Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

DCT şanzıman kullananlara soru

Motovento
    REKLAM ALANI
    Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Scooter ile motosikletin yapılarını karşılaştırıyorsunuz, hata ediyorsunuz. Bir önceki mesajımda basit ve kolay anlaşılacağını umduğum bir örnek verdim, okumadıysanız lütfen okuyun.

DCT çok iyi bir teknolojidir, ileriki zamanlarda bir çok markanın daha çok modelinde otomatik vites seçeneği sunacağına inanıyorum.

Fakat hiç bir marka otomatik vites olarak satışa sunduğu motosikletine debriyaj maneti yerine fren maneti koymayacaktır.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı YERUÇAĞI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yaw haşmet biraderim,adamı güldürüyorsun,,adam motoru almışta yanlışlıkla manete dokunmuşta fren yapmış araba arkadan üstüne çıkmış sonuçta dava açmış ta mış mış
    yaw adama sormazlarmı sen embesilmisin motoru kullanamıyorsun tutmuş manete mok atıyorsun ve aldığın motorun nasıl kullanıldığını bilmeden,az çok alır almaz pratik yapmadan trafiğe çıkıyosun

bu arada integra hem dct hem sol manet arka fren,ozaman integra kullananlar mahkemeye versin hondayı

valla ben integrayı 2ci el aldım noterde satış yaptıktan sonra motorun yanına indik , sahibine nasıl kullanıldığına dair soru sordum ,bana 1 kez anlattı,ben motora bindim ve İstanbul sefaköyden fatihe kadar hiç inmeden geldim,,geldiğimde sanki 1 yıldır kullanıyor gibi ustalaşmıştım

dediğim gibi sol manete alışamayıp kaza yapan sorunu zekasında arasın,manette değil

sen motora uyacan motor sana uymaz
    Integra bir scooter. Scooter'larda sol manet arka frendir.

NC750 DCT bir motosiklet. Motosikletlerde sağ pedal arka frendir.

Bunun değişmesini beklemeyin.

Yazdığım senaryo size komik gelebilir. Ama burası için çok makul. Sürücü dikkatsiz ve aptal olabilir. Ama zengin olacağı kesin gibi.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Integra bir scooter. Scooter'larda sol manet arka frendir.

NC750 DCT bir motosiklet. Motosikletlerde sağ pedal arka frendir.

Bunun değişmesini beklemeyin.

Yazdığım senaryo size komik gelebilir. Ama burası için çok makul. Sürücü dikkatsiz ve aptal olabilir. Ama zengin olacağı kesin gibi.
    vitesli motosiklet kullanan birisi integra alınca sol manete debriyaj sanıp basınca ve senin varsayımınla kaza yapınca suçlu kendisi oluyor,ama aynı adam aynı motoru ve şanzımanı olan nc750x alıp sol manete debriyaj sanıp basınca ve kaza yapınca suçlu honda oluyor ve tazminat alacak ha,yani integra kullanan akıllı nc750x kullanan aptal oluyor size göre ve tazminat alacak,,yaw haşmet kardeşim sen buna inanıyormusunda burda savunuyorsun,biraz gerçekçi ol yahu
    levend84 bunu beğendi.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......

@levend84, koldan vites, silecek ile karıştırabilecek yapıda değil. Olsaydı tehlike arz ederdi.
    Yahu o kadar anlattim,bakin senaryo bile yazdim bu konuda neredeyse 10dalda oscara aday olacak.

Dct´li motosiklette elin zengin amerikalisi aptal oluyor ama ayni durumda koldan vitesli buick kullanan richard akilli olup kollari kariştirmiyor.

Hele hele dava olaylarini hiç açmiyorum,zira motosiklet ureticileri tum karlarini tazminata yatirip kepenk kapatir,malum baya aptal amerikali var.
    YERUÇAĞI bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Size makul gelmemis olabilir arkadaslar. Sorun degil. Burada yasasaydiniz anlardiniz.

McDonalds'tan aldigi kahve uzerine dokulunce cok sicak oldugu icin yanan insanin, kahve cok sicak oldugu icin McDonalds'a dava acmasi da garip gelmis olabilir size. Birinin evinin onundeki kaldirimda yururken karli oldugu icin dusup bacagini kiran kisinin, o evin sahibini dava etmesi de komik gelebilir.

@levend84, Hic koldan vitesli araba kullanmamis gibi konusuyorsunuz... Kullanmis olsaniz silecekle karistirmanin ne kadar sacma bir iddia oldugunu bilirdiniz.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Size makul gelmemis olabilir arkadaslar. Sorun degil. Burada yasasaydiniz anlardiniz.

McDonalds'tan aldigi kahve uzerine dokulunce cok sicak oldugu icin yanan insanin, kahve cok sicak oldugu icin McDonalds'a dava acmasi da garip gelmis olabilir size. Birinin evinin onundeki kaldirimda yururken karli oldugu icin dusup bacagini kiran kisinin, o evin sahibini dava etmesi de komik gelebilir.

@levend84, Hic koldan vitesli araba kullanmamis gibi konusuyorsunuz... Kullanmis olsaniz silecekle karistirmanin ne kadar sacma bir iddia oldugunu bilirdiniz.
    Zaten koldan vitesle silecek kolunun kariştirilmasinin saçma oldugunun bende farkindayim,ayni sacmalik söz konusu motosiklet kullanimi esnasindaki hatayla bir farki varmi?

Vaybe amerikada insanlar tazminatla yolunu buluyor,çalişmaya bile gerek yok

@YERUÇAGI:

Murat abi,ben şirket ortağimla göruşeyim,sanada bir dukkan açalim,bende tasarim ve muhendislik destegi uzerine şirket kurarim,ingilizcem iyidir fikra bile anlatirim elin amerikalisina.

Sicak asfalt ayagimizi yakti diye,veririz 6şeritli yolu mahkemeye,dinlene dinlene para sayariz

Gidelim şu macera dolu amerikaya
    YERUÇAĞI bunu beğendi.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    Alıntı levend84 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten koldan vitesle silecek kolunun kariştirilmasinin saçma oldugunun bende farkindayim,ayni sacmalik söz konusu motosiklet kullanimi esnasindaki hatayla bir farki varmi?

Vaybe amerikada insanlar tazminatla yolunu buluyor,çalişmaya bile gerek yok

@YERUÇAGI:

Murat abi,ben şirket ortağimla göruşeyim,sanada bir dukkan açalim,bende tasarim ve muhendislik destegi uzerine şirket kurarim,ingilizcem iyidir fikra bile anlatirim elin amerikalisina.

Sicak asfalt ayagimizi yakti diye,veririz 6şeritli yolu mahkemeye,dinlene dinlene para sayariz

Gidelim şu macera dolu amerikaya
    haşmetin söylediği McDonald's,ısıcak kahve yüzünden mahkemeye verip tazminat alan olay doğru ,normalde 60 derecede müşteriye sunulması gereken kahve 88 derecede sunuluyor yaşlı müşteride yanlışlıkla üstüne döküp 3 cü derecede yanıyor ve 10 bin dolarlık hastane masrafını ödemediği için McDonald's ı çok sıcak kahve verdiği için mahkemeye veriyor ve jüri kadını haklı buluyor

bu olayda kadın haklı çünkü kahve dökülse bile 60 derecede insana zarar verip yanık oluşturmuyor,eğer bu sıcaklıkta verilseydi yanık olayı olmayacaktı,ama 88-90 derecede verilmiş ve kadın yanmış,burda ihmal ve kurallara uymama var,,

neticede bu olayla bizim manet olayının hiç bir ortak yanı yok,,mahkemeye veren salak olursa ,mahkemeyi kaybettiği gibi mahkeme masraflarınıda öder

Motosikleti
    SD 1290R
    Farkli dusunmemizde hic bir sorun yok. Sonucta bilgimiz, tecrubemiz ve deneyimlerimiz farkli. Neredeyse yirmi senedir Amerika'da yasayan biri olarak dogru bildigimi yazdim. Sizin kendi akil ve mantiginiza yatan dusunceyi tercih etmeniz gayet dogal.

ismaileren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    şimdilik yok. gelecekten ümitli
    Arkadaşlar firmalar ürün tasarımlarını ve üretimlerini aptal ve acemi kullanıcıları baz alarak yapar.
    Usta kişi debriyaj maneti olmadan dahi motosiklet sürer.
    Ama acemi veya çok zeki olmayan bir sürücü sukutır tipi manet yerleşimini motosiklet üzerinde bulursa hata yapabilir.
    Üretici firmalarda bu tip durumlarla uğraşmak istemezler.
    O yüzden spesifik ürünler hariç genele hitap eden ürünler bu mantıkla üretilir.

Dipnot: DCT şanzıman motosikletlerde vitesi boşa atma tuşu var.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı ismaileren adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar firmalar ürün tasarımlarını ve üretimlerini aptal ve acemi kullanıcıları baz alarak yapar.
    Usta kişi debriyaj maneti olmadan dahi motosiklet sürer.
    Ama acemi veya çok zeki olmayan bir sürücü sukutır tipi manet yerleşimini motosiklet üzerinde bulursa hata yapabilir.
    Üretici firmalarda bu tip durumlarla uğraşmak istemezler.
    O yüzden spesifik ürünler hariç genele hitap eden ürünler bu mantıkla üretilir.

Dipnot: DCT şanzıman motosikletlerde vitesi boşa atma tuşu var.
    Görüşünüzde haklı olabilirsiniz fakat NC750X DCT ile INTEGRA750 arasında çok büyük bir fark yok, her ne kadar Integra ya sukuter densede iki model arasında sadece ayaklarınızın konumu farklı, teknik olarak birebir aynılar, Integra da arka fren sol manette vede mükemmel bir kullanımı var, şehir içi panik frende ayak freninden çok çok daha başarılı fren yapabiliyorsunuz, NC750X DCT de ise arka fren maalesef sağ ayakta , boşta duran sol elimizle arka freni daha hassas kullanabilirdik oysa..

debriyaj yerine fren konulması bence de çok saçma ama ben araştırdığımda yabancı forumlarda fren manetinin gidondan çok ileride durduğu ve gidondan elin yetişmediği yazıyordu (africa twin).

bunun zeka ile falanda ilgisi yok siz motoru düşünerek mi sürüyorsunuz hayır refleks haline gelmiş hareketlerle sürüyorsunuz. yıllarca motosiklet kullanmış birisi gayri ihtiyarı refleksle debriyaj diye freni sıkabilir. honda bunu düşünerek bir çözüm üretmeli.

LostRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Star Fire 48
    Alıntı nyk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    debriyaj yerine fren konulması bence de çok saçma ama ben araştırdığımda yabancı forumlarda fren manetinin gidondan çok ileride durduğu ve gidondan elin yetişmediği yazıyordu (africa twin).

bunun zeka ile falanda ilgisi yok siz motoru düşünerek mi sürüyorsunuz hayır refleks haline gelmiş hareketlerle sürüyorsunuz. yıllarca motosiklet kullanmış birisi gayri ihtiyarı refleksle debriyaj diye freni sıkabilir. honda bunu düşünerek bir çözüm üretmeli.

Hem normal hemde otomatik motosiklet kullanıyorum. Debriyaj manetini sadece motor soğukken ısınana kadar çevirdiği yüksek rolanti devrinde ararsınız, eğer acemiyseniz. Bunu motoru ısıtarak çözersiniz arka frenle yarım debriyaj etkisi kullanılabiliyor. Sol taraftaki fren maneti park frenidir motoru durdurmaya yetmez durunca kilitlemek içindir, bazı skuturlarda vardı arka freni kilitleme mandalı. aynı tarz. balatası bile ayrıdır o yüzden sürüş esnasında eliniz yetişmez. Normal motosiklet kullandıktan sonra dct kullanınca tek karşılaştığım sorun hondanın korna ve sinyal düğmelerinin yerini değiştirmiş olması(eski modelleri böyle değildi) ona da zamanla alışılıyor. Motosikleti değiştirdiğinizde otomatik olarak alışkanlığınızda değişiyor.

Motosikleti
    Honda Africa Twin
    Adam Africa Twin DCT ye sol el freni yapmis. https://www.youtube.com/watch?v=HkJoLOooq00
    Yapabilen tamirci olsada bende yaptirsam. Bildiginiz tamirci varsa Adana ve cevresinde paylasin.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı serdar01 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Adam Africa Twin DCT ye sol el freni yapmis. https://www.youtube.com/watch?v=HkJoLOooq00
    Yapabilen tamirci olsada bende yaptirsam. Bildiginiz tamirci varsa Adana ve cevresinde paylasin.
    İntegranın sol manet ve fren merkezini, fren borularını satın alıp takabilirsiniz. İmkansız bir şey değil.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

tifosi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750 X
    Honda'nın NC 750X DCT şanZumanı Twin Africa da kullanılan DCT ile aynı mıdır.?

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    Alıntı tifosi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Honda'nın NC 750X DCT şanZumanı Twin Africa da kullanılan DCT ile aynı mıdır.?
    vites dişlilerinin çapı muhakkak farklıdır ama DCT adı altında satılan tüm şanzımanlar iki adet debriyaj ile çalışan 6 ileri benzer üretimler , yeni Goldwing de ise yine çift debriyajlı 7 ileri bir DCT kullanılmış , teknolojisi aynı olsada yapısal farkları vardır ,

bu dct şanzımanın kötü tarafı akü biterse vurdurup devam etmeye izin vermiyor olması , bu topikte sormuştum , kendimde test etme fırsatı buldum , Goldwing hariç Honda nın bütün Dct li motorlarını kullandım hepsinde durum aynı , yani kayışlı sukuterler gibi kalırsınız biyerlerde !

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)