sorun:
    *Sizin kursunuz üzerinden mi yoksa başka kurs aracılığı ile mi ehliyetimi alıcam? (çakalı çoktur, A sınıfı yetkisi olmadığından komisyonla diğer kursa kaydınızı verip komisyon alır, farketmezsiniz bile)
    *Hangi motosikletlerde eğitim alıcam? ([A1],[A2] sınıfı motosikletlerini öğrenin ve ilk olarak onlarla sürüşe başlatılacağınızdan emin olun, ardından A sınıfı için kullanılacak motosiklet hakkında marka model ve yaş bilgilerini sorun)
    *Kaç saat eğitim alıcam, eğitim programını nasıl belirliyorsunuz?
    *Bu eğitim süresi için herhangi bir ekstra ücret ödeyecek miyim?
    *Eğitimde kullanmam için hangi ekipmanları temin ediyorsunuz? (sadece kask derse iki kez düşünüp başka bir kurs bakın. Kurs size en azından kask + dizlik + eldiven + dirseklik veya body armor/mont temin etmeli, güvenliğinizi sağlamalıdır.

Ayrıca eğitim alacağınız eğitmeni bizzat görüp konuşmanız da önemli. İnsan gibi davranan birisi olmazsa eğitime gitmek istemez, sonuçta sorun yaşarsınız.

Motosiklet kullanmayı bilseniz, hatta kendi motosikletleriniz olsa dahi mutlaka kursun kendi motosikleti ile birkaç eğitime katılıp motosiklete ve sınav alanına alışın, tabela ve dönüş noktalarını, ikaz ve yasaklamaları iyice öğrenin. Büyük bir aksilik olmazsa bir kerede geçersiniz

ashes35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250 R --> CBR 650F
    Merhaba,
    MT25 ile A sinifi alamazsiniz. O seride MT 07 ile giriliyor sinava..

Gidilen kurs cok onemli benim gittigim kursta 1 ay boyunca her hafta 4-5 saat motosiklet egitim alaninda egitim veriyorlardi. Kucuk duzeltmeler ile 2. haftanin sonunda CBF500 kullanabiliyordum. Ehliyeti buyuk aliyorsunuz diye kosa kosa Hayabusa almaniz gerekmiyor.

atilla_hakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2009 honda cbr 600rr limidet edition
    Arkadaslar yazılı sınava giriyormuyuz. Birde alan arkadaşlar fiyat alabilirsem tskler

Slayer5810 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suan Motosikletim Yok :(
    Alıntı mfBulut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Seneye Bende A Ya Gircem

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    ben 125 lik motor ile sınava girdim ama A sınıfı ehliyet aldım. ankarada akrabağam falanda yok hemde 23 yaşında aldım ehliyeti.

bendeki ayrı bir şanstı, gerçi 150cc motor var daha büyüğünü alamıyoruz ki!

ehliyet mehliyet sistem süper. türkiyede hangi işi düzgün yapmaya başlayacaklar merak ediyorum.

Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben 125 lik motor ile sınava girdim ama A sınıfı ehliyet aldım. ankarada akrabağam falanda yok hemde 23 yaşında aldım ehliyeti.

bendeki ayrı bir şanstı, gerçi 150cc motor var daha büyüğünü alamıyoruz ki!

ehliyet mehliyet sistem süper. türkiyede hangi işi düzgün yapmaya başlayacaklar merak ediyorum.
    125 cc ile girmenize fazla şaşırmadım çünkü bazen a2 leri motor olmayınca a1 ile sokuyorlar ama 23 yaşında nasıl a sınıfı alıyorsunuz kurs illegal bişiler yapmışdır ilerde inşallah bir sıkıntı olmaz

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı AbsentBlue adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    125 cc ile girmenize fazla şaşırmadım çünkü bazen a2 leri motor olmayınca a1 ile sokuyorlar ama 23 yaşında nasıl a sınıfı alıyorsunuz kurs illegal bişiler yapmışdır ilerde inşallah bir sıkıntı olmaz
    ben ehliyete yazıldığımda yeni sisteme geçilmemişti ve ehliyeti kazandıktan sonra evraklar ile 5 ay gezdim.

evrakları emniyete teslim ettiğimde yeni sistem gelmişti ve A2 beklerken direk A geldi, benim bir suçum yok, 4 sefer çevirdiler ehliyete laf söyleyen olmadı daha.

zaten 25 yaşındayım şu anda.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Konuyu açıp soran arkadaş A sınıfı ehliyetini aldı mı acaba? aradan 6 ay geçmiş.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)