Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
3. sayfa BirinciBirinci 123

Çakar lambalı Motorsiklet ve Scouterler

Motovento
    REKLAM ALANI
    polemos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650 ABS (2013)
    Yazacak çok şey var aslında ama sizi yormamak adına şu videoyu izlemenizi rica ediyorum ve soruyorum sizce çakarı olsaydı aynı kaza olur muydu?

https://m.facebook.com/permalink.php...00008942923716

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sabah ve akşam; İstanbul'da işe gidiş-dönüş trafiğine girmeyip burada şöyle kuralsızsın böyle apaçisin diye söylenip durmanız bana pek bir komik geliyor. 15km mesafeyi sen önündeki motora eğitim almadan başlayan ya da daha ehliyeti bile olmadan kafasında 30tl lik kask ile 20-30km giden biri olduğun da senin motorun senden önce isyan eder. Ben sabırla beklerim dersen o işi geçeceksin, inandıramazsın.

Sabah o arabalar duruyor biliyormusun? Adam duran arabaların yanından bile geçemiyor. Farkındalık diye bişey varsa; Bu adamlar önce eğitim alacaklar, sonra trafiğin göbeğine değil, önce ara yollar, sonra trafiği az yerler, en son İSTANBUL TRAFİĞİNE dalacaklar. Anlattığım şey çok mu korkunç? Çok mu bencilce?

Evet emniyet şeridi denen yerde, arabaların yanından 1,5 motor geçebilecek bir mesafe de ben 70 ile gidiyorum ortalama. Elim de sürekli frende takılı değil çünkü arkamdakini habire tehlikeli bişey varmış gibi germiyorum ve hızım ile mesafeyi o ayarlamasa da ben ayarlayıp tehlike varsa da sinyaller ile uyarıyorum. Bu söylediklerim sabah E5 için geçerli.

Akşam trafiğinde E6'dan dönüyorum ve genelde polis konvoylarının içinde oluyorum. Gene duran trafik. Yiyorsa elin frende ve 100+ km/sa hızlara çıkma. Bak bakalım sana ne yapıyorlar. Davulun sesi uzaktan hoş gelir.

İstanbul için konuşuyorum. Trafiğe adapte olun. Motorunuzla bir bütün olun. Kendine güvendiğin gibi motoruna güvenmiyorsan, bu alete binmeyeceksin.

Otomobil kullanırken de geçmem gerektiğine inandığım 5 araç varsa ve hız sınırı 90km/sa geçemezsin orada yasak var diye savunan zihne söylüyorum. Ben o 5 aracı gerekirse hızımı 180km/sa'ya çıkarıp gene geçerim ve sonra normal limitlerime dönerim. Türkiye Cumhuriyet'in de hiç bir karayolu taşıtı sollama hariç 132km/sa hızı geçemez. Sen o motorda bir kez bile olsa TOP SPEED denemesi yaptıysan kalkıp bana kuralsız ve tehlikeli sürüş yapıp, meşrulaştırıp, burada ahkam kesiyorsun diye gelme lütfen.

@mustafa_325 sen olayı tamamen farklı ve yanlış anlamışsın. O zaman bende sana şunu söyleyeim. Sadece emniyet şeridine bile girersen İstanbul'da ki avatarında gidip geldiğini beyan etmişsin. O saydığın bütün bencillikleri yapmış oluyorsun. Senin çakar kullanan motosiklet sürücüleriyle aranda bir fark yok. Yorumunda öyle ya da böyle nereden bakarsan bak tamamen yanlış ve asılsız. Adab-ı muhaşeret ile görünür olmak için çakan 2tane beyaz ışık ile birleştirmen komik.
    1- Hangi eğitim emniyet şeridine girmeyi tasvip eder?
    2- Kafamda 1100 liralık kask var. Altımda Ekipmanlarımın toplam değerine yakın motor var (CBF 150). 5 senelik ehliyet 20.000 km tecrübem var.
    3- Her gün E6 (TEM) yolunda gidip geliyorum. Ve o kafasında 30 liralık kask olanlar beni hep sollar. Hem de dikkatsiz, uyarısız bir şekilde.
    4- Altımda 600'lük motor olsa yine emniyette 50-60 bandında kalırım çünkü emniyetten çıkınca motorun güvenli kapasitesini (100 km/h) kullanıyorum.
    5- Arkamdan gelen arabaya(polis ambulans vs hariç) önümde araç varken yol vermem. 2 dk küfretsin ileride araç çıktığında o araba onu geçmek için 1 dakika kaybederken ben sadece hızımı düşürüyorum. Gerçekten açıksa zaten hızımı 10-20 artırıp ilk boşluğa dallarım kendimi o gitsin.
    5'in özeti: YİYOR!
    6- Duran arabayı güvenli sanıyorsun sanırım. En tehlikelisi duran arabadır. Çünkü her an "eeeh yeter a.. k.." deyip önüne kırdığı zaman: "ehe yağlambası ..." kısmına döndük bile.
    7- Bu alete isteyen biner, isteyen binmez.

Özet: Emniyet şeridinin eğitimi cartı curtu olmaz. Tehlikelidir. Kaza olsa suçlusunuz. Frene bassanız yerdeki yağ, mazot kalıntıları fren mesafesini katlayabilir. Burada tartışma kazanmaya çalışmıyorum. Tehlikeli sürüşten hepinizi uzak tutmaya çalışıyorum. Buradaki diğer insanların derdi de haklı olmak değil. Seni ve bu konuyu okuyacak olanları bir nebze daha hayata bağlamak. Yoksa sen istersen emniyette 299 yap (başka birine zarar vermediğin sürece)

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı polemos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazacak çok şey var aslında ama sizi yormamak adına şu videoyu izlemenizi rica ediyorum ve soruyorum sizce çakarı olsaydı aynı kaza olur muydu?

https://m.facebook.com/permalink.php...00008942923716
    Hiç uzatmaya gerek yok , kesinlikle olurdu. Çakar bu kazayı önleyemezdi.
    MSMorkan ve Angrypower bunu beğendiler.
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

Motosikleti
    MT-07
    1- Ekipmanlarımızı mı kapıştıralım? ( Motoru olmayan arkadaşa daha bugün Shoei kask aldık ve motoru cbf 150den hallice olacak. Motorunu küçümseme. Güvenlik senin için!!!)
    2- Km tecrübelerimizi mi? (Senin 5 senede yaptığını ben sadece işe gidip gelirken 8 ayda yapıyorum.)
    3- Benim dikkatsiz ve uyarısız geçtiğimi, solladığımı da nereden çıkartıyorsun?
    4- Altında 600 lük motor olsa sollamağa çıkmayacaksın demek?
    5- O çakar lambalı arabalar senin önüne kırdığında, gidip kime şikayet edeceksin merak ediyorum (Ve evet benim önüme kırdılar. Hemde düşürmek için. Senin gibi düşündüğüm zamanlarda.)?
    6- E5'te kenara çekip ehehe yağ lambası diyebilen araba varsa sen ile ben farklı şehirlerde yaşıyoruz.
    7- BU ALETE E5 GİBİ YÜKSEK YOĞUNLUKTA VE HİNDİSTAN GİBİ TRAFİĞİNİN İÇİNDE TECRÜBESİ OLMAYAN BİNEMEZ. Başka sürücülerin ve kendisinin hayatını riske attığını anlamayan zihniyet de binemez. Binince; üzülerek görüyoruz sonuçlarını.

Özet olarak geçtiğin yere gelince yolu okumasını, yola bakmasını öğren. Çakarlarım da açık yolum da. Ben otomobil ile de giderken hep farlarımı açarım gündüzleri. Ekstra görünürlük iyidir die.

Eyy yavaş giden arkadaşlar. Ben size yavaş gitmeyin demiyorum.

*Elinizi fren pedalından çekin ve freninizi doğru kullanın diyorum.

*Çakar takıp takmamak kişiye özeldir. Cezayı siz değil, takan ve kullanan yer diyorum.

*Emniyet şeridi cart curt diye zırıldanıyorsanız girmeyin, suça ortak olup burada toplumsal mesaj vermeyin diyorum.

*Benim dediklerimi de yapın diye diretmiyorum...

*Senin hayalin 299 mudur bilmem ama ben dağ yollarında dolaşmağı seviyorum. Yani anlacağın senin gibi kompleksim yok.

***FORUMDA o kadar eğitmen var. Sorun hepsine. Fren ne için kullanılır hepsi size anlatsın. Çakarı da kullanmıyorsanız polemik yaratmayın. Kimse size silah zoruyla çakar takın demiyor...

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Çakarı da kullanmıyorsanız polemik yaratmayın. Kimse size silah zoruyla çakar takın demiyor...
    Bize zorla taktırılması mesele değil arkamızdan gelen veya karşıdan gelenin takması sorun. Kimse kimsenin gözüne tecavüz edemez böyle bir hak özgürlük yok. Polislerin buna müdahale etmemesi bunun suç olmadığı anlamına gelmez.

Dünyadaki yapılan bütün suçlara bakın hepsinde yapan kişinin kendince bir mazereti vardır. Evet çakar lamba takmak belki büyük bir suç değil ama çevreye rahatsızlık verdiği için ufak da olsa suçtur.

Motosikleti
    Dominar 400 UG
    1- Ekipmanlarımızı mı kapıştıralım? ( Motoru olmayan arkadaşa daha bugün Shoei kask aldık ve motoru cbf 150den hallice olacak. Motorunu küçümseme. Güvenlik senin için!!!)
    2- Km tecrübelerimizi mi? (Senin 5 senede yaptığını ben sadece işe gidip gelirken 8 ayda yapıyorum.)
    3- Benim dikkatsiz ve uyarısız geçtiğimi, solladığımı da nereden çıkartıyorsun?
    4- Altında 600 lük motor olsa sollamağa çıkmayacaksın demek?
    5- O çakar lambalı arabalar senin önüne kırdığında, gidip kime şikayet edeceksin merak ediyorum (Ve evet benim önüme kırdılar. Hemde düşürmek için. Senin gibi düşündüğüm zamanlarda.)?
    6- E5'te kenara çekip ehehe yağ lambası diyebilen araba varsa sen ile ben farklı şehirlerde yaşıyoruz.
    7- BU ALETE E5 GİBİ YÜKSEK YOĞUNLUKTA VE HİNDİSTAN GİBİ TRAFİĞİNİN İÇİNDE TECRÜBESİ OLMAYAN BİNEMEZ. Başka sürücülerin ve kendisinin hayatını riske attığını anlamayan zihniyet de binemez. Binince; üzülerek görüyoruz sonuçlarını.

Özet olarak geçtiğin yere gelince yolu okumasını, yola bakmasını öğren. Çakarlarım da açık yolum da. Ben otomobil ile de giderken hep farlarımı açarım gündüzleri. Ekstra görünürlük iyidir die.

Eyy yavaş giden arkadaşlar. Ben size yavaş gitmeyin demiyorum.

*Elinizi fren pedalından çekin ve freninizi doğru kullanın diyorum.

*Çakar takıp takmamak kişiye özeldir. Cezayı siz değil, takan ve kullanan yer diyorum.

*Emniyet şeridi cart curt diye zırıldanıyorsanız girmeyin, suça ortak olup burada toplumsal mesaj vermeyin diyorum.

*Benim dediklerimi de yapın diye diretmiyorum...

*Senin hayalin 299 mudur bilmem ama ben dağ yollarında dolaşmağı seviyorum. Yani anlacağın senin gibi kompleksim yok.

***FORUMDA o kadar eğitmen var. Sorun hepsine. Fren ne için kullanılır hepsi size anlatsın. Çakarı da kullanmıyorsanız polemik yaratmayın. Kimse size silah zoruyla çakar takın demiyor...
    ne ekipman ne tecrübe ne de başka bir şey kapıştırmak derdim ne de motorumu aşağılıyorum. Ön yargılarınla neler söylemişsin 5 yılda 20k filan neyi kapıştırıyosun? ben aşağıladığın kesim her zaman aynı özellikte olmayacağını söyledim, tabi sen tartışmak istediğin sürece istediğin kadar uzatabilirsin, benim son mesajım.

E5 te kenara çekip sen arkadan çarptıktan sonra polise ne diyecek zannediyorsun? gerçekten mesajları okumuyor musun? art niyet mi arıyorsun?

ben sollamayı da senin yaptığını kastederek de söylemedim. yapılmaması gerektiğini söyledim.

600 lük motorum olsa EMNİYETTE sollamaya çıkmayacağım elbetteki.

elbetteki fren motoru sabit tutmak ve acil durumda vs kullanılır. Fakat hızlı giderek acil durumu yavaş gidenden daha iyi nasıl ön görüyosun merak ediyorum? falcın mı var?

benim hayalim yok, komplekslerim de yok nereden çıkardın bilmiyorum. özellikle istanbul içerisinde işime ve evime sağ salim ulaşmaktan başka hiçbir hayalim yok.

tamam iyi kullanıyosun git 500 yap. sonra yavaş gidenlere benim “hayatımı tehlikeye atıyosun” dersin. yavaş gidene “tecrübesiz ehliyetsiz kullanmasın motor” dersin.

anlamıyorum yani derdin tartışmak mı? ben yavaş kullanacağım. hızlı gidene de ÜZÜLMEYE devam edeceğim. hızlı gidene “sen motor kullanma” demiyorum.

Motosikleti
    MT-07
    Hayali, farazi ve gereksiz konuşuyorsun. Maddelerini maddelerle anlattım ama anlamamışsın. Ben üstüme düşeni yaptım. Gerisi senin yorumun ve sorunun...

S3cond - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Çakarları kask ve montA montaj yapın polis bişi yapamaz :D

Çakar lambaları o anda acil bir çağrıya gitmekte olan emniyet, sağlık ve itfaiye araçları kullanmalı. Aheste aheste sağda devriye gezen polis veya bilmem nerenin genel müdürünü uçağa yetiştirmeye çalışan makam araçları değil. Hele sivil vatandaşın kullanması iyice saçmalık.

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı S3cond adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çakarları kask ve montA montaj yapın polis bişi yapamaz :D
    Shark Skwal modelinde yaptı bize gerek kalmadı :D

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Konuyu hortlatmış olayım, bugün çakar lambalardan dolayı 108 TRY ceza yedim

Sabit kullansam sıkıntı olmazmış ancak hava sisli iken çakar kullanmayı tercih ettim, yani resmi olarak bu hususa ceza kesme hakları varmış, bunu da görmüş olduk, motorcu kardeşlerin bilgisine.

Hatta isterse söktürebilirmiş ya da ne bileyim motosikleti bsğlayabilirmiş, tamamen inisiyatif diyor memur bey.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

ortadadogulu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 zc < cbf 150 < 150 mc<OPEL ASTRA>Linea
    Dün akşam İstanbul e-5 Merter mevkiinde sisler içinden bir canavar peyda oldu.
    Vaaay dedim adama bak takmış çakarları iyi iyi Acayip görüyorum. Süpersin adamım. Seni farkettim.
    Gözlerimin içine çaka çaka ışıklarını tampona kadar geldi.
    orta şeritte 60 km ile gidiyorum.
    Olabildiğince taciz etti. Sağa geç minvalinde hareketler yapıp durdu.
    Yakışıklı bir CBF in görgüsüz sürücüsü.
    Tamam kavga çıkmasın diye yol verdim zatıalilerine.
    Aman yarabbim adam önü doldurduğu gibi arkayı da kırmızı ışıklarla frene basınca çakan lambalarla doldurmuş.
    tamam dedim. Seni arkadan da görüyorum.
    Hatta trafik kamerası ile çok güzel görünüyorsun.
    Plakana trafik cezan postalanmıştır adamım. 300-500 arası birşey Erken öde indirimli.
    Videolu fotoğraflı delillerini mahkemeye verdiğinde sunmak üzere saklıyoruz,
    Ödedikçe sıkıştırdığın beyaz lineayı hatırlarsın.
    İşte Lüzumsuz çakar böyle birşey.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı ortadadogulu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dün akşam İstanbul e-5 Merter mevkiinde sisler içinden bir canavar peyda oldu.
    Vaaay dedim adama bak takmış çakarları iyi iyi Acayip görüyorum. Süpersin adamım. Seni farkettim.
    Gözlerimin içine çaka çaka ışıklarını tampona kadar geldi.
    orta şeritte 60 km ile gidiyorum.
    Olabildiğince taciz etti. Sağa geç minvalinde hareketler yapıp durdu.
    Yakışıklı bir CBF in görgüsüz sürücüsü.
    Tamam kavga çıkmasın diye yol verdim zatıalilerine.
    Aman yarabbim adam önü doldurduğu gibi arkayı da kırmızı ışıklarla frene basınca çakan lambalarla doldurmuş.
    tamam dedim. Seni arkadan da görüyorum.
    Hatta trafik kamerası ile çok güzel görünüyorsun.
    Plakana trafik cezan postalanmıştır adamım. 300-500 arası birşey Erken öde indirimli.
    Videolu fotoğraflı delillerini mahkemeye verdiğinde sunmak üzere saklıyoruz,
    Ödedikçe sıkıştırdığın beyaz lineayı hatırlarsın.
    İşte Lüzumsuz çakar böyle birşey.
    Çakarı gereksiz kullanan hıyardır bence de ama sisli havada Tem'de başka çaren yok. Yazılan cezanın tam açıklaması da şu oluyor ;

K.T.K. 32. madde

Araç üzerinde yapılan teknik değişikliği 30 gün içinde tescil yapan kuruluşa bildirmemek,

Ama bildirebileceğim bir yer olmadığı için, belge üzerinde " normale çevrildi " yazıyor.
    Honda NSS Forza 300 İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=E9QdDCCxKpc ]

Mondial 150 Sentor İnceleme Videosu [ https://www.youtube.com/watch?v=Rl79HfGpcS4 ]

Motosikleti
    HONDA VARADERO
    Her çıkan yasanın mantıklı ve yaşamı kolaylaştırıcı olduğunu düşünmüyorum.
    Kesinlikle öndeki aracı rahatsız edici olmamak şartı ile çakar olmasa da sis farı ve sık , gereksiz ve her yerde (okul civarı-hastane vs ) kullanılmamak şartı ile sağlam bir kornayı ve dahi hayatımı tehlikeyi atacak bir trafikten kurtulmak için sürekli kullanıp suistimal etmemek şartı ile emniyet şeridini kullanmayı uygun bulurum. Ve de öyle yapıyorum. Kesilebilecek cezanın da canımdan değerli olmadığını düşünürüm.

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Öncelikle bu tip her köşe başında rahatlıkla alınıp-satılan ürünler için son kullanıcıya değil bunun ithalatının yapılmasına, her dükkanda satılmasına hatta fatura kesilmesine ses çıkartmayan gümrük ve ticaret bakanlığı, belediyeler gibi yerlere ceza kesilmesi gerektiğini düşünüyorum. Madem yasak, bu kanunsuz şeyi ithal eden-ettiren ve satan da cezalandırılmalı diye düşünüyorum.

İkinci olarak kask, (evet kask) dizlik veya mont kadar önemli bir "güvenlik ekipmanı" olduğunu düşünüyorum. Dizlik yerine çakar takmak, mont giymek yerine reflektörlü yelek giymek biraz mizahi ve abartı olacak ama kazalardan sizi daha fazla koruyabilir. Ben her ikisini de önemle tavsiye ediyorum ve kendim kullanıyorum. Daha önce hızla kırpışan mercekli çakar-sis vardı. Bence dışarıdan kötü görünüyor -ki kötü göründüğü için dikkat çekiyor- Bunu kullanırken başka bir motorlu polis peşime takılıp durdurdu, sök bunları ceza keserim dedi. Kesmedi, sökmedim. Bozuldular, sürekli yanan ledlerden aldım.

Şimdi hızlı şekilde çakar değil de 2 sağ-2 sol şekilde biraz daha yavaş çakan aldım onu kullanıyorum. Bazen sürekli yakıyorum bazen fasılalı. Duruma göre.

Ceza yersem söndürmem-sökmem devam ederim kullanmaya. Önemli bir güvenlik ekipmanı. Evet suç ve cezası var ama "bana göre" hız yapmıyorum, çarpıp kaçmıyorum, uyuşturucu madde taşımıyorum. Egzos değil birşey değil. Varsın 108 lira gitsin. Benden kıymetli mi.
    Gökhan_Aygün bunu beğendi.

Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Alıntı Öz_Musti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle bu tip her köşe başında rahatlıkla alınıp-satılan ürünler için son kullanıcıya değil bunun ithalatının yapılmasına, her dükkanda satılmasına hatta fatura kesilmesine ses çıkartmayan gümrük ve ticaret bakanlığı, belediyeler gibi yerlere ceza kesilmesi gerektiğini düşünüyorum. Madem yasak, bu kanunsuz şeyi ithal eden-ettiren ve satan da cezalandırılmalı diye düşünüyorum.

İkinci olarak kask, (evet kask) dizlik veya mont kadar önemli bir "güvenlik ekipmanı" olduğunu düşünüyorum. Dizlik yerine çakar takmak, mont giymek yerine reflektörlü yelek giymek biraz mizahi ve abartı olacak ama kazalardan sizi daha fazla koruyabilir. Ben her ikisini de önemle tavsiye ediyorum ve kendim kullanıyorum. Daha önce hızla kırpışan mercekli çakar-sis vardı. Bence dışarıdan kötü görünüyor -ki kötü göründüğü için dikkat çekiyor- Bunu kullanırken başka bir motorlu polis peşime takılıp durdurdu, sök bunları ceza keserim dedi. Kesmedi, sökmedim. Bozuldular, sürekli yanan ledlerden aldım.

Şimdi hızlı şekilde çakar değil de 2 sağ-2 sol şekilde biraz daha yavaş çakan aldım onu kullanıyorum. Bazen sürekli yakıyorum bazen fasılalı. Duruma göre.

Ceza yersem söndürmem-sökmem devam ederim kullanmaya. Önemli bir güvenlik ekipmanı. Evet suç ve cezası var ama "bana göre" hız yapmıyorum, çarpıp kaçmıyorum, uyuşturucu madde taşımıyorum. Egzos değil birşey değil. Varsın 108 lira gitsin. Benden kıymetli mi.
    Erken ödersek 81 TRY, çok bir şey değil, gerçi daha sisteme de düşmedi ödeyemedim.

kulspruta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 / 2019
    Maalesef her şey gibi çakar işinin de suyu çıktı.
    Önde sisler, çakarlar, gidon hizasına çakar takanlar, aynaya çakar takanlar, arkaya göz delen stop çakarlar yapanlar vs. derken motorcu halimle ben ciddi derecede rahatsız oluyorum. Umarım emniyet ufak bir operasyon yapar da biraz dizginlenir bu işler.

REKLAM ALANI
3. sayfa BirinciBirinci 123

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)