Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

50cc Sigorta zorunluluğu

Motovento
    REKLAM ALANI
    Birkan07 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yzf R-125 / Honda Today 50 / Ninja 250r / Xmax 250
    Herkese merhaba,
    Dün bir sohbet esnasında 50cc'ye kadar olan motosikletlerin, zorunlu trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkabildiklerini duydum. Olası bi kaza durumunda karşı tarafın hasarını düşünerek sigorta yaptıranlar oluyormuş halen fakat tamamen isteğe bağlıymış.Benimde 50cc bir motosikletim var yaklaşık 8 ay oldu alalı ve hala sigorta yapmadım o yüzden merakla cevaplarınızı bekliyorum umarım doğrudur ) konu hakkında kesin bilgisi olan varmı acaba aramızda ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    NeXuSs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 250 ironmax - Honda İntegra - Xmax 250
    plaka takıp trafiğe çıkabilen herşey ARAÇ tır. bildiğim kadarıyla her araç trafik sigortası yapmak zorundadır. net cevap için bimere yazabilirsiniz. resmi kurumun verdiği cevap en doğrusu olacaktır.

Motosikleti
    Daha önceki haberlimizden de bildiğiniz üzere 50 cc motosikletlerde A sınıfı ehliyet arama zorunluluğu kaldırılmıştı. Bu motosikletler B sınıfı otomobil ehliyetine sahip kişiler tarafından kullanılabiliyordu. Arora motosiklet dün yaptığı bildiri ile 50 cc motosikletlerde sigorta zorunluluğun da kaldırıldığını açıkladı. Açıklama şu şekilde; “DEĞERLİ KULLANICILARIMIZ 50 CC VE ALTINDAKİ MOTOSİKLET VE ELEKTRİKLİ BİSİKLET/MOTOSİKLET MODELLERİNDE, YENİ GELEN DÜZENLEME İLE ARTIK SİGORTASIZ TESCİL İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİRİLEBİLMEKTEDİR. İLGİLİ MODELLER İÇİN TESCİL SIRASINDA EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN 08.05.2017 TARİH VE 11088401.2961.64008-974/81473 SAYILI GENELGESİNE GÖRE ZORUNLU MALİ SORUMLULUK SİGORTA POLİÇESİ ARANMAYACAKTIR. AYNI ZAMANDA BİLDİĞİNİZ ÜZERE 50 CC VE ALTINDAKİ MOTOSİKLET VE 4 KW ALTINDAKİ ELEKTRİKLİ MODELLER B SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİ İLE KULLANILABİLMEKTEDİR. TÜM MOTOSİKLET CAMİASI İÇİN HAYIRLI OLMASI DİLEĞİYLE.. ARORA.”

böyle bir yazıyla da karşılaştım.

Motosikleti
    okuduğunuz yazıdaki belirtilen genelgeyi okudunuzmu ?

Motosikleti
    Genelgeyi arattım google'da. resmi kaynaklı bi açıklama bulamadım fakat bir dünya farklı sitede benzeri yazılarla karşılaştım.

Motosikleti
    Alıntı Birkan07 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Genelgeyi arattım google'da. resmi kaynaklı bi açıklama bulamadım fakat bir dünya farklı sitede benzeri yazılarla karşılaştım.
    ilk yazımdada belirttiğim gibi resmi bir açıklama olmadığı için en doğru bilgiyi bimer verecektir. bimere yazıp sorabilirsiniz.
    Honda NC750D

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Herkese merhaba,
    Dün bir sohbet esnasında 50cc'ye kadar olan motosikletlerin, zorunlu trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkabildiklerini duydum. Olası bi kaza durumunda karşı tarafın hasarını düşünerek sigorta yaptıranlar oluyormuş halen fakat tamamen isteğe bağlıymış.Benimde 50cc bir motosikletim var yaklaşık 8 ay oldu alalı ve hala sigorta yapmadım o yüzden merakla cevaplarınızı bekliyorum umarım doğrudur ) konu hakkında kesin bilgisi olan varmı acaba aramızda ?
    50 cc bende de var bir tane. Ruhsatını çıkardım, plaka bastırdım, iş ev çarşı pazar geziyorum.
    Ruhsat çıkarmak için sigorta zorunluluğu yok. Trafik tescildeki memura sorduğumda,
    sigorta şartı yok, kaza anında ne olur bende bilmiyorum demişti.
    Kısacası kaza yaparsanız, kaza tespit tutanağını tutup, sonucuna göre siz kusurlu iseniz cebinizden hasarı karşılayacaksınız.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Motosikleti
    Alıntı NeXuSs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ilk yazımdada belirttiğim gibi resmi bir açıklama olmadığı için en doğru bilgiyi bimer verecektir. bimere yazıp sorabilirsiniz.
    İlginiz için teşekkür ederim.

Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    50 cc bende de var bir tane. Ruhsatını çıkardım, plaka bastırdım, iş ev çarşı pazar geziyorum.
    Ruhsat çıkarmak için sigorta zorunluluğu yok. Trafik tescildeki memura sorduğumda,
    Kısacası kaza yaparsanız, kaza tespit tutanağını tutup, sonucuna göre siz kusurlu iseniz cebinizden hasarı karşılayacaksınız.
    Evet abi duyumlarım doğruymuş demek ki. Çünkü bende sigorta yapmadan eve ruhsat gelmişti buda beni bu duruma daha fazla inandırmıştı. Sevindirici bi durum
    Dünya mavidir, tıpkı Portakallar gibi.

yunusus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200Rt - Planet (78)
    Belirttiğiniz kategorideki motosikletlere sigorta yaptırsanız dahi herhangi bir kaza anında sigorta üzerinden hiçbir işlem yapılamamakta. Yani zaten hali hazırda sigorta kapsamı dışında. Isteğe bağlı yaptırsanız da herhangi bir faydasını görme şansınız olmadığı için fuzuli sigorta parası ödemiş olursunuz.

Olası bir kaza anında karşılıklı uzlaşma yoluna gitmek durumunda kalınıyor.

yeditepely - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    piaggio xevo 250, cf moto 250 sr
    Gecen aksam ilanımdan biri benı aradı Antalyadan.50 cc hakkında sigorta sorusu sordu.Yapılmıyor bende yaptırmadım ama sıgorta yaptırsan karsılamıyormus dıye cevap vermıstım.Biran senin mesajını görünce o kişi oldugunu dusundum

Motosikleti
    R1200Rt - Planet (78)
    O ben deeeelim üzgünüm leyla
    Green Arrow bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı yunusus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Belirttiğiniz kategorideki motosikletlere sigorta yaptırsanız dahi herhangi bir kaza anında sigorta üzerinden hiçbir işlem yapılamamakta. Yani zaten hali hazırda sigorta kapsamı dışında. Isteğe bağlı yaptırsanız da herhangi bir faydasını görme şansınız olmadığı için fuzuli sigorta parası ödemiş olursunuz.

Olası bir kaza anında karşılıklı uzlaşma yoluna gitmek durumunda kalınıyor.
    Teşekkürler bu arada konu dışı ama Versys ne güzel bi makina kazasız belasız kullanın

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:03 ----------

Alıntı yeditepely adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gecen aksam ilanımdan biri benı aradı Antalyadan.50 cc hakkında sigorta sorusu sordu.Yapılmıyor bende yaptırmadım ama sıgorta yaptırsan karsılamıyormus dıye cevap vermıstım.Biran senin mesajını görünce o kişi oldugunu dusundum
    Valla bende Antalyalıyım ama kimseyi aramadım konuyla ilgili

MahmutBiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1200Z Super Ténéré
    Plaka var diye sigorta olması zorunluluğu yok. 2 senedir duruyor. pazara manava giderken biniyorum plakalı ve sigortasız. Hatta b sınıfı ehliyetle kullanılabiliyor.

Motosikleti
    Alıntı MahmutBiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Plaka var diye sigorta olması zorunluluğu yok. 2 senedir duruyor. pazara manava giderken biniyorum plakalı ve sigortasız. Hatta b sınıfı ehliyetle kullanılabiliyor.
    Evet benim de güzel hava değerlendirme taşıtı olarak keyif yaparak çevreyi izlediğim müzik dinlediğim bir todayim var 8 aydır bir kere polis dur demedi daha ama derse bi sıkıntı yaşarmıyım diye korkutuğum için sordum. Çünkü ben çarşıda çok kullanıyorum ve malum Antalya'da vatandaş başına 3 polis düşüyo

Motosikleti
    HD Sportster 883R
    Trafiğe kapalı alanda (örn:on dönümlük arazimin içerisinde) plakalı olarak kullanmak için mi sigortasız tescil serbest. Yani rutin bir trafik kontrolüne girildiğinde ceza yazılıyor mu?

Yoksa trafik sigortasız trafiğe çıkış da serbest mi? (eğer böyle ise maddi hasarlı kazalar kolay ancak ölümlü kazalar da durum nedir?)

Motosikleti
    R1200Rt - Planet (78)
    Teşekkürler bu arada konu dışı ama Versys ne güzel bi makina kazasız belasız kullanın

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:03 ----------

Valla bende Antalyalıyım ama kimseyi aramadım konuyla ilgili
    Beğenerek kullandığım bir makinadır kendileri Teşekkürler. Umarım daha iyilerine sahip olursun
    [I] Hayat Verilmemiş Bir Sözü Tutmaktır, Kimi Yazar Kimi Yaşar.. [I]

Motosikleti
    Alıntı yunusus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Beğenerek kullandığım bir makinadır kendileri Teşekkürler. Umarım daha iyilerine sahip olursun
    videolarını takip etmekteyim versysin herşeyin hayırlısı

Motosikleti
    RX9
    Açılın Sigortacı geldii

Motorlu bisiklet diye geçmesinden dolayı, trafik sigortasından muaf araçlar statüsündedir.

Umarım kimse yaşamaz ama kaza durumunda, polisi arayıp kaza raporu tutturmak zorunludur. Karşı tarafın kusurlu olması durumunda tek geçerli evrak polis raporu olacaktır. Karşılıklı tutulacak tutanağın (ilgili tutanak trafik sigortası işleyişine hizmet ettiği için) bir çok açıdan yasal geçerliliği bulunmayacaktır.

Muaflık durumuyla ilgili bölüme aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.tsb.org.tr/karayollari-m...px?pageID=1080

A.6. TEMİNAT DIŞINDA KALAN HALLER
    Aşağıdaki haller sigorta teminatı dışındadır:
    a) İşletilme halinde olmayan araçların sebep olacağı zararlar,
    b) Hak sahibinin kendi kusuruna denk gelen tazminat talepleri,
    c) İlgililerin, sigortalının sorumluluk riski kapsamında olmayan tazminat talepleri,
    ç) Sigortalının, eşinin, sigortalının usul ve fürunun, sigortalıya evlat edinme ilişkisiyle bağlı olanların, sigortalının birlikte yaşadığı kardeşlerinin, mallarına gelen zararlar sebebiyle ileri sürebilecekleri talepler,
    d) Destekten yoksun kalan hak sahibinin, sigortalının sorumluluk riski kapsamında olmayan destek tazminatı talepleri ile destekten yoksun kalan hak sahibinin, sigortalının sorumluluk riski kapsamında olmakla beraber destek şahsının kusuruna denk gelen destek tazminatı talepleri,
    e) Zarar görenlerin beraberinde bulunan bagaj ve benzeri eşya dışında sigortalı araçta veya bu araç vasıtasıyla çekilen römorkta/yarı römorkta taşınan eşyanın uğrayacağı zararlardan dolayı sigortalıya karşı ileri sürülecek talepler,
    f) Manevi tazminat talepleri,
    g) Sigortalının, Karayolları Trafik Kanunu uyarınca eylemlerinden sorumlu tutulduğu kişilere karşı yöneltebileceği talepler,
    ğ) Sigortalının aracına veya bu araç vasıtasıyla çekilen römorklara ve yarı römorklara veya çekilen araçlara gelecek zararlar nedeniyle ileri sürülecek talepler,
    h) Çalınan veya gasp edilen araçların sebep oldukları ve Karayolları Trafik Kanununa göre sigortalının sorumlu olmadığı zararlar, aracın çalındığını veya gasp edildiğini bilerek binen kişilerin zarara uğramaları nedeniyle ileri sürülecek talepler ile çalan ve gasp eden kişilerin talepleri,
    ı) Motorlu bisikletlerin kullanılmasından ileri gelen zararlar,
    i) 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanununda belirtilen terör eylemlerinde ve bu eylemlerden doğan sabotajda kullanılan araçların neden olduğu ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre sigortalının sorumlu olmadığı zararlar ile aracın terör eylemlerinde kullanıldığını veya kullanılacağını bilerek binen kişilerin zarara uğramaları nedeniyle ileri sürecekleri talepler, aracı terör ve buna bağlı sabotaj eylemlerinde kullanan kişilerin talepleri,
    j) Motorlu araç kazalarından dolayı toprak, yeraltı suları, iç sular, deniz ve havanın kirlenmesi ya da kirlenme tehlikesi nedeniyle temizleme, toplanan atıkların taşınması ve bertarafı masrafları ile biyolojik çeşitlilik, canlı kaynaklar ve doğal yaşama verilen zararlar nedeniyle bozulan çevrenin yeniden oluşturulması ile ilgili çevresel zararlardan ileri gelen talepler,
    k) Gelir kaybı, kâr kaybı, iş durması ve kira mahrumiyeti gibi zarar verici olguya bağlı olarak oluşan yansıma veya dolaylı zararlar nedeniyle yöneltilecek tazminat talepleri,
    l) İlgili mevzuatla genel hükümlere tâbi kılınan talepler,
    m) 2918 sayılı Kanunun 104 üncü ve 105 inci maddelerinde düzenlenen sorumluluklar (Bu maddeler kapsamına dahil durumlar bu amaçla yaptırılan zorunlu mali sorumluluk sigortasına tâbidir.),
    n) Cezai kovuşturmadan doğan tüm giderler ile idari ve adli para cezaları,
    o) Bu Genel Şart ve ekleri ile tanımlanan teminat içeriği dışında kalan talepler.
    cenkyenmez, onurordek ve Birkan07 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Mondial Mc Roadracer 125 ve R6
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kusurlu olduğunuz miktarı cebinizden ödüyosunuz.
    Yıllar önce elektrikli bisiklet ile kaza yaptım onda plaka da yoktu.

Aradan bi süre geçti eve karşı arabanın sigortasından kağıt geldi kasko da olabilir tam bilmiyorum, 8/6 suçlu bulunmuşum 3600 küsür tl lik hasarın 2700 ünü ben ödedim. Kusurlu olduğunuz kadarını ödüyosunuz derken burdan yola çıkarak dedim oranlayınca 8/6 yı 3600 küsür den 2700 küsüre geliyor. Tam küsüratlarını unuttum çok zaman geçti ehliyetim bile yoktu o zamanlar.

Ama kanun hala aynı mı bilmiyorum bak oda var şimdi 2012 de yaptım ben o kazayı.

Motosikleti
    HD Sportster 883R
    Sayın sigortacı @oe1905 detaylı açıklama için teşekkürler ancak hala net olarak emin olamadığım iki detay bulunmakta.
    1.Trafik çevirmesinden yasal olarak hiç bir sorun yaşamadan geçebiliyor muyuz?
    2.Çarptığımız taşıt sürücüsü yaralanır ya da ölürse, nasıl bir süreç işliyor trafik sigortası olan bir taşıtla çarpmamıza göre?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)