Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

KAZA YAPTIM

Motovento
    REKLAM ALANI
    schumacher__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık 4 teker..
    ilk fotoğrafa göre yol tek şeritli gibi görünüyor. Eğer tek şeritli yolda arabanın sağından geçmeye kalktıysan direk seni suçlu bulurlar zira adam şeridinden giderken sen adamın şeridine girmişsin. Ama eğer yol 2 şeritliyse o zaman sen haklı çıkarsın çünkü yarıdan öndeki kısma çarpmışsın diye düşünüyorum.
    Bundan sonrasına sigortalar karar verecek. Suçlu bulunursan motorunun tamirini cepten karşılarsın, arabayı sigortan karşılar.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    İbrahimfaruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbr500
    Alıntı ayetlervaray adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    acemiliğime geldi abi şimdi düşününce neler neler yazabilirdim diyorum. bunlar hep tecrübe.
    Siz gerekeni yazmışsınız. Taliyoldan anayola bağlanan araç ile anayoldaki araç kaza yapıyor anayoldaki sürücü tutanağa hatalı olduğunu diğer aracın yola çıkmasına rağmen farkedemeyip ona vurduğunu söylüyor ama kurul kararı anayol sürücüsünü haklı buluyor çünkü tutanakta baskı altında veya olayın heyecanıyla yanlış yazılabilir yada kişi haklı yada hatalı olduğunu düşünebilir bunlar bişeyi değiştirmez. İki tarafın sigorta şirketi oturur kazanın durumuna göre sonucu belirlerler. Bazen aynı fikirde olurlar bazen farklı.Farklı fikirde olur anlaşamazlar ise kurula kalır karar onlarda hemen kararı verir. Yani sonuç olarak çektiğiniz fotoğraflarla araçların pozisyonları yolun ve park yerinin durumları vb. göz önünde bulundurulur özellikle. Buarada hemen servise yada nerde yaptırcaksan oraya tutanakla motorunu götür çünkü kasko değilde sadece trafik sigortası olduğu için işler uzun sürüyor sizlik bişey yok siz teslim edip bekliyorsunuz sadece.
    Daha dikkatli olun en büyük kazanızın bu olması dileğiyle =)

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 NS 2017
    Aynı sorunu ben de yaşadım yazın kaza yaptım. O anki şokla aptal bi tutanak tutmuşum. Servise gittim bu tutanağa göre sen haksızsın dedi aslında kurallara göre yüzde 100 haklıyım ama kaza anı o şokla ne yazdığımı bilemedim tutanak kanlıydı oradan anlaşılıyor :D. Neyse aradım adamı dedim ki bu tutanak olmaz gel bi tane daha yazalım bizim yaptığımız kazayla alakası yok tuttuğumuz tutanağın. Hakkını yemeyim adam yanar döner olsa tekrar tutmaz imzalamasaydın kardeşim diye. Gittik tekrar yazdık o kazada da hatalı olduğunu biliyordu. Motosikleti fark etmeden tali yola dönüş gerçekleştirdim hatalıyım yazdırdım. ben de önceliğin ben de olduğu yolda birden önüme çıktı hemen frene bastım ama duramayarak çarptım yazdım yüzde 100 haklı oldum. En kolayı adam suçunu kabul ediyorsa hatalıyım yazdırın zaten sorun da etmez yok kabul etmiyorsa bariz bi şekilde anlaşılmıyorsa kaza şekli yüzde 100 haklı çıkmak cok zor.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Sizin içiniz rahat olmalı, sonuçtan, öncelikle.

Bence üstünüzden geçmediği, refklekslerine sahip olup anında durabildiği için otomobil sürücüsünü ayrıca teşekkür etmelisiniz.

Böyle sağdan sorumsuzca kaptırıp gelen motosiklet sürücüleri en büyük tehlike trafikte otomobil sürücüleri için!

Gereken takip mesafesi yok!

Sağdan geçmeye çalışmak da, yeşilçam repliğiyle, "ne olii ki?"

Motosiklet kullanırken en büyük risklerden birinin önünüzdeki aracın aniden sağ önünüze veya sol önünüze kırması olduğunu "dikkate almamak" zaten en büyük "acemilik"...

Neresinden baksanız elde kalıyorsunuz...

Sigortaya, migortaya, kimin kusurlu olduğuna falan kafayı takmayın... Arkadaşlar zaten güzel özetlemişler, sigorta şirketleri, kurul murul, hükmünü verecektir...

Siz ucuz atlattığınıza şükredin...
    SRDR KTM 390 bunu beğendi.

RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Dostum kaza raporu sonuçlandı mı??

Motosikleti
    cbf150, fzs600
    KALDIRIMDAN DA OTOPARKA GİRİLEBİLİYORMUŞ.

Heralde bir boyut kapısı açılıyor ve ordan da başka diyarlara geçiyorsun.

Motosikleti
    Bakıyor.
    geçmiş olsun.

serconline - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Mt25 ABS
    Arkadaşlar sinyal felan boş iş tutanak işlerinde şu kadar sölim aynısı yakın bir zamanda arkadaşımın başına geldi adamlar hiç bişey yapmadı çocuk kendi yaptırdı motoru mecburen sinyal verilmesi gerekiyor ama şu bir gerçekki Motorla araçların sağından geçmek zaten sıkıntının başlıcası adam tutanağa bakıyo sağdan vurmuş yaptırmıyo inşaAllah yaptırırlar ama sanmıyorum eğer sende birşey yoksa çokta üzülme motor yerine gelir

_chaotic_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    regal raptor daytona 350
    Geçmiş olsun. Allah beterinden korusun. Aynı motor bende de vardı. Çok problemli karışık bu motor değil cg parçaları bile uyumlu çok masraf açmaz umarim

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    Rapor sonucu hakkında bilgi vermeniz güzel olacak. En azından bundan sonra kimse sağdan geçmez.

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Fotograflar her seyi anlatiyor babam. Tecrubeli eksperler direkt otomobile cogunluk hakki verip seni suclu cikaracaktir.

Motor sag seridin de saginda, arac da sag seritten donmeye calisirken kaza gerceklesmis belli ki. Bu da takip mesafesi ve hiz ihlaliyle ihaleyi sana birakir.

Hani sigortadan motoru yaptirayim falan gibi bir hayalin varsa uzulerek soyluyorum yapabilecegin hic bir sey yok. Bundan sonra sag seritteysen hizini yine sagda olan diger araclara gore ayarla.

Gecmis olsun dostum.
    ayetlervaray bunu beğendi.

ayetlervaray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight 200
    Alıntı patpop adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rapor sonucu hakkında bilgi vermeniz güzel olacak. En azından bundan sonra kimse sağdan geçmez.
    belli olur olmaz haber vericem

---------- Mesajlar birleştirildi - 02:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 02:13 ----------

Alıntı Sj's adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fotograflar her seyi anlatiyor babam. Tecrubeli eksperler direkt otomobile cogunluk hakki verip seni suclu cikaracaktir.

Motor sag seridin de saginda, arac da sag seritten donmeye calisirken kaza gerceklesmis belli ki. Bu da takip mesafesi ve hiz ihlaliyle ihaleyi sana birakir.

Hani sigortadan motoru yaptirayim falan gibi bir hayalin varsa uzulerek soyluyorum yapabilecegin hic bir sey yok. Bundan sonra sag seritteysen hizini yine sagda olan diger araclara gore ayarla.

Gecmis olsun dostum.
    yarısı ödense razıyım umarım tamamen suçlu çıkmam.

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    GEçmiş olsun. Ortada bi vaziyet biraz. Otopark girişi tabelalarla falan da belirginse hele. İyi haber size bişi olmaması. Bu motorun parçaları çok pahalı olmasa gerek. Verilmiş sadakanız varmış.

Motosikleti
    Superlight 200
    evet arkadaşlar sonuç belli oldu %100 kusurlu çıktım. 2200 lira masraf var. 3 gün içinde itiraz edebiliyomuşum itiraz edicem oda olmazsa servisle konuşup maliyeti azaltmaya çalışıcam. sinyalsiz kaldırıma dönen araç nasıl sıfır kusurlu olur anlamıyorum.

Motosikleti
    honda wing go, kenbo 125cc cup
    evet arkadaşlar sonuç belli oldu %100 kusurlu çıktım. 2200 lira masraf var. 3 gün içinde itiraz edebiliyomuşum itiraz edicem oda olmazsa servisle konuşup maliyeti azaltmaya çalışıcam. sinyalsiz kaldırıma dönen araç nasıl sıfır kusurlu olur anlamıyorum.
    Tekrar geçmiş olsun. İtiraz sonucunuda yazarsanız memnun olurum. Bundan sonra sağdan hiç bi şekilde geçiş yapmıyacam.(İngiltere gibi ülkeler hariç tabii orayada gidersem)
    1 kaç kez düşük hızlarda yapmıştım korna ve selektörle kendimi göstererek ama bu saatten sonra onuda yapmam.

AsirMahfi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crf 250 L
    Bence de yüzde yüz siz suçlusunuz. Evet sinyal vermemek bi suçtur ama eğer arabanın arkasında yeterli mesafe ile gidiyor olsaydınız sinyal verip vermemesi çok da bi önem arz etmeyecekti. Masraflar falan elbette can sıkıcı ama ders niteliğinde. Çünkü iyi kötü takip ettiğim kadarıyla aklı başında birisiniz. Ve buradan ders çıkarıp daha temkinli olursunuz.

o kaldırımdan otoparka gidiliyomuş kafamda sağa dönme ihtimali oluşmadığı için sağından geçmeye kalktım böyle bir kaza yaptık. lastiğin önüne düştüm durmasa üstümden geçicekti.
    geçmiş olsun
    yavaşladı ve sağında alan(tuzak) oluşturdu. tehlikeli yer
    https://www.google.com/maps/@39.9698...7i13312!8i6656

İbrahimfaruk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cbr500
    En başında demiştim siz suçlu gözüküyorsunuz diye malesef. Takip mesafesini korumak zorundasınız önünüzdeki aracın önüne aniden bişey çıkabilir, şöförü kalp krizi geçirebilir, ani manevra yapabilir. Ayrıca araç sol şeritten direk sağ şeride geçip otoparka dalsa belki bi nebze haklı olabilirsiniz ama sağ şeritte ilerleyen aracın sağından onu sağlamaya çalışırken kaza yaptığınızı kendiniz söylemişsiniz çok üzgünüm ama hiç haklı bi tarafınız yok. Ha bunları size söyledim ama ben de araçları sağlama vs yapıyorum ama nasıl şeritte hakkımızı olduğunu herhangikimsenin biz o şeritteyken bizim şeridimize dalmasına uyuz olup bizim de bir araç olduğumuzu söylüyorsak aynı şeyi diğer araçlar içinde düşünmeli şerit içinde sollama yada sağlama yapmamalıyız.

Motosikleti
    yamaha ybr 125
    Gecmis olsun hatali hatasiz bisey demiyorum ama daha dikkatli olalim, aramızda kalın daha cok motor sürücez.

Motosikleti
    Superlight 200
    Alıntı İbrahimfaruk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    En başında demiştim siz suçlu gözüküyorsunuz diye malesef. Takip mesafesini korumak zorundasınız önünüzdeki aracın önüne aniden bişey çıkabilir, şöförü kalp krizi geçirebilir, ani manevra yapabilir. Ayrıca araç sol şeritten direk sağ şeride geçip otoparka dalsa belki bi nebze haklı olabilirsiniz ama sağ şeritte ilerleyen aracın sağından onu sağlamaya çalışırken kaza yaptığınızı kendiniz söylemişsiniz çok üzgünüm ama hiç haklı bi tarafınız yok. Ha bunları size söyledim ama ben de araçları sağlama vs yapıyorum ama nasıl şeritte hakkımızı olduğunu herhangikimsenin biz o şeritteyken bizim şeridimize dalmasına uyuz olup bizim de bir araç olduğumuzu söylüyorsak aynı şeyi diğer araçlar içinde düşünmeli şerit içinde sollama yada sağlama yapmamalıyız.
    hatalıyım kabul ediyorum ama %100 olduğunu düşünmüyorum. önümdeki araç sağa döneceğine dair en ufak sinyal vermedi. ayrıca en sağ köşede dümdüz ilerliyodum yani şeridin ortasındayken sağlamaya kalkmadım. sağından geçerkende biranönce geçeyim diyerek hızımı arttırdım. ayrıca aracı kullanan abimizin kulakları duymuyor tabi bunlar tutanakta yazmıyor. bu araçla ışıklardan birlikte döndük arkamdan başka araçlarda döndü takip mesafesi bırakıcak şansım yoktu. hızlanmasam orda sabit hızımda devam etsem bu kaza olmazdı.

suçum en sağ köşede olmak ama beni oraya tamamen dış etkenler getirdi kendi kararım bile değildi. hızlanmaya ben karar verdim altında yatan sebebi düşününce sanırım araçlara çok yakın olmam, biranönce kurtulmak istemem. ışıklardan kalkışta sürekli yaşarım bu tedirginliği. en öne geçip kalkabildiğim kadar hızlı kalkıp kendimi boşluğa atmak isterim. eğer en önde değilsem motosikletim düşük cc olduğundan kalktıktan sonra arkamdaki dibime yapışır ben önümdekine yapışırım o andan sonra kaderim zaten tamamen önümdekinin elinde oluyor çünkü ne takip mesafesi kalıyor ne de soğukkanlılık. bu kazada yaşanan da tamamen bu.

herşeyi düşünebilsem bu kaza olmazdı mesela önümdeki araç çok daha hızlı gidebilecekken neden daha yavaş gidiyor diye bir soru sorsam o an belki kafamı kaldırıp döneceği yeri farkedebilirdim. arkamdaki araç beni darladıktan sonra sollayıp gitti ama ben hala önümdekine yapışık gidiyordum.
    2-3 saniyelik boşluğum vardı hızımı kessem önümdeki döndüğünde frenleyip durabilirdim. motosikletlilerin herşeyi düşünmek zorunda olması ağır bir yük araçların ise tek yapması gereken dönüş yapmadan önce sinyal vermek. motosiklet sürücülerinin üzerlerinde bu kadar yük varsa kazalarda ona göre değerlendirilmeli. bence motosiklet ile araç kazaları değerlendirilirken geniş çaplı incelenmeli ancak o zaman tam doğru karar verilebilir. benim gözümde o sürücünün dönmeden önce kafasını birkere kaldırıp aynasına bakmaması , sinyal vermek aklına bile gelmemesi motorcuyla kıyaslandığında tamamen suçludur. aracın motosikletliyi kazaya götüren her sebebi fazladan x10 katsayısı olarak düşünülmeli çünkü motosiklet sürücüsü ile araç sürücüsünün kaybedebilcekleri birbirinden çok uzak.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)