Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

lastik çivileri ne kadar işe yarar?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    DavidmipAJ
    Merhabalar. Kış geldi, yollar hep karlı ve buzlu burda, fakat motosiklet sürme aşkım dinmedi. Zaten dual sport sürüyorum, yolda pek işim yok. Geçen hafta düşünce ve ciddi sakatlanma riskini atlatınca ekipmanın önemini kavradım.(en azından kaliteli bir enduro botu ve dizliği şarttı, sipariş ettim, eskileri rafa kaldırdım).

K60 scout adında müthiş bir lastik setim var. Ağustustan beri kullanıyorum, tek kelimeyle harika bir mühendislik ürünü. Yolda, arazide, çamurda, kumda her yerde işini görüyor. Tam da benim motosiklete uygun. Fakat kışın gelmesiyle kendimi yoldan attığım için ve motosikleti tamamen araziye modladığım için (jet ayarı, filtre değişikliği, lastikler, küçük depo, ağırlıkları attım, sadece kickstart'a çevirdim, ıvırı zıvırı atınca 15kg falan hafifledi alet kafadan).

Geçen hafta kenda trakmaster 2 lastik sipariş ettim, öncelikle şunu sormak istiyorum.

Arka lastik için 100-100-18 sipariş ettim. 120-100-18 de vardı şıklarda. İnce olandan kullandım tercihimi. Lastiği genişliği arazide tam olarak ne türlü değişikliklere yol açar?

Asıl soru, bugün kurcalarken lastik çivilerine denk geldim e-bay'de, 20 dolara 50 adet 2mm sipariş ettim, işe yaramazsa da denemiş kurcalamış oluruz sonuçta. Kenda trakmaster lastikler de ikili olarak 100 dolara geldi zaten indirimle. Bir şey değil. Sorum şu, bu çiviler işe yarasın yaramasın, arazideki performansı düşürecek mi? Yani lastik tam olarak yere değemeyeceği için, kullanmamak daha mı mantıklı? Kış geldi demiştim, aralıktan mayısa kadar yollar buzlu ve karlı olacak, malum izlanda, dolayısıyla çivili kullanmak her açıdan daha mantıklı olacak benim için, her gün motosiklete binmeden rahat uyuyamayan birisi olarak. Fakat arazideki performansımı düşürecekse hiç takmayayim, siparişi iptal edeyim.

uzun oldu ama yardımcı olursanız sevinirim.
    matrax33 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    Aşmışın sen.

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Şimdi çiviler buzlu zeminde işe yarıyor. Arazi derken arazide kullanacağın zemine göre değişir. Arazi kumluysa arazi çamurluysa arazi yumşak karlıysa vs..

Buzlu arazide kullanacaksan çiviler işini görür. Onun haricinde ki durumlar için orta yollu çamura kuma gidecek lastik tercihi yapman lazım. Onuda üreticilerden senin talebine göre bilgi alabilirsin. Lastiklerin oranlamaları var.
    stupid bunu beğendi.

Motosikleti
    DavidmipAJ
    Alıntı matrax33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şimdi çiviler buzlu zeminde işe yarıyor. Arazi derken arazide kullanacağın zemine göre değişir. Arazi kumluysa arazi çamurluysa arazi yumşak karlıysa vs..

Buzlu arazide kullanacaksan çiviler işini görür. Onun haricinde ki durumlar için orta yollu çamura kuma gidecek lastik tercihi yapman lazım. Onuda üreticilerden senin talebine göre bilgi alabilirsin. Lastiklerin oranlamaları var.
    Hocam teşekkürler.
    Peki diğer soruma cevap verebilir misin?
    Lastiği sipariş ederken arka 120, 110 ve 100 genişliklerinden birini seçmem gerekiyordu, mantıken ince olan daha agresif olur diye 100 lüğü tercih ettim. Genişlik çok bir fark yaratıyor mu? Elbette fark ediyordur da, tam olarak nedir farkı?

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    Alıntı stupid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam teşekkürler.
    Peki diğer soruma cevap verebilir misin?
    Lastiği sipariş ederken arka 120, 110 ve 100 genişliklerinden birini seçmem gerekiyordu, mantıken ince olan daha agresif olur diye 100 lüğü tercih ettim. Genişlik çok bir fark yaratıyor mu? Elbette fark ediyordur da, tam olarak nedir farkı?
    Toprak arazide geniş lastiğin avantajı yok. Ama taşlı-kayalı bölgelerde avantajı var. Yani herşey senin talebine göre değişiyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)