Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Hız, beygir ve kw konusunda bilmediklerimiz

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar r25 ile cbr 500 r nin son hız konusuna bakacak olursak. Cbr 500; tam olarak 35kw ve 47 beygir olmasına rağmen kendinden epey kw ve beygiri düşük görünen r25 in son hızları aynı, belki daha az.
    Şimdi motosiklet hız'ı kw ve beygir gücü ile doğrudan bağlantılı olduğunu düşünürsek neden iki farklı güçteki motor aynı hız ile gidiyor?
    Benim göremedigim ney?
    İkiside supersport

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Orda biraz duralim,

-Ara hizlanma süreleri,gaz tepkileri.sollamalarda ve toparlanmadaki durumlari.
    -Max torku ve hp verdigi devir araliği.

Buradan yol alalim..
    emremm ve yürekçe bunu beğendiler.

Motosikleti
    Pulsar200NS-MT25-Honda NC750X
    Her zaman her yerde yazıyorum. "Son hız" deniliyor ama ben de diyorumki bu hıza ne kadar sürede ulaşıyor. Cbr500r 8500 devirde max güce ulaşıyor, r25 12.000 devirde. Örneğin r25 180 hızına ulaşabilmek için düz yolda 5 kmye ihtiyaç duyuyorsa cbr500r 2 km(mesafeler tamamen örnek). Ayrıca güç ve torkuyla rampa dinlemeden r25i tokat manyağı yapacağı aşikar. Son hız denen şey yani mesafe gözetmeksizin ulaşabildiği max hız çok yanıltıcı bişeydir
    İhsan34 ve GezeGeze bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    kw ile beygir aynı canım kardeşim

mfBulut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Son hızı değiştiren güç dışında da birçok faktör var. Rüzgar direnci en önemlilerden biri. Aerodinamik yapısı müsait olan ve olmayan iki motorun güçleri aynı olsun. Müsait olan rahatlıkla daha yüksek hızlara çıkacaktır. Ki bu faktörlerden sadece bir tanesi.

Ayrıca sırf son hızı daha fazla diye R25 e daha iyi motor diyen cahil cühela takımı da birazdan burada olacaktır. Siper alabilirsiniz.

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Adamlar yapay zeka geliştiriyor.Roketi dikine geri indiriyor.
    Biz hala cbr500 niye 180i geçmiyor diye tartışıyoruz ya çıldırıcam.
    Vites oranları nedir? Devir aralığı nedir?
    Tork x devir neyi verir?
    YasinC, Gietti17, zabuzaretta ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Maks. hızlarda devirleride karşılaştırırsanız anlarsınız.
    levend84 bunu beğendi.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    beygirleri farklı olduğu gibi iki motor bloğuda büyük oranda farklıdır.

en başta kullanım amaçları farklıdır, r25 250cc hacimden alınabilecek maksimum güç ve performans hedeflenmiştir ve bu yüzden daha kısa piston kolları, ince pistonlar ve yüksek sıkıştırma oranları kullanılarak üretilmiştir.

cbr500 ise şehir içinde rahatça sürülebilecek yumuşak tepkili, az yakan ve uzun ömürlü bir motor hedeflenmiş. Bu yüzden uzun piston kolları, düşük sıkıştırma vs. kullanılarak bu hedefe ulaşılmış.

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    Dişli oranı çevirdiği devir vs

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Yakıt tüketimlerini de unutmayın.

Motosikleti
    YAMAHA XJ6N 2014 - HONDA CRF250L 2013
    Öncelikle kw ile beygiri iki farklı şey gibi algılıyorsunuz sanırım. İkisi de güç birimidir ve aynı şeyin farklı şekilde gösterimidir. Nasıl ki mil/saat ve km/saat hız birimleri olup aynı şeyi ifade ettikleri gibi.

Gelelim hız konusuna. Bir aletin daha fazla güce sahip olması direkt olarak daha hızlı gideceği anlamına gelse idi tırların bile ss motosikletlerden daha hızlı gidebiliyor olması gerekirdi. Dolaysıyla mesele sadece güç değil bu gücün ne kadar ağırlığı taşıması gerektiği, aracın aerodinamik yapısının rüzgar direncini ne ölçüde bertaraf edebildiği gibi başka faktörler de önemlidir.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Cbr500 devrini ve torkunu dolu dolu veriyor,tabiri caizse yedire yedire.motoru kullanan kisilerle bir ara muhabbet açildi,arada ölü devir yok diyorlar.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    R25
    o kadar kafa yormanıza gerek yok z900 mü mt09 mu r6 mı geçer.kalkışta r6 yı delerler ama 200 den sonra işler değişir.aynı güçteler hatta tork daha az yanlız r6 15 bin devir ve ötesini çeviriyor o yüzden gidişi çok daha uzun sürüyor.r25in olayı r6 cbr600 gibi gerçekten uzun devir çeviren 250 cc yapıp uzun süre gücü vermesi.yani 36 hp gücü çok daha uzun süre aktarabiliyor.1300 1400cclik harlerler nasıl oluyorda 200ü geçemiyor ? artık bu mevzu sidik yarışına döndü gerçekten ahiret sorusu sorsanız burda cevaplayacak adamlar doldu.

Alıntı esbabsız adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle kw ile beygiri iki farklı şey gibi algılıyorsunuz sanırım. İkisi de güç birimidir ve aynı şeyin farklı şekilde gösterimidir. Nasıl ki mil/saat ve km/saat hız birimleri olup aynı şeyi ifade ettikleri gibi.

Gelelim hız konusuna. Bir aletin daha fazla güce sahip olması direkt olarak daha hızlı gideceği anlamına gelse idi tırların bile ss motosikletlerden daha hızlı gidebiliyor olması gerekirdi. Dolaysıyla mesele sadece güç değil bu gücün ne kadar ağırlığı taşıması gerektiği, aracın aerodinamik yapısının rüzgar direncini ne ölçüde bertaraf edebildiği gibi başka faktörler de önemlidir.
    Kw'nın hp karsılığını yazdım anlamayan anlasın diye.
    Ayrıca aynı amaç için motosikletten bahsediyoruz. Tork fazla ise yüksek hızlara cıkması beklenenler arasında olmalı.

bence gelişmiş bir soru sandım çok basit, 1000rr ın dişlileriyle oynarsam onunda son hızı r25'inkine düşebilir

asıl benim merak ettiğim; kw ile hp arasında sadece birim farkı mı var yoksa farklı şekiller mi ölçülüyor fark varmı arasında?

EUOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mt 25
    On arka dıslı zincir şanzıman tork hp ve max hp yı verdiği devır hesabından son hız bulunur lastık yol şası ruzgar surucu agırlık vs yı hesaba katmıyorum bıle

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı velizrsln adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...

asıl benim merak ettiğim; kw ile hp arasında sadece birim farkı mı var yoksa farklı şekiller mi ölçülüyor fark varmı arasında?
    Hepsi de güç birimidir. Burada anlatılıyor.

Remzidemir41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Örnek veriyorum.

R25 100 km hıza 7 saniyede ulaşıyorsa
    cbr 500 yaklaşık 3 saniyede ulaşır

"35kw ve 47 beygir" hibrit motordan mı bahsediliyo
    yoksa
    35kw veya 47 beygir mi demek isteniyo

amaç son hız ise: aerodinami, Şanzıman, piston eni boyu, emme ve egzoz subap ayarları ona göre yapılmalı

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    benim motor 690'lık 67 beygir, son hızı 190-195; ben ölem mi?

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)