Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Işığı dağıtmayan ön aydınlatma elemanı?

Motovento
    REKLAM ALANI
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Herkese iyi forumlar. Öncelikle belirtmek isterim ki motorumun aydınlatmasından herhangi bir şikayetim yok, fonksiyonel olarak görevini yerine getiriyor. Benim içime dert olan orijinal farın sarıya dönük tonda olması ve fardaki led gündüz farlarının da beyaz olması yan yana hoşuma gitmeyen bir görüntü oluşturuyor. İkisinin de beyaz olmasını istiyorum, mavi veya maviye çalar bir renk değil beyaz. Biraz araştırdım genelde insanlar Philips X-Treme Vision %130 öneriyor. Bir de Philips Racing Vision %150 var. Bu ürünleri kullanan veya kullanmış olan arkadaşlar var mı? Orijinal farlara nazaran farkedilir bir performans artışı gözlemlenebiliyor mu? Işığı dağıtarak önümdeki sürücülerin küfürlerine maruz bırakır mı? Yasal mı? Bildiğim kadarı ile H4 tipi ampul kullanılıyor motorumda.

Fikir ve önerilere açığım, tek amacım beyaz ışık renk uyumunu yakalamak ve hazır değiştirmişken performanslı-kaliteli bir ürün almak. Far yuvasına herhangi bir modifikasyon yapmayı kesinlikle düşünmüyorum yalnızca far değiştirme işlemi olsun istiyorum. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    bildiğim kadarı ile alacağın iki ürününde ornek veriyorum renk değeri atıyorum 6000K ise aynı olmalı birde bunların soğuk beyaz olan renkleride var soğuk beyazlar biraz maviye kaçıyor gibi geliyor bana aynı renkte olursalar sırıtmaz diye düşünüyorum

Motosikleti
    yamaha ybr 125
    Led ampul alip takin

Motosikleti
    SUZUKI gsx r 1000
    Far tasınızda mercek yoksa led ve xenon kullanmayın.Karşıdan gelen sürücüleri kör edersiniz,en güzeli philips extreme vision yada philips extreme racing.Ben exreme vision kullanıyorum çok memnunum tavsiye ederim.
    zabuzaretta bunu beğendi.

Lengeli Fötr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150 - Suzuki V-Strom DL-650
    Şehir içinde bunu tavsiye ederim. Suzuki dl 650 de kullandım aydınlatması güzel karşıdan gelenin de gözünü almıyor. Ancak gece şehir dışında kullanıldığında uzun ve kısa hüzmede neredeyse fark yok

NEVERLAND H4 9003 HB2 Hi Lo Işın 50 W 8000LM 6500 K CSP LED Cips Araç Far Sis Lambası Ampul DRL Süper beyaz
    http://s.aliexpress.com/IBfIrYbQ
    (from AliExpress Android)

Onun haricinde merceksiz, iyi aydınlatan, göz almayan, uzun ve kısa hüzmesi iyi olan bir led veya xenon bulamadım

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Led ürünler her ne kadar uzun ömürlü ve güçlü olsalar dahi ışığı dağıtıyor yani benim karşılaştığım hep bu. Bunu diğer sürücülere asla yaşatmak istemem bence bu büyük saygısızlık. Halojenden gitmeyi düşünüyorum açıkçası. Sanırım Philips Racing Vision almaya karar verdim. Cevap veren herkese teşekkür ederim.

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Led ürünler acayip dağıtıyor. Arkadaşın arabasına takmıştık, fena dağıtıyor. Uzun kısa belli değil. Acayip göz alıyor karşıdan. Geri sökecekti ya enson.
    Arabamda ostam nightbreaker plus kullanıyordum yıllar önce. Çokta memnundum. Philips xtreme visionlar falan bir tık daha iyi diye okuyordum.

Motosiklete almadık daha. Eğer çift satılıyor ve 2.yi ne yapacağım diyorsan alabilirm ikincisini.
    Bu halojenler xtremevision ve nightbreakerlar xenon veya led gibi beyaz olmuyor ama, klasik halojenlere göre çok hafif beyaz oluyor.
    Nightbreaker’lar yağmurda çok çok iyi gösteriyordu.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Alıntı sey_47 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Led ürünler acayip dağıtıyor. Arkadaşın arabasına takmıştık, fena dağıtıyor. Uzun kısa belli değil. Acayip göz alıyor karşıdan. Geri sökecekti ya enson.
    Arabamda ostam nightbreaker plus kullanıyordum yıllar önce. Çokta memnundum. Philips xtreme visionlar falan bir tık daha iyi diye okuyordum.

Motosiklete almadık daha. Eğer çift satılıyor ve 2.yi ne yapacağım diyorsan alabilirm ikincisini.
    Bu halojenler xtremevision ve nightbreakerlar xenon veya led gibi beyaz olmuyor ama, klasik halojenlere göre çok hafif beyaz oluyor.
    Nightbreaker’lar yağmurda çok çok iyi gösteriyordu.
    Hocam tek satılmıyorsa ötekini size hediye gönderirim aldığımda özel mesaj atarım. Araştırırken Philips White Vision ile karşılaştım aslında aradığım sanırım tam olarak o çünkü 4300 kelvin beyaza epey yakın ton. Bir de Diamond Vision var ama o 5000 kelvin sanırım o biraz maviye kaçan beyaz. White Vision Türkiyede satan bulamadım ama sanırım Türkiye piyasasına aynı ürün Crystal Vision olarak girmiş.

dalga, boyundan büyük yüzeylerden yansır
    kelvin arttıkca ışığın dalga boyu kısalır, havadaki sis vs den daha fazla yansımaya başlar
    bu nedenle, sis ve uyarıcı ışıklar düşük kelvinli seçilir
    Gouranga bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Alıntı '-' adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dalga, boyundan büyük yüzeylerden yansır
    kelvin arttıkca ışığın dalga boyu kısalır, havadaki sis vs den daha fazla yansımaya başlar
    bu nedenle, sis ve uyarıcı ışıklar düşük kelvinli seçilir
    4300 kelvinli Philips Crystal Vision almayı düşünüyorum hakkında bir bilginiz var mı hocam ya da tavsiye edebileceğiniz "beyaz" ışık ne tavsiye edersiniz? X-treme Vision 3700 kelvin ve daha fazla aydınlatma sağlıyor ama başlıkta da belirttiğim gibi değiştirme sebebim tamamen kozmetik, orijinal ampulün performansı gayet yeterli.

Mirable - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750X DCT
    4 sisli,çakarlı ve ledli motosikletler türedi bu ara. Arkana geçtiği anda önünü görme ihtimalin yok o derece göz alıyor. Nefret ediyorum hepsinden dikkat çekicem diye başka sürüleri hataya zorlamaya kimsenin hakkı yok.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Daha önce yazmıştım. Halojen ampulün flamanları ile aynı yerde ince bir led dizisi olan led ampuller var. Onlardan kullanabilirsiniz. Denedim, gayet iyi. Göz alma, ışığı dağıtma yok. Alet şu:

Ama piyasada led ampullerin çoğu çöp.

"8 gen led bulb" diye aratın çıkar...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Bu tarz ledlere internette çokça denk geldim ama canlıda hiç görmedim. Şuan motosikletinizde bu tarz led bir ürün mü kullanıyorsunuz? Eğer kullanıyorsanız ışığı dağıtma olayını görebilmek açısından duvara far tutup fotoğraf paylaşmanızı istesem sanırım çok şey istemiş olurum.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı zabuzaretta adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu tarz ledlere internette çokça denk geldim ama canlıda hiç görmedim. Şuan motosikletinizde bu tarz led bir ürün mü kullanıyorsunuz? Eğer kullanıyorsanız ışığı dağıtma olayını görebilmek açısından duvara far tutup fotoğraf paylaşmanızı istesem sanırım çok şey istemiş olurum.
    Hadi iyisiniz yine, yapılmışı var. Halojen ile karşılaştırılması, hemen duvarda, hem yolda, hem uzun, hem kısa:

http://www.ktmsmt.com/viewtopic.php?t=7409&start=100

Resimdekiler daha kötü bir LED ampüle ait, ama o bile çok kötü değil. Ama piyasadaki ledlerin çoğu rezalet. Rastgele alınacak bir şey değil.

Selçuk Keleş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KLX 250 (Atılgan)
    Herkese iyi forumlar. Öncelikle belirtmek isterim ki motorumun aydınlatmasından herhangi bir şikayetim yok, fonksiyonel olarak görevini yerine getiriyor. Benim içime dert olan orijinal farın sarıya dönük tonda olması ve fardaki led gündüz farlarının da beyaz olması yan yana hoşuma gitmeyen bir görüntü oluşturuyor. İkisinin de beyaz olmasını istiyorum, mavi veya maviye çalar bir renk değil beyaz. Biraz araştırdım genelde insanlar Philips X-Treme Vision %130 öneriyor. Bir de Philips Racing Vision %150 var. Bu ürünleri kullanan veya kullanmış olan arkadaşlar var mı? Orijinal farlara nazaran farkedilir bir performans artışı gözlemlenebiliyor mu? Işığı dağıtarak önümdeki sürücülerin küfürlerine maruz bırakır mı? Yasal mı? Bildiğim kadarı ile H4 tipi ampul kullanılıyor motorumda.

Fikir ve önerilere açığım, tek amacım beyaz ışık renk uyumunu yakalamak ve hazır değiştirmişken performanslı-kaliteli bir ürün almak. Far yuvasına herhangi bir modifikasyon yapmayı kesinlikle düşünmüyorum yalnızca far değiştirme işlemi olsun istiyorum. Şimdiden herkese teşekkür ederim.
    Halojen ampul rehberi : http://www.geceucusu.com/topic/2616-...l-se%C3%A7imi/
    Halojen ve led ampul karşılaştırması : http://www.geceucusu.com/topic/7649-...-3535-cob-xpe/
    Kawasaki KLX Türkiye - https://www.facebook.com/groups/klxturkiye/

gündüz farlarının renk kodu kaçsa normal farınkinide o koddan alıcaksın, ilanlarda görüyorsundur 6000k 8000k falan, gündüz farının renk kodunu öğretmek için farı sök arkasında yanında falan yazar, yazmazsa üstünde yazan modeli googledan arat ne olduğunu bulursun, ışığı dağıtmanın renkle ilgisi yok istediğin rengi tak ama en iyi aydınlatan 4300k, yasa durumuna hiç girmeyelim polis isterse tipin bozuk diye bile ceza yazar

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:30 ----------

Alıntı Selçuk Keleş adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    karşılaştırmada bir sorun var gibi, ilk fotodaki ampul sanki hiç yanmıyor, onların hepsi 55w mı?
    insta: veli_montana_

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Selçuk Keleş adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Amele LED ampuller için güzel bir örnek olmuş. Çoğu böyle olsa da tabii ki hepsi öyle değil.

Yukarıda yolladığım linkte tam tersi bir örnek var. Fiyatı $40 civarı. Neredeyse 1 senedir kullanıyorum.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Duke 250 17
    Cevap veren herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. hasmet gönderdiğin başlığı inceledim de dediğin gibi çok da kaliteli bir LED gibi durmuyor o yüzden haksızlık etmek istemem ama sanki halojen daha iyi performans veriyor gibi. Yani en azından daha ileriyi aydınlatıyor gibi gözüküyor. LED ise yanları daha iyi aydınlatıyor gibi. Lümen kesinlikle LED'de daha fazla orası ayrı.
    hasmet bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Cevap veren herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. hasmet gönderdiğin başlığı inceledim de dediğin gibi çok da kaliteli bir LED gibi durmuyor o yüzden haksızlık etmek istemem ama sanki halojen daha iyi performans veriyor gibi. Yani en azından daha ileriyi aydınlatıyor gibi gözüküyor. LED ise yanları daha iyi aydınlatıyor gibi. Lümen kesinlikle LED'de daha fazla orası ayrı.
    Halojen daha ileri uzaniyor ama dogru duzgun aydinlatmiyor... Acaip tehlikeli. O yuzden LED'e gectim. Karsiya cok zarar vermiyor. Superduke'un Canbus sistemiyle uyumlu olsaydi 8gen LED kullanacaktim ama degilmis. Bi de o dert var bazi motosiukletlerde...

Selçuk Keleş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KLX 250 (Atılgan)
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Amele LED ampuller için güzel bir örnek olmuş. Çoğu böyle olsa da tabii ki hepsi öyle değil.
    Yukarıda yolladığım linkte tam tersi bir örnek var. Fiyatı $40 civarı. Neredeyse 1 senedir kullanıyorum.
    Memnunsanız bişey diyemem. Fara göre farklı sonuçlar oluşuyor sizde daha düzgün sonuç alınmış olabilir.

Ancak linkteki led ampul de diğerlerinden pek farklı değil. Homojen değil, gölgelenmeler ve kümelenmeler var. Geometri uyuşmazlığının doğal sonucu bu. Renk sıcaklığı yüksek olduğundan yağmurda siste iptal.

Bi üyenin yaptığı başarılı bir çalışma : http://www.geceucusu.com/topic/8077-...l-led-dönüşümü
    Optik düzenlemesini kendisi yaptığı için iyi sonuç almış.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:52 ----------

Alıntı velizrsln adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gündüz farlarının renk kodu kaçsa normal farınkinide o koddan alıcaksın, ilanlarda görüyorsundur 6000k 8000k falan, gündüz farının renk kodunu öğretmek için farı sök arkasında yanında falan yazar, yazmazsa üstünde yazan modeli googledan arat ne olduğunu bulursun, ışığı dağıtmanın renkle ilgisi yok istediğin rengi tak ama en iyi aydınlatan 4300k, yasa durumuna hiç girmeyelim polis isterse tipin bozuk diye bile ceza yazar

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:30 ----------

karşılaştırmada bir sorun var gibi, ilk fotodaki ampul sanki hiç yanmıyor, onların hepsi 55w mı?
    O fotoda bi sorun var bence de. Diğerlerinden pek farklı değildir Bi ekleme, ışığın dağıtımında rengin etkisi var, soğuk dediğimiz maviye kaçan renkte ışık (5000K ve yukarısı) daha fazla saçılma eğilimi gösterdiğinden bi nesneye değdiğinde daha çok kırılır ve ilerleyemez.
    Kawasaki KLX Türkiye - https://www.facebook.com/groups/klxturkiye/

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)