Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motor yağının gereksiz şekilde değiştirilmesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı bektanist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyla alakalı değil trolle alakalı söyleyecek bir şeyim varsa kalayımmı ?

http://www.motosiklet.net/forum/moto...ml#post4274303
    sen troll nedir daha onu bilmiyorsun.Rica ediyorum başlığı kirletme.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    Alıntı Loeb adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sen troll nedir daha onu bilmiyorsun.Rica ediyorum başlığı kirletme.
    bu uslubdan değil emir kipiyle devam et belki algılamam bilmediğim trolluğu iyi bildiğini görecek kadar bilgim var
    körlerin arasında tek gözlü adam kendini kral sanır

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    benim driftte gene her 1000 de yağ değişimi şuan 80 binde 80x30 desek 2400 tl yağ değiştirmeyip sıfır blok mu alsaydım acaba :D
    birbilent ve MSMorkan bunu beğendiler.

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    Alıntı bektanist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Konuyla alakalı değil trolle alakalı söyleyecek bir şeyim varsa kalayımmı ?

http://www.motosiklet.net/forum/moto...ml#post4274303
    sturan2 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    eheh,nerden buluyosun bunları Jemand ya, alem adamsın vesselam!

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Ben motor her devir çevirdiğinde yağı değiştiriyorum
    Jemand bunu beğendi.

emreyild - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GS500
    Kitapçık 8k diyor servis 4k da değiştiriyor usta 3k da bir değiştirelim diyor. Aslında kimse bi bok bilmiyor. Kalkıp litresi 20 liralık yağ alırsan bence 2000 de bir bile değiştirmek normal. Ben motul 7100 kullanıyorum 6k da kendim değiştirdim. Çıkan yağ hala aynı akışkanlıktaydı. Bi sonraki değişimi bu sefer kitapçığa uyup 8k da yapacağım.
    zekeriyaimam ve birbilent bunu beğendiler.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yağı sık sık değiştirmenin çevre kirliliği ve para kaybından başka bir anlamı yok. Km göstergenizin yerinde motorun kaç saat çalıştığı yazmıyorsa, kitapçıkta kilometreye kadar kullanın. Yazık, günah
    Az silindir, çok iş

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Başlığı açan arkadaşa katılıyorum, kitapçıkta ne yazıyorsa onu uygulamak gerekir. Kitapçıkta ayrıca zor kullanım koşullarında erken değiştirilmesi de tavsiye edilir. Normal şehir içi, dışı kullanımda erken değiştirmenin anlamı yok.

Bu yağ konsunda kimya mühendisi bir arkadaş varsa yorumlarını merak ediyorum, zira bu konuda benim dikkate alacağım tek kişi kimya mühendisi olur. Usta, tecrubeli kullanıcılar, ben erken değiştiriyorum süper oluyorcular bana bir şey ifade etmiyor.

Vites geçişlerinin kemikleşmesi yağın ömrünü tamamladığı anlamına gelmez, yağın renginin koyulaşması-koyulaşmaması yada yağın su gibi yada daha koyu kıvamlarda olmasıda birşey değiştirmez. Yağın çalıştığı ortamlar mikron ölçüsünde ortamlar, gözlemlenebilen farklar yağın performansının değiştiğini göstermez.

Ben kullandığım her motorda kitapçığa uyarım.
    Mertcan39 bunu beğendi.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    Kaliteli bir yağ koyuyorsan erken değiştirmene gerek yok. Kanuni motorumda 2000 km olmadan 1500-1800 km arası yağ değişimi yapardım. Yağ olarak 8000 km boyunca castrol power 15w50 kullandım. Daha sonra motul 5100 15w50 kullandım. 10.000 de debriyajı değiştirdiğimde dişliler gıcır gıcırdı. Ama karterin alt köşelerinde yağ çamur gibi olmuştu. Bildiğin yağ tortu oluşturmuş. Yağı erken değiştirmeme rağmen neden böyle olmuş anlam veremedim

CriminalS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 150 Mh Drift
    Her zaman motul koyarim her 1500 kmde de degistiririm . Motul 5100

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Yağ değişimi konusunda erken değişitrmeniz menfaatinize arkadaşlar bende pcx var 2000 de bir değişiyorum öyle düşündğünüz gibi zor da değil sorun değil yani

firmaların siz 10 bin demesine gelellim scooter için 5000 km normal arkadaşlar ama ağ özelliğini kaybediyor

arabalarda herkes 10 binde değişiyor ama 200.000 km de motor dağılıyor ? bence yağlama işi tam da olmuyor öyle olsa bu kadar km de dağılmaz

firmalar dci motora yarım milyon km ömür biçiyor kaç kişi 500.000 yaptı arabası ile

en ufak arızada araç değişmek istiyor herkes çünkü o kadarda bakım lı değil

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:09 ----------

Alıntı zekeriyaimam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben motor her devir çevirdiğinde yağı değiştiriyorum
    dalga mı geçiyorsun sen ya? her kontak açtığından değiştiriyordun hani?

osiosborn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Scooter kullanıyorum. 3000km'de bir yağ değişimi yapıyorum. Uzun zamandır aklımda çıkan yağı filtre edip tekrar doldurma düşüncesi var.

3000km'de yağ değişiminin sebebi filtere olmaması olarak gösteriliyor.

emreyild - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GS500
    Alıntı istanbu_gezg adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağ değişimi konusunda erken değişitrmeniz menfaatinize arkadaşlar bende pcx var 2000 de bir değişiyorum öyle düşündğünüz gibi zor da değil sorun değil yani

firmaların siz 10 bin demesine gelellim scooter için 5000 km normal arkadaşlar ama ağ özelliğini kaybediyor

arabalarda herkes 10 binde değişiyor ama 200.000 km de motor dağılıyor ? bence yağlama işi tam da olmuyor öyle olsa bu kadar km de dağılmaz

firmalar dci motora yarım milyon km ömür biçiyor kaç kişi 500.000 yaptı arabası ile

en ufak arızada araç değişmek istiyor herkes çünkü o kadarda bakım lı değil

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:09 ----------

dalga mı geçiyorsun sen ya? her kontak açtığından değiştiriyordun hani?
    Hocam yapmayın etmeyin pcx'in kitapçığını 8bin km yazıyor o kadarı da israf. Kullanmanız gereken yağ 10w30 tam sentetik

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Periyodik bakimlari duzgun yapilmamis;

-Buji degisimleri

-Karburator ayarlari/Ateşleme haritasi

-Silindir kapak,contalar,keçeler,oringler vb öngörülen km´lerde değişimleri.

-Piston yag/kompresyon sekmanlari.km baz alinarak değişim vakti gelmesine ragmen degismediyse,sekman,piston,silindir cidarlarinda verimli yağ filmi oluşumunu sekteye ugratarak yaği yakacaktir.

-Ureticinin önerdigi uygun vizkozitede yağlar.

-Kullanim stili,surekli yuksek kompresyonda kullanmak(yığdırmak).

-Duzenli supap ayarlari.

-Motoru isitmadan ani kalkişlar.

-Uygun devir,uygun vites oranlari.

Yukaridaki bakim durumlarinin hepsi pozitif ise Model tablosundaki Degisim degerlerine riayet etmek saglikli olacaktir.

Tam tersi durumda ise,isterse kullanici her 1000km degisim yapsin cikan yağ kamyoncu tabiriyle On numara yag olur.

Motosikleti
    xmax 400 momo abs 2014 peugeot django 150
    Bende pcx vardı servis 4binde bir getir dedi.8 bin den sonra dediler 2 binde bir değiştirirsen uygun olur illa bize getireceksin diye bir şey yok kendinde değiştirebilirsin ama 2 binde bir değiştir dediler.ustama sordum yok yea dedi 4bin iyidir dedi kitalciga bakmadım.bence kitapçıkta yazan değer minimum değer olmalı fazlası olur.mesela aldığınız peynirler sütler vs ürünler tavsiye edilen son tüketim tarihi vardır o tarihte bozulmaz minimum değerdir o yazanlar.bence kitapçıkta yazan makul bir süredir

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    EDIT:
    Bakimlari duzenli yapilmis,ve kullanici profili sakin birisinin motoru için.

Örnek;Her 1000km´de yağ değişimide sakincali,sonuçta yağin metal aksam uzerinde tam senkronize olmaya başliyor,hop hemen değiştir yagi.ulen yağ daha yeni debriyaja,silindire alişti.ama yok illa değiştirecek adam,ustasi oyle dediya,psikolojik tatmin olmasi lazim.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    bende ybr vardı kitapta 6000 yazar bende 6000 de değiştirirdim sonra nc aldım oda 10000 iki bin yazar oda aynı yani servisin dediğine bakmayın ustaların dediğine bakmayın kitapçık ta yazan neyse ona göre bakım yapın
    he kafanıza göre yağ değişimi yapıyorsanız sizin tercihiniz bence
    tenere var kitapta 10000 yazar veya 1 yıl ben hangisi önce dolarsa ona göre yaparım ve kitaba göre bakım yapılan her araç düzgün çalışır
    usta ya bakmayın çoğu ilkokul mezunu iki zamanlı motordan yetişme yani yağ ömrü hakkında bi bok bildiği yok
    hepsi müşteriden para tırtıklama derdinde

E-TEKİN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke200
    1.3 dizel egea için 10bin km 1.6 dizel için 20bin km de yağ değişimi öneriliyor. 1.3 ün gereksinimi 10bin km olarak mühendisler tarafından belirlenmiş aynı şekilde 1.6 içinde o şekilde. Arabalarda servisler demiyor ki tr şartları tozlu çamurlu sen 5bin km de gel diye. Norm ne diyorsa onu uyguluyorlar. Bence motosikletlerde belirtenden daha önce servise çağırmaları tamamen ticari katakulli.kullanıcılar garanti bittikten sonra bile belirtilen km lerde değişim yapıyorlar ve sorun yaşayan olmuyor.

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    Alıntı E-TEKİN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1.3 dizel egea için 10bin km 1.6 dizel için 20bin km de yağ değişimi öneriliyor. 1.3 ün gereksinimi 10bin km olarak mühendisler tarafından belirlenmiş aynı şekilde 1.6 içinde o şekilde. Arabalarda servisler demiyor ki tr şartları tozlu çamurlu sen 5bin km de gel diye. Norm ne diyorsa onu uyguluyorlar. Bence motosikletlerde belirtenden daha önce servise çağırmaları tamamen ticari katakulli.kullanıcılar garanti bittikten sonra bile belirtilen km lerde değişim yapıyorlar ve sorun yaşayan olmuyor.
    araçlarla motosikletleri karşılaştırmanın mantıksız olduğunu kaç kez söyledik ? daha kaç kez söylememiz gerekli?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)