Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Üretimi Durmuş Motosiklet Almak ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Merhaba arkadaşlar üretimi durmuş motosiklet alınır mı ? Bugünlerde üretimi duracak olan motosikletlere ilgi olduğunu sıkça okuyorum.Nedir bu işin aslı astarı ? Firmaların 10 yıl parça getirme zorunluluğu olduğunu biliyorum.Her firmanın bunu uygulamadığını da bir yazıda okumuştum.Ama üretimi durmuş motosiklet olmak ne kadar mantıklı ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Birkan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf R-125 / Honda Today 50 / Ninja 250r / Xmax 250
    Bunun için marka/model söylemen lazım. Alanacak olanı var alınmayacak olanı var. Bende today var üretimi 2011 de bitti 2017 de aldım.

Felis Leo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HHH
    Bende 2006 suzuki gsr 600 var en son 2009 da üretildi galiba fakat ortalıkta her yerde parçası var. buradan çıkan sonuç piyasada zamanında çok satılmış eski motorlarda sorun olmaz.

Bune - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    Yamaha Fazer 6 kullanıyorum yanılmıyorsam 2009' dan beri üretilmiyor bugün satsam yine aynı motoru alırım 5 sene sonra da aynı motoru alırım ama örnek veriyorum şu piyasaya yeni giren çin malı markalardan birinin üretimi bugün bitse yarın almam, marka güven vermeli biraz.

Motosikleti
    Bajaj Pulsar rs 200
    peki abilerim Kymco venox 250 alınır mı ne diyosunuz buna ?

Motosikleti
    Şu an yok..
    10 yıl yedek parça bulundurma zorunluluğu var firmaların.
    Ayrıca 10 yıl dolsa bile tr de bulamadığın parçayı yurtdışından bulup getirtebilirsin.
    Sorun olmaz.

Modele göre değişir aslında. Motorun ne kadar yakında üretimi bitmiş olduğuna ve ne kadar popüler olduğuna göre değişir. Mesela Varadero, CBF 600, CBF 1000 sıkıntı olmayabilir. Ama YBR 250, CBF 250, MT-03 parça bulmak konusunda biraz daha zorluk çıkarabilir. Modeli belirleyip, en son ne zaman üretildiğine ve Türkiye'de satıldığına bakmak ayrıca sahibinden.com'da bir arama ile motorun ne kadar popüler olduğunu anlamaya çalışmak akıllıca olabilir. Modele ait facebook grubu veya forumu filan varsa o da popülerliğine delil oluşturabilir.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Yani çok satılan ve yedek parçası uyumlu olan motosikletler alınır diğerleri alınmaz bundan bu sonuç çıkıyor.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Cbf150 nin üretimi durdumu bilmiyorum ama Türkiye'ye gelmicek artık. Önümüzdeki 25 yıl boyunca parça sıkıntısı çekmez bence cbf 😀 motoruna göre değişir , bazı markaların üretimde olan modellerinin yedek parçası yok kaldı ki üretimden kalkınca olsun..

Motosikleti
    Artık Yok...
    motorun cinsine göre değişir grenajsız yada grenajı az olan motorlarda zaten parça sıkıntısı olmaz kolay kolay çünkü firma o motorun üretimini kessede o motorun üstündeki motoru başka modellerindede kullanıyor ilerdede kullanıyor yeni modellerinde revize ederek.. motor aksamında pek bir sorun çıkmaz o yüzden .. en kötüsü muadil markanın parçası uya bilir.

Grenaj parçaları her zaman en büyük sorun olur.. depo falanda ezilse çekiçlenip düzeltilir sıfırı yoksa yada pahalıysa ufak grenaj çatlaklarınıda macunla falan doldurup üstü boyanır kapatılır..

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    bende 660 tenere var üretimi durdu
    fakat bu gün 30 sene önce üretimi biten 600 xt nin bile parçası her yerde var
    yani 10 yıl önce üretimi biten bi motosiklet alınır kullanılır
    japon motor bozulmuyor ki parça lazım olsun

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende 660 tenere var üretimi durdu
    fakat bu gün 30 sene önce üretimi biten 600 xt nin bile parçası her yerde var
    yani 10 yıl önce üretimi biten bi motosiklet alınır kullanılır
    japon motor bozulmuyor ki parça lazım olsun
    japon bozulmuyor diye bir şey yok... her motorun bir kullanım parça ömrü var .. bir süre sonra en kötüsü motor ister en iyisi segman ister.

amortisör keçeleri yağ kaçırır yaşdan parça ömründen dolayı, furç bilyası ister,statör eskir işi biter yeni sargı yaptırılması gerekir say say bitmez neticede hiç bir parça sonsuza kadar dayanmaz her parçanın bir kullanım ömrü vardır.

bu arada xt600 de bende vardı zamanında güzel motordur onlardada üst kapak kronik sorunluydu misal fabrika bile bunu kabul etmişdi o yıllarda zaten sonraki üretilen revizyonlu serilerde sistemi değişitrmişlerdi onla bir manisa yolculuğum vardır yol bitsin diye dualar etmişdim uzun yolda yorardı rahatsızdı biraz uzun yolda..
    MotorKafa bunu beğendi.

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Bende YBR 250 var.Bi daha şey etseler almam.Çok satıp üretimi duran motosikletlerde sıkıntı yok onları al 10 sene sonra yine parça bulursun.Benimki gibi 1 sene gelmiş motorun bir şeyini bulamazsın.

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    CBR 250r üretimi bitti mi şuan 300lükler mi geliyor

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Alıntı Erkan344 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    10 yıl yedek parça bulundurma zorunluluğu var firmaların.
    Ayrıca 10 yıl dolsa bile tr de bulamadığın parçayı yurtdışından bulup getirtebilirsin.
    Sorun olmaz.
    Peki firmanın makul fiyat verme zorunluğu var mı ? Mesela tamam dedi km göstergesi siparişle 2 hafta temin süresi 1640 euro+kdv dedi.
    Diyebiliyor muyuz olur mu bunu sattığınız zaman fiyat 240 tl+kdv idi diye.

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı whitedeamon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    CBR 250r üretimi bitti mi şuan 300lükler mi geliyor
    Üretimi bilmiyorum da bize gelmeyecekmiş artık. Yerine naked gelecek. CB250

Alıntı mfBulut adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üretimi bilmiyorum da bize gelmeyecekmiş artık. Yerine naked gelecek. CB250
    Cbr250'nin yeni hali buymuş CBR250R olmuş adı

https://www.honda.com.tr/2018-yeni-modeller

RoofRoof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRZ400SM
    Alıntı mgora adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki firmanın makul fiyat verme zorunluğu var mı ? Mesela tamam dedi km göstergesi siparişle 2 hafta temin süresi 1640 euro+kdv dedi.
    Diyebiliyor muyuz olur mu bunu sattığınız zaman fiyat 240 tl+kdv idi diye.
    Yok hacı öyle bişi sanırım.Fiyat değişti der biter.

gitaristgkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xt 600 e
    22 yaşında yamaha xt 600 kullanıyorum valla hem eskiyi seviyorum hemde parça konusunda bi sorun olmuyor ki kolay arıza da vermiyor zaten velhasıl alınır
    F54 ve korayuzuner1 bunu beğendiler.

olcaytoshow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Varadero
    Piyasada olduğu dönemde çok satmış bir motosiklet almak hiç sıkıntı olmaz.
    Ama gidipte Moto guzzi'nin üretimden kalkmış bir modelini alırsan ayvayı yersin. Ne parça bulabilirsin nede işten anlayan bir usta.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)