Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Fiyatlardan yakınanlara detaylı açıklama (Pahalı değil Alım gücümüz düşük)

Motovento
    REKLAM ALANI
    gerivites - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    D400
    Merhaba,

Sürekli olarak motosiklet fiyatlarından, parça fiyatlarından, ikinci el fiyatlarından yakınılıyor. Bazı insanlar da ekonomimizle alakalı bir sıkıntı olmadığını, firmaların bu işlerden çok para kazandığını söylüyorlar. Şimdi size sıfır km CFmoto 400nk örnek vereceğim(bu denk geldi). Parça fiyatları da oldukça pahalı bir model. Parça ile ilgili kıyaslama yapamayacağım.

Avustralyada 400nk satış fiyatı $5.990 (kaynak:http://www.cfmoto.com.au/400nk-ABS)
    TL'ye çevirmek mantıksız ama hadi çevirelim 1dolar 3,75ten 22.462 TL yapıyor.
    Bu motosiklet Türkiye'de 2018 zammından sonra 20.290 TL oldu. Yani daha ucuz bravo. Gerçi yarısı da vergi, onu da düşsek hepten ucuz.

Bizim ülkemizde asgari ücret 1400dü 1600 oldu mu olacak mı öyle birşeyler var. Hadi 1600den hesaplayalım. 20.290/1600=12,68
    Yani başka hiçbirşeye para vermeden 12 ayda bu motosiklete sahip olabilirsiniz.

5.990 dolar fiyatı avustralyadan almıştık. TLye çevirince bizden 2bin tl daha pahalıya satıyorlar. Gelelim zurnaya.
    Avustralya'da Kişi başına yıllık asgari ücret: 21.387 dolar (2015) (kaynak:https://www.ntv.com.tr/galeri/ekonom...Ak-R4-oPOWGyTw)

2015'e dikkatinizi çekerim. Daha fazla moralimiz bozulmasın diye yenisini aramadım. Yıllık 21.387 dolardan, aylık 1782 dolar, şu anki kurdan 6683TL yapar. Peki orada 400nk kaç paraydı 22.462/6683=3,36
    Yani Avustralya'da asgari ücretli bir adam başka birşeye para vermezse 3 ayda bu motosiklete sahip olabiliyor.

Tektabancanın 2018 Fuar (https://www.youtube.com/watch?v=kslmo2HLng0) fiyatlarına bakarsanız anlarsınız. Amerika'da benzinlikte çalışan arkadaşım var aylık 2500dolar civarı kazanıyor. Bu motosikletlere sahip olmak o kadar kolay. O yüzden avrupada amerikada millet cayır cayır 600lüğe 1000liğe biniyor. 6000 dolarlık 400nk'nın yüzüne bakan olmaz.

Özet olarak durumumuz 3ncü dünya ülkelerinden iyi olabilir ama dünyanın büyük bir kısmından kötü durumdayız. Aynı ürün için 4 kat daha fazla çalışmamız gerekiyor. Benim 7bin tllik motorum var. Durumum olursa 22-23bin TL (14 Aylık asgari ücret) bayılıp (mecbur) "250cc" sıfır bir honda alacağım. Pahalı cart curt diye de ağlamıyorum. Bence artık siz de parçaya ikinci ele japonlara sövmekten vazgeçin. Ülkemizin durumu bu.

Herkese iyi günler dilerim. İyi çalışmalar. Çok çalışmamız lazım çook.
    tommygun, oialdemir, Bune ve 15 diğerleri bunu beğendiler..
    instagram.com/gerivites
    youtube.com/user/nimbus8222

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Gelde bunu vatandaşa anlat. Adam x bir ürünün fiyatı TL ye çevirip, aaa bu ürün bizim ülkede daha ucuz diyor. Bilmiyor ki adamların dolar, euro kazanıp dolar, euro harcadığını
    Shrieker bunu beğendi.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yetmez ama EVET!

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Aynı durum tatil için de geçerli, 1 hafta tatil için 1 aylık maaş bırakıyoruz... Eeee ben ne anladım bu işten?!
    zekeriyaimam, Panashira ve Shrieker bunu beğendiler.

Motosikleti
    Kawasaki Ninja 250 sl gitti MT 25 geldi
    Bizim alım gücümüz düşük de itibarımız avustralyayı ona katlar vallaaaa her şey paramı yaa. Nedir bu para severlik motora da binmeyiver herkes motora bincek diye bişe mi var xD

Motosikleti
    Suzuki VanVan 125 L6
    $5.990 avustralya doları cinsinden, 1aud = 3tl civarı olması lazım

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:41 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:26 ----------

Bu arada güncel asgari ücret 17.70$ ile 18.29$ arası ortalama 18$ desek yasal çalışma süresi 38saat/hafta ile aylık $2.736 yapar yani yaklaşık 2 buçuk ayda alınabiliyor bu motosiklet.

Motosikleti
    honda cb500f
    Oyle bi algi var ki sanki bu durum son 10 yilda bu hale geldi.eskiden daha da beterdi.eskiden milli gelir daha dusuktu. Bide bu ulkeler hep somuru ulkeleri belcikalilar ornegin afrikada coluk cocugun elini kesmis az is yapiyor diye.keza ingilizler ve bati hep ayni.bunlarin cogu dunyayi bu sekilde somurmusler. Biz mazlumun hakkini yiycegimize varsin daha dusuk cc ye binelim.dunyanin cogu bizden cok daha dusuk maaslara calusiyr. Gunluk 1 dolara calisan cok insan var.
    Saygi ve sevgilerimle
    Kanji ve YERUÇAĞI bunu beğendiler.

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    3 kere sildim yazımı birinde hayvanlara hakaret etmişim diğerinde kuşlara hep'mi bunlar suçlu'ki her defasında bahsediyoruz bu canlılardan. Tek bildiğim gerçek deve dikeni seviyor başkada bir şey demiyorum.
    fatih.met, Metehan07-70 ve sandıkçı bunu beğendiler.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Kesinlikle haklısınız

Bizde alım gücü bir çok ülkeye göre düşük.

Dikkat ederseniz bizim üretmediğimiz herşey bizde pahalı. Bunun çaresi üretim üretim üretim.

Ha bunun çaresi varmı. Köprünün altından çok sular akması lazım ben göremem de belki ( olursa) torunlarım
    görür

Macit250 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar
    Müstahak bence, bakan doğru diyor ekmeğin zeytinin fiyatı belli. 2 sene zeytin ekmek yiyin motorunuzu alın.

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle haklısınız

Dikkat ederseniz bizim üretmediğimiz herşey bizde pahalı. Bunun çaresi üretim üretim üretim.

Ha bunun çaresi varmı. Köprünün altından çok sular akması lazım ben göremem de belki ( olursa) torunlarım
    görür
    Yani bizim ürettiğimiz ürünler ucuz olur diyorsunuz doğrumu ? Pilavlık Pirinç bizde üretiyoruz ithalde ediyoruz bizde ne kadar ithal ne kadar biliyormusunuz ? Rize turist çayı biz üretiyoruz hemde ihracat olarak dış Ülkelere satıyoruz Bizde ne kadar Kıbrısda ne kadar Almanyada ne kadar bir bakın hala aynı fikirdeyseniz konuşmamızında tartışmamaızında anlamı yok.
    körlerin arasında tek gözlü adam kendini kral sanır

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Onur34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Oyle bi algi var ki sanki bu durum son 10 yilda bu hale geldi.eskiden daha da beterdi.eskiden milli gelir daha dusuktu. Bide bu ulkeler hep somuru ulkeleri belcikalilar ornegin afrikada coluk cocugun elini kesmis az is yapiyor diye.keza ingilizler ve bati hep ayni.bunlarin cogu dunyayi bu sekilde somurmusler. Biz mazlumun hakkini yiycegimize varsin daha dusuk cc ye binelim.dunyanin cogu bizden cok daha dusuk maaslara calusiyr. Günlük 1 dolara calisan cok insan var.
    Saygi ve sevgilerimle
    "Onlar kötü kaka, çocuk çocuğun elini kesiyorlar, o yüzden çok kazanıyolar. Biz de yapsak biz de kazanırız. Ama biz yapmıyoz. Günah. Onun yerine fakir yaşamayı tercih ediyoruz."

Sahi Güney Kore nasıl güçlendi bu kadar. Bütün dünya onların ürünlerini kullanıyor. Kendi tank ve füzelerini yapıyorlar. Birilerini asıp kestiler mi? Sömürdüler mi?

Yoksa problem biraz da biz de olabilir mi acaba?
    mLh, fatih.met, Osm@n ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

gerivites bunu beğendi.

osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bilgi amaçlı:

1 Avustralya Doları = 3,03 Türk Lirası

Motosikleti
    honda cb500f
    [QUOTE=hasmet;4275548]"Onlar kötü kaka, çocuk çocuğun elini kesiyorlar, o yüzden çok kazanıyolar. Biz de yapsak biz de kazanırız. Ama biz yapmıyoz. Günah. Onun yerine fakir yaşamayı tercih ediyoruz."

Sahi Güney Kore nasıl güçlendi bu kadar. Bütün dünya onların ürünlerini kullanıyor. Kendi tank ve füzelerini yapıyorlar. Birilerini asıp kestiler mi? Sömürdüler mi?

Yoksa problem biraz da biz de olabilir mi acaba?[/Q
    bizdede de problem var tabi ki bu yılların verdigi bir birikim fakat güney kore gibi üç kagıt açmadan bunu basaran ülkeler gercekten cok az.

Bizde onun için. Bize 250 lik motor bile çok fazla. Yani aldığımız maaşı düşününce en az 3 kat pahalı

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Kesinlikle haklısınız

görür
    yeni rakı, çaykur rize çayı. aklıma bunlar geldi. biz üretiyoruz ama yurt dışında daha ucuz

bizim ülkeden bir b.k olmaz; bugün iş arkadaşlarımın ve patronun yanında yıllar önce yaşadığımız saman krizi ve patates krizinden bahsettim. zamanında saman balyesi(25kg) 20 liraydı dedim ve krizin 2 sene sonrasında 4,5 liraya indi dedim. sonrasında patatesin 2.5 lira olduğu kriz dönemini söylerken patron girdi araya: samanı ne yapcan dedi bana ve bende "saman ne yapılır patron?" dedim ve "samanın ne yapıldığını bilmiyor musun sen?" diye dalga geçer gibi sordum ve bana "samanla bizim işimiz yok ki" dedi ve bende "ne salak adamlarsınız yaa herşey bir birine zincirleme etki ediyor bunu nasıl bilmezsiniz" dedim ve baktım kimseden ses çıkmıyor ve sonra "..... koyim sizin" dedim içimden ve politik konulardan bahsetmeyi bıraktım.

abi mal mal, bizim ülkemizde herhangi bir işte yöneticiler tam bir mal ve hal böyle olunca işlerde çuvallıyoruz hep.

... öğle vakti yine bira hesabı yapıyoruz ve ben 7 liradan hesaplıyorum ama meğersem bira 9 lira olmuş haberim yok. en ucuz sigara yine 9 lira!

maliyeti ne arkadaşım bunların? bunu sen 40 lira yap ve millet pahalı diye bırakırsa gel yüzüme tükür. kaçak satılır evde üretili yine bir yolu bulunur tüketimi.

kendimizi kandırmayalım, hükumet ağır çuvallamaya başladı ve halka nasıl vergi geçireceğini sapıttı artık.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:05 ----------

.................

özetliyorum, ülkede ne "adalet" var ne de "kalkınma"! tbmm binası önünde kendini yakan adamın haberini okudunuz mu? haber yasaklanmadan girin okuyun, adaletten ve kalkınmadan bir örnek daha size.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:05 ----------

.................

daha bakmadım ama bir haber daha varmış, amerika bizim suriye sınırına 30 bin terörist mi ne yığıyormuş... bilemiyorum, iman gücümüzü bir gün göstermek zorunda kalacağız ama iman dolu adamlar göremiyorum ben memlekette. bir laf vardır, kılıç kuşananın derler. biz amerikaya nasıl karşı koyacağız var mı fikri olan?

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Alıntı bektanist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yani bizim ürettiğimiz ürünler ucuz olur diyorsunuz doğrumu ? Pilavlık Pirinç bizde üretiyoruz ithalde ediyoruz bizde ne kadar ithal ne kadar biliyormusunuz ? Rize turist çayı biz üretiyoruz hemde ihracat olarak dış Ülkelere satıyoruz Bizde ne kadar Kıbrısda ne kadar Almanyada ne kadar bir bakın hala aynı fikirdeyseniz konuşmamızında tartışmamaızında anlamı yok.
    Bu kadar uç örnekleri bulmak çok zor değil.

100 tane üründen 2 tane seç biri asılsız olsun ( https://www.sabah.com.tr/ekonomi/201...e-cini-solladi ) diğeri bir marketin promosyon u olsun....

Domates, yada tekstil neden ucuz acaba, inşaat ürünleri neden ucuz, türk mermeri çok mu pahalı, Renault,Fiat Ford neden ww den ucuz, daha çoğaltılabilir tahmin edersin.

Farzedelim ki senin dediğin doğru çözümün nedir.

Saman işini çok zorlama biraz hava durumuyla alâkalı kimse birşey yapamaz

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Bu kadar uç örnekleri bulmak çok zor değil.

100 tane üründen 2 tane seç biri asılsız olsun ( https://www.sabah.com.tr/ekonomi/201...e-cini-solladi ) diğeri bir marketin promosyon u olsun....

Domates, yada tekstil neden ucuz acaba, inşaat ürünleri neden ucuz, türk mermeri çok mu pahalı, Renault,Fiat Ford neden ww den ucuz, daha çoğaltılabilir tahmin edersin.

Farzedelim ki senin dediğin doğru çözümün nedir.

Saman işini çok zorlama biraz hava durumuyla alâkalı kimse birşey yapamaz

...ülkenin cari açığını kapatma adına mantıklı bir düşünme yapıyorum hemen;
    yurt dışına ihrac etme ihtimali yüksek ürünler ülkemizde pahalı olur. üretimin ihrac edebildiğimiz kadarını ihrac edip kalan az miktarı ülke içinde piyasaya sunarız ve az miktarda olduğundan fiyatını yüksek tutarız.

gerçek bir örenği olmayan sadece düşünceye dayalı bir fikir benimkisi; mesela kendi üretimimiz olan, portakal, çay, fındık, incir, yeni rakı, tütün v.s. ihrac ederiz ve ihrac ettiğimiz ülkenin halkı bu ürünleri bizim ülkemizden daha ucuza kullanırlar.

bunun sebebi onların para değeri bizimkisinin 3 yada 4 katında olmasıdır ve bunun yanı sıra biz belli bir rakam ihrac yapmak zorundayız ki ülke kasasına para girsin ve bizde başka şeyler ithal edebilelim.

para değerimizin çok fazla düşük olması bizi gereğinden çok ihrac yapıp çok daha az ithal yapmaya mecbur bırakıyor ve bu yüzden başka ülkede çerez fiyatına satılan 250cc motor bizim ülkede ateş pahası.

asıl soru şu olmalı arkadaşlar; bizi bu hale getiren beceriksiz hükumet niye düzelmiyor? düzelmiyorsa da niye bırakmıyor? ben duydum işi yapamayıp gururundan dolayı istifa edeni yada intihar edeni.

Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yeni rakı, çaykur rize çayı. aklıma bunlar geldi. biz üretiyoruz ama yurt dışında daha ucuz

bizim ülkeden bir b.k olmaz; bugün iş arkadaşlarımın ve patronun yanında yıllar önce yaşadığımız saman krizi ve patates krizinden bahsettim. zamanında saman balyesi(25kg) 20 liraydı dedim ve krizin 2 sene sonrasında 4,5 liraya indi dedim. sonrasında patatesin 2.5 lira olduğu kriz dönemini söylerken patron girdi araya: samanı ne yapcan dedi bana ve bende "saman ne yapılır patron?" dedim ve "samanın ne yapıldığını bilmiyor musun sen?" diye dalga geçer gibi sordum ve bana "samanla bizim işimiz yok ki" dedi ve bende "ne salak adamlarsınız yaa herşey bir birine zincirleme etki ediyor bunu nasıl bilmezsiniz" dedim ve baktım kimseden ses çıkmıyor ve sonra "..... koyim sizin" dedim içimden ve politik konulardan bahsetmeyi bıraktım.

abi mal mal, bizim ülkemizde herhangi bir işte yöneticiler tam bir mal ve hal böyle olunca işlerde çuvallıyoruz hep.

... öğle vakti yine bira hesabı yapıyoruz ve ben 7 liradan hesaplıyorum ama meğersem bira 9 lira olmuş haberim yok. en ucuz sigara yine 9 lira!

maliyeti ne arkadaşım bunların? bunu sen 40 lira yap ve millet pahalı diye bırakırsa gel yüzüme tükür. kaçak satılır evde üretili yine bir yolu bulunur tüketimi.

kendimizi kandırmayalım, hükumet ağır çuvallamaya başladı ve halka nasıl vergi geçireceğini sapıttı artık.

.................

özetliyorum, ülkede ne "adalet" var ne de "kalkınma"! tbmm binası önünde kendini yakan adamın haberini okudunuz mu? haber yasaklanmadan girin okuyun, adaletten ve kalkınmadan bir örnek daha size.

.................

daha bakmadım ama bir haber daha varmış, amerika bizim suriye sınırına 30 bin terörist mi ne yığıyormuş... bilemiyorum, iman gücümüzü bir gün göstermek zorunda kalacağız ama iman dolu adamlar göremiyorum ben memlekette. bir laf vardır, kılıç kuşananın derler. biz amerikaya nasıl karşı koyacağız var mı fikri olan?
    Birincisi patronlar mal değil hepsi işine gelmeyen konularda anlamamzlıktan geliyor. Haram helal konuları onlar için pek önemli değil ( tüm patronlar için değil tabiki) .
    İkinci konu Amerika ya bugün boyun eğersek sıradaki fethedilecek ülke biz oluruz. Ne yapacaksak şimdi yapmalıyız çünkü şuan birçok ülke Türkiyeyi destekleyecektir. Ama beklersek Amerika önce bizi yanlız koyacak ve çoktan diğer ülkelerde olduğu gibi iç karışıklık yaşanacak.
    İş işten geçecek.
    Unutmayın biz Türkiye'yiz kimsenin himayesi altında yaşayamayız. Biz amerikan askeri bile olsa müdahile etmek durumundayız.
    Yoksa bize yazık olur

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:36 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:32 ----------

Savaş ile olmasa bile amerikanın anladığı dilden konuşmalıyız
    YERUÇAĞI bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)